Borë në zonat malore, në Kukës vështirësi në qarkullim

October 24, 2017 14:57

Borë në zonat malore, në Kukës vështirësi në qarkullim

 

Ulja e temperaturave në vend ka sjellë rreth 5 cm dëborë në zonat e thella malore.

Nga të dhënat e fundit rezulton se reshje bore ka zonën e Shishtavecit, Kollovozit, Grykëçajes, Arrënit e Topojan. Moti i keq në këto zona kanë vështirësuar qarkullimin e automjeteve.

Në zonat më të ulëta të qarkut Kukës ka patur reshje shiu, të cilat kanë vështirësuar qarkullimin në qytet, ndersa në Rrugën e Kombit ka patur rënie gurësh.

October 24, 2017 14:57
Komento

1 Koment

  1. kuksjani October 24, 16:19

    Te rishikohet ndarja territorjale! Kuksi eshte Qyteti i bekuar nga Natyra.Ndarja territorjale te behet sipas Rretheve,dhe Rrethi i Kukesit,ka mundesi te Jet i paborgje ne Shqiperi.Pse? Ne Rrethin e Kuksit,eshte Liqeni me i madh artificial i Shqiperise,pra ky Liqen furrnizon me energji krejt Shqiperine.Por te flasim me gjuhen e bisnesit,sepse Kuksi eshte lene ne harrese! Kete energji,sikur ta shes Rrethi i Kuksit,fiton pare,dhe nuk do te kishte borgjlij,kundrejt KESH.Kuksi ka minjerat e bakrrit,kromit,flietet se ka uranjum,ne Lojme.Te bejm nje llogari te thjeshte amatore,Shitja e energjise,sa pare vjen ne kasen e Kuksit,2,shitja e bakrrit,3,shitja e kromit,dhe 4 shitja e uranjumit.Sikur te Jet i vertete lajmi per uranjumin,pragjykoni se sa kushton ky Mineral!Por flitet qe eshte vertetesi,kjo qeshje por mbahet sekret.Kuksi eshte Rrethi me i varfer i Shqiperise,pse,pranaj edhe po shkruaj.Sikur pusurit e Kuksit te perdoreshin nga Eksperte te Rrethit,nuk do te ishte Rrethi me i varfer i Shqiperis.Kuksi ka Ekspert sa te duash,pra te rishikohet kjo qeshtje nga Qeverija,dhe te iket nga sintagma,nje her i varfer gjithmon i varfer.Pra Kuksi sikur ti lejohej kontrolli i resurseve natyrore Eksperteve,Vendas,do te ishte nje Vend i begate,dhe nuk do te largohej kush prej Kuksit.Pse e them kete,sepse te gjitha mineralet jan te nje cilesije te larte,dhe nuk eshte e veshtire gjetja e tregut ne Bote.Pra qeverija ne menyre urgjente te fal borgjet e borgjlijve,qe nuk pagun energjin elektrike,dhe kujt ja ka shkeput,tja rivendos prap.Sepse nuk nxirret parja aty ku sduhet.Qeverija ne menyre urgjente,te nderhyje,dhe te mos ket asnje shtepi pa energji elektrike,sepse siq dihet ne Kukes ne dimer eshte ftofte.Kukesi eshte nyje lidhese me Veriun e Europes,dhe Qeverija ta ket parasysh ket gje,Kuksi ka hy ne histori,per pritjen e qindramijra Njerezve,dhe njihet ne krejt Boten,pra Kuksi,te mos jet ne hije te Prizrenit(Qytetit perl te krejt Europes,sepse njihet ne krejt Boten,per bukurin e Tij,si dhe si Vendlindja e Nene Terezes),pra Kuksi te shpresojme,te fitoj autonomin(eshte fjala per marrjen ne dore nga Ekspert Vendas te pasurive,dhe jo autonomi,seperatiste,sepse nuk po flitet per autonomi,seperatiste,por per daljen nga varferija,dhe faljen e borgjeve),pra e perseris te shpresojme ta fitoj ket autonomi,duke u ber nje Partner per Prizrenin,dhe keshtu Prizrenin e Nderon! Pra edhe nje here,Qeverija e Rames,te dergoj ekspertet nga Tirana,dhe te publikoje para krejt Popullit faljen e borgjeve! Sepse deshiroj dhe e besoj se Kuksi,nuk do ti lere ne balte,te varferit,dhe solidariteti Kuksjan mund te trondis ne qdo qast Qeverin Qendrore ne Tirane!

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?