Bllokohen 50 tonë mish që vinte nga Brazili, kishte salmonelë

July 3, 2018 12:05

Bllokohen 50 tonë mish që vinte nga Brazili, kishte salmonelë

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit, AKU ka bllokuar 2 kontejnerë me mish nga Brazili. Në total, ngarkesa ka qenë rreth 50.2 tonë, që sipas njoftimit nga analizimi i mostrave ka pasur prezencë salmonele.

Njoftimi i plotë:
Në kuadër të masave të gjithanshme të MBZHR-së për kontroll efikas për sigurinë ushqimore, AKU ka vijuar me kontrollet rigoroze të ngarkesave me produkte shtazore nga importi.

Kështu së fundi AKU ka bllokuar dy kontenierë me mish, të importuara nga Brazili, në total 50.2 tonë mish, pasi nga analizimi i mostrave u konstatuan me prezencë “salmonella”. Po vijojnë procedurat për kthimin në origjinë të produktit.

Gjatë këtij viti nga AKU-ja janë bllokuar e kthyer në origjinë edhe 5 kontenierë të tjerë, me 130 tonë mish. Numri total i ngarkesave të importuara nga Brazili gjatë kësaj periudhe të vitit është 195 kontenierë; secili prej të cilëve është kontrolluar e analizuar me rigorozitet.

Kontrollet efikase të shoqëruara me cilësinë e analizave janë garanci e plotë, që produktet që futen në treg janë të sigurta.

o.j/dita

July 3, 2018 12:05
Komento

6 Komente

 1. Epiriot me Zemer e Shpirt July 3, 12:11

  Po keni pare gje ju ne laboratoret tuaja ,me pri koken.
  Ky eshte rezultati luftes mes klaneve edhe monopolisteve.
  Dikush po nderron monopolin edhe nxjerr jashte loje kundershtarin.
  Shtet maskara e popull i shperfytyruar.

  Reply to this comment
  • Specialist July 3, 12:29

   Me shume mundesi kane pare. Keto qe thua ti jane delirime kot, te njerzve qe jetojne me fantazma ne koke. Eshte permiresuar shume kontrolli ushqimor, se sot ka laboratore dhe neper rrethe jo vetem ne Tirane. Kurse salmonela nxirret me nje mikrospok te thjeshte.

   Reply to this comment
  • lexuesi July 3, 18:46

   Mire lopa qe na ngordhi po edhe mizat Epirote nuk na lene rehat.

   Reply to this comment
 2. Imagjinoni mishin qe shqiptareve i serviret ne Restorante lol ! July 3, 12:24

  Kjo qe behet ne Shqiperi ,
  me qytetaret shqiptare ,
  qe abuzohet ne gjithcka , kuhet me jeten e qytetarit ,
  experimentohet me gjithfar lloj ,
  produktesh artificiale ushqimi , miell me boje etj
  Produkte skandaloze ,mishra pa certifikata date sigurie qe shoqerojne cdo mish ,

  duke i shkaktuar shqiptareve semunjde nga me te paparat me pare .

  Dhe i gjithe kjo vetem per perfitime te disa kafsheve
  te quajtur Tregetare dhe nji Shtet shkerdhatash ,
  nji politike qe e harxhon 11-muaj te viti me sherre –
  e idiotlliqe pa kuptim ,
  qe ne bashkpunim me cdo tregetare i sherbejn se bashku vetem qeses kuletes se tyre ,

  KY ESHTE KRIM NDAJ NJI POPULLSIE
  TE PAMBROJTUR E NAIVE

  se diku tjeter i kishin vene flaken qysh nga parlamenti
  e deri ke dyqanet qe tregetojen kto ushqime helmuese

  Reply to this comment
  • L.k. July 3, 18:49

   Ne gjithe Europen sekuestrohen mallra ushqimore jashte standarteve, por asnjehere nuk kam pare regime te tilla.

   Reply to this comment
 3. Lili July 3, 19:18

  Kush eshte importuesi,o gazetar kjo na intereson
  Kush fiton para duke vra shqiptaret,kjo eshte pyetja qe duhet bere,o gazetar.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*