Blu, e verdhë dhe e bardhë/ Çfarë kuptimi kanë vendet e parkimeve me ngjyra

October 2, 2016 16:25

Blu, e verdhë dhe e bardhë/ Çfarë kuptimi kanë vendet e parkimeve me ngjyra

Per te parkuar ne Tirane duhet te orientohesh nga ngjyrat dhe zonat ku ndodhesh. Blu, e verdhe dhe e bardhe janë tre ngjyrat qe përcaktojnë llojin e parkimeve, ndërsa tarifat ndryshojnë sipas zonave.

Por me projektin e ri, rrugët e Tiranës do t’i shohim me shume  blu. Zona A qe përfshin qendrën dhe lagjet përreth saj deri ne kufirin e unazës, ka tarifat me te larta. Parkimi ne zonën B jashtë unazës kushton 50 leke ora, ndërsa zona C, ne lagjet me periferike, vendqëndrimi kushton 20 leke ora.

Te gjitha parkimet me pagese janë blu. Vijëzimet me ngjyre te verdhe tregojnë parkimet e dedikuara per taksitë dhe  subjektet private. Ndërsa ato me ngjyre te bardhe tregojnë vendqëndrimet e lira. Këto te fundit mund t’i ndeshim rralle dhe kryesisht ne zonat larg qendrës. Bashkia e Tiranës se shpejti do te nise aplikimin e kartës se rezidentit dhe fillimisht nga njësia me e madhe.

Banoret qe kane njësinë administrative ne kete zone te kryeqytetit do te pajisen me një pulle te personalizuar qe  vendoset ne pjesën e përparme te xhamit. Ne te do te shënohet targa e mjetit, numri i zonës, afati i vlefshmërisë se pullës dhe numri serial. Por kush e përfiton kartën e rezidentit dhe si do te merret ajo ?

Kjo kartë mund të përfitohet nga qytetarët rezidentë, vetëm pasi të jenë dorëzuar dokumentet që vërtetojnë se qytetari është rezident në një zonë të caktuar, përkatësisht: 1.

Certifikatë Familjare

2. Vërtetim Banimi.

3. Kopje e certifikatës së pronësisë ose kontratës së qirasë ose huapërdorjes.

4. Certifikatë për vërtetim pronësie e makinës ose autorizim për përdorim automjeti. 5.

Leje qarkullimi e automjetit që do të pajiset me kartë rezidenti

6. Fotokopje e taksave vjetore të makinës.

7. Fotokopje e faturës së UKT-së ose OSHE-së.

Pasi banori te ketë siguruar pullën nga bashkia, ai do të ketë hapësirë parkimi në ¼ e zonës  brenda hapësirës ku është rezident, me përjashtim të sipërfaqeve dhe  rrugëve kryesore të përcaktuara me pagese. Por nëse rezidenti shkon ne nje zone jashtë njësisë se tij administrative, parkimi i tij do te behet  ose ne vijat e bardha te lira per parkim, ose tek vijëzimet blu me pagese. Pas projektit pilot ne njësinë 5, ky sistem parkimi do te shtrihet ne gjithë Tiranën. Karta e rezidentit do te jete me pagese dhe vlera e saj do te  varet nga afati i përdorimit  dhe numri i automateve per familje. /Vizion+/

October 2, 2016 16:25
Komento

9 Komente

 1. bilua October 2, 16:53

  Kane haruar edhe viziten tek mjeku i familjes,raportin mediki-ligjor dhe çertifikaten e mosdenimit me pare,keta rrushat e bashkise!Ky eshte pushteti pusht lokal e jo pushteti qe i sherben qytetareve por pushteti qe eshte per rrjepjen e katunareve.E ke qare o Erion Caraci ,kot nuk thone q…….nonen te te quaj babe!

  Reply to this comment
 2. info analitike October 2, 17:26

  Bashkia po vepron ne shkelje te ligjit pasi ka aplikuar parkingjet me pagese pa leshuar akoma karten e rezidentit. Kjo perben shkelje ligjore dhe Bashkia duhet paditur nga qytetaret e Tiranes. Avokati Popullit duhet te veproje e jo te fleje gjume.

