Erion Braçe: Nuk i japim BSH-së asnjë lek, të kursejë

September 23, 2014 11:37

Erion Braçe: Nuk i japim BSH-së asnjë lek, të kursejë

Kryetari i komisionit të ekonomisë, Erion Braçe, ka reaguar pas lajmit se paratë e vjedhura në Bankën e Shqipërisë, do zëvendësohen nga buxheti i shtetit.

Ai ka thënë se Banka e Shqipërisë nuk do të marrë asnjë lek nga buxheti i shtetit.

Sipas Braçes, nuk mund të jepen lekët e qytetarëve për luksin e BSH-së.

Nëse Bankës së Shqipërisë do t’i duhet të plotësojë paratë, duhet të kursejë siç po bëjmë ne.

BSH kërkon para luksi dhe nuk mund të preken paratë e qytetarëve”, ka thënë deputeti socialist.

Ai është një ndër kritikuesit më të ashpër të mënyrës se si është menaxhuar Banka e Shqipërisë.

September 23, 2014 11:37
Komento

21 Komente

 1. LALI September 23, 11:56

  o erion ja jep edi me salen se ato ja kane marre per fushate dhe per te ndertuar vila

  Reply to this comment
 2. emy September 23, 11:58

  Jam shume dakort me ty Erion, Eshte shume e drejte ajo qe thua.

  Reply to this comment
 3. lirka September 23, 11:59

  Erion sekuestroni shtepite e hajduteve duke filluar nga fullhajni anetaret e Km dhe bitrajt me shoke. Aty jane nje pjese e lekeve. Nuk ka se Perse ne te paguajme per te disaten here hajdutlliqet e ilir metes, sali berishen, lulzime bashes, ardian fullhajnit e keshtu me radhe.

  Reply to this comment
 4. emri September 23, 12:05

  Jo vetem qe te kursejne, por edhe tju ulen rrogat dhe shperblimet. Vazhdo njesoj Erion, MOS TOLERO

  Reply to this comment
 5. bukurie September 23, 12:23

  Te lumte more Erion,po pse zyrtaret vjedhin leket,e qytetaret te paguajn,po le t’ja marrin atyre qe kon vjedh,ti sekuestrojn pasurit e paligjeshme,e te zevendesojn leket e vjedhura nga vet ato,eshte shum e thjesht.

  Reply to this comment
 6. dada September 23, 12:39

  KJo do te ishte e turpshme ata te vjedhin ne ti paguajme.

  Reply to this comment
 7. Todri September 23, 12:45

  Ishalla o Erion, te shohim sa do te te ece fjala!

  Reply to this comment
 8. lulimiri September 23, 13:04

  O Erion budallai, po Banka e Shqiperise nuk merr asnje lek nga buxheti se ka buxhetin e saj te pavarur. Thjesht do jape me pak para nga dividendi i saj. Prandaj mos na trego perralla.

  Je dhe kryetar i komisionit te Ekonomise. Injorant.

  Reply to this comment
 9. AF September 23, 13:22

  Merrjani Erikut makinat, orët, Fulanit zbrazini llogaritë dhe sekuestroni imobilarët [shtëpi, vila], sekuestroni dhe shisni në ankand shtëpitë e Bitraj, Mimozës dhe gjithë bashkëpunëtoreve të tij. Ja u bënë 7 mln USD. Kaq ishte.

  Më vjen vetëm për një gjë çudi me prokurorinë, e cila akoma nuk ka vepruar me marrjen dhe sekuestrimin e pasurisë së Bitraj dhe nipit të tij, të cilët tani më e kanë pranuar vjedhjen.

  Duhet të sekuestrohet pasuria e tyre dhe të shitet në ankand siç bëhet në të gjithë botën. Të paktën kështu minimizojmë humbjet dhe i themi hajdutit herë tjetër se po u kape të ikën e gjithë pasuria e vënë në mënyrë të paligjshme.

  Reply to this comment
 10. Kris 1 September 23, 13:25

  Hiqni krevatin nga banka,shkurtoni trajtimin ush-QI -mor te hamshoreve dhe dosave dhe kursimi behet.

  Reply to this comment
 11. Liverpooli September 23, 13:33

  A do te rezistosh deri ne fund Erion?Turp per Edi Ramen n.q.se eshte me kete mendim.Atehehere do te shihni sa do te jene perkrahesit e PS.

