Edi Rama: Si ky bunker ruhen edhe dosjet e sigurimit ku fshihen të vërtetat e hidhura

November 22, 2014 11:54

Edi Rama: Si ky bunker ruhen edhe dosjet e sigurimit ku fshihen të vërtetat e hidhura

Kryeministri Edi Rama çeli sot për publikun ekspozitën video-muzeale “Bunke Art”, një bunker pesëkatësh i ndèrtuar nga ish diktatori Enver Hoxha, ku ishin vendosur zyrat dhe banesat e udhëheqësve të lartë komunistë nga ku do të drejtonin dhe vendin gjatë kohës së sulmit të imagjinuar bërthamor.

Kryeministri Edi Rama shoqërohej nga Ambasadori amerikan Arvizu, Ministrja e Mbrojtjes Mimi Kodheli dhe Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të FA, gjeneralmajor Jeronim Bazo.

Kryeministri Edi Rama tha se është koha për të treguar historinë, jo për ta rishkruar atë po për t’i treguar gjithë anët e saj.

“Shkrimi i historisë le t’iu mbetet historianëve. Përpjekja për ta vetëpikturuar vetveten në kontekst të zgjedhur politikisht ka rezultuar sa tragjike në të shkuarën e largët, sa qesharke në të shkuarën e afërt. Ne i takojmë një shkolle të re për Shqipërinë, ku histroinë e shkruajnë shkencëtarët. Nuk e shkruan as Shtëpia e Bardhë as Kongresi Amerikan as qeveritë e vendeve europiane histroinë e vendeve të tyre, por historianët. Ne i përkasim shkollës së vendeve demokratiek që nuk ia fshehin publikut misteret e së shkuarës”, tha Rama.

Sipas tij, këto vende duhet t’i tregohen publikut pasi nuk ka arsye pse të mos tregohet e shkuara.

“A mund të më thotë njeri pse kjo godinë ruhej si sekret, jo vetëm nga ata që besuan se këtu do luftonin vërtetë me superfuqitë, por edhe nga ata të cilët gënjyen se bashkë me përmbysen e regjimit komunist, përmbysën edhe mendësinë e tij. Njëlloj si me misterin e së shkuarës, dosjet e sigurimit të shtetit, ku fshihen plot të vërteta të hidhura janë vazhdimsësi e së njëjtës shkollë, asaj të të sunduarit mbi tjetrin pavarësisht kosotove. Ne jemi këtu për të çelur një fazë të re raportesh me të shkuarën, jo për ta rishkruar historinë, por për të mos ta fshehur”, theksoi Rama.

Godina ndodhet pranë Batalionit Mbështetës të Shtabit të Përgjithshëm, në rrugën e Shish-Tufinës. Ne patëm mundësi që të siguronim një ditë më përpara disa foto nga brenda. Është një ndërtim gjigant 5 kate nëntokë i ndërtuar nga Enver Hoxha gjatë viteve ’70. Aty gjenden dhoma ku në rast lufte do të strehohej byroja politike, apartamente, zyra, salla e madhe ku mblidhej Shtabi i Përgjithshëm madje edhe Kuvendi popullor.

Shume faqe online e kane cituar kryeministrin gjate evenimentit te sotem, te kete folur per hapjen e dosjeve.

Harresa e dosjeve të ish-bashkëpunëtorëve të Sigurimit të Shtetit ka qenë edhe një nga temat e trajtuara në takimet e ish-te perndjekurve se fundmi. Kreu i Institutit të të Përndjekurve Politikë, Bedri Blloshmi. “Gjithashtu do të kërkoj të hapen dosjet për bashkëpunëtorët e Sigurimit të Enver Hoxhës. Një i burgosur i asaj kohe, me çfarëdo neni, është një mijë herë më i mirë sa bijtë e komunistëve. Gjithmonë e kam kërkuar këtë dhe bijtë e komunistëve të largohen nga postet zyrtare dhe do të vazhdoj ta bëj këtë”, ka përfunduar Blloshmi.

rama-tek-bunkeret

radisti

1235478

 

 

 

 