  Reply to this comment
 3. Darius October 2, 17:37

  Ne Albania state of ignorance u do qare….

  Reply to this comment
 4. prizem October 2, 18:24

  Per here te pare Bashkia e Tiranes po ecen me hapat e bashkive simotra ne Europe.

  Reply to this comment
  • DIA October 2, 19:29

   Cfare flet mo palle prizem na thuaj qofte dhe nje bashki ne bote qe e ben kete, apo te eshte shkerdhyer nena ty dhe te duken te gjitha lule o bir bushtre, kush eshte bashkia qe me kerkon mua taksat e automjetit kopetence ministrie, mbylle gryken mo servil muti,

   Reply to this comment
 5. Taras Bulba October 2, 18:43

  Ju o maloket qe banoni ne Tirane nuk doni shtete parkime me pagese ka ne gjithe qytetet e botes ,por me qe ju nuk ju pelqen shkoni e jetoni ne tropoje se atje eshte toka e zanun e nuk pagoni ,por ju jo 20 vite te jetoni ne Tirane por edhe 200 vite nuk beheni kur qytetare,bashkia po punon per qytetaret e per molokatundaret

  Reply to this comment
  • Darius October 2, 20:23

   Ku ke Parking o Shoku Rames dhe Saliut ne Europe parking me 10-30% te rroges ditore o injorante o te mjere o SKLLEVER MODERNE.!!!

   Reply to this comment
  • info analitike October 3, 09:24

   O Taras Bulba qe shkruan kodra pas bregut. Une jetoj ne nje “qytet te botes” qe ka parkingje me pagese por ka disa kritere dhe jo ashtu futja kot duke shkelur ligjet alla shites fiqsh. Po te vepronte si Erjonka kryebashkiaku i qytetit ku jetoj, minimumi i ngrihej padi ne gjykate e maksimumi rrezikonte edhe postin. Prandaj o ti “qytetari” qe jeton ne katundin shqiptar meso se si jetohet duke i njohur ligjet e me pas si respektohen ato. Nuk behen gjerat me te tekme apo per interesa klanesh e grupesh interesi. Nuk ndertohet nje parking duke shpenzuar 1 milione dollare qe te prishet pas nje muaji sepse Kim Jong Rama ka vendosur te beje stadium me qiellgervishtes. Jane keto “qytetaret” si puna jote dhe e Rames qe e kane shnderruar Tiranen ne Kandahar te pajetueshem. Lagjja “Komuna e Parisit” mban firmen e vulen e Rames si simbol i shemtires.

   Reply to this comment
 6. Adih October 2, 23:58

  Ju bythe lepirsit e erjon mjaftit , mos u hiqni sikur dini , kur permendeni qytetet e europes . Ne kryeqytetet e europes eshe me zona , gjithmone ne qendrat eshte me pagese ,kurse jashte qendrave eshte gratis. kurse dite shtune e diele dhe festat fetare e nacionale jane gjithmone gratis edhe ne qender ne qytet e europes. , kurse ky thote per gjithe tiranen,. por ky dredharaku i Mjaftit nuk thote e nuk e permend qe dite shtune e dite djele dhe festat jane edhe neper qendrat ,pra gjithandej gratis parkimet , se eshte pushim . Kto ligje ka europa ktu e 100 vite me pare .Me kete plan qe ben ky erjoni i mjaftit do tja kaloje Berlinit , Parisit , Wienes e tj .Apo ja kalojme standartit francez. gjerman e austriak ne shqiptaret morracake..Per kete te fundit ,,,(shtune ,djele e festat gratis si e gjithe EU ) erjoni duhet te sqaroje popullin . Ketu do e hane refugjatet se jane mesuar se fundjava dhe festat i kane gratis andej ku banojne…Mire ja u bene , kur e votoni ju kete karjeristin tradhetar te mjaftit., dhe pak e keni.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*