Foto e Mit’hat Frashërit, pak ditë pas ikjes nga Shqipëria me gjermanët

August 12, 2019 15:55

Foto e Mit’hat Frashërit, pak ditë pas ikjes nga Shqipëria me gjermanët

Kjo është një foto e dhjetorit të vitit 1944 në kampin “Santa Fara” në Bari të Italisë.

Në të janë Mithat Frashëri, Ali Këlcyra, bashkëshortja e tij Advije Vrioni dhe e bija e tyre Hëna Këlcyra 8 vjeçe.

Si Mit’hati dhe Aliu me familjen kishin vetëm një muaj që ishin larguar nga Shqipëria e çliruar nga gjermanët.

Autori i fotografisë është një kinez që për fat, pasi e fiksoi në celuloid dhe e stampoi në letër, një kopje ia dhuroi personazheve të fotos.

14572038_1843289382583857_597473522_o

August 12, 2019 15:55
Komento

19 Komente

 1. demo October 3, 11:17

  Mjafton te shohesh fotografine,qe te kuptosh diferencen.Enver Hoxha i pispillosur mes fitimtareve diten e zbritjes se qeverise ne Tirane.Tre muaj para se te zbarkonin ne Tirane,qeveria e dale nga kongresi Permetit u stacionua ne hotel “Kontinental” ne Berat.Enver Hoxha,Baba Faja,Babe Myslymi,Haxhi Lleshi,Koci Xoxe,Omer Nishani,Spiro Moisiu, me gjithe vitot,lirite,naxhijet,katinat,sadetet dhe myrvetet,me gjithe amerikane,angleze,serbe e malazes.Ai qe paguante ishte kryepeshkopi i kishes autoqefale shqiptare Visarjon Xhuvani.E gjithe pasuria e kishave dhe manastireve te Myzeqese,Beratit,Vlores shkoi per qyleret qe pasi kishin mjele deri ne piken e fundit pushtetin e Zogut,fashistet e Musolinit,pensionete mbreterise Jugosllave ,u kapardisen ne krye te qeverise se re si clirimtare.Shihni barkderrat e dale nga “lufta”;Baba Fajen,Enver Hoxhen,Koci Xoxen,Spiro Mojsiun,Haxhi Lleshin.Duken si te dale nga lufta keta?Vetem per Make-up-in e Enver Hoxhes jane dashur 24 ore dhe te punoje nje skuader me berbera,me permanenta,me maniqyra.As Ajzenhaueri,as Montgomeri,as Zhukovi nuk jane “kallaisur”si Enver Hoxha,diten e marshimit te fitores.Ama pulat i mbeten Mithat Frasherit.Pjatat,gotat,enet i mbeten Ali bej Kelcyres.A kishte neps per pula per deshe helli,Ali bej Kelcyra qe zoteronte mijra krere bageti?Baba Faja nje katundar i varfer nga Luzi Kavajes erdhi si jetim i varfer ne Teqe te madhe te Elbasanit,por ishte grykes i madh.Filloi edhe te vidhte dhe tu vinte rrotull grave te muhibeve,sa baba Mustafai,nje fetar i ndershem,i hajthem,i virtutshem e perzuri ne Martanesh.Atje zullumet e Mustafa Xhanit moren dhene.Tre here katunaret e Cermenikes e Martaneshit i shtine per ta vrare,deri kur filloi levizja komuniste,gjeti shoket e idealit babe Myslumin dhe Haxhi Lleshin dhe Enverin,qe e mbante ne preher,gjeti tenxherja kapakun.Shihne fotografine e Mithat Beut si asket,ky i shkituri per pula,ky i cfaroi pulat e Shqiperise.Nje fotografi tregon me shume se mijra romane te shkruar ne 50 vjet per pulaxhiun Mithat Frasheri.I vetmi faj i ketij beu,ishte se hyri ne lufte me parrullen:Asnje pule shqiptari te mos vritet.Prandaj thoshte Isuf Luzaj:Nuk behet lufta me baba teqeje si Mithat Frasheri!

  Reply to this comment
  • anticensurë 25642654 October 5, 13:00

   demo farmacisti
   “Mjafton te shohesh fotografine,qe te kuptosh diferencen.Enver Hoxha i pispillosur mes fitimtareve diten e zbritjes se qeverise ne Tirane.”
   është normale që kur festohet të vishet mirë njeriu!!dhe mithati kishte 4 vjet që vishej mirë e bukur,i krehur e i okllaisur kur këta të enverit ishin mbushur me morra e me vrima plumbash!!
   këtë pëson njeriu,duhej ta kishte pësuar më keq nëse ne do të ndodheshim në pozicionin e francës,që tradhëton atdheun,që bashkpunon me pushtuesin!!
   falë pragmatizmit anglo ameirkan,këta shpëtuan jetët e tyre për tu përdorur nga anglo amerikanët dhe për tu hedhur si limon i shtrydhur kur nuk kishin më nevojë!!

   Reply to this comment
  • Ylli August 12, 18:28

   Kur mbarova se lexuari librin me kujtime te Eqrem bej Vlores ,nje shprehje e tij me eshte bere e paharrueshme kur pershkruante Revolucionin Karagjoz te 1924 ,pararendes i Revolucionit Terrorist te 1944 !!
   Eqrem bej Vlora thote ….Shqiperine po luftonin ta merrnin ne dore gjasme te shkolluarit aventurier dhe gjysem te shkolluarit palaço !!!
   My kujtua Enver Hoxha e Mehmet Shehu ,dy gjasme te shkolluar dhe gjysem te shkolluar ,qe parate e bursave i harxhonin papergjegjshem per aventura dhe e futen Shqioerine ne nje rruge gjasme te zhvilluar e gjysem te shkolluar
   Pioniere ,ne lufte per ceshtjen e popullit dhe te Partise te jeni gati ….dhe tufa foshnjerake qe vaksinohej perdite me helmin komunist uleriste….gjithmone gati !!!
   O Perendi komunistet flasin ?? Tmerri vazhdon akoma !!

   Reply to this comment
  • jo per gje... August 12, 21:09

   o demo, po ti sikur u ke marre dhe eren e pordheve ketyre, apo atje pas tyre ke qene?

   Reply to this comment
 2. LORA October 3, 12:34

  Pika qe s’ju bie,kam dite qe nuk komentoj tek ju ,o Dita,,,,,cfare duhet te ngadalesoj?????

  Reply to this comment
 3. Pjeter October 5, 12:59

  Kush nuk ka respekt per LANC por per mitatët, mund tia vesh kemben ne qafe kur t duash, nuk thote gje do t lutet per bashkepunim.

  Quhet DINJITET nuk kant bej me komunizmin

  Reply to this comment
 4. tradhetari genetik August 12, 16:43

  Po sikur ky ballua yne i luftonte gjermanet pse iku me vrap ashtu ngusht e ngusht ne sedilen treshe i rrethuar nga kater gjermane agallare,apo do ti luftonte dhe jashte atdheut.Ptu kolabrocioniste te qelbur.Ndyresira .Ky fare kombi vetem te tille ka pjelle gjithe jeten.shikoni sot kush jane kelyshet e serbit,grekut turkut,te gjitha partite politike dhe kryekaret e tyre

  Reply to this comment
  • Sulo kapedani August 12, 23:20

   O plehre boshevike po babain tend enver popovoci e vuri ne krye te partise cfare na tregon perralla me tradhetare o skllav muzhik.
   Tani po i lepin bythen gjermanit ti bashke me ata muzhiket e uraleve.
   Ptuu fare e keqe muzhike

   Reply to this comment
 5. Ylli August 12, 17:58

  Rama na e beri patriot

  Reply to this comment
 6. demo August 12, 18:46

  Demo Ul kapakun se kundermove gjithe boten.

  Shikoni kete reportazh per masakren qe bene nazistet ne Sant’Anna te Italise para 75 viteve.
  Sot banoret inauguran pllaken perkujtimore dhe kryetari i bashkise ben thirje per rritjen e vigjilences kunder neofashisteve te sotem qe perpiqen te shuajne kujtesen e popullit dhe te shtremberojne historine e shkruar me gjak e sakrifica, te rehabilitojne fashiste e koolaboracionistet e tyre.

  Reportazhi me pjese filmike nga ceremonia ne fjale U trasmetua ne lajmet kryesore te televizionit publik gjermanb ARD.
  Tregojani dhe perfaqsuesve te fondacionit gjerman qe sponsorizon institutin e uran bythkas dhe tufes ne kuadrin “dekomunistfiikimit” dhe rehabilitimin e koolaboracionisteve nazi-fashiste shqyptar, kriminele lufte.
  S’guxojne ta bejne ne vendin e tyre se Ju kthehen njerezit e i bejne rezil e mbeten te papune Bile futen dhe ne Burg.

  https://www.tagesschau.de/ausland/ns-massaker-101.html

  Gjermani e pranon vete masakren Une haleja Idiote intelektuali bashke me demon, halene tjeter themi Ska ndodhur kurre masaker.
  Gjermani mik partizanet armik.

  Uran menderja bythka e quan LANCin Lufte civile se plaku jU mbyll ne halet se Une kisha haruar te mbyllja kapakun.
  Po kush ja pati fajin qe e zu barku dhe i mbushi para kohe.

  Paragrafi qe pason eshte nenshkrimi, firma ime, my signature:

  Korfuzi iliri nexhi xhufi me bahriu mulleti.
  Une Demo bolja thare muthatiste d.v.

  Reply to this comment
  • Sulo kapedani August 12, 23:31

   O demo derdimeni skllav muzhik.
   Po italianet nuk paten 50 vite komunizem shqiptar o plak matuf prandaj perkujtojne masakra te tilla.
   Edhe ajo Lufta gjoja nacl solli faren e keqe komuniste ne pushtet, se gjermanin e mundi rusi me amerikanin jo ti me breket e grisura o demo mavria

   Reply to this comment
 7. demo August 12, 19:18

  Per cvfare vrima plumbash flet o derdimen?
  Enver Hoxha nga preheri Faje Xhanit pri Luzi,tek preheri Miladinit pri Cernahorre.Ku piqte ne toke Enver Hoxha i kimetit?Kur kriste pushka,enveri ishte 50 km larg,se kishte alergji nga krismat.Luften enveri e ka bere me letra me vrime,qe ja dergonte shokeve.
  Pse fitoi ky dhe pse humbi Mithati?
  Po pse humbi Gramoz Pashko qe e pregatiti Levizjen studentore dhe fitoi Maloku shoqes Vito,qe erdhi tek studentet si i derguari Ramiz Alise?
  Pse humbi Sokol Olldashi ne PD dhe fitoi “i ardhuri nga Hollanda”Lulzim Basha?

  Reply to this comment
 8. realisti August 13, 07:31

  Komunistet ishin fitimtaret ballistet e humben luften . Fotot qe komentoni kete treojne asgje me shume

  Reply to this comment
 9. intelektuali August 13, 13:52

  Demo impotenti mbylle kamaren dhe shko merr nje Viagra

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim