Bojaxhi: Leja që Basha i ka dhënë vetes, e turpshme. Do e anuloj po u zgjodha kryebashkiak

June 3, 2015 12:10

Bojaxhi: Leja që Basha i ka dhënë vetes, e turpshme. Do e anuloj po u zgjodha kryebashkiak

Kandidati i pavarur për bashkinë e Tiranës, Gjergj Bojaxhi, e ka cilësuar si një veprim të shëmtuar lejen që kreu aktual i bashkisë i ka dhënë “vetes” për ndërtimin e një kati në pallatin ku ai jeton.

Në një prononcim për TemA, Bojaxhi i ka drejtuar dy pyetje Lulzim Bashës, nëse ka marrë leje nga banorët për shtesën e katit dhe nëse ka bërë konsultime publike dhe ka marrë lejen mjedisore.

Bojaxhi deklaroi se nëse do të zgjidhet kryetar Bashkie, do ta anulojë ndërtimin e shtesës.

Nëse kjo leje është e paligjshme, unë do ta anulloj. Fatkeqësisht informacioni publik mbi këtë vendim është i mangët. Për këtë arsye, dëshiroj të bëj dy pyetje publike për Zotin Basha:

1.A ka marrë zoti Basha miratimin me shkrim të të gjithë banorëve të pallatit, të cilët janë ligjërisht bashkëpronarë të tarracës mbi të cilën do të kryhet ndërtimi?

2.A është bërë konsultim me publikun për këtë ndërtim ashtu siç e kërkon legjislacioni i mjedisit para se të jepet leja?

Nëse këto detyrime apo edhe detyrime të tjera ligjore nuk janë plotësuar leja është e paligjshme dhe të gjithë punonjësit e bashksië që e kanë miratuar atë duhet të mbahen përgjegjës. Praktika të tilla të fshehta do të marrin fund me politikën tonë të transparencës totale: çdo vendim, leje, kontratë, transaksion dhe document tjetër i Bashksië do bëhet menjëherë publik dhe në mënyrë lehtësisht të arritshme nga çdo kush që dëshiron”, deklaroi Bojaxhi.

June 3, 2015 12:10
Komento

35 Komente

 1. Dike Mullai thote- June 3, 12:18

  Me siguri LUL-USHI ka gabuar! Meqenese Burgjet jane tejngopur, duhet te ndertoje nje Qeli NEN-TOKE ! Atje do te perfundoje, sigurisht po te Vendoset DREJTESIA!!!

  Reply to this comment
  • marin June 3, 12:37

   Po ai shoku jot ka qene o bojaxhi, bashke keni punuar ne qeveri, nga e njejta parti keni dale, te gjitha keto i keni sa per sy e per faqe, per te kapur ndonje vote nga elektorati, po show-n tuaj politik nuk e beson me asnje shqiptar.

   Reply to this comment
   • pjer June 3, 12:43

    Po le ta kujtojne qytetaret vleresimin e performances tende ne krye te INUK, ku ti u kallezove nga KLSH per shperdorim detyre. 171 ndertime pa leje ndaj te cilave ti zoti Bojaxhi, nuk ke marre masat per pezullimin e punimeve apo shembjes se objekteve.
    Kane qene pesë lista me ndërtime pa leje në Tiranë, Durrës, Vlorë, Elbasan, Lezhë dhe Shkodër.

    Reply to this comment
    • i drejti June 3, 13:36

     Haha te njejtat komente te gay99 kunder bojaxhiut.. Te lexosh tek tema te njejta komente jane. O te mjere po vetem bojaxhi ka derguar dosje ne prokurori per kunatin e bashes dhe ministrat e saliut. Keto jane fakte.

     Reply to this comment
     • o i drejti June 3, 14:53

      O i drejti aman mor ku mi ke pare kto dosjet ti, ku i paske ti kto faktet e tua, po ky bojaxhiu jot eshte vet per ne prokurori, ky bashk me lulushra e saliun na i beri kto gjykata e kto prokurora si prostituta me pak lek te bejne cte duash. Nuk mund te ndrrohet ftyra e personit se do ti. Hajduti hajdut mbeter.

     • i drejti June 3, 16:35

      O plako i ke dosjet ne prokurori. Ose beje nhe kerkim ne googel dhe informou meqw nuk ke akses apo nuk te le verbimi Qe ke per kokainmenin rama, ose pyet kete te fundit meqe te jep rrogen per propagande se vete ai e ka deklaruar qe per pallatin ne vlore te lulushit prokuroria flinte gjum mbi dosje. Vazhdoni beni propagande se do e hani sallamin tani afer.

