Botohet në Itali “Prilli i thyer”

August 8, 2019 23:44

Botohet në Itali “Prilli i thyer”

Një prej romaneve më të vlerësuar të Ismail Kadare, “Prilli i thyer”, është botuar në Itali dhe mori vendin e tij në librari pak ditë më parë.

Me titullin “L’Aprile spezzato,” romani u botua nga shtëpia botuese“La nave di Teseo,” e cila është themeluar nga botuesja Elisabetta Sgarbi dhe shkrimtari Umberto Eco.

Romani “Prilli i thyer” është një vepër që hedh dritë mbi Kanunin, aktin më të lashtë të së drejtës shqiptare, duke përcjellë edhe vlerat tradicionale kombëtare.

e.ll./dita

August 8, 2019 23:44
Komento

7 Komente

 1. Kola August 9, 09:50

  Prilli i thyer, duhet te fitoje Nobelin si vepra me e turpshme ne bote.

  Reply to this comment
  • PIRDHSESHFRYHESH August 9, 16:10

   Foli Kola paKoke e po shan Kadarene….po a e ke lexuar ndonjehere ndoje liber more Kol paKoke? E na sqaro pak ne injoranteve se ç’ka te turpshme te prilli i thyer?

   Reply to this comment
 2. Dash Pacja August 9, 18:53

  E turpshme eshte qe ne Shqiperi egzistojne idiote te tipit Kola.

  Reply to this comment
 3. jo per gje... August 9, 20:49

  Nuk ta theme dot pseudonimin publikisht ti qe shane Kolen, por besoj se ti nuk e njehe fare Ismahil kadarene as qe kur shkroi Princeshen Argjiro e as kur shkroi, por jo ne liber kesaj radhe por ne jet: djalin e Janulles qe e torturoi me sigurimsat sa e nxorri jashte jete, ndersa vajzes se tij i hoqi nga barku femijen. Eh, sa ka te shkruash per Ismahilin me shume se ç’ka shkruar ai vete. Jeta e tij eshte jeta e nje hipokrit qe kur lindi e deri sot. Por sot heronj behen ata qe shkaterrojne shpirtra njerzish apo u ngrihen buste e monumente , muze atyre si Esat Toptanit, Mehdi Frasherit, Ahmet Zagollit , Xhafer Deves etj. Prandaj Prilli thyer ne radhe te pare le te thyej mitin absolut qe i ngren ata qe veshtrojne nga poshte dhe presin ndonje kocke. Shqiperia ka pena aq te medha sa Ismahili eshte femije rrugaç para tyre.

  Reply to this comment
  • nje banor i Tiranes August 9, 23:22

   Jo per gje , po…, çfaj kam une qe jam idiot ?

   Reply to this comment
  • Lili August 10, 08:28

   Nje here, ne nje shtepi ne alpet e huaja, plot njereze dashamires per Shqiperine po edhe disa politikane t’atij vendit , pyetet Kadareja per shqiptaret e Kosoven e pastaj per shqiptaret e Makedonise , se keta politikane pregaditin edhe politiken e shtetit te tyre vite perpare n’ate rajon…
   Pergjegja e kadarese : nuk ka Shqiptare ne Makedoni , ata nuk jane shqiptare!
   Miqte qe kishin organizuar ate mbremje per te ndihmuar ceshtjen shqiptare dollen me mua prej dhomes pasi i thane ne sy kadarese po ne e kemi vizituar edhe kemi pare vetem shqiptar ne tetovo e diber, duke iu treguar zyrtareve te shtetit me finesse mos e zgatni me me te se nuk vlen asgje ky pohim i tij..
   E pastaj kadareja jone shkoj e darkoj me disa studenten shqiptare pa pike turpi per tradhtine e atyre studenteve mbas shpine !
   Pyetja eshte kur duhet besuar servile kadareja

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*