November 22, 2014 11:54
Komento

25 Komente

 1. dritani December 3, 10:11

  O Bedri, mos or burre se mos te hapet edhe dosja jote. ai vellai yt ka qen vertet trim, por ti ne brug nuk u fute se ishe antikomunist, por sepse ishte vellai antikomunist, madje ti ke kerkuar varjen ne litar te vellait kur te kane tirrur ne degen e brendeshme. dhe sot ti fhsihesh pas moralit dhe heroizmit te vellait, se ne fakt ne burg ishe vecse nje llafazan dhe spiun bashkevuajtesish

  Reply to this comment
  • DREAM December 3, 11:49

   Ti Dritani ,si kopil i sigurimit …ke ngel ende ne klasen “shpif ,shpif se dicka do ngelet ‘
   Bashkevuajtesit e tij jane ende gjalle ,dhe flasin vete
   ti po munde shkruaj emrin dhe mbiemrin …Bedriu po te fton hapur
   shkruaj dhe atesine …gjithmone nqs e ke !

   Reply to this comment
   • raimondi Vlonjati December 3, 16:22

    Sipas meje keta ish te persekutuarit duhet te futen prape ne burg , sepse kane abuzuar me ligjin e privatizmit qe beri Sala

    Sala ne ligjin e privatizmit thoshte qe :…ne privatizme te paret jane ish te persekutuarit

    Ok, keta moren ndermarjet qe kishte ndertuar populli shqiptar per 50vjet , falas fare
    , dhe i mbyllen keto ndemrarje apo i shkateruan fare aftesine prodhuese te ketyre ndermarjeve .duke shkaktuar nje dem kolosal ekonomise shqitpare, sepse e shkateruan totlaisht Industrin e Shqiperise
    , dhe direkt keshtu shkateruan jeten e shqiptareve

    Ndaj keta ish te persektuar duhen nxjerre jashte ligjit , dhe biles te penalizohen per demet e pallogariteshme qe i kane bere ekonomise shqiptare

    I rrasni ne burg prape keta shkerdhata, dhe tani due te me bejne dy norma ,
    se ne kohe te Dulles kishin gjet rehat –Nuk punonin fare , keta burgaxhinjte politke vetem rinin ,punonin vetem ordineret

    Reply to this comment
    • DREAM December 3, 17:22

     Raimondi , kur flet idiotesia …inteligjenca hesht !

     Kisha pershtypjen se e ke pasur mamin partizane …por ndryshova bindjen …e ke pasur gardiane …ti paska treguar dhe ty kujtimet ,se e dike me hollesi cfare behej nga te burgosurit .

     Reply to this comment
     • ermir December 3, 20:38

      DREAM PO JOT EME ME CFARE PROFESIONI ESHTE MARRE ?SE NGA SA FLET DUKESH QE JE KLYSH KURVE.

     • raimondi Vlonjati December 3, 20:59

      Ik ore bajge ….se ati nenat tuaja halabake i punotne brigadieri i frutores ,
      Ju bente qilizme gjithe diten –Ato puno me shat ne prashitje …..nderkaq brigadieri ua kerciste lopthi ..ne pune e siper _

      -Edhe norma realizohej, pro edhe armiku i klases punohej fort ..
      .Ja keshtu ndertohej socializmi me forcat e veta dhe …me ndihmen e nockes se atyre kuckave tuaja ……loooooool

      …Ndaj edhe e quanin brigadieri pararoje ..looooooooooool

      Te isha une kryeminister 2 muaj, une do ju pergatisja padine penale per te gjitha shakterimet qe keni bere ju neketo 23 vjet duke shkateruar cdo gje qe dnertoi populli shqiptar dhe duke i hedhur ne ruge te madhe punonjesit ……….

      Dhe pastaj do ju denoja pa burg por me 20 vjet internim

      Ne kete rast ne internim do punonit falas per te ndertuar te gjitha ato qe shkateruat

      Dhe pergjegjes do vija Sazan Gurin se ai duket qe eshte shume kerkues dhe do ju merte shpirtin ne pune –Edhe nje pordhe po ta benit Sazani do lajmeronte ate Kajsine qe ta quante ndotje te ambjentit dhe te beheshin protesta qe juve tu vihej nga nje tape ne bithe se,
      jeni tamam si ato lendet kimike te Sirise ..lol

  • tani December 3, 13:39

   @dritan ti me dukesh tamon me si ato kopilat e visho ajazit neper merkata e lagjet e tirones me aparat fotografik dhe duke spiunuar te tjeret ne sherbim te serbit SRB-shes,dosjet duhet te hapeshin qysh ne 90-91-shin te shihnim se cpalo spiun e komunist i degjenerumen ka qene dhe eshte sekretari i ppsh-se SRB nje i infiltruar i UDB-se serbe,dhe te behet publike dhe kartela e pavionit te 5-se se SRB ky felliqesire qe per plot 23 vjet ka vrare ka vjedhur e shitur kete komb si i ka dashur psikoza e tij megjith halebaket dhe lakejt qe i shkojn pas pale edhe hiqen demokrate,demokrate sa edhe eshte kastriot islami/kaci i zi/..

