Braçe: Katër aspektet që duhet të ndryshojë një anëtar i qeverisë së re

Redaksia Online July 26, 2013 08:43

Braçe: Katër aspektet që duhet të ndryshojë një anëtar i qeverisë së re

Deputeti i PS-së, Erion Braçe, është kritik ndaj atyre që thonë se janë gati të lënë mandatin e deputetit për një post ministri. Braçe shkruan në Facebook se të qenit në Parlament është detyrë e përditshme në respekt të atyre që të kanë votuar. Braçe bën një analizë të shkurtër lidhur me aspektet që duhet të ndryshojë një anëtar i qeverisë së re.

“Nuk do kisha thënë kurrë: Jam gati të lë mandatin e deputetit për një post ministri!! (Sidomos kur nuk ta kërkon apo ngarkon kush). Në publik jo e jo, por as kudo gjetkë”.

“I mirëkuptoj të gjithë, por dua të them: E para, të jesh deputet në Kuvendin e Shqipërisë është vërtet shumë, nuk është pak (nuk është xhaketë e ngushtë pra, në zhargonin vetëmburrës të disave), nëse mendon vërtetë se të qenit në Kuvend është punë, detyrë, e përditshme në respekt të njerëzve që të kanë votuar dhe angazhimeve për të shërbyer deri në ndryshim të jetës së tyre!! Për mua ka qenë një nder i pashlyeshëm besimi i shqiptarëve të zakonshëm!. E dyta, të jesh ministër në qeverinë e Shqipërisë është akoma dhe më shumë, veçmas pas qeverisë personale e të korruptuar të “S.B”, “doktorit të mundur”.

Pra, të qenit anëtar i qeverisë së re duhet të ndryshojë qartësisht katër gjëra:

E para: rikthimin e përfaqësimit të interesave të shqiptarëve; tejkalimi i interesave të një familjeje, grupi, klani, organizatë për të përfshirë interesat më të gjera kombëtare; sfidë kjo për çdo lloj ambicie personale.

E dyta: riformatimin e profilit të anëtarit të qeverisë; dua të them, tejkalimin e çdo modeli të mëparshëm në formim, dije, ekspertizë profesionale, eksperiencë, moral, në raport me veset e një ambienti të ndëshkuar keq për këtë dhe në raport me ligjin, siç qeveria e qeveritë e mëparshme; pra shqip dhe troç, anëtari i qeverisë së “s.b” nuk mund të shërbejë si model standard apo edhe i krahasueshëm për të bërë të pranueshëm çdokënd.

E treta: rolit të anëtarit të qeverisë; anëtari në këtë qeveri nuk duhet të jetë më pushtetari fuqiplotë, por nëpunësi politik e i përulur i qeverisë, drejtuesi, por edhe punëbërësi, përmbushësi i detyrës me fuqi ekzekutive brenda zyrës, ministrisë, fushës së veprimit të politikave të saj, në përputhje me ligjin dhe i barabartë me këdo tjetër përballë ligjit; deri këtu!; jashtë prej këtej duhet të jetë qytetari i zakonshëm dhe i barabartë me çdo qytetar tjetër të këtij vendi, në të drejta, detyrime apo privilegje

E katërta: marrëdhënia me pushtetet e tjera; ndarja e qartë mes pushteteve duke përmbushur qartësisht frymën e Kushtetutës; kasta me dy apo disa karrige ose me një karrige dhe me oborr të pasmë në hapësirën e kujtdo pushteti tjetër, ku tërhiqet për të gjetur rehat sa herë të dojë, duhet të jetë kultura e luftuar më në fund në këtë vend. Kështu kemi rënë dakord që para zgjedhjeve! Me modesti them se shqiptarët presin nga qeveria këtë. Asnjë ambicie personale nuk duhet t’i sfidojë më shqiptarët, veçmas kur kam parasysh shpullën e urrejtjes që ata përplasën në seri e me një frymë në fytyrën e “s.b”. Struktura e qeverisë që Rama prezantoi dje, si një “strukturë pune” është hapi i parë i mirë!.

Redaksia Online July 26, 2013 08:43
Komento

10 Komente

 1. Desaret July 26, 09:45

  Veshtirë të ndryshoni mentalitete,performancë qeverisëse nëse nuk prodhon Shqiperia dhe nuk punëson njerz! Duhet filluar me atë që perëndimi ka nxjerr prioritare,për të kapërcyer krizën, PRODHIM.
  Natyrisht mbi bazë të resyrseve dhe kapaciteteve industriale të vendit, të shkaterruara kriminalisht nga Berisha që edhe për këtë vrasje masive të prodhimit drejtësia duhet ta dënojë!
  Sovrani foli dhe varrosi partine e parë kriminale në Shqipëri,PD duke futur në arkivolin politik NJESHIN e saj,Sali Berishën(s.b).
  Ju keni kërkuar 300 ditë kohë të shoh SOVRANI ndryshimin që thuhet mirë,Rilindje,dhe nëse nuk realizoni premtimet dhe nuk vendosni kulturën e ndëshkimit ligjor, për cfarë është bërë kriminalisht gjer me vrasje shqiptarësh;Sovrani ka arsye tju varros si PD edhe ju,pa pritur mbarimin e katër vjetëve! Koha e partive politike,banda militantësh për pasuri e pushtet,po mbaron!Ju keni një shans historik që të reflektoni dhe ndryshoni mentalitete,por vështirë se do t ‘ja arrini!
  Sovranit nuk do fjalë,”apologji”,filozofime të vjetra,por ndryshime thelbësore dhe kulturë të re dinjiteti…Sovrani varrosi perfundimisht të kamufluarin e stërvjetër; pret epërsitë ndryshuese rrënjësore dhe ndëshkimet tuaja ligjore për krimet ! Vetëm 300 ditë!…

  Reply to this comment
 2. Mehmet Metaj July 26, 10:40

  SHQIPËRIA EDHE PAS 100 VJETËSH PËRBALLË SFIDËS SË BËRJES SË SHTETIT DHE NORMALIZIMIT TE ËKONOMISË !
  Sfida e bërjes së shtetit dhe normalizmit ekonomik të Shqiperisë 3-milionshe një nyje gordiane
  apo thjeshtë “Veza e Kolombit” ?!

  Nga: Mehmet Metaj*

  Shqiperia jonë e vogël edhe pas 60 mije vjetësh krijim e zhvillim të qënies njerëzore, pas 3000 vjetësh qytërim, edhe pas 300 vjetesh kulturë shtetarie dhe përvoje botërore perëndimore, edhe pas 100 vjetësh shtet shqiptar, endet edhe sot e katandisur si nje vend pa shtet nga politikanë primordialë e mbetet ende’ “me krye n’hi” siç e ka përshkruar Pashko Vasa më se një shekull më parë(1880).
  Dhe po ta shohësh nga larg duket si ”Veza e Kolombit” dhe në ka mbetur si ”Guri i Sizifit” që s´gjen derman e s´zë vend kurrë përsa kohë vetëdija publike dhe intelektuale të arrijë në nivelet e standartet e duhuara të kohës dhe të hedh tej Bershët e Co dhe pastroj vendin nga llumrat e tranzicionit. Dhe në kohën tonë të re Sali Berisha i eleminoi të vetët themelues të PD-së të gjithë dhe ka gjetur të promovojë si pasardhës Lulzim Bashën, një infantil pa asnjë kontribut apo përvojë jete dhe politike dhe e katapultoi dhe kryetar bashkie të Tiranës dhe ja tani pas humbjes shteruese të tij do ta bëj kryetar PD-je. Luli që kur flet duke qeshur sikur ka para një kopsht fëmijësh si vetja dhe jo një kryeqytet me rreth 1 milion banorë (?!).
  “Ky vend ka vuajtur gjithmonë dhe vuan ende’ dje’ nga njerëz ose gjysëm-të-mësuar’ dhe diktatorë dhe në tranzicionin e stërzgjatur nga njerëz të papërgjegjshëm si Nano dhe ose hileqar-province si Sali Berisha. Dhe nuk është rastësi që pas 100 vjetesh shtet ne kemi rënë kaq poshtë sa patëm për tetë vjete një qeveri me në krye Sali Berishën (?!!), që flet që prej 20-vjetesh vetëm broçkulla dhe ka bërë aq zullume në këtë vend qe nuk duhet t’i harroj kurre ky popull si trazirat e 1991-it, 26 dhe 28 majin, 1996, marsin, 1997, 3 korrikun, 1997, 13-14 shtatorin 1998, 15 marsin, 2008, 21 janarin, 2011, 8 majin, 2011 dhe me keto akte kriminale jo kryeministër por as qytetar i këtij vendi s’e meriton të jetë, po meriton ta shpallesh si subjekt retroaktiv të ligjit të lashtë Grek të Ostracizmit, ta dëbosh nga vendi se përdhosi gjithça, demokracinë, shtetarinë, drejtësinë, politikën, ekonominë, shkencën, kulturën, historinë, administratën shtetërore që është aq e korruptuar sa duket se s’ka burrë nëne që pas tij ta sjellë më në vete këtë vend.
  Në një takim me intelektual që u zhvillua më 11 Janar 1991, në ILA, (organizuar nga Z. Edi Rama dhe Z. Ardian Klosi, ku unë pata rastin të marrë pjesë) shkrimtari i madh disident Kasëm Trebeshina citoi një amanet i lashtë për qeverisjen.”Qeveriseni mirë popullin se përndryshe ai ç´do invazion të huaj do t´a quaj çlirim”-ka thënë 3500 vjet më parë Hemurabiu mbreti i Asirisë/Babilonisë së lashtë.
  Dhe shpresa e vetme pas 20 vjetësh “tranzicion” është PS-ste dhe opozita fituese e zgjedhjeve te 23 Qershorit, që do jetë qeverisja e nesërme që ka shansin dhe obligimin në këtë zgrip PD-ist të ndërtoj dhe zbatoj një program të vërtetë ringritjeje kombëtare së pari të shtetit, të dinjitetit të këtij vendi dhe krahas kësajë të ekonomisë, të popullit të thjeshtë i cili zvarritet që prej 100 vjetësh dhe 20 vjetësh demokraci. Duke ritheksuar parimet e demokracisë Presidenti Amerikan Barrack Obama, në fjalën e tij në Universitetin e Cape Town-it, për lançimin e mbështetjes Amerikane për Afrikën, tha se: “Jo..në ato vende ku liderët pasurojnë veten e tyre nga mosndëshkimi…këto gjëra duhet të ndryshonjë.. ). Dhe këto fenomene “afrikane” janë aktuale edhe tek ne sot e gjithë ditën. Por ne jemi në Evropë ! “.

  Nga përvoja, programi dhe niveli intelektual i PS-së besojmë të gjithë se do të bëjmë më në fund një Qeveri të përgjegjshme dhe Shtet Shqiptar ku drejtuesi i tij dhe drejtuesit e të gjitha institucioneve të tij deri tek kryetari i një komune të ulen në karrige si shërbëtor të popullit dhe jo t’a kthejnë atë në “pronë private” për bamirësira e përfitime personale ???Dhe besojmë gjithashtu se qe me krijimin e Qeverisë dhe administratës menaxhuese:

  • Do të shmangen nepotizmi dhe militantët që vrapojnë me marifet për zënien e posteve dhe të bëhet konkurim real për të punuar në administartën publike apo strukturat shtetërore ???
  • Do të lihen “pa u shpërblyer” nga partitë ata që hodhen para te vjedhura nga taksapaguesit me postet e tyre në zgjedhje për të zënë prapë një post pas tyre dhe marrë “kamate-fitimin” e tyre njëqindfish nga fondet publike duke u bërë shefa e drejtorë ???
  • Do të shmangen marifetçijtë dhe dallkaukët, pehlivanet dhe rrufjanët qe gjithmonë, nga që s’bejnë dot punë tjetër, gjejnë streh në partira dhe na bëhen sheaf, drejtorë e Zv.Ministra???
  • Do të shmangen emërimet e njerëzve të pamësuar në poste që janë për të mësuarit si në përfaqësitë tona diplomtike, në OKB, BE, NATO, FAO, UNDP, UNESCO… etj ???
  • Nuk do të kemi dogana e tatime ku për t’u bëre doganier apo tatimorë të konkurohet dhe këta të mos pasurohen e bëhen miliarderë me 6-muaj punë dhe pastaj të na “bëjnë poltikë e krijojnë parti” me paratë e vjedhura nga fondet publike apo private ???
  • Do të neutralizohet kripto-politika dhe pastrohet ajo nga kriminalizimi dhe paratë e pista???
  • Do të bëhet dhe zbatohet më në fund pas 22-vjetësh hallkatje një “set menaxhimi-qeverisës” për shtetin dhe rehabilitimin e ekonomisë së vendit dhe ulet informaliteti ???
  • Do të vihen para përgjegjësisë ligjore ata që urdhëruan vrasjen e njerëzve të pafajshëm më 21 Janr, ata që vranë në Gerdec, por dhe ata që urdhëruan nxënësit e shkollave të shkonin në mitingje partish ???
  • Do të zhbëhen dhe vihen para përgjegjësisë ligjore qeveritarët-përgjegjës për privatizimet dhe konçesionet abusive me pasurite tona natyrore kombëtare dhe kufijtë detarë të vendit ???
  • Do të shmangen të bëhen prapë drejtorë dhe ministra ata që kan qënë njëherë në qeverine e korruptuar 2009-2013 dhe janë përfolur dhe dyshuar për korrupsion ???
  • Do të kemi një kontroll të pasurive të vëna nga përfitimet shtetërore dhe vihen para përgjegjësise të gjithë ata që nuk e justifikojnë atë dhe kan përfituar në mënyrë abusive ???
  • Do të hetohen ish-Ministra ish-Prokurorë, ish-Kryetarë Gjykatash, Ish-Prokurore, Ish- Drejtorë Doganash, Tatimesh, etj. me vila në bregdet, që kan pasuri marramendëse dhe nuk do të na bëhen përsëri drejtues, dhe na “japin mend” se po bëjnë gjoja politikë dhe shtet???
  • Do të kemi dhe ne një shtet dhe media kurajoze që të evidentojne gjithë vilat e ndërtuara me para të pista në bregdet apo zona turistike dhe jashtë vendit nga ish-drejtues e politikanë që nde’ na dalin e flasin për rregull e transparencë virtuale në TV ???

  Po bëjmë këto at’here mund të themi se edhe ne kemi shtet dhe Shqipëria po qeveriset!

  * Drejtor ekzekutiv, Qendra ALBAFOREST (www.albaforest.com)

  Reply to this comment
  • MOHIKANJA July 26, 14:22

   @ MEHMETIN E METAJVE

   Kush lexon shkrimin tend ngelet edhe pa fryme per nje cast e pastaj me mendimin gjithnje ne ate qe shkruan perfytyron ardhjen e MESIA-s ne te trembedhjetin vit te shekullit te njezetenjete.
   Wow çfare qartesie ne gjetjen e solucjoneve te pa eksploruara me pare, te kthjelleta e kristaline si uji i Valbones ku more frymezimin pas vitit 1979. Ishe i ri atehere e tu desh te mbathje opingat per te mbrojtur pyjet e Tropojes e te Dragobise. Kamzen e erret e te frikeshme, me autobuzet urbane tejet te mbushur e me ate basoriljevin e fashatares me kallinjte e grurit i kishe lene pas kraheve.
   Do jipje kontributin tend per rritjen e mireqenjes edhe ne bjeshket e Sali Berishes e te Rrem Hakljat e do mbyllje nje sy kur dimrave te ashpra befasoje nevojtaret tek prisnin dushqet e rrezuara nga rrufete e shumta qe godisnin pa meshire ate pasuri qe te ishte besuar ta ruaje.
   Ishe i ri atehere dhe shume entuzjast por Kameza e pse jo Tirana ishin ne endrrat e tuaja: – nje dite do ktheheshe fitimtar ne Tirane. Edhe Tirana ka pyje, edhe Tirana ka lume, edhe ne Tirane dimrit gjethet bien per toke e i ngjiten kepuceve gjate ecejakeve sshkencore ne studimin e faunes se Bregut te Lanes.
   Dhe ti u ktheve, e realizove endrren tende, u bere se fundi Drejtor Ekzekutiv I ALBAFOREST-it.
   Tani pergjigju kesaj pyetjeje: ke degjuar o pare ndonje here qe nje shoqeri e krijuar si ONLUS, siç eshte ALBAFOREST te krijohet me vendim qeveritar? Ke pare ndonjehere qe brenda saj (qe per ligje nuk mund te perfitoje asnje lloj financimi publik) te punojne edhe funksionare ministrie me kontrate? Ke pare ndonjehere qe detyren qe ben apo duhet ta beje Ministria i bashkangjitesh edhe ti, çuni yt, nje ekspert per barin e jeshilte e kushdi sa familjare te tjere ke futur brenda ne emer te jetegjatesise se dushqeve te Lanes.
   Je vetem nje atavizem i peshtire i komunitetit shqiptar. Je mesalla me dy faqe e shperdorimit te parave te popullit. Turp te te vije do te te thonte Mazllumja e Teqese se Bab Boshtarit ik e mos te te shoh me as surratin e as zerin.

   Reply to this comment
 3. Pellumb zaimi July 26, 11:22

  Z. Braçe! Je i sakte ne ato qe thoni por pasurojini dhe me mendimet e z. Mehmet metaj te cilat i konsideroj mjaft konstruktive e racionale. Madje z.metaj ne disa kendvështrime e tejkalon kéndvështrimin e mirë që kini. E ben shume me te gjére e té thellë.

  Reply to this comment
 4. nastradini July 26, 12:45

  Nje deputet mund te fitoje ca ryshfete me lobime per ligje ne favor te fistekut, nderkohe qe nje minister ka ne dore fonde plot me LEKA si SEZAMI i Ali Babait me 40 hajdutet. Ky eshte ndryshimi o Erjon Dajli qe fillozon shume per nje palo gje, te cilen e dine edhe kalamajte e rruges ku banon nastradini.

  Reply to this comment
 5. Mehmet Metaj July 26, 16:37

  Pershendetje Z.MOHIKANJA
  Nuk e di kush je ndoshta ndonje kolege I irrituar gabimisht apo “Dak” por me ngaterron me ndonje tjeter..(?!), se une kam punuar ne Kukes dhe jo ne Tropoje dhe OJF-ja qe une drejtoj eshte krijuar me vendim Gjykate si gjithe te tjerat dhe nuk kam marre asnjehere fonde publike. A mos me ngaterron me ndonje Tropojan se une jam Mallakstriot dhe pas 10-viteve pune ne Kukes kam punuar ne Drejtorine e Pergjithshme te Pyjeve dhe vitet e fundit ne ALBAFOREST. Nuk po e kuptoj acarimin tuaj se ku e ka shkakun apo ngaterresen???!!!

  Reply to this comment
 6. MOHIKANJA July 26, 17:23

  @ MEHMETIN E METAJVE
  Ti je per tu çuar ne banken e drejtesise, merr edhe guaimi te me pergjigjesh. Besoj je edhe ti qe ke bere aplikimin e PS per nje pozite te privilegjuar ne administraten e re te Edi Rames. I ngjan asaj mjekes lezhjane qe punon ne Ferrara Brunilda Marku, qe eshte nje evazuese e taksave ne Itali. Edhe ajo punon “ne te zi” me nje spital privat “QUISISANA”.
  Ne tabelen me poshte shkarkuar nga siti i yt shihe edhe ti @mailin e Kolgjegjajt e te Zotos.

  Nr. Name,Surname Qualification Permanent Contracted Contacts
  4. Ramazan Kolgjegjaj Greenness specialist yes [email protected]
  6. Haki Zoto Fauna specialist yes [email protected]
  15. Ervin Metaj Forest policy-economics yes [email protected]

  Reply to this comment
 7. Mehmet Metaj July 26, 18:26

  Po nuk po e kuptoj kete mllef or ti mik – por keto jane site te nje OJF-je dhe nuk tregojne se keta persona jane te punesuar , nuk po e kuptoj se c’eshte ky mllef por ndoshta do te ti bie ne te se kush je dhe perse je kaq i irrituar pa arsye ??????????????

  Reply to this comment
 8. MOHIKANJA July 26, 18:58

  @ MEHMETIN E METAJVE – JAM NJERI NGA PERSONAT E MEPOSHTEM
  Ja 386 “reaksionarët”, që nuk u lejuan të futen në Shqipëri as pas përmbysjes së diktaturës
  Megjithëse, kishin ardhur ngjarjet e vitit 1990-1991, regjimi komunist nuk kishte asnjë lloj ndryshimi në trajtimin e emigracionit politik shqiptar, të arratisur e të lindur jashtë vendit në 45 vite, pas ardhjes në fuqi të regjimit “hoxhist”. Janë 386 shqiptarë, të cilët pas vitit 1944, si kundërshtarët të komunizmit, pas ardhjes së tij në pushtet në Shqipëri, u larguan në Perëndim individualisht e familjarisht, nga frika e hakmarrjes politike të pushtetit komunist, i cila për 45 vjet, me veprimtarinë e tij në Shqipëri, dëshmoi dhe provoi me fakte se kundërshtarët politikë i burgoste, internonte, torturonte, i çonte në çmendina, i vriste dhe i varte në litar. Nuk mjaftonte fakti, se një drejtori e posaçme mbahej vetëm për të sjellë informacion për diasporën shqiptare, por edhe në prag të ndryshimeve politike në vitet 19990-1991, pra kur regjimi i diktaturës komuniste “hoxhiste” kishte rënë, pushteti diktatorial i këtij regjimi vazhdonte t’i trajtonte si “armiq” ish-të arratisurit politikë dhe vazhdonte t’i ndalonte të ktheheshin në vendin e tyre edhe pse ishte shpallur pluralizmi politik, ishin hapur kufijtë, ishte hequr neni i agjitacion e propagandës kundër diktaturës dhe kalimi i kufirit nuk quhej “tradhti ndaj atdheut”, duke mos i lejuar të vijnë në Shqipëri, jo vetëm ato, por edhe lidhjet e tyre që kishin mbetur në Shqipëri. Më 9 korrik 1990, Sektori i Vizave i Drejtorisë së Parë të Sigurimit të Shtetit në Ministrinë e Punëve të Brendshme u dërgonte Degëve të Punëve të Brendshme në rrethe, ose më saktë sektorëve të ish-sigurimit të shtetit, një informacion të Drejtorisë së Tretë të Sigurimit të Shtetit në Ministrinë e Punëve të Brendshme, në të cilën jepej udhëzimi dhe urdhri i prerë, që 386 persona të skeduar “armiq të rrezikshëm të partisë, popullit e komunizmit”, të mos lejoheshin të hynin në Shqipëri për një periudhë 5 vjeçare, duke nisur nga janari 1991, mbasi me “vendim të popullit e partisë”, ishin shpallur “reaksionarë”. Dega e vizave, kërkonte në muajin korrik 1990, që lista me 386 emrat e “reaksionarëve”, skeduar, përpiluar dhe dërguar nga Drejtoria e Tretë e Ministrisë së Brendshme, të studiohej dhe jo vetëm të mos lejoheshin këta të futeshin në Shqipëri, por as familjarë e të afërm të tyre, të mos lejoheshin të dilnin jashtë Shqipërie, për t’u takuar me ta. Gjithashtu, ishte njoftuar dhe Ministria e Punëve të Jashtme e Shqipërisë, që personave në “listë”, të mos u jepej vizë hyrjeje në Shqipëri. Lista është “përpunuar” në Drejtorinë e Parë të Ministrisë së Brendshme, me disa ditë vonesë për shkak të ngjarjeve të 2 korrikut 1990 dhe kjo listë e miratuar mban datën 26 gusht 1990. Lista e “armiqve” është plotësuar me shënime nga drejtuesit e Ministrisë së Punëve të Brendshme dhe është dërguar në gjithë degët e brendshme në rrethe dhe në gjithë zyrat e sekretarëve të Parë të PPSH në rrethe, për “verifikim e vrojtim zbatimi”. Në fund, dokumenti me listën përkatëse, shkruan: “Republika Popullore Socialiste e Shqipërisë. Ministria e Punëve të Brendshme, Drejtoria e Tretë, Tiranë më 22.6.1990. Informacion, drejtuar Drejtorisë së Parë, ku theksohet, se: “Gjatë muajve të fundit emigracioni reaksionar shqiptar, me banim në SHBA ka organizuar një sërë demonstratash kundër vendit tonë, të nxitur e manipuluar nga zbulimi jugosllav e të tjerë. Bashkëlidhur po ju dorëzojmë listën e personave pjesëmarrës në këto demonstrata e aktivitete të bëra kundër nesh”.

  Ja 386 emrat e “armiqve”, që ndaloheshin të futeshin në Shqipëri pas vitit 1991

  1. Alo Luarasi
  2. Azgan Arifi
  3. Abdulla Lamaj
  4. Anton Syku
  5. Novruz Sadiku
  6. Nail Xhafa
  7. Namik Xhafa
  8. Marash Mërnaçaj
  9. Pjetër Mërnaçaj
  10. Paulin Mërnaçaj
  11. Nikoll Mërnaçaj
  12. Sefer Luarasi
  13. Gjon Buçaj
  14. Gjergj Vata (Ndoja)
  15. Gjek Gjonlekaj
  16. Xhaferr Elezi
  17. Gjon Arapi
  18. Qemal Lepenica
  19. Fren Gjergj Vocrri (Shala)
  20. Rrok Nilaj
  21. Njao Kol Ndreka
  22. Fadil Koçi
  23. Prel Ademi
  24. Zef Mirakaj
  25. Zef Balaj
  26. Vesel Osmaj
  27. Pashko Camaj
  28. Luo Gjonlekaj
  29. Mark Lleshi
  30. Muzli Çela Mulosmani
  31. Zef P. Deda
  32. Gjon Kol Lleshi (Rukaj)
  33. Rasim Sina
  34. Beg Ali Grimci
  35. Idriz Lamaj
  36. Idriz Hyseni
  37. Mazllum Kodra
  38. Gjeto Nikaj
  39. Vincene Pukri
  40. Francesk Dajçi
  41. Luigj Kelmendi (Vukaj)
  42. Gjelosh Narkaj
  43. Pjetër Shala
  44. Gjergj Shala
  45. Nikoll Nikaj
  46. Lekë Nikaj
  47. Pjetër Nik Gjergji
  48. Luan Nik Gjergji
  49. Petrit Hyseni
  50. Luan Hyseni
  51. Merita Hyseni
  52. Afrim Hyseni
  53. Curr Gjoni
  54. Lush Ndue Cullaj
  55. Tom Lekaj
  56. Zef Shala
  57. Kol Shala
  58. Isuf Çela
  59. Besnik Metaliaj
  60. Bujar Metaliaj
  61. Shkëlzen Metaliaj
  62. Ismet Hoxha
  63. Musa Hoxha
  64. Muzli Hoxha
  65. Abedin Nezaj
  66. Naim Nezaj
  67. Bege Nezaj
  68. Afrim Kurti
  69. Nderim Kupi
  70. Jakup Elezi
  71. Pashko Grisha
  72. Gjergj Grisha
  73. Pjetër Vukli
  74. Albert Morina
  75. Gjovalin Vocaj
  76. Simon Preçi
  77. Gjon Shtufa
  78. Gjok Kelmendi (Selca)
  79. Hysni Lita
  80. Dali Lita
  81. Elez Lita
  82. Mysafer Arifi
  83. Vehbi Arifi
  84. Hazir Zoga
  85. Hyre Zogaj
  86. Mustafa Sylaj
  87. Hysen Mulosmani
  88. Isa Nuredini
  89. Llesh Nikolla
  90. Gjergj Nikolla
  91. Gjergj Lleshi
  92. Pandeli Andoni
  93. Gani Hasani
  94. Fejzi Hasani
  95. Bashkim Hasani
  96. Fatmir Rama
  97. Ndriçim Shpuza
  98. Ilir Sheqi
  99. Bashkim Kulla
  100. Sokol Dushaj
  101. Dalip Kërluku
  102.Ymer Hoxha
  103. Luan Isufi
  104. Kujtim Kallajxhiu
  105. Xhemal Laçi
  106. Franc Grisha
  107. Rrok Pepaj
  108. Gjergj Vata
  109. Lazer Vata
  110. Ymer Kavaja
  111. Gjylistane Camaj
  112. Fetah Koçi
  113. Ndrec Gjergji
  114. Lek Gjergji
  115. Ramiz Dani
  116. Kanto Nikoll Lulaj
  117. Myfit Kullolli
  118. Lulzim Murati
  119. Xhaferr Ymeri
  120. Sahamir Jarani
  121. Enver Toska
  122. Petrit Uruçi
  123. Vehbi Qorri
  124. Sulejman Tabaku
  125. Sami Mulosmani
  126. Mark Mërcanaj
  127. Skënder Xhidija
  128. Tea Hoxha
  129. Tomorr Sina
  130. Mustafa Bytyçi
  131. Sabit Bytyçi
  132. Shaqir Stërmasi
  133. Hamit Nelaj
  134. Mark Martini
  135. Marash Dushaj
  136. Xhaferr Bajraktari (Elezi)
  137. Gani Elezi (Bajraktari)
  138. Nikoll Isufaj
  139. Dy vëllezërit Binakaj
  140. Gjovalin Gegaj
  141. Vesel Deda
  142. Petrit Butka
  143. Mentor Rama
  144. Ndoc Lumaj
  145. Prel Gjonal Selca
  146. Reshat Çaushi
  147. Sokol Ramo
  148. Nikoll Jaku
  149. Kolec Pikolini
  150. Mark Vuçinaj
  151. Kol Gjergj Mëhilli
  152. Maliq Kapllani
  153. Zef Gjergji Vushaj
  154. Ibrahim Korça
  155. Safet Malushi
  156. Pretesh Curranaj
  157. Gjok Curranaj
  158. Mark Ndue Vuksanaj
  159. Fran Marku Junçaj
  160. Martin Camaj
  161. Kol Vuçetaj
  162. Ded Lumaj
  163. Rrok Kelmendi
  164.Tonin Gjini
  165. Nikoll Hysa
  166. Vedat Myftiu
  167. Manjo Lameni
  168. Gjergj Noshi
  169. Gjon Kalaj
  170. Nik Zadrima
  171. Tajar Shaska
  172. Vesel Ujkaj
  173. Martin Ivezaj
  174. Nikoll Qafa
  175. Simon Qafa
  176. Njazi Bardha
  177. Loro Stajka
  178. Ndoc Vuçinaj
  179. Tajar Hazbia
  180. Qazim Beci
  181. Aziz Sulejmani
  182. Dedë Martini
  183. Prelë Kelmendi
  184. Pashko Gjelaj
  185. Ymer Jaqi
  186. Idajet Bushka
  187. Myfit Bushka
  188. Gani Pasha
  189. Pertef Bylykbashi
  190. Adbyl Zenuni
  191. Ismiha Zenuni
  192. Ali Demirali
  193. Bujar Demirali
  194-Fari Barolli
  195. Skënder Limka
  196. Arjan Limka
  197. Arif Fazo
  198. Banush Haxhiu
  199. Sami Kulla
  200. Ibrahim Kulla
  201. Skënder Shehu
  202. Shukri Muça
  203. Njazi Mullai
  204. Halit Mullai
  205-Xhevdet Çavri
  206. Xhevat Liçolli
  207. Rami Çollaku
  208. Qazim Çollaku
  209. Zenel Fazo
  210. Skënder Miha
  211. Xheladin Leka
  212. Ali Jella
  213. Neim Reselica
  214. Artur Llanaj
  215. Fatmir Muça
  216. Abdulla Kaloshi
  217. Gruaja e Nderim Kupit
  218. Serxho Gjeçi
  219. Sejdi Premtja
  220. Shyqyri Xhera
  221. Seit Kryeziu
  222. Ymer Zharka
  223. Zeqir Oboku
  224. Mehdi Mati
  225. Haxhi Mimani (Shpata)
  226. Guri Durollari
  227. Rustem Margjekaj
  228. Hysen Biberaj
  229. Sokol Sulejman Aga
  230-Nikoll Markagjoni
  231. Fran Palushi (Kola)
  232. Pjetër Balaj
  233. Ndue Ademi
  234. Pjetër Smajli
  235. Rexhep Krasniqi
  236-. Qazim Emro
  237. Nihat Rakolli
  238. Ramazan Turdiu
  239. Kadri Gashi
  240. Namik Xhuda
  241. Bexhet Gjetollari
  242. Halit Musolmani
  243-Hamit Laniku
  244. Isuf Azemi
  245. Vëllezërit Muça
  246. Skënder Shuaipi
  247. Ejup Xhezo
  248. Fejzi Sulejmani (Tepelena)
  249-Ramo Idrizi
  250. Vëllezërit Betovija
  251. Agim Mulosmani
  252. Skënder Mulosmani
  253. Rasim Sina (gruaja)
  254. Fuat Myftia (me vajzën)
  255. Gjon Camaj
  256. Djali i Fran Kol Palushajt
  257. Mark Kola (djali)
  258. Mark Zogu (djali)
  259. Rexho Çekiç
  260-. Bajram Muzia
  261. Zef Kadri Ceca
  262. Pjetër Ceca
  263. Mehali Mati
  264. Abdulla Hoxha
  265. Elez Aliaj
  266-. Mehmet Azgan Arifi
  267. Sulejman Arifi
  268. Ibrahim Uka
  269. Ymer Halili
  270. Zenun Nezaj
  271. Halit Nezaj
  272. Selman Elez Nezaj
  273. Fadil Nezaj
  274. Rexhep Isuf Nezaj
  275. Tahir Rexhep Nezaj
  276. Hyre Nezaj
  277. Sherif Nezaj
  278. Ramë Çela (djali)
  279. Ahmet Rexhepi
  280. Sejdi Hysenaj
  281. Ali Hyseni
  282. Agim Alihyseni
  283. Ramiz Ali Hysenaj
  284. Sllobodanka Pjetri
  285. Rakip Hysenaj
  286. Isa Halilaj
  287.Isuf Hamza
  288. Zeqir Halili
  289. Ali Gashi
  290. Esat Ali Gashi
  291. Nezir Meta
  292. Mal Mehmeti
  293. Ibrahim Margjeka
  294. Kadri Hamza
  295. Rustem Bajrami
  296. Hamza Berisha
  297. Skënder Berisha
  298 Muharrem N-Berisha
  299. Beqir H. Berisha
  300. Ali Berisha
  301. Bajram Ukperaj
  302. Halil Nezaj
  303. Mirzak Turdiu
  304. Nexhip Dauti
  305. Perlat Nolja
  306. Rexho Kapaj
  307. Kimet Kojtari
  308. Adem Mollani
  309. Gjok Koleci
  310. Nikoll Maçi
  311. Gjok Zef Nikçi
  312. Nik Vesel Camaj
  313. Bajram Arifi
  314. Asllan Muja
  315. Alfred Përgjini
  316. Fred Bibla
  317. Shëndet Ferra
  318. Petrit Kupi
  319. Valentin Zef Balaj
  320. Bektesh Sakipi
  321. Mustafa Henci
  322. Kadri Bajram Gashi
  323. Gjon Baftia
  324. Muse Xherko
  325. Zylfie Zherka
  326. Flamur Ukperaj
  327. Luan Gashi
  328. Agron Gjokaj
  329. Hamdi Uruçi
  330. Eduard Liço
  331. Agim Karagjozi
  332. Reis Agai
  333. Skënder Meka
  334. Abdyl Henci
  335. Hysen Dyshku
  336. Koço Rizo
  337. Nasho Shteto
  338. Hiqmet Muça
  339. Jahja Manelli
  340. Rifat Ndreu
  341. Tili Shehu
  342. Roland Shehu
  343. Marko Pashko
  344. Emin Methasani
  345. Kasem Mekshi
  346. Vuksen Vuksani
  347. Idriz Fetahu
  348. Kujtim Kosovari
  349. Agim Gjoka
  350. Milto Kola
  351. Anton Malaj
  352. Ardian Hamulli
  353. Skënder Papdeja
  354. Rinak Papdeja
  355. Gëzim Muka
  356. Harillaq Rizo
  357. Ligor Tata
  358. Nikolin Pleqi
  359. Petro Papa
  360. Xhelal Sukniqi
  361. Astrit Çela
  362. Martin Cara
  363. Xhemail Shala
  364. Rrok Merkolaj
  365. Ndoc Vuçinaj
  366. Zef Nikaçi
  368. Ndue Markagjoni
  369. Haki Ndreu
  370-Haki Terpeza
  371. Martin Lulgjuraj
  372. Nok Lulgjuraj
  373. Alfons Pelinxhi
  374. Mark Koliqi
  375. Nik Kol Cani
  376. Gjeto Rukaj
  377. Maria Rukaj
  378. Jonuz Ndreu
  379. Adem Çela (djali)
  380. Adebin Nezës
  381. Besim Sina
  382. Hashim Sina
  383. Adebin Neza
  384. Sejdi Bytyçi
  385. Xhaferr Elezi
  386. Abedin Mulosmani

  Reply to this comment
 9. Mehmet Metaj July 26, 19:20

  Po c’pune kam une me keto lista or ti mik-a-mund te me thuash drejte se ku e ke hallin ???????

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim