Bogova, perla që po i shtohen vizitorët vit pas viti

August 25, 2018 11:51

Bogova, perla që po i shtohen vizitorët vit pas viti

Bogova është një pikë turistike e cila shtrihet mes maleve dhe e gjelbëruar gjatë të gjithë vitit.

Bogova është e vendosur në të djathtë të lumit Osum dhe ka filluar të popullohet në vitet ’30, kur për herë të parë në këtë fshat zbriti familja Qama.

Kjo familje ngriti edhe mullirin e parë të blojes, i cili është funksional edhe sot.

Bukuria e natyrës ka bërë që Bogova të vizitohet nga shumë turistë vendas e të huaj. Kryeplaku i Bogovës thotë se, duhet më shumë vëmendje për promovimin e zonës.

Bogova, për nga bukuria dhe burimet që ofron, mbetet atraksion turistik gjatë të gjithë vitit dhe të gjithë turistët e huaj që vizitojnë Beratin, në itinerarin e tyre kanë të përfshirë edhe një ndalesë në Bogovë.

l.h/ dita

August 25, 2018 11:51
Komento

3 Komente

  1. Dodona mbi Tomorr August 25, 16:21

    Bogova qe ne gjuhen sllave do te thote Perendi eshte ne kuptimin e vertete vend perendish , prandaj ky kryeplaku ben mire ti kerkoje Bashkise nga e cila varet te ndaloje ndertimet ne kete vend pa nji studim paraprak e te miratuar nga institucionet perkatese .Kryeplaku te behet pengesa kryesore per ndertimet pa “leje” !

    Reply to this comment
  2. Dodona mbi Tomorr August 25, 16:35

    Bogova qe ne gjuhen sllave do te thote Perendi eshte ne kuptimin e vertete vend perendish , prandaj ky kryeplaku ben mire ti kerkoje Bashkise nga e cila varet te ndaloje ndertimet ne kete vend pa nji studim paraprak e te miratuar nga institucionet perkatese .Kryeplaku te behet pengesa kryesore per ndertimet pa “leje” ! Sa per historikun e popullimit te Bogoves le te shfletohen dokumentat e arshivave te Beratit e Skraparit por edhe ato Turke dhe ma do mendja qe mund te kene qene “Jaupasit” te paret qe populluan ket vend! ,por kjo pak rendesi ka> ,Pretendimet per “pronesi” le te zgjidhen ne rruge ligjore ! Bogova duhet te mbetet nji pike turistike e vecante ne lloin e vet; me veprimtari te sporteve ujore , alpinistike gjahu e tjera !

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?