Bllokohet stacioni hekurudhor i Romës

Redaksia Online April 12, 2013 19:57

Bllokohet stacioni hekurudhor i Romës

Pasagjerët në stacionin hekurudhor të Romës u bllokuan për orë të tëra sot, për shkak të një greve të 8-orëshe të punonjësve të Trenitalias, operatori kryesor i vendit.

Udhëheqësit e sindikatave thonë se megjithëse i vjen keq për ndalimin e transportit, greva ishte  e nevojshme për përmirësimin e shërbimit hekurudhor dhe për t’i dhënë më tepër dinjitet udhëtarëve që përdorin trenat rajonalë të rrënuar.

Sindikata thonë se edhe pse  janë arritur disa marrëveshje, mes të cilave u ra dakord që java e punë të jetë 36-38 orë, Trenitalia ka vazhduar t’i pakësojë investimet në transportin lokal.

Trenitalia tha se greva nuk ka prekur linjat kombëtare, por vetëm ato lokale. Grevat e punonjësve të transportit janë bërë diçka e zakonshme në Itali.

Redaksia Online April 12, 2013 19:57
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

A ËSHTË EDI RAMA I MAJTË?

Shiko rezultatin