  Reply to this comment
 12. nastradini September 23, 14:13

  KUSERIA NE BANKEN E SHTETIT NUK MUND TE MBULOHET ME KURSIME ENVERISTE

  Banka e Shtetit sic e permend edhe nje komentues ketu, ka ne dore Thesarin e Shtetit dhe noramilisht luan me keto LEKA qe i ka dhene ligji ne dispozicin ne Bursat Prestigjoze nderkombetare, direkt ose me ane te letrave me vlere. Fitimi brutto i Bankes se Shtetit kur drejtohet me inteligjence dhe profesionizem mund te jete me shume miliona eur ne vit te cilat detyrimisht duhet te shkojne ne Buxhetin e Shtetit, prandaj edhe politika jone mafioze kombetare gjithmone ka lakmuar per ta shtene ne dore drejtimin e BSH duke emeruar Guvernatore servile dhe lakej te BOSIT te pushtetit politik, njesoj sic bente Enver Hoxha vite me pare qe e kishte transformuar jo vetem Banken e Shtetit por gjithe Shqypnine si nje CIFLIG personal te familjes se tij.

  Brace Djali ben mire te njihet me pare me rregullat e funksionimit te bankave Qendrore ne Bote perpara se te leshoje ne media dhe ne gazeten DITA brockulla qesharake per kursime enveriste alla Gjyrokastre qe e lidhnin macen kur hanin buke.

  Reply to this comment
  • edhe une September 25, 11:04

   I nderuar nastradin!
   ne parim ju keni te drejte per menyren e funksionimit te bankave qendrore te te gjithe botes dhe si ashtu mbase funksionon edhe e jona por nje gje duhet te bejme ”ne” si qytetare,si taksa pagues,si bashkevuajtes,te kemi te drejten tone per t’u shprehur apo dhe te vepruarit nepermjet mjeteve demokratike qe kemi ne dispozicion( te drejtem e fjales dhe te protestes) per te pasur ne krye te disa institucioneve te rendesishme te shtetit njerz qe te jene pak te pergjegjshem per te bere ate qe duhet qe ky vend(Shqiperia jone )te hece para dhe jo mbrapa.
   Te kemi mundesine te dime ku vete pergjegjesia,sepse ajo eshte si pordha,kush e leshon nuk e merr persiper te tregoje.

   Reply to this comment
 13. populli September 23, 14:19

  C’ jane keto budallalleqe qe degjojme . ata te vjedhin e te pasurohen ne maksimum dhe ne te mjeret qe s’kemi c’te hame , te na heqin kafshaten e fundit !! O Migjen , ku je… te shkruaje akoma per mjerimin ne vitin 2014 !!

  Reply to this comment
 14. TROJA September 23, 15:25

  Sa po habitem me keto thenie ketu.A ke keni degjuar ndonjehere ministrin e financave te flasi per vjedhjen? A ka dhene mendime si minister dhe te propozoje per keshillin mbikqyres te bankes? A e keni degjuar te thote se sa eshte vjedhja(ai e di shume mire sa eshte,as 7 milion $ e as 70 milion $,por shume,shume),dhe dje e degjuam qe kete vjedhje duhet ta paguaje populli???
  Paguaje o popull trim e trap,se vete i zgjodhe,vete i dhe nje milion vota,POR A E KE MARE VESH TANI SE KE HEQUR NJE KASTE TE PASURUAR DHE KE VENDOSUR NJE KASTE MAFJOZESH QE TE PASUROHEN? PAGUA ME DJERSE E GJAK EDHE KETO MILIONA.
  E SA PER TY DEPUTETI BRAÇE,ATO LEKE NUK PAGUHEN,VETEM PO FITOVE SI ENVER HOXHA DHE KONFISKON JO 7 MILIONE POR 70 MILIARDE EURO TE GRABITURA KETIJ POPULLI. MOS MBAJ MBI KURIZ ME SHUME SE PESHA JOTE E VOGEL.

  Reply to this comment
 15. mir September 23, 17:33

  o brace….na kendo nje valle…………

  Reply to this comment
 16. Sokrat Marina,,, September 23, 17:34

  Une jam dakort me qendrimin e zotit Erion Brace. Asnje leke nga djersa e popullit ! I kemi mbajtur si veshka ne mes te dhjamit,me rroga perrallore,me privilegje te tjera , e si perfundim vjedhin banken… Pas vendimit te gjykates e sipas fait t’u sekuestrohet pasuria! Dikush do te thot : ” Pse te vuajne pjestaret e tjer te familjes? ” Edhe pjestaret e familjes nuk kane jetuar ne hava ,kane ditur se c’ben burri apo greuaja……. Po nipi qe vinte me makine ,nuk I ka then ndonje te afrmi ? Veshtir eshte qe te jete mbajtur kaq secret……

  Reply to this comment
 17. Veterani September 23, 18:08

  Nastradin djali ! Si duket do te jesh ndonje nastradin qe ke fituar nga ata te bankes duke u treguar perralla . Kjo do te jete e vertet ,pasi pune nuk kane bere e del qe kane degjuar perrallat e tua . Ti .. ha…ha…ha.. e ata na…na…..a ! Cila nga perrallat e tua tregojne se hajduti mbrohet? Sa per ate perrallen e gjirokastriteve ,qe lidhin macen kur hane buke ,u vjen anash si per kulture dhe jetese . Ne cilen pjese te Shqiperise tregon perralla zotrote si kjo qe I drejtohesh Erion djalit…… Enveri kursente e ndertonte per popullin,kurse tani vidhet e shperdorohet per interes vetiak….. Me thuaj nje vile qe ndertoi Enveri si prone private ….. Mos kujto ,o nastradin, se po zure Enverin ne goje je I mencur dhe democrat I madh…..Je nje liliput Ti dhe shoket tend qe tregoni perralla per te kaluaren. Keto perralla nuk t;i pranojne edhe te rinjte ,pasi po e shikojne prespekruven e tyre…. Hajt ,e mos na caj koken me me perralla te tilla……

  Reply to this comment
  • nastradini September 23, 18:24

   Enver Hoxha nuk kishte nevoje te vidhte Thesarin e Shtetit me finte tarikatesh si Fullani, sepse e kishte transformuar jo vetem BSH, por gjithe Vatanin si nje CIFLIG personal te familjes se tij lakmitare. Sa ndertoi Enveri kete e tregoi fare mire periudha 80-90 kur ky ANTIKRISHT debil pa shkolle dhe pa arsim falimentoi ekonomine dhe renoi shtetin si kurre me pare ne histori.

   Sa per deklaratat qesharake te Brace Djalit meso nga nastradini se Bankat Centrale jane Institucione Fitimprurese ne Bote qe ushqejne buxhetin e shtetit me shume LEKA te fituara nga investimet ne Bursat Nderkombetare, por per kete gje duhet qe BOSAT te kene intelekt dhe shkolle te mirefillte, jo si ajo e Partise se Punes e dyshanjozit Adrian Fullani, apo si ajo e Partise Socialiste e Erjon Djalit.

   Reply to this comment
 18. lili September 23, 19:28

  Bravo,deputetit!
  Jo jo e nje million here jo qe vjedhjet ne banke te kompensohen nga taxpaguesit shqiptar! Banka le te beje shkurtime ne punetoret e sa kot si vajza e topallit,gruaja e nishanit,nusja e x apo yetj et .jo luksit te tyre e papergjegjesise se tyre! Nuk Kane vepruar e banka ka falimentur,pra le te flak en jeta puno se te pa nevojshme e te papergjegjeshme,
  Jo jo jo kompensimit me paret e taxpagueseve!referendum kunder!

  Reply to this comment
 19. XUME PROTOPAPA September 24, 00:30

  NJE BRAÇE I LINDUR KATROR S’MUND TE BEHET RRUMBULLAK

  Ke qene duke fjetur kur kaloi nga duart tuaja prej mistrecBerati ligji qe lejon bankat dhe shoqerite financiare, qe shumat e parave te humbura nga “kredite e keqia”, ti zbriten TVSH-se qe duhet ti paguajne arkave te boshatisura te shtetit.

  Me perfitim te dyfishte: edhe “kreditori i keq” qe ka marre kredi dhe nuk e shlyen ate, edhe “kredituesi” qe ka dhene kredi miqve te tij, familjareve, dobiçeve, dashnoreve, kodosheve, politikaneve te shpures se tij … duke ja kaluar “humbjen” finances se shtetit shqiptar, pra te gjithe ne te rraskapiturve.

  Ne seancen e ardheshme te komisionit tend te ekonomise, vendos ne rend te dites anullimin e ketij ligji dhe plasja ne surrat mikut tend Ilir Meta si perfitues i pare, pastaj Kokedhjerit te Himares e me radhe.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*