     • tekniku June 3, 17:40

      Ah mor shoku, ske faj. Jane bre keta cerrat e “Erit” te padurueshem. Nuk e kuptojne qe sa me shume zhurme te bejne online, aq me shume njerezve u shpifet nga ky soj politikani. Tregon nje te ardhme shume te zymte.
      Ne fakt, kushdo qe te vije ne bashki, pas ketij debili, eshte me fat…

  • juana June 3, 12:37

   A eshte e mundur te mos na bej te renin nga qielli Bojaxhiu.. se pjelle e Berishes me shoke eshte , i kujtohet valle historia e TEC-T ne Vlore ne 2004-2005qe edhe pse i ndertua ne kundershtim te plote me ambientalistet po kujt i interesonte aso kohe se cbehej me qytetaret dhe se rrezikohej seriozisht shendeti i tyre.

   Reply to this comment
   • Ymeri June 3, 12:39

    epo te dal e te flas Gjergji per transparenece eshte shume e pakuptimte se surrati i ketij ka qene drejtus i KESH-it beri nej investim prej 100 milion euro edhe pse ne kundershtim te forte me ambientalistet, pervec kesaj bjere ketu tja kishim pare hajrin po pasi bete proven e pare teknike ne 2009 para zgjedhjeve (normalisht) per fatin e keq nuk u hodhen dot hi syve njerezve se deshtoi me sukses dhe nuk u prodhua as 1 megavat energji elektrike

    Reply to this comment
  • fabi June 3, 12:38

   sa mire do ishte te dilte Bojaxhi e ta na fliste pak per “Everest Oil” ne te cilen eshte perfaqesues ligjor i kesaj kompanie ne date 15.6.2012 e do te jete pjese e saj deri me 15.6.2015 , per keto te dale te flas Bojaxhiu jo et flas kodra pas diellit duke bere si shenjtor se nuk i shkon dhe nuk ka kurresesi si te beje se eshte i lyer e perlyer deri ku nuk mban me.

   Reply to this comment
   • talo June 3, 12:38

    jo jo eshte e kot qe qytetaret e tiranes te mendojne se ka dhe kandidat te pavarur nuk eshte keshtu, Gjergj Bojaxhi eshte fund e krye PD & Co del e flet per “padrejtsira” kur ndaj tij ka nje kallezim penal nga KLSH per shperdorim detyre jane jo pka po 171 ndertime pa leje te toleruara nga ky i fundit .

    Reply to this comment
  • qamil June 3, 12:40

   Boll dole e perrallise se ti dime dhe ty bemat. ke kaq kohe del e thua qe po ta finacojne fushaten qytetaret , dokerraaaaaaaa..si mund te mos kesh leke ti kur je drejtues i Everest Oil , Jona Bojaxhi me 10% aksione , Oltion Spiro me 10% aksione Altin Fani 30%, Andrea Valerio me 20% madje ky i fundit eshte nje nga drejtuesit e Petrolifera Grup. keto dile toju popullit boll u vertite rrugve te tiranes si i dergur i zotit.

   Reply to this comment
  • ioana June 3, 12:40

   Eshte per te ardhur keq se si luhet me inteligjencen e qytetareve te Tiranes , duke dal e duke ber show se ky do bej namin , del e flet sikur eshte i lare me uje floriri pse nuk tregon dhe qe eshte drejtuesi Everest Oil nga 15.6.2012 – 15.6.2015 aksioner dhe Andrea Valerio me 20% aksione (drejtues i Petroliferes). dhe Everest Oil objekti i se ciles eshte import-eksport dhe shitje me shumice e hidrokarbureve e nenprodukteve pa u kufizuar e ne nafte, benzine, vajra lubrifikante e solar.te gjitha veprimet tregetare-financiare, imobilare dhe garantuese te nevojshme per permbushejn e objektit ne rrugen “Deshmoret e 4 Shkurtit” Tirane.

   Reply to this comment
  • marsi June 3, 12:42

   bojaxhiu do e ndrisi nuk kam aspak besim ne kandidatin Bojaxhi pasi sa ishte ne krye te INUK betonizoi tiranen pa marre asgje parasysh sa per menyren se si eshte shprehur eshte mese noramle pasi do jape me te miren

   Reply to this comment
 2. irsa June 3, 12:21

  Po lejen qe dhje per TEC-in e Vlorës do ta zhbesh, ate qe nisen punimet kur ti ishe drejtor i KESH dhe nise punimet ne kundershtim te forte te ambjentalisteve, qe ende sot e kesaj dite nuk ka prodhuar qoftë edhe 1 megavat energji elektrike.

  Reply to this comment
  • gentjan June 3, 12:22

   Po lejet per ndertimin e dy vilave luksoze qe ke ti ne pronesi ne Farke, do t’i anullosh? Cfare ke per te deklaruat per menyren si i ndertove, si e more lejen per t’i ndertuar, po leket?

   Reply to this comment
 3. Rolandi June 3, 12:25

  Eshte fatkeqesi e madhe qe pas asaj humbjes tragjike qe pesoi me te drejte PD-ja me 23 qershor, ne krye te kesaj force te gjore politike u vu nje bandit si Basha. Eshte interesante se ai po sillet ne fundin e mandatit, ashtu sic u suall qeveria qe theu qafen, ne fundin e mandatit. Keta jane keqberes, ne gene. Jane te paburra, jane shfrytezues tipik te pushtetit. Me vjen keq per disa varfanjake qe gjithnje e kane mbeshtetur kete force politike e qe nuk e kuptojne se ke kane mbeshtetur.

  Turp te kete ky dylber i pafytyre, nje intrigant i peshtire, nje genjeshtare profesionist, nje hajdut i regjur e ne fund nje vrases gjakftohte.

  Reply to this comment
  • Patrioti June 3, 12:33

   Edhe ju z. Bojaxhi pjese e Partise Demokratike keni qene. Nuk harrojme qe ke kandiduar per postin e kryetarit te Partise Demokratike per Tiranen ne vitin 2009. Per te mos permendur pastaj punen e bere ne KESH dje INUK qe jane skandal me vete.

   Reply to this comment
 4. fati June 3, 12:26

  ke do pyeste basha? banoret? ata nuk duan me ja ditur per njeri. ata cdo gje e bejn per veten dhe per njerzit e vet. ky eshte morali i pd dhe kryetarit mashtrus

  Reply to this comment
 5. bajame June 3, 12:28

  A eshte e mundur te mos na bej te renin nga qielli Bojaxhiu.. se pjelle e Berishes me shoke eshte , i kujtohet valle historia e TEC-T ne Vlore ne 2004-2005qe edhe pse i ndertua ne kundershtim te plote me ambientalistet po kujt i interesonte aso kohe se cbehej me qytetaret dhe se rrezikohej seriozisht shendeti i tyre.

  Reply to this comment
  • kaliopi June 3, 12:28

   sa mire do ishte te dilte Bojaxhi e ta na fliste pak per “Everest Oil” ne te cilen eshte perfaqesues ligjor i kesaj kompanie ne date 15.6.2012 e do te jete pjese e saj deri me 15.6.2015 , per keto te dale te flas Bojaxhiu jo et flas kodra pas diellit duke bere si shenjtor se nuk i shkon dhe nuk ka kurresesi si te beje se eshte i lyer e perlyer deri ku nuk mban me.

   Reply to this comment
   • juela June 3, 12:29

    jo jo eshte e kot qe qytetaret e tiranes te mendojne se ka dhe kandidat te pavarur nuk eshte keshtu, Gjergj Bojaxhi eshte fund e krye PD & Co del e flet per “padrejtsira” kur ndaj tij ka nje kallezim penal nga KLSH per shperdorim detyre jane jo pka po 171 ndertime pa leje te toleruara nga ky i fundit .

    Reply to this comment
    • Ymeri June 3, 12:30

     I dashur Bojaxhi te kujtohet lidhja jote me kompanine “Rudnap Energie” te Fazllic? flitet poshte e perpjete ne fakt per lidhje tuaja te vjetra dhe qe takoheni jo rralle ne Tirane , dhe ku ka ze seshte pa gje thote populli keshtu qe ben mire per te qene keshtu si i derguari i zotit deri ne fund ashtu si pretendon bej publike dhe keto .

     Reply to this comment
     • ioana June 3, 12:30

      Ti je fund e krye kokrra e mashtruesit pjelle e Berishes me te birin , jeni fiks si banda kriminale qe kur nuk ju ecenbzinesi bashke kerkoni te fundosni njeri tjetrin , u kujtohet et gjitheve statusi ne fb i Shkelzen Berishes i jo me pak se para disa javesh qe te akuzonte se veje per “PUNE”ne zyren e tij . keshtu qe lidhjet kane qene e jane

     • pavlina June 3, 12:31

      epo te dal e te flas Gjergji per transparenece eshte shume e pakuptimte se surrati i ketij ka qene drejtus i KESH-it beri nej investim prej 100 milion euro edhe pse ne kundershtim te forte me ambientalistet, pervec kesaj bjere ketu tja kishim pare hajrin po pasi bete proven e pare teknike ne 2009 para zgjedhjeve (normalisht) per fatin e keq nuk u hodhen dot hi syve njerezve se deshtoi me sukses dhe nuk u prodhua as 1 megavat energji elektrike