   Reply to this comment
 2. fat December 3, 10:43

  hapi mor boss……sje nga ata bura me dy rr.
  bej listen per spiunet dhe per sapunet e burgut.

  Reply to this comment
 3. Ura e Bunës December 3, 10:50

  Drejt!Dosjet duhen hapur! Ndërsa përsa i përket mbajtjes së fotos, të perndjekurit kurrsesi nuk duhet te arrijne të bëhen përndjeks, pasi riciklohemi në rreth vicioz të mbyllur dhe askush nuk perfiton!
  Eshtë censur të ndalosh një grup shoqëror apo dhe një njeri të vetëm, të duaj atë që mendon se e do! E kunderta na fut në tollovi, pasi ka dhe do të ketë shumë a pak që këta të përndjekur i sheh si këmbanat e fundit të një bote reaksonare që ende mban varrin e vetes hapur, varr i pergatitur që kur agjenturat serbe,greke a italiane hodhën spirancat në këtë tokë të shenjtë! Sistemi i kaluar beri gabime, por po nuk u kuptua se një pjesë e “ish të persekutuarve” ishin bashkpunetore të nazifashizmit dhe agjentë të fqinjve grabitqare(fqinjet kane pranuar se vetëm nga Veriu kane pasur 5300 agjentë, 1200 të paguar shumë mirë..-Gazeta jugosllave “Borba”-kurse greket kanë pasur 645 te paguar pa llogaritur minoritaret) Këtij deklarim të fqinjeve po ti shtojmë “të persekutuaret” agjentë sigurimi ne burgje dhe ne cdo fis të persekutuarësh, bëhet bindëse thenia lapidare e Azem Hajdarit që” Ne Shqiperi ka 1 milion spiunë!” Nuk besoj se kjo shifër është shpikja ime; por që tregon se cështja është shumë komolekse! Jam të hapen dosjet e ish sigurimit për disa katrgori, ku së pari të mos hapen ato të atyre që kane vdekur dhe nuk kanë mundesinë demokratike të kundershtojne a te kerkojne falje! Te hapen per cdo nenpunes shteti dhe person me detyrë publike,ushtaraket,njerzit e artit e kultures dhe bizesmenet e të gjuthe punëdhenesit në Shqiperi! Kjo besoj se do ishte e drejtë! Fotua e Enverit,Zogut,Haxhi Qamilit e Esad Toptanit,jane tashmë simbole qe kush i dëshiron le ti mbajë dhe ti propigandojë pasi liria e shprehjes dhe së drejtës për të dashur askujt nuk i duhet mohuar,pasi rikthehemi ne kohen e Zogut ku të shaje serbët burgoseshe dhe të shaje fashistet pushkatoheshe, te shaje komunistet interrnoheshe…Dhe po ti shtojmë arsyeve faktet kokfarta e dy evenimente kemi pas Skenderbeut legjendar qe beri Kuvendun e Lezhes, Shpalljen e Pavarsise dhe shpalljen e Republikës, atehere kuptohet përse Saliu nuk do pavarsine ne Vlore,sepse duke perkujtuar Ismail Qemalin qe shpalli Pavarsine,(kjo ështe e verter) duhet perkujtuar dhe shpallja e Republikës,eveniment sublim dhe madhor qe na vendos tek popujt republikane të botes, kuptohet se duhet nderuar dhe vlerësuar me cdo kusht dhe ai që e shpalli atë!
  Kur të huajtë pyesin se sa e vjetër është Republika Shqiptare, të dyten pyetje bëjnë “Kush e shpalli atë?” Dhe të treten në cilen datë! Po kështu kur na pergezojne per Kuften ngadhnjimtare,clirimtare qe na vendos me fitimtaret botrore,pyesin kush formacion politik e udhehoqi dhe sa partizane,brigata divizione kushit.Kush ishte Komandanti i Luftës? Pra, si duhet tu themi i nderuar Kryetar,Blloshmi? Nuk kishim drejtues, kur kishim PKSH formacion politik i pamohueshem dhe i shpallur ne te gjitha enciklopedite botrore me gjithë emrin e drejtuesit?
  Po për Republikën,c’tu themi,nuk kishim njeri qe ta shpallte,por e beme me parrullë të shkruar?…Dhe republika është kulmore,gjer sa ajo të ekzistojë do dhe portretin e atij që e shpalli!Fobia juaj nese nuk rrjedh nga fakti që nuk duhet të kemi sistem Republikan, apo tjetër,duhet persëri Referendum qe Republika e ka fituar,mos gaboj…Por nese mbetet serish Republike, arsyeja,kultura,qetsia dhe ftohtesia e mendimit ta do qe si per Pavarsine me Ismail Qemalin dhe per Republikën, me Enver Hoxhen, duhet i njejti veprim! Ne te kundert ata qe nuk duan njërën,nuk duan as tjetren dhe kjo duket është arsyeja qe disa shqiptare ne minorance nuk festojne pavarsine ne Vlore,nuk festojn as 29 nentorin e clirimit! Kujt i bejnë dem? Se pari Shqiperise,qe e shvlerësojne nga ngjarjet epokale,dhe se dyti demokracise që është LIRI shprehje dhe mendimi,se treti vetes,sepse behen qesharake dhe pa mbeshtetës,si dhe ka ndodhur! Ja pse duhet mendim tjeter, pertej mllefeve dhe kokfortësisë!…sepse Liria është për te gjithë!…Dhe ajo nuk shkelmon kurrsesi evenimentet epikale të një populli të vuajtur që ka dhe autorë në këto epoka historike! Ndryshe jemi ende popull hakmarres, tribal qe meritojmë vetveten!

  Reply to this comment
  • DREAM December 3, 11:46

   Ura e Bunes dhe kopil i partise se punes
   Lexova vetem 3 rreshtat e pare .
   Fotografine mbajeni dhe masturbohuni si gen debilash qe jeni ,asqe na shkon ndermend tu ndalojme …e keni babe ,do e nderoni …por
   Aty eshte nje protokoll zyrtar ,kte nuk ta le njeri ta besh as ti ,as ata skuthat e ndyre …biles dhe as kockat qe jane ne ato varreza nuk e meritojne kte sadist !
   Liria jote ,skllav i injorances dhe diktatures qe te ngjizi
   MBARON ATY KU CENOHET LIRIA IME !

   Reply to this comment
 4. dada December 3, 11:37

  Deri sa partia komuniste dhe PPSH eshte e ligjshme ( PD bere edhe kualicion ne 2011) pse mos jete e dhe foto e Enver Hoxhes.,

  Reply to this comment
 5. MINOTAURI December 3, 11:39

  Ti z.Blloshmi ben sikur indinjohesh per fotot e E.HOXHES por nuk e ke seriozisht se je ne borderone e kesaj qeverie qe po e ngre figuren e merhumit.

  Reply to this comment
 6. MINOTAURO December 3, 12:02

  Blloshmi eshte ne ate detyre per te vepruar jo per te konstatuar. Ti kerkoje hesap qeverise qe e zgjodhi se do shohim buste e statuja te Enverit vitin tjeter.

  Reply to this comment
 7. dritani December 3, 13:08

  gallat, Blloshmi flet kunder te kuqes komuniste te enverit dhe ka per sfond nje perde te kuqe dhe eshte zyrtar i larte ne nje qeverisje te cilen deri ne 23 qershor e quante pjell e bllokut komunist. O Bedri, pash zotin mbaje forte ate kolltuk se ke 13 vjet qe te ka dale shpirti per te shkretin, nuk le njeri pa share e pa puthur prapa

  Reply to this comment
 8. kadeli December 3, 15:20

  Po u hapen dosjet ku do shkoji Rama dhe Ilir Beqja qe spiunoni basketbollistet jashte shtetit e brenda se basketboll pak luanin.Luanin bukur spiunin e sigurimit.Edhe kete Blloshmin e kane vene se ja dine dosjen dhe takatin

  Reply to this comment
 9. redisheheri December 3, 17:29

  Po mire o Blloshm,ti vajte ne Elbasan te perkujtosh te afermit e prokurorit famekeq te gjyqeve speciale ,xhelatin e ministrise se puneve te brendshme Petrit Hakani? Sule Harri nuk eshte perfaqesues i intelektualeve antikomuniste te Elbasanit sepse nuk eshte denuar politikisht dhe vetem 6 vjet burg ka kryer,qe nuk denohej as nje hajdut xhepash ne ate kohe.Merite e vetme e tij eshte se la nje trume xhahile prapa,bandite dhe spiune te komunizmit dhe te Sali shpelles si Cim Harri dhe Flamur Harri.Ku i more ti te dhenat per kete intelektualin e famshem Sule Harri,se ky Sula nuk ka mbaruar as shkollen e mesme dhe ka qene nje cope arsimtar i klases se pare fillore.Nuk ka lene asnje veper te shkruar,qe te gjykojme cfare kulture ka pasur ky merhum injorant.Me vjen keq te ta kujtoj por vargjet e` Saharase`te shkruar nga vellai yt Wilsoni jane nje kryeveper e letrsise moderne ,ndersa fjaleformimet trashanike te bejtexhiut Sule Harri jane turpi i poezise shqipe per femije,neqoftese konsiderohen si te tilla:Ja cfare ka shkruar ky poeti Sule Harri:
  Peme e mire asht portokalli
  si ajo nuk gjen
  Kur e ha ze te merr malli
  O,sa me pelqen!

  Reply to this comment
 10. alarm December 5, 02:36

  me pak I egersuar do te ishte mire per ty me pseudonimin Drim.Nuk ka kuptim qe te besh sikur je tmerruar nga portreti I Enver Hoxhes.Ajo eshte thjesht nje leter.Me e mira do te ishte qe te jeni me te pergjegjshem per ate qe nen emrin tuaj Sali Qeni eci mbrapa jush kur morri pushtetin.Dhe ate qe I ka bere ketijj kombi sala e tregojne komentet e tua.

  Reply to this comment
 11. USA January 12, 17:35

  Bedri Blloshmi eshte shume mosmirnjohes shume i pafytyre shume servil llafazan te gjitha poshtersit qe ka njeriu ky i ka.

  Reply to this comment
 12. Lika February 20, 22:16

  Bedriu eshte nje shejtan budalla mjaft injorante zemer zi mosmirnjohes.

  Reply to this comment
 13. Besmir Lika February 21, 21:23

  Zoti Bedri keto dite ka shkruajtur ne Facebook Enerjeta Vilson Blloshmi qe jeton ne Itali se ju e derguat baban e saj Vilsonin drejte pushkatimit.

  Reply to this comment
 14. iliri March 18, 18:17

  Me caktimin e Bedri Blloshmit ne krye te burgosurve politik te perndjekurit moren fund se Bedriu ka brenda vetes te gjith poshtersit qe mund te kete njeriu.

  Reply to this comment
 15. Elbasani March 21, 21:38

  Zoti Bedri Blloshmi çfar ju kujton fjala QYSQI

  Reply to this comment
 16. Nazmi Seitaj May 9, 19:34

  E vërteta është se Genc Leka dhe Vilson Blloshmi u arrestuan katër muaj mbas arrestimit të Bedri Blloshmit i cili ishte pyetur e shoshitur mirë në hetuesinë e Librazhdit. Gjyqi në fillim vendosi të pushkatohej Bedri Blloshmi e jo Vilsoni, por ndodhi e kundërta. Bedriut ju fal jeta, duke e shkëmbyer me atë të Vilsonit.
  Ajo që është shkruar e shkruhet shpesh se G. Leka e V. Blloshmi u pushkatuan thjesht për poezitë që shkruanin nuk është veçse një pjesëz e së vërtetës. Por le të shpresojmë për më të mirën.
  Përshëndetje të sinqerta, Nazmi Seitaj.

  Reply to this comment
 17. Hetojeni Qenin June 13, 18:33

  Ju lutemi pyeteni Bedri Blloshmin, kur e caktuan Drejtor me dt 18 Nentor 2013 insituti kishte 20-000-000 lek te vjetra ku i çove,dhe në çfar mënyre i pervetesove,shteti duhet ta hetoj kete grabitje.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim