“Boshti mysliman” shqiptaro-turk, Pëllumb Xhufi i përgjigjet ish-ministrit grek

January 11, 2017 11:00

“Boshti mysliman” shqiptaro-turk, Pëllumb Xhufi i përgjigjet ish-ministrit grek

 

Historiani dhe diplomati i njohur Pëllumb Xhufi i cilëson antishqiptare qëndrimet e ish­ministrit grek Theodhoros Pangallos të frymëzuara nga “Megali Idea”.

Xhufi jep arsyet pse Greqia nuk e heq Ligjin e Luftës me Shqipërinë, ndërsa i cilëson halucinacione senile pretendimet e Pangallosit i cili sheh rolin e Turqisë në kërkesat e kryeministrit Rama për çështjet që kërkojnë zgjidhje mes dy vendeve.

Nipi i gjeneralit, Pangallosi i ri, identifikohet me një tjetër politikë, me politikën megalomane të “Megali Idesë”, nga e cila edhe vetë zbatuesi më i flakët i saj, Eleutherios Venizelos, pas dështimeve spektakolare të politikës së jashtme greke, u detyrua të distancohet gjatë mandatit të tij të fundit kryeministror, më 1928-1934”, thotë Xhufi për Panorama.

Sipas tij, zoti Pangallos bën një gabim të madh që nuk i lejohet, duke e konsideruar Shqipërinë si një faktor subaltern, si një variabël i Turqisë në kufijtë veriorë të Greqisë.

Ky është një vlerësim i kahershëm i politikës greke në raportet e saj me Shqipërinë, vlerësim i bazuar mbi paragjykime të natyrës fetare. Sipas tij, si vend me shumicë myslimane, Shqipëria do të ishte fatalisht e destinuar të bënte lidhje të shkurtër me Turqinë, duke u bërë pika fundore e një të ashtuquajturi “bosht mysliman”, që rrezikuaka vetë ekzistencën e Greqisë.

Ky obsesion grek, nuk është vërtetuar ndonjëherë në këta 100 vjet të ekzistencës së shtetit shqiptar. Shumë më tepër se me Turqinë myslimane, Shqipëria ka njohur periudha “të arta” marrëdhëniesh me Italinë, Austro Hungarinë, Jugosllavinë, Bashkimin Sovjetik, Kinën, Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe me vetë Greqinë”, thotë Xhufi.

January 11, 2017 11:00
Komento

15 Komente

 1. deti January 11, 14:25

  Nuk di per cfar arsye shqiperia duhet tiari leje pangallosit se me ke do te lidhe mardhjenie.dhe per me teper pangallosi akoma nuk e dika se mardheniet e aleancat ndershtetedrore ne bote nuk jane te lidhura mbi baza fetare por ne baze te bashkepunimit e marbveshjeve te barabarta ekonomike e stradegjike.pangallos eshtye treqind vjet prapa ne kohen e kryqezatave.por ato kohe kane kaluar ne bote ka shume anti fetar ose fetar te feve te ndryshme qe bashkepunojne me njeri tjetrin.

  Reply to this comment
 2. Paul Tedechini January 11, 15:18

  Theodhoros Pangallos ka thane nji te vertete historike te pamohueshme.

  Asht pikrisht per kete arsye qe Europa i coptoi trojet shqiptarve per shkak te muslimanve filo turq-osman.

  Natyrisht keto copa do tu jepshin kojshive kristjan qe per shekuj rresht luftuen me arme ne dore kundra pushtuesit aziatik te kalifatit islamik turk-osman deri sa e nxoren jashte nga Ballkani.

  Dhe shqiptart ne vend qe te xejshin mend, vazhdojne te lidhen me antieuropianet turq e afro-aziatik, me klerin musliman kete pjelle te pushtuesit turk dhe sherbetore e tij, qe asht kategoria ma antikombetare dhe ma regresive e popullsise shqiptare.

  Reply to this comment
  • Vata January 11, 16:47

   Ti qe nuk gjen dot nje emer shqiptar si pseudonim nuk ka si te mos jesh antishqiptar, percares dhe fundamentalist mesjetar.

   Madje edhe emrin italian qe ke zgjedhur nuk ke ditur ta shkruash mire (eshte Tedeschini e jo Tedechini).

   Reply to this comment
  • juq iu January 11, 17:58

   Paul tedechini,

   Kategoria me antikomberare shqiptare permbledh zona te kufirit me ish-jugosllavine dhe pseudo ortodokset qe pretendojne per nje bashkangjitje te jugut me greqine.

   Ndersa per turqit flet kot kur i quan antievropian pasi asnje dem nuk i eshte bere evropes nga turqia, biles jane tirqit ata qe shprehin deshiren per tu bere pjese e komunitetit evropian.

   Ne kah te kundert me turqine eshte greqija qe i shkaktoi be-se termetin me gjigand qe nga koha e lindjes se ketij unioni me papergjegjesine e nje fshatari trashanik ne lidhje me borxhet qe mori! Per kete greket nuk jane me te mirepritur ne evrope por tani qe hyne nuk mund ti perzene me!

   Ne ballkan ka vetem nje problem “frika e pordhaceve ortodoks nga turqia myslimane”.
   Ai qe i gjene bazen kesaj frike meriton nobelin per gjeo-politike dhe ballkanologji. Por une them se kjo eshte me shume nje paranoje skizofrenike se sa frike llogjike mbi fakte.

   Ju u ra ne koke per maerjen e vorioepirit por ua them une se do merni te semes se nuk ka me lufte dyfeku kundra fshatareve te parmendes dhe cobaneve si ne camrine e viteve 30 e 40!

   Reply to this comment
 3. loreta January 11, 16:34

  Kete “miqesi” me greket e verteton dhe ajo qe Shqiperia (Sali Berisha) i fali vellait jugor detin shqiptar. Prandaj Pangallo te mbylle gojen.

  Reply to this comment
 4. VANDALET E PD-se January 11, 18:25

  Nuk e mendoja , se Pangallos do te ishte kaq deficitar
  ne inteligjencen e tij . Forca e logjikes dhe e arsyetimit , ne ato qe perpiqej te thoshte , jane fyese edhe per vete
  greket e sotme . Sepse , notojne e drejtojne ne politiken e sotme greke e shqiptare , kameleone politikanesh te tille , pa jemi edhe ne kete gjendje te vajtueshme e raporte kaq te veshtira midis dy popujve tane , grek e shqiptar !

  Reply to this comment
 5. hewl January 11, 18:58

  ku ishin keta bi.h.. qi..t e geqise kur shqiptaret luftonin kundra pushtimit osman.xhdo shtet ka te drejten te ndertoje mardhenje tregtare me ke do.

  Reply to this comment
 6. jani January 11, 19:10

  Si I mefshte ky pangallos. Kisha krijuar pershtpjen sikur kishte ca brume po dy intervistat qe ka botuar se fundi Dita e nxjerrkan tutkun fare

  Reply to this comment
 7. Vetetima January 11, 19:25

  Kujtojme:

  Nje gjykate fshati si ajo e Janines,me 23 qershor 1945, pas lufte, denon ne bllok 2000 Çame, shumicen me vdekje dhe kjo pasohet me shpernguljen e 22 000-25 000 popullate te pafajshme (kryesisht gra, femije, pleq).

  Kush ishin gjyqtaret?!

  Denimi eshte individual. A u provua me fakte per sejcilin se ke kishin vrare: ne lufte ballore, apo vetem per armembajtje.

  Kujtoni Diktaturen e Metaksait 1936-1941 vrasje, rrahje, perdhunime dhe grabitje pronash ne mase te populates came.

  A duhet cdo njeri te mbante nje arme per te mbrojtur veten dhe familjen!
  Pa dyshim qe po.

  Per kete duhet te kontrollohen vendimet e gjyqit nje per nje, dhe per te pafajshmit te behet rehabilitimi dhe kompesimi i tyre si dhe te ngrihet nje Varreze Monumentale ku te vendosen te giithe te vrarit faktikisht pa gjyq.

  Masakra e Janines dhe me pas perzenja me force e cameve, perbejne nje genocide te paster e mire te menduar ne zemer te Evropes, i ngjashem me Genocidin Armen, ndersa pastrimi etnik cam, ne kohe, fillon qe nga viti 1460.

  Ne gjyqin e Nurembergut mbajtur ne 20 nentor 1945 u gjykuan 24 udheheqsit me te shquar politik, ushtarak, te drejtesise dhe ekonomise te Partise Naziste Gjermane, pergjegjes per 17 milion te vrare (midis ketyre zhdukjen e 1/3 te popullates hebreje te botes). Nga keta u denuan me vdekje vetem 14 vete, 10 te tjere nga 5 vjet ne 15 deri me jete burg, perfshire 2 qe nuk u gjykuan per arsye shendetsore.

  Gjykata Ushtarake Nderkombetare per Lindjen e Larget, e njohur si Gjykata e Tokjos apo Krimet e Luftes se Tokjos qe u mblodh me 29 Prill, 1946 per te gjykuar udheheqsit e Perandorise Japoneze per krimet ne Kine dhe gjithe Indokinen— miliona te vrare.

  Ajo denoi pas me shume se nje vit gjykimi vetem 6 vete me vdekje, qe do ekzekutoheshin vetem ne 28 Dhjetor, 1948. 16 te tjere me jete burg, perfshire ministrat e luftes dhe perandorin qe su denua fare.

  I takon Profesor Doktor Janullatos, si shef i Kishes Orthodokse Shqiptare, te beje nje meshe publike ne vendin e vrasjes per viktimat.

  Reply to this comment
 8. Jimi January 11, 19:29

  Per marrjen e Trojes greket deklaronin: Vdiq trimeria por jo dinakeria greke!
  Nuk eshte aspak e vertet qe ish ministri “Mangallos” eshte, debil, deficitar, i mefsht!? Me duket se te tille jemi treguar ne me ta!? ( perderisa ju falem detin e tj)
  Pas cdo deklarate te ketij greku aqpo grekerve te tjere, me pushtet, pa pushtet, qe ne pamje te pare duket shume dashamirese, fshihet nje qellim dashakeq ndaj shqiptareve! Asnjehere nuk duhet nenvleftesuar dinakeria greke!

  Reply to this comment
 9. vasili January 11, 19:57

  Kur flet osmanlliu i semure xhufi.si nga pamja dhe nga trute,dhe karigia ku ngroh menderjet kjo qenie,ndjej qe ky vend europian, vazhdon te vuaje nje sundim te tejzgjatur denatyrues osman.
  Deri kur ky absurditet malinj dhe mbytes?

  Reply to this comment
  • Nikola January 11, 23:28

   Vasli, mbetjet osmane su Xhufi, kan gjak turko-arab!
   Njerez pa identitet qe qe nga koha qe i solli turqia ketu, jetojme si parazit duke u paguar nga shteti, ndersa ne kohen e osmanllunjve si nenpunes te tyre!
   E urrejne Teodoros Pangalos, sepse Pangalos eshte ar arvanit i paster, kurse Xhufajt dhe Omaret mbetje turkoarabe.
   Un thjesh besoj arvanitin Theodhoros Pangalos, nipun e gjeneraleve Pangalos qe luftuan turqit si surratet e xhufit dhe Omaret!

   Reply to this comment
 10. Arben January 11, 21:13

  NUK KUPTOJ SHQIPETARET, SE MIRE GREKET.

  NUK KA ASNJE PROBLEM TE JESH MUSLIMAN, PERSE DUHET TE BEJNE SIKUR “MBROHEN”, KUR KETU NUK KA ASNJE AKUZE???????????????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  ALLAHU EKBER.

  Reply to this comment
 11. Aulona January 11, 23:21

  Mbetjet osmane te albanistanit, u terbuan menjehere nga fjalet e nje arvaniti!
  I pari qe Pellumb Xhufi, turkoshaku gjoja “profesor” i leshit, dhendri i kriminelit bashkepuntor te nazismit Bahri Omari, por edhe i komunistit kriminel Luan Omari!
  Mos harojme se kur ngordhi gjapirsi Ramiz Alia, familja e tij zgjodhi mbetjen osmane Pellump Xhufin, te mbaje fjalimin e kortezise!
  Ptu, rac mongole

  Reply to this comment
  • Alban January 12, 11:12

   Lexo mi Aulona lexo pastaj shkruaj dhe ti ndonje gje. S’po thote gje Xhufi por vetem qe ne s’jemi sic na mendon Greqia dhe ata mire bejne qe ta heqin ate ligjin e luftes. Kurse ai arvaniti gjakprishur flet sikur e ka bere nena grek e jo shqiptar sic eshte. Lexo se te bene mire dhe ty. Te mos flas goja para mendjes.

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*