     • sara June 3, 12:31

      Boll dole e perrallise se ti dime dhe ty bemat. ke kaq kohe del e thua qe po ta finacojne fushaten qytetaret , dokerraaaaaaaa..si mund te mos kesh leke ti kur je drejtues i Everest Oil , Jona Bojaxhi me 10% aksione , Oltion Spiro me 10% aksione Altin Fani 30%, Andrea Valerio me 20% madje ky i fundit eshte nje nga drejtuesit e Petrolifera Grup. keto dile toju popullit boll u vertite rrugve te tiranes si i dergur i zotit.

     • gasa June 3, 12:32

      Eshte per te ardhur keq se si luhet me inteligjencen e qytetareve te Tiranes , duke dal e duke ber show se ky do bej namin , del e flet sikur eshte i lare me uje floriri pse nuk tregon dhe qe eshte drejtuesi Everest Oil nga 15.6.2012 – 15.6.2015 aksioner dhe Andrea Valerio me 20% aksione (drejtues i Petroliferes). dhe Everest Oil objekti i se ciles eshte import-eksport dhe shitje me shumice e hidrokarbureve e nenprodukteve pa u kufizuar e ne nafte, benzine, vajra lubrifikante e solar.te gjitha veprimet tregetare-financiare, imobilare dhe garantuese te nevojshme per permbushejn e objektit ne rrugen “Deshmoret e 4 Shkurtit” Tirane.

 6. nisi June 3, 12:31

  po ti nuk di sa fonde ke cfare leje do anullosh ti?kshu thoni te gjithe ju po deshtime e tua ne kesh dhe ne inuk?gjergji kandidati i (pa)varur i pd.

  Reply to this comment
 7. flavio June 3, 12:32

  e keqja e gjithe ketyre kandidatve3 eshte se po bjene fushata te vjetra duke deklaruar vetem fjale.asnje plan konkret dhe asnje program qe mund te jete fitimprures per qytetin e tiranes.

  Reply to this comment
  • tiku June 3, 12:33

   e keqja madhe e ketij vendi eshte se te gjithe po genjejne.qofte bojaxhiu qofte kosova.asnje nuk i ka kapur relaisht nevojat e tiranes,thje3sht falsin ne ajer.;

   Reply to this comment
   • giorgo June 3, 12:52

    dhe ky thote gjera qe nuk kane kuptim fare.sesi mund te behen lejet e ndertimit me referendum nhjuk e kuptoj

    Reply to this comment
 8. vilma June 3, 12:32

  la nam si mendoi basha qe nuk do zbardhej shkelja e rende qe ka bere ne lidhje me lejen qe ka i ka dhene vetes ky eshte nje veprim shume i rende per nje kryetar bashkie dhe duhet ti jepet masa qe i takon pasi ka bere shkeleje te rende

  Reply to this comment
 9. Lleshi June 3, 12:44

  Edhe Ky “Bojaxhiu junior” , ashtu si “Bojaxhiu senior” , qe do te fuste ne burg Berishen , per faljen e territorit shqiptar , per masakren e 21 janarit , per gerdecin , e per Fazlliçin etj. etj. , edhe ky do te fuse ne burg Lul Bashen ……..

  Ha…ha…ha…ha.,. .. Po perse more popull mjeran i lejon keta sharlatane te tallen me ty ?

  Reply to this comment
 10. lili June 3, 17:07

  Problemi nuk eshte lulzim basha,problemi eshte Parlamenti shqiptar qe nuk vend os nje ligj per si mundesh me bâ nje Kate shtese,per gjithe qytetaret,Cfare kushte duhet plotesuar edhe me miratimin e kujt!Kur vetem nje njeri vend os ,e Jo ligjet,normal qe kemi abuzime si me ngritjen si me prishjen e objekteve.Disa here Jane prishur objekte qe Kane zbukuruar Shtetin edhe Kane sherbyer vertet qytetaret si dicka late,e nuk Jane prishur objekte po Kaq illégale qe vetem Kane shemtuar Shtetin e nuk i Kane sherbye kujt pos pronarit!..
  Pra Par la menti duhet te vendose ligne korrekt,me pelqimin e qytetareve e Jo vetem per internes te dicka boseve!
  Ku kishte mazhoranca déri sot per me ndaluar apo kushtezuar ‘shtesat’ pas fitores me mbi 1 millions vota?pse nuk e beri ligjin?

  Reply to this comment
 11. dama June 3, 19:24

  ku ka ma turp vetem smerlap

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim