Braho: Për spurdhjakun Tufa

April 2, 2019 01:40

Braho: Për spurdhjakun Tufa

Deputeti socialist Spartak Braho akuzoi dje kreun e ISKK Agron Tufa, se po nxin historinë.

“Ata sollën një rezolutë që nxinte luftën antifashiste dhe dëshmorët e saj. Si mund të isha unë dakord me të? Ky është një provokim i hapur” – thotë deputeti në një intervistë botuar sot në DITA

Ka marrë përsipër të nxijë çdo gjë, përfshirë luftën, heronjtë. Nuk ka asgjë shkencore në analizat që ka bërë ky institut. Ky është thjesht një institut studimi, s’ka pse të ngatërrohet me politikën. S’ka pse operon me terminologji lustracioni, sepse lustracioni është i ndaluar me ligj. Ka shumë helm në veprimtarinë e këtij instituti. Në këto kushte, nuk e votoj këtë rezolutë, madje kërkoj shkarkimin e Agron Tufës derisa t’i thërrasë mendjes“, tha Braho dje në Parlament.

Tufa replikoi në rrjetet sociale, se nga njerëz si Spartak Braho iu rrezikohet jeta shqiptarëve çdo ditë.

Miq të nderuar,  Dhuratën më të çmuar sot për ditëlindje ma ka bëre direkt nga salla e Kuvendit bash perfaqësuesi i zi i ish Sigurimit të shtetit, deputeti Spartak Braho. Dëgjojeni dhe, ju lutem, shpërndajeni sa më gjerë ta dinë të gjithë, se si na rrezikohet jeta nga këta neandertalë të komunizmit”,-shkruan Tufa.

Instituti i Studimit të Krimeve dhe Pasojave të Komunizmit (ISKK) u aprovua nga Parlamenti i Shqipërisë me Vendim nr 10242 ne 25 shkurt 2010 si “institut qendror publik i pavarur” dhe ka statusin e personit ligjor. Eshte i financuar me buxhetin e shtetit.

Gazetari Xhevdet Shehu intervistoi deputetin Braho pas këtyre replikave.

– Zoti Braho ju dje “shpërthyet” në Komisionin e Sigurisë Kombëtare kundër Institutit të Krimeve dhe Pasojave të Komunizmit dhe posaçërisht kundër shkrimtarit Agron Tufa që kryeson këtë Institut. Si ndodhi kaq papritmas, pasi ju jeni përgjithësisht i qetë dhe tolerant?

– Një sqarim i vogël për lexuesit, pasi është përhapur një lajm jo i saktë. Nuk isha në mbledhjen e Komisionit të Sigurisë Kombëtare, por në Komisionin e ligjeve. Aty “shpërtheva” sikurse thoni ju. Po pse çuditeni e më thoni se kam shpërthyer? Ky institut me Agron Tufën dhe një turmë tufalakësh tok me të  është kthyer në një turp kombëtar sepse po nxijnë historinë.

Nuk ishte e rastësishme ngjarja e djeshme. Ishte rrjedhojë dhe pasojë e një sërë sjelljesh të mëparshme të tyre. Unë për atë punë jam në Kuvend, që të mos lejoj akte të turpshme antihistorike dhe antikombëtare. Ju pyesni pse ndodhi dhe si ndodhi kështu? Po jua sqaroj.

Ata sollën një rezolutë që nxinte luftën antifashiste dhe dëshmorët e saj. Si mund të isha unë dakord me të? Ky është një provokim i hapur me ndjenjat e një populli të tërë që mbron dhe nderon vlerat e asaj lufte dhe të dëshmorëve të saj. Mos harroni se jemi në vitin e 75 vjetorit të çlirimit dhe ky është një provokacion i pastër…

Spartak Braho

– Pse e quani provokacion? Edhe ata, pra pala tjetër, ku ju fusni edhe Agron Tufën, kanë të drejtën e fjalës. Pse duhet t’jua mohoni këtë të drejtë?

– Unë nuk po ua mohoj të drejtën e fjalës. Këtë Agron Tufën nuk e kam takuar asnjëherë dhe nuk e njoh as për fytyrë. Unë po flas për shtetin ligjor. Për mua Tufa është një spurdhjak dhe unë nuk merrem me të. Unë merrem me institucionin që ai përfaqëson. Ky institucion financohet nga shteti. Këtu qëndron problemi.

Unë si deputet, si një familje dëshmorësh, nuk do të lejoj kurrë nxirjen e të vërtetave historike dhe të hidhet baltë mbi atë luftë të lavdishme dhe dëshmorët e saj.  Ai, pra Tufa ka bërë një rezolutë në emër të një institucioni shtetëror dhe kërkon që këtë t’ia miratojë parlamenti.

Është një rezolutë kundër luftës antifashiste dhe unë nuk mund të pranoj që ajo rezolutë të miratohet nga Kuvendi. Më erdhi mirë që në të njëjtën linjë mendimi me mua dje ishin edhe nënkryetarja e Kuvendit Vasilika Hysi dhe kryetari i komisionit të ligjeve Ulsi Manja.

– Zoti Braho, kanë kaluar 75 vite nga ajo luftë që ju e mbroni me aq pasion. Mos ka ardhur koha të tregoheni pak më shumë tolerantë me ish-ballistët?

– Shiko, Xhevdet! Nga intervista që kishe bërë para tri ditësh me Rustem Peçin më pëlqeu shumë shprehja, apo apeli që ai i drejtonte Kryeministrit Rama kur i thoshte të mos ua fërkonte kokën ballistëve se atyre u ngrihen veshët shpejt. Paraardhësit e mi i kanë larë hesapet me ballistët këtu e 75 vjet më parë. Por edhe unë i kam larë hesapet me pinjollët e ballistëve njëherë e mirë. Jam familje dëshmori unë dhe nuk do të lejojë që një Tufë apo disa tufa të hedhin baltë mbi një histori që është larë me gjak,mbi një luftë që ka shpëtuar Shqipërinë.

Prandaj dhe kam dalë kundër aktit të kryeministrit Edi Rama për të nderuar kryekolaboracionistin Mit’hat Frashëri disa muaj më parë. Gjej rastin të shpreh sërish pakënaqësinë me sjelljen e Kryeministrit në qëndrimin që po mban në këtë vit jubilar të 75-vjetorit të çlirimit të atdheut. Nuk shikoj asnjë shenjë reflektimi nga qeveria, nuk shikoj asnjë program.

Mirëpo jemi jo vetëm në këtë vit jubilar, por edhe para një palë zgjedhjesh të rëndësishme. Partisë Socialiste mund t’i kushtojë kjo neglizhencë… Prandaj dhe them se kush e ushqen dhe nga buron gjithë ai mllef kundër Luftës Antifashiste dhe dëshmorëve. Pse qeveria u kreh bishtin këtyre kokoroçëve të tipit Tufa?

– Institucioni që përfaqëson Agron Tufa është mbrojtësi më i flaktë i “Aushvicit shqiptar”, pra për kampin e Tepelenës. Të jetë e rastësishme kjo?

– Nuk është aspak e rastësishme. Është një strategji e tërë për të mohuar luftën tonë antifashiste. Historianët tanë më të mirë të kohës së luftës dhe të pasluftës, si Pëllumb Xhufi, Paskal Milo, si dhe Komteti Kombëtar i veteranëve të Luftës Antifashiste, e konsiderojnë kthimin e kampit të Tepelenës në “Aushvicin shqiptar” si një nga absurditetet më të mëdha. Asdhtu sikurse nuk janë pajtuar as me muzetë me bunkerë. Devocioni i Tufës dhe i Institutit që ai përfaqëson është i neveritshëm. Unë kam dalë hapur kundër projekteve të kësaj natyre…

– Në reagimin e tij të djeshëm linte të nënkuptohej se ndihej i rrezikuar nga ju “neandertalët e komunizmit”. Vërtetë ia rrezikoni atij jetën?

– E lexova dhe qesha në fillim. Pastaj thashë me vete, po ua them edhe juve se prapa do tëmë ketë sa herë do të hapë gojën kundër luftës dhe dëshmorëve.

Agron Tufa

– Tingëllon paksa keq kjo zoti Braho, pasi këtë paralajmërim apo lajmërim ju ia bëtë atij në një ditë që kishte edhe ditëlindjen. Nuk mund të ishit pak më i butë në paralajmërimin tuaj?

– Unë të thashë pak më lart që nuk e njoh as për fytyrë këtë person, pa le më të dija ditëlindjen e tij. Megjithatë, po i them: Ta gëzosh ditëlindjen buçko! Pa çka se ke lindur në një ditë të shënuar që e shpreh më së miri karakterin tënd. Një prillin e kujtojnë të gjithë si ditën e gënjeshtrave dhe ti vazhdo të gënjesh… Ty, Tufa, do të bëjmë një nder të veçantë: Do të kujtojmë si një kryegënjeshtar!

– Zoti Tufa, në reagimin e tij të djeshëm, ju akuzonte juve Spartak si “një përfaqësues i zi i ish-Sigurimit të Shtetit”. Si do t’i përgjigjeshit kësaj akuze?

– Me shaka brenda një të vërtete. Po i them Tufës, që nuk ia njoh as fytyrën se ai shtet në atë kohë kishte disa rregulla: Nuk fuste në bashkëpunim me Sigurimin e Shtetit pjesëtarë nga familjet e lidhura me luftën apo komunistët. Unë rrjedh nga familjet e fitimtarëve të Luftës. Nuk e pata atë fat, edhe po të doja. Ish-sigurimi i Shtetit i zgjidhte bashkëpunëtorët nga kategoria e Agron Tufës. Ata i kanë shërbyer devotshmërisht Sigurimit të Shtetit me denoncimet që kanë bërë. Mirë kanë bërë, se edhe janë paguar për devotshmërinë e tyre. Kjo akuzë që më bëri dje Tufa, më bëri apo më nxiti kureshtjen se mos ka edhe ky ndonjë dosje bashkëpunimi. Do të kthej përgjigje sapo të hulumtoj në disa sirtare që nuk i hap dot Tufa… Ia premtoj këtë dhe do të tregoj se nga i buron gjithë ai vrer këtij njeriu…

– Zoti Braho, kjo histori mund të vazhdojë edhe më tej. Jemi në një vit jubilar të Luftës antifashiste dhe mendoj se do të ketë sërish debate. Mendoni se është e dobishme që edhe pas 75 vitesh të vazhdojmë të jemi të përçarë?

– Përçarjen e mbjellin ata që u mundën nga ajo luftë dhe që sot duhet të na hiqen si fitimtarë. Janë pinjollët e tyre, si Tufa me shokë që e bëjnë atë që nuk arritën të bëjnë etërit e tyre. Aq më keq për ta. Jo thjesht se armata e antifashistëve është shumë më e madhe dhe më e fuqishme se humbësit e luftës, por për faktin se ata edhe pas kaq shumë vitesh vazhdojnë në të njëjtin avaz. Pra në rrugën e tradhtisë. Të vjen keq që humbësit e asaj kohe janë në të njëjtën llogore me humbësit e sotëm, pra në opozitë. Si nuk i thirrën njëherë mendjes këta njerëz? Kjo më çudit vërtet.

– Spartak, nga kjo intervistë mendoj se do të bësh shumë të pakënaqur nga ata që ju i konsideroni si kundërshtarë politikë. Po sikur Tufa apo ndonjë tjetër t’u përgjigjet?

– Gati jam unë. Madje i kam qejf polemikat publike. Le të sjellim argumentet dhe mendoj se e vërteta për luftën antifashiste do të shkëlqejë edhe më shumë. Uroj dhe dëshiroj që përfundimisht kundërshtarët e mi t’i thërresin mendjes dhe të ulin përfundimisht kokën.

****

Intervistoi Xhevdet Shehu / Botuar sot në Dita

 

April 2, 2019 01:40
Komento

147 Komente

 1. Albana April 1, 15:00

  Tufa eshte si i semure psiqik. Po s’ka faj se kur bene studimet ne Rusi, s’vjen sagllam. Do cuditesha nese keta njerez s’jane te paguar nga qarqe ruse per te percar shqiptaret.

  Reply to this comment
  • Zemerzi dhe percares - Tufa April 1, 16:26

   Ky rrugac Tufa duhet te hiqet menjehere. Braho ka te drejte. Vetem helm dhe zi. Ne vend qe te sjelle bashke popullin shqiptar ky udb-ist po nxit ndarjen e shqiptareve. Shqiptaret kane nevoje per bashkim dhe solidarizim dhe jo per percarje dhe konflikte. Ky zemer-zi ballist i felliqur vazhdon me mendesine e ndarjes se kombit. Mjaft me me artikujt e tij bloze. Merreni per leckash dhe hiqeni qe andej sepse nuk e meriton nje pozite te tille.

   Reply to this comment
  • Vunoi April 2, 07:20

   Braho dhe palacot me shoke shkelin mbi gjakun e atyre qe rane per idealet e pastra te nje Shqiperie te lire,Poshtersia qendron se Idealet e tyre u tradhetuan nga filo serbi enver hoxha dhe kulisheve te tjere ne sherbim te interesave Jugosllave.C’pret nga nje shtet me Braho ! Hijena enveriste se ka me Tufen,ai ne fakt i ka zene pusi Rames per te kafshuar kur ti vi rasti.Ky kopuk i “patriotizmit” mbulohet nen strofullen e maskarejve “atdhetare” per gjuheti pushtetesh

   Reply to this comment
   • mirel April 2, 14:34

    Ideale te pastra? Kane plerat ideale?

    Reply to this comment
    • Vunoi April 2, 16:43

     Nuk ishin plera Mirel,shumica e popullsise dhe inteligjences ju bashkuan levizjes boterore kunder nazizmit me po te njejtat ideale,idealet te cilat Enver
     Hoxha i tradhetoj duke i futur thiken e Miladinit mbrapa shpine Shqipetareve,gjate luftes dhe mbas luftes,deri ke bashkepunetoret e tije me te ngushte,Mehmet Shehu e kompani.Sherbetoret e devotshem, Jagot e tipit Braho veshin mantelin e “atdhetarizmit” per te mbuluar krimet e shemtuara te sistemit sepse ishin vete pjese e tyre

     Reply to this comment
     • mirel April 2, 20:52

      Vazhdo fantazite
      Kush ishte Miladini ne shtetin jugosllav., si perfundoi dhe kush e vrau?
      Ju e hengret plumbin ballit se ishit ju qe bete krime kunder partizaneve dhe popullit.
      Enver hoxhes i vini anes te gjithe, bajga te thembra e kepuces jeni

 2. Buda April 1, 15:03

  Tufa eshte letrar, poet emocionant. Ai nuk ka faj, fajin e kane ata qe e kane emeruar ne nje detyre qe nuk i takon atij, por nje historiani me pergatitje serioze shkencore ne fushen e Historise.

  Reply to this comment
 3. mirel April 1, 15:05

  Shkarkoni Ramutin te parin. Pas tij do bien gjithe plerat, duke filluar nga Berisha dhe Tufat pas tij.
  Magari te kishte qene Taku vrases dhe ta kish qerruar kete qelbesire, do ishim me mire.
  E ka Merua per zemer prandaj rron..

  Reply to this comment
  • prizem April 2, 18:46

   mirelusha…po flitet per Agron tuafin ketu apo tuafi mbron tuafin.

   Reply to this comment
   • mirel April 2, 20:57

    shiko kurva e Ramutit, Tufen e shan vetem pse e ke rivale o buce, Ja lepin bythen me shume nga ti.. apo ti me shume..
    e bajga ramiste, ty ta shkerdhen tufa koken lart e poshte o buce.. ben si ganstere ketu, e shan,,.

    Reply to this comment
    • prizem April 3, 01:35

     mirelusha
     Shume te paska djegur poci sheshor per tuafin, ruaje se te duhet per PeDe-rat shalngjitur tauf te SHQUP-it te cilet ashtu si edhe ti nuk dallohen per shkerdhyes aktive por per te shkerdhyer pasiv vrime me vrime. Ha Ha Ha. Mjeran intelektual ne cdo neuron qe te ka ngelur gjalle nga procesi trushplares salisumlepires vullnetar.

     Reply to this comment
 4. Buda April 1, 15:10

  Kujdes! Tufa eshte poet emocionant, nuk ka faj ai pse kryeministria e socialisteve emeron nje poet drejtor te nje institucioni qe kerkon ne krye nje nga historianet me te pergatitur nga pikepamja shkencore, nga karakteri dhe morali i larte demokrati dhe patriotik.

  Reply to this comment
  • Mon Kukaleshi April 2, 15:33

   Oh çfare gallate, ish spiuni i hakerrohet nje tufaxhiu dhe gjithe Albanistanet kane vershuar me komente deri ne orgazme, ha ha ha … nderkohe politikanet e te gjitha ngjyrave vjedhin e xhvatin ne heshtje te plote e mbushin baulet plot e perplot.

   Reply to this comment
 5. Fred April 1, 15:16

  Tufa duhet te shkarkohet sepse nje njeri i tille me ideologji te mbrapshte. Ne vend qe te bej dhe inkurajoj studimet ben politike perçarese dhe zindjellese per vendin.

  Reply to this comment
 6. Ish sigurimsi pro enveristi perendimor,"only in Albanistan" April 1, 15:24

  Nje kelysh enverist,kamaleon me dy fytyra,me keta
  “personalitete” do hyni ne europe ?! Kllauni qe “perfaqeson” deshmoret e pa fajshem te LNC me histerine
  e pergjakshme te monstres enver per pushtet.

  Reply to this comment
 7. ALBAN DEGA April 1, 15:38

  KERKESE E LIGJSHME E SPARTAK BRAHOS!

  Cdo fjale e Spartakut per Agron STUDEN eshte e sakte, e drejte dhe e ligjshme.
  Shkencat historike dhe politike jane shkenca dhe studiohen ne mbare Boten.
  Historia studiohet, analizohet por nuk mund te ribehet.
  Faksifikimi i tyre eshte krim si cdo krim tjeter dhe denohet nga ligjet !
  Glorifikimi i Ballit Kombetar, Legalitetit apo i cfaredo organizate e bande bashkepunuese me nazi- fashizmin eshte glorifikim i nazifashizmit cka denohet ne mbare Boten demokratike !
  Te financosh pinjolle, falsifikatore, bythelepires te tij si Agron Tufa eshte sherbim ndaj nazifashizmit, racizmit, genocidit dhe nje akt kriminal kunder njerezimit !

  Reply to this comment
  • Komunisti April 1, 16:13

   Sigurimsat e Shtetit kryejten akte kriminale kunder njerzimit, Braho eshte mire te shkruaj per te kaluaren e tije

   Reply to this comment
   • .,.. April 1, 19:48

    Jam dakord me ty komunist Jo vetem braho por dhe komunisti Alban Dega te shkruaj per te kaluaren e sigurimsave .si nuk i vjen turp DEGAVE nga gjithe ata njeres qe ju kane shkateruar jeten familjen gjithcka

    Reply to this comment
  • Fidel Kastro April 1, 16:34

   Alban ta kam thene dhe nje here me pare dhe po ta perseris pyetjen ; Sa shqiptare emigrant qe arratiseshin nga Shqiperia e vinin ne perendim apo Amerike ke vrare me urdher te sigurimit te shtetit????????Ndersa per Spartakun e dime sa mekate ka si ish prokuror i diktatures!!!!!!! Nuk keni faj or te mallkuar se demokracine e bene komunistet me Salin e tyre (qe ti e shan) se po te vinte demokracia siç duhej ti dhe Spartaku ishit harruar ne burg apo me keq , prandaj kakarisni se gjemb ne kembe nuk ju hyri or faqezinj te mallkuar!!!!!!!!!!

   Reply to this comment
  • Doni, apo nuku doni ju o mijë kënetash e mizakali, Drejtësia do të BËHET. April 2, 06:22

   O Alban, historia e shkruar nën ideologjinë komuniste, jo vetën duhet studjuar, por dhe ribëre në ato pjesë ku ideologjia komuniste përdhos te vërtetën rrealitetin e parë, deshmuar e vërtetuar katërcipërisht me fakte e dëshmi të gjalla në ditë e vite. Prandaj në një rrealitetin të ri dhe me një deformim të historisë nga historianë e ligjvënës të brumosur me ideologji komuniste, historia duhet ristudjuar e rishkruar mbi bazat e së vërtetës, vetëm kështu ne i shërbejmë vetes,familjes e popullit. Për kujtes, historianët e ideologjisë komuniste vetëm me përdhosjen, apo lënjen në harresë të të shkruarit të bukur të gjuhës Shqipe në shekuj, flet qartë e bindshëm që historia e sotme duhet studjuar dhe rishkruar, kush mendon se historia nuku duhet rishkruar fatkeqësish mbetet një mostër e së kaluarës së hidhur e diktaturës komuniste që nuku ka të ndalur në ligësi. Dhe së fundi, trimat ranë në luftën për liri, pavarësi e clirim nga pushtuesit, kurse horrat, injorantët e bastardet mbetën aqë sa e mbushën Shqipërinë me kampe, burgje e tela me gjemba duke ja gllabëruar popullit të drejtën për të jetuar i lirë në një Europë të lirë pjesë e së cilës ishtë dhe mbetet në shekuj,si dhuratë nga Zoti. Të shkruajshë është sa kulturë, aqë dhe dije, por të zhgaravitësh në emër të ideologjisë sunduese supërkriminale qe mohojë lashtësinë e bukur të gjuhës SHQIPE dhe që e mbushi vëndin me kampe familjare intervenimi e burgje politike, nuku eshtë më padije, por bashkëpunim, apo refleks i një lugë supe të prishur të gelltitut në diktaturën komuniste që të bën të vjellesh tërë jetën. Mjaft është Mjaft me avokatinë ndaj djallit, kurë ai jo vetëm është parë, por dhe provuar nga mbi 99 përqind e ish komandantëve të ushtrisë nacional-çlirimtare të cilët provuan torturat, e burgun, apo u vranë nga bashkëluftëtarët e tyre dhe kjo pasojë si dje dhe sot e luftës për lekë të pisët e pushtet me c’do forme e cmim brënda djallit. Një Shqipëri ku binjakëzimi i politikave bastarde bashkëjetojnë me krimin duke i servirur popullit produkte ushqimore të tejngopura me hormone e kimikate të dëmshme për jetën si dhe la pas mbi 30 mijë të vrarë nda lufta për lekë të pisët e pushtet brënda ligësisë, jo vetëm që historia duhet rishkruar, por dhe ato palo politikanë, pushtetarë e historianë që perdhosën historinë në ditë e vite duhen jo vetëm denoncuar, por hetuar dhe ndeshkuar si zhgaravitës e bashkëpuntorë me armiqtë e Shqipërisë në shekuj.

   Reply to this comment
  • I ke shpetuar doktor Saliut nga duart April 2, 18:29

   Po kush je ti mor taravel te percaktosh kush eshte e sakte e kush nuk eshte e sakte !! apo e tha albani qe i di te gjitha e ka marre fund,More lunetik, bota nuk rrutullohet rreth kokes tende,
   Ti s’je kerkushi te gjykosh kush eshte e mira e kush eshte e keqja,me c’te drejte i jep vetes privilegjin e “gjykatsit” Shko mor djale shiko doktorrin te japi dozen
   e ilaceve.

   Reply to this comment
 8. Komunisti April 1, 16:00

  Nxine luften dhe herojte ? Kush me mire e beri ate se
  enver hoxha,ke hero la te gjalle ? komandantin legjendar te brigades pare sulmuse ? permend nje komandant te luftes qe nuk ja nxiu ? permend nje hero qe ngeli ne kembe ? Pervec putaneshes Ramiz.Ky ishte heroi ? ku i ke te tjeret,Lenka dhe Pali ?
  Kush i shpetoj Gjermanit i hengri te gjalle kucedra

  Reply to this comment
 9. Gjinika April 1, 16:25

  Kerkesa e Spartak Brahos eshte e drejte. Ne se ky komisjon ka te drejte te sugjeroje zevendesimin e ketij Drejtori , duhet te beje ne istancat perkatese. Aresyeja shpjegohet shume qarte nga Z. Alban Dega ketu me larte. Agron Tufes i ka ngelur ora 30 vjet me pare,qe do te trembe ende me rrezikun e komunizmit.

  Reply to this comment
 10. fteri April 1, 16:26

  Çështë ky institut i pasojave të komunizmit i paguar nga buxheti shtetit?!!!! ,pak keni pagur të burgosurit ordiner që shumë herë jan trajtuar si politik ! Ku ka institut në botë si ky që shpifë e njollos shoqërinë dhe brezin e ri,luftën heroike të partizanve dhe E.Hoxhës ,përveç se të armikut të zi psiqik A. Tufa ,lihet i lirë duke përbuzur ,falsifikuar ,sharë e shkatrruar pse jo dhe përvetësuar e tjetërsuar luftën heroike te popullit shqipëtar më heroiken e brilanten e një poulli të vogël në europë ,që u ngrit si anteu kundër fashizmit e nazizmit dhe bashkëpuntorve ballisto -zogistë ,bajrektar ,çifligar shfytëzues e zagar. që ta helmojë në atë institut terrorist , lejohen të fabrikohen akuza të përbindëshme që shkatrrojnë historinë dhe vlerat e kombit tonë.,atyre që derdhën gjakun për lirinë e shqipërisë.

  Zakonisht koha i shëron plagët ,por ky institut famëkeq me A.Tufën terrorist në krye prodhon vetëm prçarje e konflikt dhe një armiqësi e urrejtje kombëtare të përherëshme ,deri në vllavrasje.

  Të shtypësh me mijra libra me kopertina shumë të shtrejta dhe tituj bombastik armiqësor kundër E.Hoxhës dhe LANC i gjenë me thasë mbushur pazareve të Gabit dhe koshave të plehrave në Tiranë .Për çudi ato nuk i lexon njeri , jevgjitët i shesin 10 copë për 10 lek reja dhe nuk i blenë njeri.

  Inkurajoi Spartak Brahon dhe institucionet e drejtësisë ta shkarkoi psikopatin Tufa ,Tufa dhe së bashku me këtë institut shushujë në kurriz të taksapaguesve shqipëtar.Ne kemi nevojë për akademi shkencash ,jo për institute bojagjishë të zi anti- kombëtar .

  Kjo është një abuzim dhe ngjarje e rënd ,por nuk besoi se do i hy ferrë më këmbë.këti mashtruesi klasik.

  Reply to this comment
  • mirel April 1, 17:12

   Jane isnstitucionet e Ramutit. Lufta ka 70 vjet qe ka perfunduar.. Ne kemi akoma institucione te Pasojave. Tere ato plera qe mblidhen aty kane qellim te hane qyl si ballistet njehere e nje kohe, se ndonje profesion tjeter nuk bejne dot pervec felliqesise historike, sic e bene ketu e 70 e kusur vjet perpara

   Reply to this comment
  • Alban Dega April 1, 17:30

   PAJTOHEM ME TY FTERI !

   Jo ordinere te thjeshte, por hajdute me cizme, perdhunues, vrases, spurn te serbit, grekut, rusit te dreqit e te birit, terroriste 24 karat perbejne mbi 75 per qind te ish- persekutuarve politike te Shqiperise qe jane shpetblyer nga Saleh Ramollah Ajatolkah Milloshevici dhe Banda e tij e Gangstereve .
   Kur Britania e Madhe, shteti me demokratiko- djathtist ne Evrope historikisht dhe gazetat e tij “ The Times” “ Indipendent” quajne “ Bande Gangsteresh” nje qeveri te djathte si e Sali Berishes qysh ne shkurt te 1997-es a e merrni me mend se deri ku kishte shkuar gangsterizmi i saj. Deri aty sa per nje karrike Presidenti Permanent ala Kim Ir Sen e ala Papa Doku- Dyvalje, ala Pinochet e ala Abu Amin Dada i Ugandés ia vuri flaken e urdheroi napalmin dhe avionet luftarake kunder popullit te vet, duke vrare, masakruar, ekzekutuar e plagosur mbi 10 000 shqiptare ne tre muaj gati aq sa Sllobodan Milloshevici e bishat serbe si miku i tij e Gazidedes Arkanji e Tigrat e tij ne Kosove ne gati 3 vjet !?
   Te gjithe atij llumi e krimineleve, vrasesve e terroristeve sherbetoreveve te nazifashizmit e mercenareve te Beogradit, Athinen e deri ruseve iu dhane jo vetem shperblime monetare e deri tituj nderi si deshmore e heronj te demokracise, vetem pse ishin cilesuar sic ishin e mbeten ne te vertete “ armiq te popullit “!
   A nuk jane hajdutet, dhunuesit, vrasesit, terroristet, nazifashistet, nacional-socialistet armiq te popujve dhe demokracise ne cdo vend te Botes !?
   Dje vodhen, perdhunuan, sabotuan, spiunuan edhe nenen e babain, vellain e motren, deri edhe femijen e vet, vrane popullin e sot shperblehen, nderohen, gradohen, heroizohen !
   Ky eshte krimi mbi krimet i Bandes se Gangstereve te Sali Berishes, per cka duhet nje hetim dhe veting i sakte, i drejte dhe ligjor pa asnje dallim !
   Nuk e kam fjalen per ata qe me vetdije ose pa asnje faj u bene viktima te dhunes e terrorit komunist qe nuk perbejne me shume se cerekun e numrit te pergjithshem te ish- perndjekurve politike qe meritojne falje dhe perkrahje, shperblime e nderime nga shoqeria, qeveria dhe shteti.
   Nuk luftohet e crrenjoset komunizmi nga e me armet e nazifashizmit e pinjolleve te tij ala Agron Tufa e co. por me armet e modelin e sprovuar euro- amerikane duke giditur e crrenjosur mendesine, praktikat, politikat e tij cnjerezore!

   Reply to this comment
   • .,.. April 1, 19:58

    ALBAN DEGA sigurimsi . Ne qofte se ka njeres qe duhet te kritikojne per krime sigurish nuk je ti Alban Dega sepse DEGA =SIGURIMS=KRIMINEL mua ne posizionin tat do me vinte turp te shkruaja emrin ne komente

    Reply to this comment
 11. fteri April 1, 16:31

  Çështë ky institut i pasojave të komunizmit i paguar nga buxheti shtetit?!!!! ,pak keni pagur të burgosurit ordiner që shumë herë jan trajtuar si politik ! Ku ka institut në botë si ky që shpifë e njollos shoqërinë dhe brezin e ri,luftën heroike të partizanve dhe E.Hoxhës ,përveç se të armikut të zi psiqik A. Tufa ,lihet i lirë duke përbuzur ,falsifikuar ,sharë e shkatrruar pse jo dhe përvetësuar e tjetërsuar luftën heroike te popullit shqipëtar më heroiken e brilanten e një poulli të vogël në europë ,që u ngrit si anteu kundër fashizmit e nazizmit dhe bashkëpuntorve ballisto -zogistë ,bajrektar ,çifligar shfytëzues e zagar. që ta helmojë në atë institut terrorist , lejohen të fabrikohen akuza të përbindëshme që shkatrrojnë historinë dhe vlerat e kombit tonë.,atyre që derdhën gjakun për lirinë e shqipërisë.

  Zakonisht koha i shëron plagët ,por ky institut famëkeq me A.Tufën terrorist në krye prodhon vetëm prçarje e konflikt dhe një armiqësi e urrejtje kombëtare të përherëshme ,deri në vllavrasje.

  Të shtypësh me mijra libra me kopertina shumë të shtrejta dhe tituj bombastik armiqësor kundër E.Hoxhës dhe LANC i gjenë me thasë mbushur pazareve të Gabit dhe koshave të plehrave në Tiranë .Për çudi ato nuk i lexon njeri , jevgjitët i shesin 10 copë për 10 lek reja dhe nuk i blenë njeri.

  Inkurajoi Spartak Brahon dhe institucionet e drejtësisë ta shkarkoi psikopatin Tufa ,Tufa dhe së bashku me këtë institut shushujë në kurriz të taksapaguesve shqipëtar.Ne kemi nevojë për akademi shkencash ,jo për institute bojaxhi të zi anti- kombëtar .

  Kjo është një abuzim dhe ngjarje e rëndë ,por nuk besoi se do i hy ferrë më këmbë.këti mashtruesi klasik.

  Reply to this comment
  • Mona April 1, 20:57

   Dolen militantet e partise,celula e pjerdhur e ish kalecava te pa pune,hajt shkoni ke Braho tani,shkoni vajisni dekoratat, Morracake !

   Reply to this comment
   • Tarasi April 2, 08:03

    O Mona morrat jane shtuar shume , bejne dhe moral , nuk kane faj demokracia e Saliut i perkedheli shume keta bastarde e kriminele te diktatures .

    Reply to this comment
  • mirel April 2, 14:41

   O fteri, eshte institut qe e pagoni ju RiPiSet e Ramutit.
   Per kete e mbani ne krye te PS.
   A je kam thene qe eshte mut i Berishes. Ka vite, po ju i lepiheni neper breke, dhe tani ndjeheni te tradhetuar.
   Ai ja ka bere mutin popullit o budallenj..ti qipe pelua..nevojtorja e Vjoses.
   Ju koqet qe mbani bishtin ne karrige..ju e mbani ne pushtet. Per llogari te Berishes dhe per llogari te tradhetareve.

   Reply to this comment
 12. NNP April 1, 16:35

  Kjo fytyre e ndyre duhet te shkarkohet urgjent nga pozicioni qe i dha Berishiqi ne kohen e vet pasi ka shume konflikte interesi ne ate detyre.E para eshte fakti qe ai eshte eshte pinjoll i nje race spiounesh qysh ne kohen e EnveritE dyta ka studjuar ne rusi dhe po te analizosh me kujdes idete ne shkrimet e tij ai eshte nje agjent i sllavizmit.Dhe e treta ky eshte nga fshati Sohodoll i Dibres ku histporikisht ka patur vetem gomere dhe spiuna.Eshte mjerim vetem ta mendosh fatin e atij institucioni heretik ne doren e nje jezuiti regresiv e te lig si ky tuftufa

  Reply to this comment
 13. Tarasi April 1, 16:39

  Ai qe shan Tufen dhe mbron Enver Hoxhen eshte me i zi se korbi , eshte anti shqiptar qe ne shpirt ka veç ligesi, mesoje mire kete o fteri i Serbise .

  Reply to this comment
  • fteri April 1, 18:01

   Ore kokë loqe e tranzicionit rrumpallë -kush -ta- rrasi, ,qënke antishqiptari më të zi në shpirt se bytha e tiganit të magjypit më të vafër të bregut lumit.

   Kush na qënka ky psikopat tufa ,ky mi -gjirizesh me ujë të ndenjur wcc -je nga përrojtë e llumit Dibrës. .që ma krahason me legjendarin Enver Hoxha ,shqiptarin më të madhë të gjitha kohrave që i dha lavdi atdheut e kombit shqipëtar në botë ,sa 1000 vjet zhvillim të sistemeve kapitaliste së bashku te qeverive të kaluara të hurit e të litarit të shtypjes e mjerimit të marra së bashku .

   E.Hoxha krahasohet me 10 njerzit në botë që bënë mrekulli.

   Reply to this comment
 14. faro April 1, 16:50

  Tufa ka në tru, një tufë me gënjeshtra

  Reply to this comment
 15. anticensurë25642654 April 1, 17:00

  hale e kaluar halesë je o tufë,bashkë me atë dobiçin e dervishëve!!
  qeni kur ha mut nuk e ndërpret më!!
  ti e dervishi e keni të trashëguar!!

  Reply to this comment
 16. Lisi April 1, 17:01

  Ç’merreni me Tufën ?!
  Tufa është një degjeneratë extremist i djathtë në kopenë , në tufën e tyre të rilindur.
  Merruni me kreun e kësaj tufe , e keni në kryeministri !

  Reply to this comment
 17. fteri April 1, 17:04

  Ky institut -terrorist ,duhet të mbyllet menjëher dhe përgjegjësit tufa-tufa të shkojnë para ligjit.Ska lëshime me nxirje të idealeve të kombit.

  LANÇ e udhëhequr nga legjendari E.Hoxha në L.2b ishte mishërim i cilësive e vlerave të arritjeve më të larta të popullit tonë mbi tokë. Prandaj lavdi e përjetëshme për dëshmorët e kombit tonë që dhanë jetën për popullin dhe për Atdhun.

  Reply to this comment
 18. ALBAN DEGA April 1, 17:41

  NUK CRRENJOSET KOMUNIZMI ME ARMET E MENDESITE NAZIFASHISTE !

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Jo ordinere te thjeshte, por hajdute me cizme, perdhunues, vrases, spiune te serbit, grekut, rusit … te dreqit e te birit, terroriste 24 karat perbejne mbi 75 per qind te ish- persekutuarve politike te Shqiperise qe jane shperblyer nga Saleh Ramollah Ajatollah Milloshevici dhe Banda e tij e Gangstereve .
  Kur Britania e Madhe, shteti me demokratiko- djathtist ne Evrope historikisht dhe gazetat e tij “ The Times” “ Indipendent” quajne “ Bande Gangsteresh” nje qeveri te djathte si e Sali Berishes qysh ne shkurt te 1997-es a e merrni me mend se deri ku kishte shkuar gangsterizmi i saj?
  Deri aty sa per nje karrike Presidenti Permanent ala Kim Ir Sen e ala Papa Doku- Dyvalje, ala Pinochet e ala Abu Amin Dada i Ugandés ia vuri flaken e urdheroi napalmin dhe avionet luftarake kunder popullit te vet, duke vrare, masakruar, ekzekutuar e plagosur mbi 10 000 shqiptare ne tre muaj gati aq sa Sllobodan Milloshevici e bishat serbe si miku i tij e Gazidedes Arkanji e Tigrat e tij ne Kosove ne gati 3 vjet, duke bere shkrimtar e hi e duke vjedhur 4 miliarde euro para e padurivte popullit shqiptar, duke zhbere nga maja deri ne themel shtetin shqiptar si askush tjeter ne histori !?
  Te gjithe atij llumi e krimineleve, vrasesve e terroristeve sherbetoreve te nazifashizmit e mercenareve te Beogradit, Athines e Kremlinit iu dhane jo vetem shperblime monetare e deri tituj nderi si deshmore e heronj te demokracise, vetem pse ishin cilesuar sic ishin e mbeten ne te vertete “ armiq te popullit “!
  A nuk jane hajdutet, dhunuesit, vrasesit, terroristet, nazifashistet, nacional-socialistet armiq te popujve dhe demokracise ne cdo vend te Botes !?
  Dje vodhen, perdhunuan, sabotuan, spiunuan edhe nenen e babain, vellain e motren, deri edhe femijen e vet, vrane popullin e sot shperblehen, nderohen, gradohen, heroizohen !
  Ky eshte krimi mbi krimet i Bandes se Gangstereve te Sali Berishes, per cka duhet nje hetim dhe veting i sakte, i drejte dhe ligjor pa asnje dallim !
  Nuk e kam fjalen per ata qe me vetdije ose pa asnje faj u bene viktima te dhunes e terrorit komunist qe nuk perbejne me shume se cerekun e numrit te pergjithshem te ish- perndjekurve politike qe meritojne falje dhe perkrahje, shperblime e nderime nga shoqeria, qeveria dhe shteti.
  Nuk luftohet e crrenjoset komunizmi nga e me armet e nazifashizmit e pinjolleve te tij ala Agron Tufa e co. por me armet e modelin e sprovuar euro- amerikane duke giditur e crrenjosur mendesine, praktikat, politikat e tij cnjerezore!

  Reply to this comment
 19. Alban Dega April 1, 17:43

  AGRON TUFA- NJE ANTIKOMUNIST 24 KARAT KOMUNIST !
  From: Alban Dega
  Date: April 19, 2018 at 12:27:45 PM EDT

  NJE ANTIKOMUNIST 24 KARAT KOMUNIST !

  “Nuk ka komunist me te keq se komunistin antikomunist”
  Vaclav Havel
  – O Agron … Agron gomari
  Sa ke ti tru ….
  Alibalit i ka mulla… ari !
  Linde e do vdesish
  Zog…. Magari
  E ke qare…. Te lumte penda e mprehte dhe mendja e arte !
  Fakte tronditese qe peshojne sa njeqint here truri prej pule e Agron Tufes e Googles, i kryhajdutit dhe shperdoruesit te arkivave te Ministrise se Brendshme Kastriot Dervishi e nje grushti antikomunistesh 24 karat fashiste e kolaboracioniste !
  Nje kritike e shkelqyer edhe ndaj Bunkartit dhe Shtepise se Gjetheve qe duke nderuar e lartuar diversante e terroriste te mirefillte qe do te kishin ngrene kokrren e plumbit ne cdo vend demokratik per aktetet e tyre banditeske kunder oipullsise se pafajshme civile,kunder vajzave e deri edhe femijeve minorene…
  Veprimtari te tilla ashtu si dhe shitjet deri 50 000 e me shume dollare apo euro te paguara nga pinjollet e ketyre banditeve nga ish- Presidenti i PD-se Bujar Nishani dhe stafi i tij e sterkorruptuar jane frymezim edhe per rekrute e terroriste ne sherbim te Al Keidas dhe ISIS-it qe nuk kane qene te paket as nga Shqiperia, as nga Kosova e as nga Maqefonia !
  Glorifikimi i terrorit dhe tradhetise ndaj Atdheut, nderimi e lartimi e atdheshitesve dhe atdherrenuesve behet vetem nga atdhezhberes e atdheshites te hurit e litarit, nga akademike Plepash e profesore Kristali e Vitrinash qe vetem shisnin diploma !
  Analiza juaj Zoti Shkelzen Cika ( pseudonim shume i gjetur e atdhetar per tiu shmangur lehjeve te antikomunisteve 24 karat fashisto- komuniste ala Agron Tufa e ala Kastriot Hajni me cizme i arshivave ) eshte nje mesazh e kushtrim per cdo shqiptar te ndershem dhe atdhetar per te mbrojtur vlerat dhe virtutet me te mira te shqiptareve si popull e si komb .
  Eshte fakt i dokumentuar historik se ashtu si Kongresi i Berlinit dhe Konferenca e Londres copetuan dhe sakatuan Shqiperine natyrale ne kater shtete ishte po ashtu Jalta de me lapsin e kuq te Churchillit dhe jo me yllin e kuq te Stalinit e perplasen Shqiperine ne preherin e Lindjes se Kuqe !
  A thua e di ky Agron Tufa e qeneve te cartun qe lehin shume po nuk ksfshojne !
  Po shprehjen e fameshme te disidentit antikomunist cek Vacslav Havel : Nuk ka komunist te keq se komunistin antikomunist … a e ka lexuar a degjuar ndonjehere ky krye- Tufa i gomareve!
  Aty ai do ta gjente plotesisht veten si nje antikomunist 24 karat komunist !

  Reply to this comment
 20. intelektuali April 1, 18:07

  Dolen nga brimat e miut spiunet e sigurimit te Enverit, per te mbrojtur Dinosaurin gjakatar te Paertise se Punes, Prokurorin xhelat te Enverit, Spartak Braho qe me pas u be bythalepires i Saliut dhe me pas u transformua si sekser kurvash dhe prostitutash si pjese drejtuese e mafies LSI dhe tani eshte keshilltar i Edvin Droges dhe bos i PS-se enveriste,

  PO PSE ME KRIMINELE DHE XHELATE TE ENVERIT SI SPARTAK BRAHO DO TE HYJE SHQYPNIA NE BE?

  dhe:

  Me DERRAT e fermes se Enverit qe hungerrijne papushim ne gazeten DITA?

  SI NE ASNJE VEND TJETER ISH KOMUNIST TE EVROPES LINDORE?

  dhe:

  SI NJE VEND KANIBALESH, FANATIKE IDIOTA ENVERISTE PREJ AFRIKE ZULU?

  Reply to this comment
 21. intelektuali April 1, 18:07

  Dolen nga brimat e miut spiunet e sigurimit te Enverit, per te mbrojtur Dinosaurin gjakatar te Partise se Punes, Prokurorin xhelat te Enverit, Spartak Braho qe me pas u be bythalepires i Saliut dhe me pas u transformua si sekser kurvash dhe prostitutash si pjese drejtuese e mafies LSI dhe tani eshte keshilltar i Edvin Droges dhe bos i PS-se enveriste,

  PO PSE ME KRIMINELE DHE XHELATE TE ENVERIT SI SPARTAK BRAHO DO TE HYJE SHQYPNIA NE BE?

  dhe:

  Me DERRAT e fermes se Enverit qe hungerrijne papushim ne gazeten DITA?

  SI NE ASNJE VEND TJETER ISH KOMUNIST TE EVROPES LINDORE?

  dhe:

  SI NJE VEND KANIBALESH, FANATIKE IDIOTA ENVERISTE PREJ AFRIKE ZULU?

  Reply to this comment
  • Alban Dega April 1, 18:43

   TE GJITHE INTELEGOMARET NJE PALLJE KANE!

   Reply to this comment
   • intelektuali April 1, 19:02

    Do te vije dita qe do te gjejme edhe ty o pusht i ndyre, xhelat dhe kriminel i Enverit, Hamdi Dega dhe do te nxjerrim para Gjykates per krimet kunder njerezimit qe ke kryer bashke me xhelatet e tjere te partise se punes,

    PRIT EDHE PAK SE I KE DITET TE NUMERUARA!

    Reply to this comment
    • Kamarieri i Taivanit April 1, 19:45

     Hahahaha…po ne ate krah fli ti o trap. Hamdi Deges t´i hash mune.

     Reply to this comment
    • Alban Dega April 2, 01:50

     MOS SE ME TREMBE …!
     O PJELLE BASTARDE E SALI GAZIDEDE STANISHIC MILLOSHEVICIT…!?

     Qe je prototipi i spiunit i hafijes me te felliqte qe tendón Tokes ku shkel nuk ka asnje dyshim!
     Egersia, shpirtligesia, vrasja e ndergjegjes tende kriminale per spiunlliqet, poshtersite qe ke bere ben mu ne cdo koment tendin prej zhurmuesi e kamikazi te Bandes se Gangstereve te Saleh Ramollah Karaxhic Milloshevicit e kupton edhe lexuesi me i rendomte.
     Ti do kesh bere aq shume spiunlleqe e mésate sa te gjithe te duken spiune, mekatare!
     Ti e sheh te gjithe si spiune sepse i mar te tjetri me metrin dhe peshoren e spiunlleqeve e poshtersive te tua !
     Po qe je kaq gomar sa te kercenosh publikisht me jete nje qytetar te lire te nje shteti te lire deshmon se je vetem nje kriminel, vrases, terrorist dhe pjelle kopile e kryevrasesve seriale mbi 15 here ne 15 vjet te Shqiperise!
     Deshmon se je jo vetem vrases por edhe nje Intelegomar i pashoq apo qen Vicidoli qe leh shume!
     E qeni qe leh shume kafshon pak !
     Ti je nje qen i terbuar qe kafshon vetveten!

     Reply to this comment
     • intelektuali April 2, 10:22

      Tregoje shpellen ku jeton se vijme e te gjejme ne cast sic gjeten cifutet e Mosadit ne Argjentine, Eichmanin e Hitlerit, tregoje brimen e miut ku ke futu koken e pushtit per krimet e tua o Hamdi Dega, spiun i Sigurimit te Enverit se edhe pa treguar do te gjejme ku je fshehur dhe do vijme qe te nxjerrim para Drejtesise, mos u fsheh me lekure dele me Sali Berishen se eshte nga soji juaj i peshtire i sigurimsave te Partise se Punes

      sepse:

      Ndryshe do ta pesosh me keq akoma.

    • Nik April 2, 07:25

     Mendoj se ti “Intellektuali” dhe “Alban Dega” jeni vellezerit siameze!

     Reply to this comment
     • anticensurë25642654 April 2, 12:16

      nik ke të drejtë sa nuk ka ku të vejë!!
      një mut i ndarë në dysh!!
      ndryshimi i një muti të ndarë në dysh është 0!!

 22. Konti Sbalta April 1, 18:30

  Ja si po dalin Butket e Tufet qe u paguakan edhe me pensionin tim per tu hakmarre per eterit e tyre qe nuk arriten te fitonin, megjithse u bashkuan me Nazifashistet duke luftuar kunder popullit qe luftonte per tu cliruar nga pushtusit dhe bashkepuntoret e tij BallistoZogiste!Sot kane dale “nji tuf budallenjsh”sic thoshte dikur”Prefekti i Tiranes”qe po zhgaravisin dhe nxijne historine e lavdishme te luftes per clirim te popullit Shqiptar!Keta pinjolle te bashkepuntoreve te Nazifashizmit po mundohen te riabilitojne Ballistozogist dhe jane gati ti shpallin ata si “heronj te Kombit”me ndihmen e disa pseudohistorianeve edhe te majte!

  Reply to this comment
 23. Konti Sbalta April 1, 18:36

  Ja si po dalin Butket e Tufet qe u paguakan edhe me pensionin tim per tu hakmarre per eterit e tyre qe nuk arriten te fitonin, megjithse u bashkuan me Nazifashistet duke luftuar kunder popullit qe luftonte per tu cliruar nga pushtusit dhe bashkepuntoret e tij BallistoZogiste!Sot kane dale “nji tuf budallenjsh”sic thoshte dikur”Prefekti i Tiranes”qe po zhgaravisin dhe nxijne historine e lavdishme te luftes per clirim te popullit Shqiptar!Keta pinjolle te bashkepuntoreve te Nazifashizmit po mundohen te riabilitojne Ballistozogist dhe jane gati ti shpallin ata si “heronj te Kombit”me ndihmen e disa pseudohistorianeve edhe te majte!

  Reply to this comment
 24. Soni April 1, 18:42

  Kuqalesheve nuk u pelqen e verteta.

  Reply to this comment
  • intelektuali April 1, 19:05

   Kuqalashet pederaste te Enverit nuk kane argumenta, nuk dine te tregojne fakte dhe te nxjerrin dokumenta, per te zhvilluar nje debat intelektual,

   prandaj:

   HUNGERRINJE VETEM SI DERRAT TE EGER TE FERMES SE KAFSHEVE TE ENVERIT.

   Reply to this comment
   • fteri April 1, 21:14

    Për ty Intelektual -mavria ,debatin që kërkon publikisht do ta kthejë me poezi me fakte mbi nocionin -LIRI ” që ju mediokër e hyzmeqar ,sharlatan të shëmtuar të borgjezisë kapitaliste ju ha meraku SHUMË,se e ka shkelur E.Hoxha. !!!!!!!

    Liria në dy pjesë.!!!…?..

    Fituam lirinë,
    dolëm nga pushtimi .
    Ku çdo fushë e kodreinë ,
    u skuq me gjak trimi.

    Fituam lirinë,
    u bëmë zot i vetes.
    Me në krye Enverin ,
    thamë ujtë e kënetës..

    Fituam lirinë ,
    mbollëm portkoalle .
    E hodhëm rininë ,
    kudo në aksione.

    Fituam lirinë,
    bëmë hidrocentrale .
    Dritë për shqipërinë,
    në fusha e male.

    Fituam lirinë ,
    dhe korrëm rezultate .
    Kudo uzinë .
    kudo kombinate.

    Fituam lirinë,
    sa u habit Europa !
    Veç për bukurinë,
    .që kishte Lukova.

    Fituam lirinë ,
    dhe u rrit arsimi .
    Bashkë me shëndetësinë ,
    kuroheshim pa asnjë llojë shpenzimi .

    Fituam lirinë ,
    forcuam unitetin .
    Pajtuam hasmërinë,
    me në krye pushtetin.

    Fituam lirinë,
    shtuam ndërgjegjësimin,
    Edukuam rininë ,
    që nuk njohu krimin.

    Fituam lirinë ,
    familja u bashkua ,.
    Që shtoi dashurinë,
    kurr s’u divorcua.

    @@@@@@@@
    Nuk e fituam lirinë ,
    për popullin shqiptar .
    Që të shtojmë pasurinë,
    për çdo pushtetar.

    Po -Sot….?..

    Fjala liri-liri ,
    e dëgjon çdo ditë .
    Këtu çdo poshtërsi ,
    e gjenë në politikë.

    Liria e fjelës ,
    liri e veprimit .
    Liri e Salës ,
    e dreqit me t’ birit.

    Nuk ka liri ,
    kur populli s’është i qetë.
    Por ka qeveri ,
    që vjen e
    t’vret vetë.

    Liri sot ka
    edhe për gjyqëtarin .
    Kur krimineli ka vra ,
    për lek qytetarin.

    Fjala liri tingllon ,
    një dëshirë për çiftin .
    Tjetri për zili
    i vë dinamitin.

    Ne këtu lirinë,
    e besojmë si zotin.
    Shpallim dshurinë ,
    më kollaj divorcin.

    Ku ke liri ,
    ke të mirat me veti .
    Por tinës në qetësi ,
    këtu të vret gjithmon pushteti. .

    Një dallim mes nesh ,
    pushteti e ka .
    Ditën të bënë me qesh ,
    natën me qa.

    Thotë një fjalë e vjetër :
    Po hyre në politikë,
    nuk mëson gjë tjetër ,
    veç me grabitë.

    Prandaj o intelektual mavria ,
    mbylle derën e portës,
    sa të shkosh te shpia ,

    Mos prit akshamin !
    Se t’ fut plumbin kokës ,
    të merr kapitalin ,
    si ish i burgosur.

    Reply to this comment
 25. Bedriu April 1, 20:02

  Bythqirave si tufa ja qinte kurven ai sistem i fuste plumbin , se kta urrejn vendin e tyre , kta brez mbas brezi kan qen pro pushtusve te kti vendi , pun kurvash pa moral , deri die ky zgjebarraku te qinte nenen me partishmerin e PPSHs secfshihej si miu , sot ben sikur e kan mbajtur varur ne litar , dhe ke , kte legen qe ata e cuan me studime ne mosk , pse nuk çonin ke te mundnin , po dhe ky mut çoç villte ne at koh ne interes te sistemit shkuar , pun legenash qe ne at sistem kta ta shpifnin. Ngrihen halet dhe shajn malet.

  Reply to this comment
 26. Ivan i madh April 1, 20:05

  Braho nuk shkarkon et krimbi i hales Tufa nga istituti po su qerua nga qeverisia dhe PS idietatori i Ridhjeries neoballisti ballisti Rama. Ju e keni zagare midis jush dhe kerkoni te largoni M… Tufa që krekoset si miu maj gjirizit se ka mbeshtetjen e Ridhjeries se Rames dhe bandes se tij antishqipetare e partizane pa ha m… pa hesap dhe me deshire.

  Reply to this comment
 27. Taku April 1, 20:45

  Mos harroni dhe ate Godolen histerike se eshte me trape nga Tufa.

  Reply to this comment
 28. fteri April 1, 21:20

  Për ty Intelektual -mavria ,debatin që kërkon publikisht do ta kthejë me poezi me fakte mbi nocionin -LIRI ” që ju mediokër e hyzmeqar ,sharlatan të shëmtuar të borgjezisë kapitaliste ju ha meraku SHUMË,se e ka shkelur E.Hoxha. !!!!!!!

  Liria në dy pjesë.!!!…?..

  Fituam lirinë,
  dolëm nga pushtimi .
  Ku çdo fushë e kodreinë ,
  u skuq me gjak trimi.

  Fituam lirinë,
  u bëmë zot i vetes.
  Me në krye Enverin ,
  thamë ujtë e kënetës..

  Fituam lirinë ,
  mbollëm portkoalle .
  E hodhëm rininë ,
  kudo në aksione.

  Fituam lirinë,
  bëmë hidrocentrale .
  Dritë për shqipërinë,
  në fusha e male.

  Fituam lirinë ,
  dhe korrëm rezultate .
  Kudo uzinë .
  kudo kombinate.

  Fituam lirinë,
  sa u habit Europa !
  Veç për bukurinë,
  .që kishte Lukova.

  Fituam lirinë ,
  dhe u rrit arsimi .
  Bashkë me shëndetësinë ,
  kuroheshim pa asnjë llojë shpenzimi .

  Fituam lirinë ,
  forcuam unitetin .
  Pajtuam hasmërinë,
  me në krye pushtetin.

  Fituam lirinë,
  shtuam ndërgjegjësimin,
  Edukuam rininë ,
  që nuk njohu krimin.

  Fituam lirinë ,
  familja u bashkua ,.
  Që shtoi dashurinë,
  kurr s’u divorcua.

  @@@@@@@@
  Nuk e fituam lirinë ,
  për popullin shqiptar .
  Që të shtojmë pasurinë,
  për çdo pushtetar.

  Po -Sot….?..

  Fjala liri-liri ,
  e dëgjon çdo ditë .
  Këtu çdo poshtërsi ,
  e gjenë në politikë.

  Liria e fjelës ,
  liri e veprimit .
  Liri e Salës ,
  e dreqit me t’ birit.

  Nuk ka liri ,
  kur populli s’është i qetë.
  Por ka qeveri ,
  që vjen e
  t’vret vetë.

  Liri sot ka
  edhe për gjyqëtarin .
  Kur krimineli ka vra ,
  për lek qytetarin.

  Fjala liri tingllon ,
  një dëshirë për çiftin .
  Tjetri për zili
  i vë dinamitin.

  Ne këtu lirinë,
  e besojmë si zotin.
  Shpallim dshurinë ,
  më kollaj divorcin.

  Ku ke liri ,
  ke të mirat me veti .
  Por tinës në qetësi ,
  këtu të vret gjithmon pushteti. .

  Një dallim mes nesh ,
  pushteti e ka .
  Ditën të bënë me qesh ,
  natën me qa.

  Thotë një fjalë e vjetër :
  Po hyre në politikë,
  nuk mëson gjë tjetër ,
  veç me grabitë.

  Prandaj o intelektual mavria ,
  mbylle derën e portës,
  sa të shkosh te shpia ,
  se të bëhet katandia .

  Mos prit akshamin !
  Se t’ fut plumbin kokës ,
  të merr kapitalin ,
  si ish i burgosur.

  Reply to this comment
  • Ket nusen do ta morim partizone April 1, 22:29

   Ti fteri je gjakthart
   te ha mutin dhe te rrun kart.
   Ti nuk e ke hallin se baltoset historia dhe heronjte e luftes , jo or jo ti ke hallin tend se do te dalin krimet qe ke kryer gjate diktatures enveriste. Ligesia e juaj nuk ka fund , jeni pjelle e djallit . Nga e gjeni guximin or te mallkuar qe e mbytet Shqiperine ne gjak.

   Reply to this comment
 29. Muhabete koti April 1, 21:22

  Sigurimsat e pajisur me celular, dolen nga vrimat per tu hedhur ne mbrojtje te ish prokurorit dhe kermes komuniste, Spartakit – Rus. Te plakur, te pjerdhur e ta paperfillur, su ka ngelur, vec te llapin se nuk ua var kush.

  Reply to this comment
 30. .,.. April 1, 22:08

  Jam dakord me ty komunist Jo vetem braho por dhe komunisti Alban Dega te shkruaj per te kaluaren e sigurimsave .si nuk i vjen turp DEGAVE nga gjithe ata njeres qe ju kane shkateruar jeten familjen gjithcka

  Reply to this comment
 31. bart72 April 1, 22:11

  Ho komunist i qbur hosigurims ho Taku rrobqiri Po ti do variur ho te qifsha rrobet

  Reply to this comment
 32. MH April 2, 02:53

  Per sigurimin e shtetit te monizmit duhet te jeni krenar.Sepse ai sigurim ia ka ba 8 me 2 gjithe sigurimeve te botes te cdo krahut ne kater drejtimet sinoptike te planetit.Butka ka dhane jeten ne hale.Hamit Matjanin e kane kapur ne hava duke e ulur ne tavolin si karajfil pa pesua asgjene ma te vogel.
  Kete sigurim e shpartalloi nji klysh plehut nga vicidoli dhe e zevendesoi me sigurim Serb ulur kembe kryq ne sheshin e kryeqtetit dhe bante ligjin.Vashdon dhe e ban dhe sot.
  Te gjitha do zbardhen e do vihet ne vend ashtu sic e trumbetoni shpesh per tu tregue se jeni te dishem dhe korrekt te prere perdorni shprehejn me shume fodullek e kapadaillek:Cfare i takon Cezarit jepja cezarit.Kjo vertete nji shprehje e bukur por duke e perdore nga shume njerez sec po tregojne bahet bajate.Sa arrita dhe une ta perdori ketu.Megjithe se i pershtatet per cfare kerkoj.Po asht bajate te perdoret vend e pa vend.
  Nese politikanet e kan seriozisht me kete shprehje.Te urdheroi gjithesejcili te marren ate qe meriton si ajo e cezarit per Cezarin.Ndaj mos kundershtoni rreformen ne drejtesi dhe behuni miq me vettingun te mos iu dukeket GOGOL.

  Reply to this comment
 33. Sinqeritet April 2, 03:16

  .,.. plehrre.
  komunisti pula-corbe ngrenes dhe brekembushes: 8 me 200 ballista !
  i vete quajturi intelektuali eshte nje injorant koskelepires,jo objektiv. Shkaterruat c’do gje
  o zagare !
  DIELLI S’MBULOHET ME SHOSHE !Aj dru me pre !

  Reply to this comment
 34. Gjonleka April 2, 04:22

  Njerezit me mendesi diktatoriale komuniste nuk diskutojne per problemet, por sulmojne me sharje e fyerje autorin e rezolutes qe u paraqit ne Kuvend, pa cituar asnje paragraf nga kjo rezolute qe te kuptojme se ku po nxihet historia e Luftes Antifashiste.
  Qe ne muajt e pare pas krijimit, PKSH-ja per te fituar popullaritet si forca e vetme antifashiste, filloi te shpallte armiq pa argumente, pa dokumente gjithe antifashistet jo komuniste dhe filloi te shpifte e t’i vriste pa gjyq luftetaret antifashiste qe nuk ishin inkuadruar ne radhet e forcae partizane. Me tej, mbas instalimit te pushtetit te vet PKSH-ja arrestoi, burgosi, internoi shume prej intelektualeve, prifterinjve, nacionalisteve qe i mendonte si kundershtare dhe mbasi mbarroi pune me kete kategori “armiqsh” filloi te gjeje e te shpalle armiq pjellat e veta, ish-partizane e komuniste qe mund t’i rrezikonin pushtetin Enver Hoxhes e familjes se tij…
  Ja per keto gjera z. Tufa dhe Instituti i tij duan e perpiqen qe te nxjerrin ne drite te verteten se deri ku ishte lufte clirimtare Lufta Antifashiste e deri ku ishte e drejte ose kriminale mbajtja e pushtetit me dhune prej Enver Hoxhes… Por sherbetore qorre te atij regjimi gjejne pretekste sikur po u nxihet Lufta Antifashiste e po u hidhe poshte djersa e popullit qe derdhej curke per pese leke gjate ndertimit te “Socializmit”, sistem i cili po te vijonte do te duhej 100-150 vjet qe te bente keto ndryshime e ndertime qe beri populli shqiptar ne vitet e tranzicionit, kur besniket e PPSH-se e te Sigurimit te vjeter i vune gure nen rrota proceseve demokratike…
  Mos prisni evoluim nga njerez si Spartak Braho, gungen e gungacit e ndreq vetem varri.

  Reply to this comment
 35. demo April 2, 04:41

  Kur pushtimi serbo-sllav komunist quhet clirim,edhe sot pas 75 vjetesh ,nuk ndertohet shqiperia ,mbi mohimin e kombit shqiptar.Ushtria e krimineleve komuniste u ndertua nga sllavet per te roiberuar trojet shqiptare te pushtuar nga serbet dhe greket.Ky ishte qewllimi i luftes nac-cl.
  Kjo lufte e banditeve sllavofile nuk ishte as nacionale,as clirimtare.Eshte faqja me e ndyre e funderrinave te ketij populli qe nuk ka munguar te pjelle me shumice vemje si shallvare muterit e haxhi qamilit dhe morra te kuq te enver hoxhes.
  Agron Tufa eshte djale me kulture i Dibres heroike te Skenderbeut,i Dibres qe i priti serbet me pushke ne 1913 dhe sheh qarte krimet terroriste te krimineleve te kuq,qe nuk i pranojne krimet qe kane bere kunder popullit shqiptar atdhedashes.

  Reply to this comment
 36. Martini April 2, 06:14

  Ky Tufa është perverse.Pse nuk deklaron pse i është dënuar babai,për çfarë krimi.Atij i pret goja dhe hap kapakun e.halesë,kur ka në tavoli persona si Edi.Rama ose batakcinj di.Spartak Braho. LE.TË FLADË NË.SY.TONË OSE të paktë të Gramozit,pa ta shikojë nëna dje motra e ti.

  Reply to this comment
 37. ALBAN DEGA April 2, 06:19

  Subject: CILET JANE SPIUNET DHE HAFIJET JO VETEM TE ISH- SIGURIMIT TE SHTETIT !?
  From: [email protected]
  Date: September 11, 2012 at 11:07:08 PM EDT

  CILET JANE SPIUNET DHE HAFIJET JO VETEM TE ISH- SIGURIMIT TE SHTETIT !?

  – Radha ishte pa fund … Kush te ishte i pari …. E kishim veshtire te zgjidhnim jo te gjenim…

  – Nga tre gjashte ishin me ne , thote nje ish- oficer Sigurimi !

  – Spiunet qe nga Enver Hoxha e deri tek Mandela shqiptar Pjeter Arbnori…

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Kam nje mik timin nga Shkodra. E kam njohur ketu ne SHBA !
  Ka qene nje nder oficeret e Sigurimit te Shtetit me te ndershem, me korrekt, me te afte… Bile edhe shef i tij per dy tri rrethe te Shqiperise.
  Si i tille njeh me dhembe e me dhemballe te gjithe ish- hafijet…. Spiunimet… Pseudonimet… Ligesite… Poshtersite pa fund e pa ane!
  Nje dite tek “Kafja e Xhimit”, sic i ka mbetur emri midis shqiptareve te kryeqytetit te shqiptareve te Amerikes ne Bronx, nje i njophur imi i drejtohet me pyetjen:
  – Si shpjegohet qe nuk te kam pare te rrish me tropojane, shkodrane, vlonjate… ?
  – Nuk bej asnje dallim krahine , as feje. as ideje, as perkatesie politike , iu pergjigj miku im. Une rri bile shume me ta. por nuk te ka rastisur te me shohesh me ta….
  – Amanet a mund te me thuash pseudonimin e ndonjerit prej hafijeve te sigurimit se na lodhen nate e dite duke share komunizmin… Na i cane veshet, i kerkon pa te keq bashkebiseduesi.
  – Po ti vet i ke gjetur me zgjuarsine tende natyrore se kush jane ish- spiunet dhe ish – hafijet e ish- Sigurimit , iu pergjigj ai…
  Eshte krejt kollaj….. Pikerisht ata qe shajne me se shumti, tamam ata qe e heqin vetveten me antikomuniste te vendosur, pikerisht ata qe sot nxjerrin tym e flake nga goja kunder komuniznmit , kunder ish- Sigurimit te Shtetit jane ish- hafije e ish- spiunet me te ligj te asaj diktature, jane ata qe spiunonin nenen, babain , vellain, motren, gruan, te dashuren, shokun, mikun, femijet e vet. Jo vetem i spiunonin por edhe provokonin per ti hedhur ne kurth !
  Dhe mos mendo se ushtrohej dhune apo terror per ti rekruatuar… Aspak… Nuk ishte nevoja . Ishte aq e gjate radha e atyre qe kerkonin me cdo kusht te beheshin ” syri dhe veshi ” i Partise sa e kishim me veshtire ti spostonim se sa ti rekrutonim… Ishin vullnetare te lindur.
  Disa nga halli: per nje burse per femijen, per nje pune ne qytet, per nje hall a per nje tjeter. Kjo ishte pjesa me e ndershme dhe me e sakte!
  Te tjere nga malli per perfitime personale, per rruge te kehta ne jete, per nje karrike apo perparim ne karriere. Keta ishin dallaverixhinj, intrigante, shpifes
  Kategoria me e felliite jane ata qe per tu hakmare, per te rrenuar jeten e tjetrit, per te shkaterruar familje te tera, shperdoronin pushtetin diktatorial per tu hakmarre dhe shfryre mllefe ose qejfmbetje personale….
  Me e keqja ishte se jane me qindra rastet kur jemi detyruar ti skartojme bile edhe ti ndeshkojme per shpifje e dizinformacion sepse jepnin informacione te rreme. sajonin e shpifnin edhe per te afermit e tyre vetem e vetem qe te siguronin besimin e partise apo ndonje perfitim per vete…
  Kemi pase nje shprehje midis kolegesh ne ate kohe… Nga tre gjashte ishin me ne!
  Pse!? Sepse secili spiunonte secilin qe bejne tre kunder treve… Pastaj krijonin dyshe me njeri tjetrin duke e cuar ne gjashte numrin e plote!
  Pikerisht ata sot jane edhe me te flaktit, me te zjarrtit,. me trimat kunder ish- sigurimit, kunder komunizmit…
  Pse!? Ata provokonin viktimat e hafijllekut te tyre duke folur vete gjoja kunder komunizmit per ti nxitur te flisnin edhe ata duke i futur ne kurth e duke ua nxire jeten jo vetem atyre por edhe familjeve te tyre krejt te pafjshme.
  Ne nje fare menyre qe atehere e ne kundershtim edhe me platformen e Sigurimit ata kishin mesuar propaganden antikomuniste ne mbrojtje te komunizmit. Keshtu u ka mbetur ky ves edhe tani e nuk e kane per gje te flasin e lehin dite e nate kunder komunizmit nen pretekstin se kane qene te persekutuar kur ne fakt persekutonin e sakatonin te persektuarit e vertete nga komunizmi!
  Sic thone francezet: skajet gjithnje puqen… Nga spiune e hafije te zjarrrte dje ne antikomuniste e antisigurimsa te zjarrte sot!
  A i doni pseudonimet !? Shihni e degjoni kush cirret sot me shume kunder tyre… qofte ne jeten e perditshme, qofte ne ekrane e gazeta, qofte ne politike !
  Dhe nuk behet fjale per hafijet e spiunet me pseduonime te ish- Sigurimit te Shtetit apo te policise… Ata jane pjesa e dukshme e ajsbergut! Nje e shtata e ndofta me pak.
  Ishin po aq ne mos edhe me te rrezikshem, spiunet ne radhet e Partise qe e kishin detyre statutore numer nje “vigjilencen ndaj armikut te kllases”.
  Ishin spiunet e Frontit,. Gruas, Rinise qe te benin gjemen me flete rrufe, apo rrufe mbi koken e cilitdo qe shfaqte pakenaqesine me te vogel kunder ish- diktatures.
  Pa ekzagjerim nuk ka pasur familje ne Shqiperi duke filluar nga ish- diktatori Enver Hoxha e deri tek Mandela shqiptar Pjeter Arbnori qe nuk kane pasur spiune ne gjirin e tyre, qe nuk kane spiunuar njeri- tjetrin.
  Shihni kronikat e filmuara te mbledhjeve qe nga fshati me i humbur e deri tek ish- Byroja Politike, qe nga skuadra e katundit me te larget e deri tek plenumet e Komitetit Qendror se si edhe vete ish- anetaret e Byrose Politike , te ish- Komitetit Qendror , …. spiunonin apo i hanin koken njeri- tjetrit… tamam si shtriga qe fillimisht han kelyshet e vet!
  Spiunimi ka qene nje semundje, nje epidemi masive ne Shqiperi. Ka qene nje tragjedi pjese jetike e tragjedise shqiptare. E jo vetem ne Shqiperi, por edhe me teper ne Kosove, Maqedoni, Mal i Zi qe ishin nen pushtim e sakatoheshin nga UDB-ja gjakatare e deri edhe ne diaspore.
  Fatkqesia me e madhe eshte se kjo dukuri nuk ishte vetem komuniste. Eshte e mirenjohur raporti qe ish- shefi i Gestapos naziste Himleri i ben Hitlerit ne te cilin e thote se ” i vetmi vend ku nuk patem nevoje te paguanim spiunet ishte Shqiperia”( !!!)
  E njejta dukuri u shfaq me regjimin e Ahmet Zogut! E njejta dukuri vihet re gjate pushtimit turk ….
  E njejta semundje u shpalos edhe pas vendosjes se demokratures te Berisha- Gazidedes e deri ne ditet e sotme, kur “Koloneli i Asfalase greke me tre gishta “, sic e ka quajtur me qindra here deri edhe nga foltorja e Kuvendit Popullor Sali Berisha ish- ministrin e tij te Mbrojtjes Arben Imami pergjon e spiunon ne menyre krejt antiligjore e antikushtetuese jo vetem ish- Presidentin e Republikes, Prokuroren e Pergjithshme, ish- kryetarin e SHISH-it, lideret e opozites e deri edhe ambasadoret e vendeve aleate strategjike te Shqiperise.
  Ose shkurt mos e tvet se te kallxon vet!
  Ata qe kallxonin te tjeret ne ate kohe sot kallxojne Po me aq zjarr edhe vetveten… Jane mesuar te shkretet… Nuk mund te rrine pa lehur ! Po te keni dyshim lexoni komentet e Intelegomarit,Anticensures1234567689504321, Fidel Kastros, Komunisti, Zigur Qarr Faqeziu….,
  Ujku qimen e nderron por zakonin se harron!
  Qe jeni prototipi i spiunit i hafijes me te felliqte qe i rendóni Tokes ku shkelni nuk ka asnje dyshim!
  Egersia, shpirtligesia, brejtja e ndergjegjes suaj kriminale per spiunlliqet, poshtersite qe keni bere bejne mu ne cdo koment tuajin prej zhurmuesi e kamikazi te Bandes se Gangstereve te Saleh Ramollah Karaxhic Milloshevicit e kupton edhe lexuesi me i rendomte.
  Ti dhe tufa e Agron Tufajve do keni bere aq shume spiunlleqe e mékate sa te gjithe te duken spiune, mekatare!
  Ju i shihni dhe orvateni ti trembni te tjeret me gogolin e spiunit, komunistit sepse i matni te tjeret me metrin dhe peshoren e spiunlleqeve e poshtersive te tua !
  Po qe je kaq gomar sa te kercenosh publikisht me jete nje qytetar te lire te nje shteti te lire deshmon se je vetem nje kriminel, vrases, terrorist dhe pjelle kopile e kryevrasesve seriale mbi 15 here ne 15 vjet te Shqiperise!
  Deshmon se je jo vetem vrases por edhe nje Intelegomar i pashoq apo qen Vicidoli qe leh shume!
  E qeni qe leh shume kafshon pak !
  Ti je nje qen i terbuar qe kafshon vetveten!

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 April 2, 11:41

   o degë
   robt mirë i ke??
   “Ata qe kallxonin te tjeret ne ate kohe sot kallxojne Po me aq zjarr edhe vetveten… Jane mesuar te shkretet… Nuk mund te rrine pa lehur ! Po te keni dyshim lexoni komentet e Intelegomarit,Anticensures1234567689504321, Fidel Kastros, Komunisti, Zigur Qarr Faqeziu….,
   Ujku qimen e nderron por zakonin se harron!”
   përse nuk jep përgjigje për shkrimin që ke bërë në ditën e fundit para zgjedhjeve të 2009 që i fitoi berisha me rruzhdijen??
   përse nuk thua që nuk është shkrimi tim o bastard??
   kaq e vështirë është??
   përse nuk thua që e ka shkruar dikush tjetër??
   sepse ti je burrë dhe nuk mund ta mohosh që ke qënë me berishën për interes në atë kohë!në atë kohë kur si unë dhe shumë të tjerë ishim me ramën!ishim kundër berishës!ishim kundër vjedhjeve të jashtëzakonshme që i “ndershmi tënd,burr malsie që se ndërron fjalën dhe kur e ka gabim”bëri dhe që nuk pranoi të rihapte kutitë!!
   o bir bushtre kush “Ujku qimen e nderron por zakonin se harron!”se harron zakonin??
   kush është ujku në këtë mes??
   unë apo ti që nuk ke bythë të pranosh ose të mohosh diçka që të adresohet ty??
   o hale e qelbur,bythlëpirës i regjur!
   pthu hale e qelbur!!

   Reply to this comment
   • Fidel Kastro April 2, 15:14

    Alban Dega ne jeten time dhe te familjes time nuk kam nje dite te erret, ne librin e jeteshkrimit tim nuk kam asnje faqe, asnje rresht , anje germe qe ta ndyje ate liber. Sot kam dalur hapur , me kurajo e guxim kunder kesaj qeverie kriminale, me e keqe se e baballareve te tyre kriminele.. Ne mitinjte e protesta zeri im ka buçitur duke demaskuar qeverine dhe vete Rame tepsine. Kane heshtur ndaj meje se nuk kane çte thone se ne te kundert do te me kishin poshteruar nese do te kisha qene spiun i sigurimit te shtetit. E djathta shqiptare eshte fisnike i ben gjerat hapur se kane moral e jo ligesi si puna juaj o zvarranike e skutha te ferrave. Ti genjen kur thua se vinin vete per tu bere spiun, jo or jo se ju benit çdo lloj palacolleku deri sa e gjunjezonit te shkretin njeri. Nuk dua te zgjatem me tej por e them me bindje se ju jeni LIGESIA, POSHTERSIA , INTRIGA , MASKARALLEKU , JENI KORBI I ZI , EGERSIRA TE STEPAVE TE RUSISE BOLSHEVIKE E PERBALLE JUSH , VIRTYTI E MORALI, DASHURIA SINQERITETI E SHQIPTARIA . Vetem gjygji i Nurenbergut do te vinte drejtesine ne vend , komunizmi nuk e ka ate gjyq , prandaj kakarisni o zogj te korbit.

    Reply to this comment
   • ALBAN DEGA April 2, 18:59

    In a message dated 4/26/2012 12:34:12 A.M.EDT, [email protected] writes:

    UNE JAM ALBAN DEGA !

    Frymezim i pashtershem

    Alban alias Hamdi Dega nuk ka nevoje te krahasoje vetveten me askend tjeter… Nuk eshte asnjehere i kenaqur nga vetvetja. Puna me e keqe ne Bote eshte te mos punosh!
    Nese nje apo tjeter komentues e krahasojne me Konicen, me Kafken, me… apo e shajne me fjalorin e sterrrugaceve te Brakes apo zhulit e laperave antikombetare te Berishes qe gjuajne si cubat mbas ferrave te pseudonimeve te internetit sepse nuk kane emer ose kane frike nga emrat e tyre te vertete.
    Alban Dega i shikon te dyja si nje frymezim te pashtershem per te denoncuar edhe me fort me fakte dhe te verteta figuren me te urryer te politikes shqiptare dhe qeverine me te korruptuar ne historine e Shqiperise !
    Shume vete bejne pyetjen ku e gjej kohen per te shkruar !?
    Shkencetaret kane zbuluar se vetem pese ore gjume jane krejt te mjaftueshme per trurin e te rriturve. Nuk mbaj mend te kem bere me shume se 4 ore gjume ne dite te pakten tash 15 vjet.
    Per mua te shkruarit eshte zbavitje, shplodhje, qetesim. Eshte si pianoja per pianistin, si noti per notarin, si shahu per shahistin, si kenga per kengetarin…
    Tash 40 vjet te shkruarit eshte kenaqesia ime jo vetem ne shqip por edhe ne kater – pese gjuhe te tjera ! 11 vjec kam botuar shkrimin e pare tek revista simpatike ” Pioneri” Vetem 13 vjec kam botuar shkrimin e pare tek gazeta ime e dashur “Zeri i Rinise”.
    Asnje dite nuk kam punuar as tek “Zeri i Popullit” as ne nje gazete tjeter. Edhe po te kisha punuar aty do ta kisha per nder !
    Nje Akademi per cdo gazetar jo per shitje!

    Kam punuar me dy e ne shume raste me tri turne ne Agjencine Telegrafike Shqiptare, ATSH, nje pune vertete rraskapitese.
    Edhe nje Akademi e pashoqe per cilindo gazetar e perkthyes shqiptar, ku kam pasur si kolege por edhe si profesore e keshilltare te pashoq pionere te gazetarise bashkekohore dhe mjeshter te gjuhes shqipe e atyre te huaja si Petrit Bushati, Genc Kondi, Aristidh Ristani, Agron Koka, Kristofor Grillo, Liljana Verdha, Marjana Duro e te tjere.
    Dikush mund te thote se e bej per fobi apo per emer… Gabohet rende. Nje gazetar profesionist qe qysh ne moshen 23 vjec eshte cituar nga agjencite dhe gazetat me ne ze te Botes , qe kontrollojne mbi 90 per qind te krejt informacionit boteror nuk pret te beje emer nga nje shtyp qe nuk perfaqeson as 0.0001 per qind te informacionit boteror, sic eshte krejt shtypi shqiptar sot.
    Nje gazetar qe ka sherbyer si korrespondent i gazetave me te madhe ne Evrope e Bote si “El Pais”- e para nga tirazhi dhe e treta nga reputacioni ne mbare Boten mbas “ The New York Times“ dhe “ Le Monde “, “La Vanguardia” te Spanjes, si ” Huftington Post” me mbi 150 milione lexues ne SHBA dhe ne mbare Ameriken Latine per Shqiperine e Kosoven per te pakten 25 vjet, nuk pret te beje emer me asnje prej gazetave shqiptare, tirazhi total i te cilave nuk arrin ate te gazetave ” Koha Jone” apo te ” Shekulli” ne fillim te viteve 2000.
    Asnje politikan as force politike nuk me ka kerkuar asnjehere te shkruaj kete ose ate gazete.
    Nuk kam qene e as nuk jam per shitje! Eshte thjeshte kenaqesi, hobi sic u pelqen ta quajne ata qe njohin me mire gjuhet e huaja por jo shqipen.

    Gjaku nuk behet uje.

    I vetmi motiv , synim, kenaqesi e imja eshte detyrimi atdhetar dhe nje sherbim vullnetar ne dobi te popullit e kombit tim ! Eshte detyrim por edhe nder per popullin e kombin tim. Pse!?
    Tri here hordhite serbe kane djegur shtepite e stergjyshit, gjyshit dhe babit tim ne Grac te Malesise se Gjakoves, pasi kishin shkretuar Kosoven.
    Stergjyshi Ibrahim Izlami eshte plagose per vdekje nga serbet ne 1913-en. Vdiq 44 vjec nga ato plage. Dy gjysherit nga nena e babai Elez Hoxhe Berisha dhe Ali Ibrahimi jane plagosur nga terroristet e Beogradit.
    Babai im Ram Dega mbajti ne trup per vite ciflat e xhamave te bombave te nazisteve gjermane dhe te terroristeve UDB-es se Rankovicit qe ia hoqen mjeket e jashtezakonshem te Spitalit Albert Ajnshtajn te Nju Jorku.
    Ndersa kryeterroristi Mehmet Shehu i shkruante ne Raportin “ Teper Sekret “ per Qoftelargun Enver Hoxha “ Ram Degen do ta spastrojme ne rastin me te pare “ekzakt mr 3. Entro te vitit 1954 ndersa babai im po luftonte me vdekjen ne spitalin ushtarak te Tiranes, nga 5 granata te hedhura kunder tij nga mercenaret e terroristet e Aleksander Rankovicit, qe e lane per te vdekur tek Shkambi i Rajes ne Nikaj Mertur te Tropojes..
    Ia shpetoi jeten nje mjeke e talentuar ruse qe punonte aty ! Kjo ishte kucedra komuniste ! Kush harron e perdhos, kush shet gjakun e te pareve shet edhe atdheun edhe shpirtin tek i pari qe e paguan me shume !
    Mbi 50 mije lajme, kronika, permbledhje ” Shtypi Boteror per Ngjarjet ne Kosove”
    Mijera komente, analiza per ngjarjet ne Kosove nga shkurti i vitit 1981 e deri sot si editor per Kosoven ne ATSH, deri kur Berisha dhe klani e tij vendosi ne krye te saj nje “magazinier peshku”, ne RTSH, ne shtypin shqiptar dhe ate nderkombetar , ne ” Illyria” e ” Albanian Herald”.

    Si biri me nenen !

    Dhjetra thirrje ne mediat e komunitetit shqiptar ne SHBA per te ndihmuar luftetaret per liri e popullin e Kosoves…. qe edhe sot vleresohen si kushtrime per liri e pavaresi nga bashkekombasit tone
    Perkthimi dhe pergatitja pa asnje cent shperblim e dokumenteve te qindra refugjateve te Kosoves ne SHBA ne vitet e gazepit 98-99…
    Kam dhene kontribute per luftetaret e lirise se UCK-se dhe populli e Kosoves ne vitet e gazepit te madh dhe lavdise madhore
    .. Jam nje bir i Malesise se Gjakoves. Jam rritur me kenget, vallet, “Pershendetje e Urime”, Ditarin e Radio Prishtines…
    Pra , jam aq larg me Kosoven e Shqiperine, sa c’eshte biri me Nenen, sa c’eshte mishi me thoin….
    Cfare kam bere per Shqiperine, Kosoven!?
    Asgje… Cfaredo qe kemi bere dhe bejme per Kosoven, per Shqiperine, per kombin tone e aleatim e mikun tone me te madh me Bote ne ditet me te veshtira , SHBA-ne eshte detyrim. Eshte kontribut per vetveten, per te sotmen e te ardhmen tone e te femijeve tane.
    Prandaj them se cfaredo qe kemi bere e bejme per atdheun tone, per lirine e demokracine eshte asgje… Asgje.
    Cfaredo qe te beje biri ose bija per Nenen eshte pak… eshte hic! Eshte vetem nje detyrim njerezor dhe qytetar!

    Reply to this comment
    • anticensurë25642654 April 3, 11:49

     o belul
     nuk kishe gjë tjetër për të shkruar??
     pavarsisht se komunizmin e ke urryer sa nuk bën,se paska dash me të vra babën,prap i ke shërbyer!
     pavarsisht se e shan berishën sa mundesh sot,prapë ke shkruar për ti bërë reklamë,dhe atij i ke shërbyer!!
     lind pyetja:
     KUSH JE TI ALBAN alias hamdi DEGA??
     përgjigjja është e thjeshtë!
     ai që një pjesë e komentuesve po e thonë çdo ditë,pas çdo shkrimi idiot që na vjell këtu në gazetë!
     NJË BYTHËLËPIRËS,IDIOT I LINDUR,DIKTATURASH!!
     një njeri pa shtyllë kurrizore dhe me një gojë sa një hale në qiell të hapur!

     Reply to this comment
 38. Debatiku April 2, 06:20

  Mjeret ne si jemi katandisur kur merremi me nje Tufe psikopat. Lereni te lehe sa te lodhet e ta zere gjumi perpara shishes me raki. Nuk e kuptoni qe Tufa eshte i degraduar ne ate fare feje sa e ka te pamundur t’i therrase mendjes e te shikoje qe perfaqeson tufen e te mundurve ne te lavdishmen Lufte Nacional Clirimtare? E ka mallkim nga zoti i mjeri Tufe. Lereni te vuaje deri sa nje dite te shkoje ne llumin e historise.

  Reply to this comment
 39. ALBAN DEGA April 2, 06:29

  Analize specialisti dhe psikoanalize spiunash

  Subject: CILET JANE SPIUNET DHE HAFIJET JO VETEM TE ISH- SIGURIMIT TE SHTETIT !?
  From: [email protected]
  Date: September 11, 2012 at 11:07:08 PM EDT

  CILET JANE SPIUNET DHE HAFIJET JO VETEM TE ISH- SIGURIMIT TE SHTETIT !?

  – Radha ishte pa fund … Kush te ishte i pari …. E kishim veshtire te zgjidhnim jo te gjenim…

  – Nga tre gjashte ishin me ne , thote nje ish- oficer Sigurimi !

  – Spiunet qe nga Enver Hoxha e deri tek Mandela shqiptar Pjeter Arbnori…

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Kam nje mik timin nga Shkodra. E kam njohur ketu ne SHBA !
  Ka qene nje nder oficeret e Sigurimit te Shtetit me te ndershem, me korrekt, me te afte… Bile edhe shef i tij per dy tri rrethe te Shqiperise.
  Si i tille njeh me dhembe e me dhemballe te gjithe ish- hafijet…. Spiunimet… Pseudonimet… Ligesite… Poshtersite pa fund e pa ane!
  Nje dite tek “Kafja e Xhimit”, sic i ka mbetur emri midis shqiptareve te kryeqytetit te shqiptareve te Amerikes ne Bronx, nje i njophur imi i drejtohet me pyetjen:
  – Si shpjegohet qe nuk te kam pare te rrish me tropojane, shkodrane, vlonjate… ?
  – Nuk bej asnje dallim krahine , as feje. as ideje, as perkatesie politike , iu pergjigj miku im. Une rri bile shume me ta. por nuk te ka rastisur te me shohesh me ta….
  – Amanet a mund te me thuash pseudonimin e ndonjerit prej hafijeve te sigurimit se na lodhen nate e dite duke share komunizmin… Na i cane veshet, i kerkon pa te keq bashkebiseduesi.
  – Po ti vet i ke gjetur me zgjuarsine tende natyrore se kush jane ish- spiunet dhe ish – hafijet e ish- Sigurimit , iu pergjigj ai…
  Eshte krejt kollaj….. Pikerisht ata qe shajne me se shumti, tamam ata qe e heqin vetveten me antikomuniste te vendosur, pikerisht ata qe sot nxjerrin tym e flake nga goja kunder komuniznmit , kunder ish- Sigurimit te Shtetit jane ish- hafije e ish- spiunet me te ligj te asaj diktature, jane ata qe spiunonin nenen, babain , vellain, motren, gruan, te dashuren, shokun, mikun, femijet e vet. Jo vetem i spiunonin por edhe provokonin per ti hedhur ne kurth !
  Dhe mos mendo se ushtrohej dhune apo terror per ti rekruatuar… Aspak… Nuk ishte nevoja . Ishte aq e gjate radha e atyre qe kerkonin me cdo kusht te beheshin ” syri dhe veshi ” i Partise sa e kishim me veshtire ti spostonim se sa ti rekrutonim… Ishin vullnetare te lindur.
  Disa nga halli: per nje burse per femijen, per nje pune ne qytet, per nje hall a per nje tjeter. Kjo ishte pjesa me e ndershme dhe me e sakte!
  Te tjere nga malli per perfitime personale, per rruge te kehta ne jete, per nje karrike apo perparim ne karriere. Keta ishin dallaverixhinj, intrigante, shpifes
  Kategoria me e felliite jane ata qe per tu hakmare, per te rrenuar jeten e tjetrit, per te shkaterruar familje te tera, shperdoronin pushtetin diktatorial per tu hakmarre dhe shfryre mllefe ose qejfmbetje personale….
  Me e keqja ishte se jane me qindra rastet kur jemi detyruar ti skartojme bile edhe ti ndeshkojme per shpifje e dizinformacion sepse jepnin informacione te rreme. sajonin e shpifnin edhe per te afermit e tyre vetem e vetem qe te siguronin besimin e partise apo ndonje perfitim per vete…
  Kemi pase nje shprehje midis kolegesh ne ate kohe… Nga tre gjashte ishin me ne!
  Pse!? Sepse secili spiunonte secilin qe bejne tre kunder treve… Pastaj krijonin dyshe me njeri tjetrin duke e cuar ne gjashte numrin e plote!
  Pikerisht ata sot jane edhe me te flaktit, me te zjarrtit,. me trimat kunder ish- sigurimit, kunder komunizmit…
  Pse!? Ata provokonin viktimat e hafijllekut te tyre duke folur vete gjoja kunder komunizmit per ti nxitur te flisnin edhe ata duke i futur ne kurth e duke ua nxire jeten jo vetem atyre por edhe familjeve te tyre krejt te pafjshme.
  Ne nje fare menyre qe atehere e ne kundershtim edhe me platformen e Sigurimit ata kishin mesuar propaganden antikomuniste ne mbrojtje te komunizmit. Keshtu u ka mbetur ky ves edhe tani e nuk e kane per gje te flasin e lehin dite e nate kunder komunizmit nen pretekstin se kane qene te persekutuar kur ne fakt persekutonin e sakatonin te persektuarit e vertete nga komunizmi!
  Sic thone francezet: skajet gjithnje puqen… Nga spiune e hafije te zjarrrte dje ne antikomuniste e antisigurimsa te zjarrte sot!
  A i doni pseudonimet !? Shihni e degjoni kush cirret sot me shume kunder tyre… qofte ne jeten e perditshme, qofte ne ekrane e gazeta, qofte ne politike !
  Dhe nuk behet fjale per hafijet e spiunet me pseduonime te ish- Sigurimit te Shtetit apo te policise… Ata jane pjesa e dukshme e ajsbergut! Nje e shtata e ndofta me pak.
  Ishin po aq ne mos edhe me te rrezikshem, spiunet ne radhet e Partise qe e kishin detyre statutore numer nje “vigjilencen ndaj armikut te kllases”.
  Ishin spiunet e Frontit,. Gruas, Rinise qe te benin gjemen me flete rrufe, apo rrufe mbi koken e cilitdo qe shfaqte pakenaqesine me te vogel kunder ish- diktatures.
  Pa ekzagjerim nuk ka pasur familje ne Shqiperi duke filluar nga ish- diktatori Enver Hoxha e deri tek Mandela shqiptar Pjeter Arbnori qe nuk kane pasur spiune ne gjirin e tyre, qe nuk kane spiunuar njeri- tjetrin.
  Shihni kronikat e filmuara te mbledhjeve qe nga fshati me i humbur e deri tek ish- Byroja Politike, qe nga skuadra e katundit me te larget e deri tek plenumet e Komitetit Qendror se si edhe vete ish- anetaret e Byrose Politike , te ish- Komitetit Qendror , …. spiunonin apo i hanin koken njeri- tjetrit… tamam si shtriga qe fillimisht han kelyshet e vet!
  Spiunimi ka qene nje semundje, nje epidemi masive ne Shqiperi. Ka qene nje tragjedi pjese jetike e tragjedise shqiptare. E jo vetem ne Shqiperi, por edhe me teper ne Kosove, Maqedoni, Mal i Zi qe ishin nen pushtim e sakatoheshin nga UDB-ja gjakatare e deri edhe ne diaspore.
  Fatkqesia me e madhe eshte se kjo dukuri nuk ishte vetem komuniste. Eshte e mirenjohur raporti qe ish- shefi i Gestapos naziste Himleri i ben Hitlerit ne te cilin e thote se ” i vetmi vend ku nuk patem nevoje te paguanim spiunet ishte Shqiperia”( !!!)
  E njejta dukuri u shfaq me regjimin e Ahmet Zogut! E njejta dukuri vihet re gjate pushtimit turk ….
  E njejta semundje u shpalos edhe pas vendosjes se demokratures te Berisha- Gazidedes e deri ne ditet e sotme, kur “Koloneli i Asfalase greke me tre gishta “, sic e ka quajtur me qindra here deri edhe nga foltorja e Kuvendit Popullor Sali Berisha ish- ministrin e tij te Mbrojtjes Arben Imami pergjon e spiunon ne menyre krejt antiligjore e antikushtetuese jo vetem ish- Presidentin e Republikes, Prokuroren e Pergjithshme, ish- kryetarin e SHISH-it, lideret e opozites e deri edhe ambasadoret e vendeve aleate strategjike te Shqiperise.
  Ose shkurt mos e tvet se te kallxon vet!
  Ata qe kallxonin te tjeret ne ate kohe sot kallxojne Po me aq zjarr edhe vetveten… Jane mesuar te shkretet… Nuk mund te rrine pa lehur ! Po te keni dyshim lexoni komentet e Intelegomarit,Anticensures1234567689504321, Fidel Kastros, Komunisti, Zigur Qarr Faqeziu….,
  Ujku qimen e nderron por zakonin se harron!
  Qe jeni prototipi i spiunit i hafijes me te felliqte qe i rendóni Tokes ku shkelni nuk ka asnje dyshim!
  Egersia, shpirtligesia, brejtja e ndergjegjes suaj kriminale per spiunlliqet, poshtersite qe keni bere bejne mu ne cdo koment tuajin prej zhurmuesi e kamikazi te Bandes se Gangstereve te Saleh Ramollah Karaxhic Milloshevicit e kupton edhe lexuesi me i rendomte.
  Ti dhe tufa e Agron Tufajve do keni bere aq shume spiunlleqe e mékate sa te gjithe te duken spiune, mekatare!
  Ju i shihni dhe orvateni ti trembni te tjeret me gogolin e spiunit, komunistit sepse i matni te tjeret me metrin dhe peshoren e spiunlleqeve e poshtersive te tua !
  Po qe je kaq gomar sa te kercenosh publikisht me jete nje qytetar te lire te nje shteti te lire deshmon se je vetem nje kriminel, vrases, terrorist dhe pjelle kopile e kryevrasesve seriale mbi 15 here ne 15 vjet te Shqiperise!
  Deshmon se je jo vetem vrases por edhe nje Intelegomar i pashoq apo qen Vicidoli qe leh shume!
  E qeni qe leh shume kafshon pak !
  Ti je nje qen i terbuar qe kafshon vetveten ashtu si Agron Saleh Tufa e Hamza Kastriot Dervishi !

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 April 2, 11:57

   o degë
   robt mirë i ke??
   “Ata qe kallxonin te tjeret ne ate kohe sot kallxojne Po me aq zjarr edhe vetveten… Jane mesuar te shkretet… Nuk mund te rrine pa lehur ! Po te keni dyshim lexoni komentet e Intelegomarit,Anticensures1234567689504321, Fidel Kastros, Komunisti, Zigur Qarr Faqeziu….,
   Ujku qimen e nderron por zakonin se harron!”
   përse nuk jep përgjigje për shkrimin që ke bërë në ditën e fundit para zgjedhjeve të 2009 që i fitoi berisha me rruzhdijen??
   përse nuk thua që nuk është shkrimi tim o bastard??
   kaq e vështirë është??
   përse nuk thua që e ka shkruar dikush tjetër??
   sepse ti je burrë dhe nuk mund ta mohosh që ke qënë me berishën për interes në atë kohë!në atë kohë kur si unë dhe shumë të tjerë ishim me ramën!ishim kundër berishës!ishim kundër vjedhjeve të jashtëzakonshme që i “ndershmi tënd,burr malsie që se ndërron fjalën dhe kur e ka gabim”bëri dhe që nuk pranoi të rihapte kutitë!!
   o bir bushtre kush “Ujku qimen e nderron por zakonin se harron!”se harron zakonin??
   kush është ujku në këtë mes??
   unë apo ti që nuk ke bythë të pranosh ose të mohosh diçka që të adresohet ty??
   o hale e qelbur,bythlëpirës i regjur!
   pthu hale e qelbur!!

   Reply to this comment
 40. Alban Dega April 2, 06:34

  SPARTAK BRAHO QUHESH … SPARTAK JE !

  From: Alban Dega
  Date: February 21, 2019 at 8:31:42 PM EST

  I missed You Mr. Bravo !

  Jo per canten tende…
  Ajo cante eshte deshmi e hapur e shqiptareve, e ligjit dhe drejtesise ne varret e mbi 4000 te vrareve, mbi 6000 te plagosurve te pranveres se brishte e te trishte te 97-es, ne shkermoqjen si kocan misri te krejt Shtetit Shqiptar nga komplotet Berisha- Miloshevic per “ paqetimin” e Kosoves njehere e pergjithmone ne 2 miliarde euro e plackitura shqiptare e rreth 2.5 miliarde euro te tjera armatim e pasurive te bera shkrumb e hi prej tij, ne nxjerrjen ne prite per se gjalli e ekzekutimin per se vdekuri te Azem Hajdarit dhe grusht shtetin fashisto-cetnik te Milloshevic- Berishes te 14 shtatorit 1998,ne 27 kufomat e bebeve te lindura e te palindura, ne varrezat e femijeve e nuseve, grave e pleqeve te Gerdecit, ne bulevardin me gjakun e pathare ende te 4 viktimave paqesore, te qindra te plagosurve e te rrembyerve e torturuarve nga “ Xhuponet e Zinj” te faqeziut te Vicidolit ne masakren nazi- fashiste te 21 janarit 2011 ne bulevardin “ Deshmoret e Kombit” ku nuk pat guxuar te ekzekutonte as nazi- fashizmi e as komunizmi…. ne 25 miliarde euro te plackitura e vjedhura shqiptareve e Shqiperise nga kjo Bande Gangsteresh e SaLikekracise….ne gati 20 SaLikekraci !
  Per kurajon tende qytetare e demokratike per te denoncuar e fshikulluar kete “Mafia qe ka dale krejt jashte kontrollit” !
  Per guximin e kurajon atdhetare per te denoncuar dhe bere gjyqin publik ketyre banditeve e kryemafiozeve perballe te cileve edhe Al Capone e Escobari, Genoveze e Toto Rina … jane lilipute!
  Per ate qe je e qe perfaqeson popullin e memedheun tend !
  E se fundi falenderoj Berishen e Gazideden qe me detyruan te largohem me ngut e para se te mbaja nje premtim e angazhim qe te pata dhene …
  Guri i rende peshon ne vend te vet, thote sovrani Spartak !
  Spartak e ke emrin !
  Spartak je !
  Jo vetem Spartak por edhe Spartan i vertete ne mbrojtje te popullit e vendit tend, te lirise dhe demokracise shqiptare !
  Je nga te rrallet politikane shqiptare qe parti mbi partine ke Shqiperine edhe Lirine!
  Jeto per te treguar e luftuar !

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 April 2, 11:56

   o degë e kalbur
   “Jo per canten tende…
   Ajo cante eshte deshmi e hapur e shqiptareve, ”
   a thu ta ketë në çantë dhe këtë??
   artikull tëndin tek 55 e fari balliut??

   Hamdi (alias Alban) Dega
   GAZETA 55 ( e fari ballistit)
   Pse do votoja për atdhetarin Sali Berisha, me 28 qershor 2009?
   Nga Hamdi Dega, Nju Jork
   .. Se pari Sali Berisha eshte
   lideri politik me atdhetar ne Shqiperi.
   Ai e filloi karrieren e tij nga hiçci.
   Biri
   i dy malësorëve pa asnje mbesh-
   tetje, qe per pak e lane pa shkolle
   per shkak te “kleçkave” ne biografi,
   arriti te perfundoje shkelqyer
   Universitetin, arriti te emerohej
   pedagog e mjek njekohesisht… e
   deri deri edhe te specializohej ne
   Paris… Arriti te mesoje gjuhe te
   huaja dhe te shkelqeje ne kardi-
   ologji. Arriti te beje realitet endrra qe
   dukeshin te parealizueshme edhe
   ne ëndërr…
   Pasioni me te cilin ai ndiqte
   zhvillimet ne Kosove, perkushtimi
   ndaj çeshtjes se Kosoves qekur
   ishte mjek i thjeshte eshte shem-
   bullor. Akoma e kam te fresket ne sy,
   ne mendje, ne shpirt kur ne sh-
   tepine e mikut te tij dhe bashkeven-
   dasit tone Mehmet Elezi korrektoi
   komentin tim per planin famekeq te
   Millosheviçit per serbizimin dhe
   kolonizimin perfundimtar te Kos-
   oves.
   Ai koment pati nje jehone te
   madhe nderkombetare dhe koha
   vertetoi largepamesine e tij.
   Ne kulmin e katrahures se ’97,
   kur Shqiperia ishte ne flake edhe
   per shkak edhe te gabimeve
   foshnjarake te Berishes, ne kohen
   qe Presidenca ishte e rrethuar dhe
   pritej te sulmohej nga Çaushët, sic
   me kane treguar deshmitare
   okulare, Sali Berisha nuk e braktisi
   Shqiperine..
   . Vendosi te vdiste si
   hero e jo tua mbathte me te katra
   nga syte kembet, siç do te vepronte
   pak me shume se nje vit me vone
   Fatos Nano! Kjo eshte nje prove
   zjarri, nje deshmi madhore per
   atdhetarine e Sali Berishes…
   Ne kohen e luftes çlirimtare ne
   Kosove, kulla e tij ne Viçidol u be
   baze e sigurte dhe strehe e ngrohte
   e qindra lufetareve per liri te Kos-
   oves.
   Shume prej tyre rane si heronj
   ne altarin e lirise dhe pavaresise se
   Kosoves.
   Vepra me e madhe ne
   Ballkan dhe …
   /Vetem nje ure
   ka ndertuar Ahmet Zogu ne lumin
   Mat dhe bile edhe ne kohen e
   diktatures e deri sot njihet si “Ura e
   Zogut”… Megjithe perpjekjet per ta
   sabotuar fqinjet tane te Jugut e te
   Veriut, Sali Berisha e filloi dhe po e
   mbaron Rrugen Durres – Morine,
   arterien e bashkimit kombëtar
   Shqiperi- Kosove. U vodh. U
   shkapërderdh. Sado te jete vjedhur
   e shkapërderdhur rruga mbetet
   monument , “investimi me i madh
   ne Ballkan”, siç e degjova ne
   “Euronjuz” para dy ditesh.
   E kot nuk thote populli ku
   punohet, ku ndertohet edhe do te
   shkaperderdhet e vidhet ngapak….
   Apo mos valle vodhen me pak
   Nanot e Gjinusherit, Cacet e Bacet,
   Malajt e Balajt ne vepra shume me
   te vogla e tendera !
   Nuk ka shqiptar brenda e jashte
   Shqiperise te sjelle nje fakt korrup-
   sioni ose dallavereje financiare te
   Sali Berishes. Jo vetem kaq. Ne çdo
   rast qe ai eshte informuar apo ka
   marre vesh per korrupsion e
   dallavere, ai menjehere i ka
   spastruar pa medyshje autoret e
   tyre si ne Dogana, ne KESH, ne
   Tatime pra ne pikat kyçe ku eshte
   djersa e mundi i popullit. Persa u
   perket shpifjeve per vajzen e
   dhëndrrin e tij do t’u thoja akuzue-
   sve te tyre turp e faqja e zeze per ju
   se çdo pasuri e tyre eshte e
   mbuluar teresisht nga pagat e larta
   me UNMIK-un e KFOR-in ne
   Kosove. Mos valle djali dhe vajza e
   tij duhet te rrine papune e te heqin
   dore nga profesionet e tyre vetem
   per te kenaqur kundershtaret e tij!?
   Mos valle femijet e tij duhet te
   behen fli te “moralit proletar” dhe
   “dhjete tipareve te komunistit”!????
   Te pergojosh djalin e Berishes
   eshte po aq e turpshme sa pergoji-
   mi i semundjes se kapercyer te
   djalit te Edi Rames… Edhe me e
   paturpshme eshte pergojimi i
   kombesise se bashkeshortes se tij!
   Turp e faqja e zeze se Liri Berisha,
   Balidemaj eshte nderi i gruas
   shqiptare ne te gjithe drejtimet …
   Shembull serioziteti
   /
   Mund te besh shume kritika e
   verejtje per politiken e meparshme
   dhe te sotme te Sali Berishes. Nuk
   ka se si ndodhe ndryshe: kush
   punon edhe gabon. Po askush nuk
   mund ta akuzoje Sali Berishen per
   mungese serioziteti. Sa ishte serioz
   e skrupuloz ne fushen e kardi-
   ologjise kur iu fut asaj, aq bile edhe
   me serioz e tregoi dhe po e tregon
   vetveten ne fushen e politikes. Asnje
   pune ai nuk i futet me dy mendje…
   Kiji inatin por jepi hakun edhe
   kundershtarit. Realiteti eshte realitet
   edhe kur nuk me vjen per hosh
   mua. Me gjeni nje lider politik me
   serioz e me punetor se Sali
   Berishen dje, sot…. Neser ishalla
   do t’ia kalojne shume te tjere per te
   miren e Shqiperise. “ Nuk ka lider
   me punetor se Sali Berishen” ka
   deklaruar EuroDeputetja Doris Pack
   dhe shume personalitete te tjera
   evropiane.
   Zero tolerance ndaj
   imoralitetit
   /
   Nuk ka asnje lider
   politik ne Shqiperi sot qe gezon
   moralin dhe reputacionin e Sali
   Berishes. “Ishte i vetmi profesor qe
   te shikonte si prind, si profesor e jo
   si laper “ me thoshte nje ish-
   studente e tij e para 25 vjeteve…..
   Gjithe jeta e tij, por edhe paraard-
   hesve te tij dhe krejt families se tij
   jane eshte shembull morali te larte
   shqiptar.
   Per çdo gje mund te toleroje, por
   kur eshte fjala per moralin, toleranca
   e tij eshte zero,
   Sali Berishes i duhen edhe kater
   vjet qe t’i perfundoje ato…. Ndaj vota
   ime do te jete per Sali Berishen. Ai
   ngjason mjaft me ish- Presidentin
   amerikan Xhorxh Bush …. Kur e jep
   fjalen, qofte edhe mbrapsht po te
   jete, ai e con deri ne fund. Ne rastin
   konkret behet fjale per fjale per se
   mbari ne dobi e ne sherbim te
   Shqiperise e popullit te saj.
   .
   Gazeta 55
   E premte, 19 qershor 2009
   ps:”Spartak e ke emrin !
   Spartak je !
   Jo vetem Spartak por edhe Spartan i vertete ne mbrojtje te popullit e vendit tend, te lirise dhe demokracise shqiptare !”
   hahaha o degë e pjerdhur,i ke harruar ato që ke shkruar vite më parë për takun??
   ska gjë se është e kollajshme për ti kujtuar!!
   si po e ngre tashti e ke ulur atëherë!!
   ndyrësirë

   Reply to this comment
   • Mbaje shofer April 2, 19:55

    “Ai ngjason mjaft me ish- Presidentin amerikan Xhorxh Bush”.

    Askush pervec Hamdiut s’do bente nje krahasim kaq qesharak. Tipike per Hamdiun eshte se ai nuk rri dot pa permendur Ameriqine. Le ta mohoje sa te doje autoresine e shkrimit, por vetem me kete shprehje ai ka rene brenda me kembet brenda.

    Reply to this comment
    • anticensurë25642654 April 3, 11:36

     Mbaje shofer
     jo vetëm që bën një krahasim idiot,por e përforcon me një idiotësi tjetër”Kur e jep fjalen, qofte edhe mbrapsht po te jete, ai e con deri ne fund.”,pra alban gomari na thoshte se “ne duhet të zgjedhim berishën sepse e mban fjalën,bile dhe atë që e ka kuptuar se e ka gabim”!!të jesh kaq idiot dhe më pas të vazhdosh të shkruash si “gjeni i hajdarit tim”!?
     idiot dega thotë se saliu e bën fajin dhe nuk ka problem ta vazhdojë,ta mbrojë,dhe ta ribëjë!!
     këto i kemi parë që nga 2 prill 1991,por idiot dega nuk i kishte kuptuar as në 2009 kur shkruante si një berishis i thekur!!
     nuk dua të analizoj tërë atë shkrim,por të garantoj se po i hyre rresht për rresht!?
     do të gjesh një jezercë të tërë me idiotësi!!
     -“Gjithe jeta e tij, por edhe paraardhesve te tij dhe krejt families se tij
     jane eshte shembull morali te larte shqiptar.” ??????????????????
     -“Per çdo gje mund te toleroje, por kur eshte fjala per moralin, toleranca e tij eshte zero,”?????????
     -“Sali Berishes i duhen edhe kater vjet qe t’i perfundoje ato…. “- dhe berisha nuk priti katër vjet për ti përfunduar ndyrësit e tij!!për një vit e gjysëm në 21 janar 11 vrau në mes të tiranës katër djem,baballarë,vëllezër,shqiptarë!!
     -“Ndaj vota ime do te jete per Sali Berishen.”- dhe berishës nuk i mjaftoi rruzhdija por mori dhe votën e degës së kalbur!!
     dhe ky sojsëz ha mut me tonelata kur shkruan si një i çmüendur që i kanë dhënë ilaçet e gabuara!!

     Reply to this comment
   • Mbaje shofer April 2, 19:55

    “Ai ngjason mjaft me ish- Presidentin amerikan Xhorxh Bush”.

    Askush pervec Hamdiut s’do bente nje krahasim kaq qesharak. Tipike per Hamdiun eshte se ai nuk rri dot pa permendur Ameriqine. Le ta mohoje sa te doje autoresine e shkrimit, por vetem me kete shprehje ai ka rene brenda me kembet e veta

    Reply to this comment
   • Censure spiuni April 2, 20:34

    Anticensure,
    presioni yt mbi Alban Degen eshte presion prej ishspiuni.
    Paska shkruar nje here ky Albani pro Saliut dhe ti ja tund si zile. Po ne fillim me Saliun ndoshta dhe ti ke qene e ke shpresuar tek ai
    mynxyre.
    Si i thone fjales, nje here ja pa dhija deles dhe beri namin.Ndersa Delja ja shihte diteperdite dhise.

    Reply to this comment
    • anticensurë25642654 April 3, 08:18

     Censure spiuni o beqir lulishtesh
     shkrimi i shkërdhat degës është atëherë kur nuk duhej,flasim për vitin 2009,pra pas:
     -2 prill 1991
     -majit 1996
     -rrevoltës 1997
     -grushtit të shteti 1998
     -terrorit 1997-2005,si në rrugët e tiranës ashtu dhe me dinamitinnë shtyllat e tensionit të lartë
     -sundimin 2005-2009
     pra ti ma quan “Paska shkruar nje here ky Albani pro Saliut dhe ti ja tund si zile.”???
     mor shkërdhat rrugësh,ti je vetë degë haleja,përse nuk e pranon ky hale e qelbur një gjë të tillë?
     si mund të shkruash për sali berishën në mënyrë të tillë kur do të mjaftonte sundimi i tij i parë për ti vënë vizën e kuqe??
     hale spiune,bythëlëpirëse,unë personalisht e kam votuar berishën,jo atë por PDnë në votimet e para!pas 2 prillit?!për mua u duk se kush ishte berisha dhe në çfar u shëndrua PD,dhe që nga ai moment nuk mund të votoja për të!pas 1996,muajit maj kur dhuna në vjedhjen e zgjedhjeve dhe e ushtuar ndaj demostratave të PSsë,bëri që unë ti vija vizën si PD dhe sali berishës!!gjithçka ndodhi më pas?!ishte vetëm ujë që derdhej lumë nga gota e mbushur e sali berishës!!
     hale e qelbur,unë jam një person i thjeshtë,nuk jam as analist as gazetar,e aq më pak i shquar!!
     si ka mundësi që unë njeriu i thjeshtë të veproj në këtë mënyrë,dhe një njeri që e ka zanat politikën dhe shkrimet për të,një njeri që e mbante veten socialist,dhe sot ridhjerist të shkruaj për sali berishën,ndyrësirën më të madhe politike që ka pasur kombi shqiptar,në atë mënyrë??
     si ka mundësi që pasi të ket shkruar në mënyrën më idiote,duke i bërë reklamë në një gazetë po aq të ndyrë dhe po aq idiote!?
     të dalë këtu si heroi i mbrojtjes së kauzës së POPULLIT??
     ky personazh i kalbur i “gazekarisë”,ky degë e kalbur e trungut dega,pra ti,e ka pak presionin!ky duhet pështyrë njëlloj si pështyhet krye mashtrusi i letrave shqipe,isamil kadare!!
     ky copë mishi pa pranuar se e ka shkruar atë shkrim,dhe pa bërë autokritikë!?
     vështirë se do të ket paqe prej meje!!
     vetëm nëse më bllokojnë këta të redaksisë së ditës!!

     Reply to this comment
 41. intelektuali April 2, 08:28

  SPARTAK BRAHO ESHTE NJE PROKUROR GJAKATAR QE KA KRYER KRIME KUNDER NJEREZIMIT, NJE KARIKATURE DHE GERDALLE E REGJIMIT STALINISTO- FASHIST TE ENVER HOXHES

  prandaj:

  Pse e nxini Shqypnine ne syte e Botes Demokratike o gazeta DITA?

  Po hidhni syte perreth o Kryeredaktori Thano dhe ju o moderatore te gazetes DITA, dilni nga shpella ku jetoni, shkoni te shikoni se c’ndodh ne vendet e tjera ish-komuniste te Evropes Lindore qe te ndaloni me ne fund te ushqeni instiktet kafsherore te fanatikeve enveriste duke publikuar materiale turpi dhe rezili per “shqypnine qe po kerkon te antarsohet ne BE dhe te mos publikoni me ne faqet tuaja keto intervista me gerdalla gjakatare te regjimit me te eger ne Bote si Spartak Braho, jo sepse duam te veme nje censure, por sepse Shqypnia duhet te shkeputet nga e kaluara llahtar droguese e Partise se Punes dhe e psikologjise percarese vellavrasese e MONSTRES Enver Hoxha qe jo vetem mbushi lumenj me gjak njeriu ne vendin tone, por edhe falimentoi ekonomine dhe renoi shtetin sic po ndodh tani ne Korene e Veriut

  PO PSE TOLLONAT DHE BUNKERET E ENVERIT DONI TE KTHENI ME SPRTAK BRAHON JU O GAZETA DITA?

  Une per vete mendoj se shqyptaret nuk jane per kete alternative dhe prandaj kane marre valixhet dhe po mbushin kampet e refugjateve ne Perendim dhe jo ne Lindje, tek Kapitalizmi dhe Imperializmi dhe askush nuk po shkon tek Komunizmi i Korese se Veriut apo tek Rusia e Putinit.

  PER CFARE LLOGJES ME PARTIZANE DHE GJERMANE FLISNI AKOMA JU O GAZETA DITA NE VITIN 2019?

  Nuk e keni kuptuar akoma se buka blehet me leka dhe lekat po i kollofit Mafia Enveriste me pushtet me kollovare si Bashkim Ulaj&Lukuni qe nuk eshte as partizan, as gjerman, por kosovar mafioz lakmitar?

  Reply to this comment
 42. Shqiptari April 2, 08:50

  Kur Spurdhjaku Braho shan tjeret “spurdhjak”…
  Agron Tufa tregon ato te verteta qe shqiptaret i kane perjetuar vete. Si e pesuan Mehmet Shehu, Beqir Balluku, Petrit Dume, Hito Cako, Gjin Marku, Dali Ndreu, e shume tjere. Ishin keta armiq per Enver Hoxhen, por historia nuk eshte pacavuret e Enver Hoxhes qe ri-botonte 5 here ate Historine e PPSH duke e zhgarravitur sipas armiqve qe sajonte. Agron Tufa tregon te verteta. Ato te verteta qe shqiptaret kene nevoje ti mesojne e ti kujtojne. Sa per rrenat e Enver Hoxhes qe Nako Spiron p.sh. e ndryshoi nga hero – tradhetar disa here sipas midese, jane keta Spurdhjaket Braho qe te mbajne me gajret enveristet. Por historia nuk behet me rrenat e Enverit e me Spurdhjaket e tij Braho. Ne histori do a jo Spurdhjaku Braho, ka te verteta. Ato qe Agron Tufa thote. Koha e Spurdhjakeve Braho kesaj rrace persekutoresh zvarranike te enverizmit ka mbaruar. Ky eshte nga rreptilet e fundit qe zvarriset. Shikoni surratin e Spurdhjak Brahos. Me teper se me rracen njerezore, shembellen tamam me rracen e rreptileve.

  Reply to this comment
 43. fteri April 2, 08:51

  Spartak Braho margaritari i pralamentit Shqipëtar ,luftëtar parimor i vijës së parë të LANÇ .Njohës i shkëlqyer i ligjeve dhe kushtetutës vendit,i vetmi deputet me shpirtë të madhë atdhetar që kërkon të zbardhen krimet dhe kriminelët e v. 1997-98 e në vazhdim Gërdeci dhe 21 janari 2011.Por edhe tani së fundi shkarkimin e budallajtë mediokër A.Tufa që nxinë LANÇ të popullit shqipëtar në L.2b.I uroi shëndet të mirë dhe suksese në punë,shyqyr që kemi akoma deputet si ky me integritet të lartë ,se shumica fle gjumë.

  Reply to this comment
 44. samo April 2, 09:28

  po cte rrezikohet jeta ty mer TUFElegeni qe sle gje pa thene per te tjeret pas bythes se saliut , shave e preve e tani nadel se te kercenohet jeta, ore mashtrues ordiner …po sa leke ke vene me institutin e lej fenit ti mjafton nje kontroll te ardhurave e fol po deshe

  Reply to this comment
 45. KOZi April 2, 09:51

  Ky Tufa mendoi qe nuk e kryen detyren per te cilen eshte caktuar ! Te shkoje nje cike ne Poloni e te mesoje se si zhduken pasojat e komunizmit. Te pyese polaket se cfare mendoine per diten e clirimit. Per luften heroike dhe komunizmin. Ok te shkoje ne Gjermani e te shohe institucionet e arkivat e Gjermanise Lindore. Ok te shkoje ne Hungari te pyese se si vleresohet lufta e komunizmi. Cfare mendoine sot Hungarezet per ate qe quhej “kunderevolucion: ne vitin 1956 dhe si e vleresoine luften. Ose te shkoje ne Kroaci ( po i tregoi une se kam qene) Nuk ka as nje monument as perkujtimore nga lufta dhe nga antifashizmi.Nuk perkujtohet as nje rast Tito edhe pse ishte kroat. Ne Kroaci respektohen ato kroate qe punuan e luftuan per kroacine. Te shkoje ky Tufa nje cike ne keto shtete se ne Rusi nuk ka mesuar asgje per komunizmin…..tung

  Reply to this comment
 46. Durimi April 2, 10:05

  Spartaku ka te drejtë!
  Ai tufa me mire mos te jetë!
  Per tufen paguajne te varferit e shkretë!
  Tuf’, matuf, e hedh vallen si buf!
  Je thjesht nje maskara kuluf…

  Reply to this comment
 47. aqifja April 2, 10:18

  BABA TAKU< BABA TAKU, po ju afrohet laku, komunista te peshtire, hajduter me cizme, fashatre me gjysem opinge qe erdhe ne pushte ne 1944.

  Reply to this comment
 48. Vjola April 2, 10:53

  Te lumte Spartak

  Reply to this comment
 49. intelektuali April 2, 10:59

  GERDALLA GJAKATARE, PROKURORI I ENVERIT, SPARTAK BRAHO KERCENON SOT SHQYPTARET E LIRE 30 VJET PAS RENIES SE MURIT TE BERLINIT

  Po gjeni ju o gazeta DITA nje vend tjeter ish komunist te Evropes Lindore ku kriminelet dhe gerdallat e regjmeve satrape bolshevike staliniste kercenojne me raprezalje komuniste popullin e lire sikur te jete kthyer Koha e Qepes e Enverit?

  Kjo cudi mund te beje vaki vetem ne Shqypnine Enveriste ku kryeminister eshte Edvin Droga qe e ka babane e tij kriminel, killer dhe vrastar te Enverit, qe ka firmosur varjen ne litar te Havzi Neles ne vitin 1988, poet disident antienverist dhe antikomunist shqyptar

  prandaj:

  Edhe ka emeruar per keshilltar nje MONSTER gjakatare te prokurorise se Enverit sic eshte:

  GERDALLA SPARTAK BRAHO

  dhe:

  Ka emeruar ne krye te Kuvendit nje kriminel tjeter gjakatar te Enverit si eshte:

  GERDALLA GRAQMOZ RUCI

  me:

  PLOT “VENUSA” TE ENVERIT NE KLP DHE NE KRYE TE SHTETIT

  si:

  NJE REZIL I SHQYPNISE NE SYTE E BOTES.

  Reply to this comment
 50. Gjonleka April 2, 11:06

  Spartak Braho dhe te gjithe ata qe i sherbyen verberisht diktatorit dhe regjimit te tij diktatorial,e perdhosen gjakun e deshmoreve te Luftes Antifashiste dhe i shkelen enderrat e tyre per nje Shqiperi te lire demokratike. Dhe me keq akoma vijojne te ecin ne rrugen e tyre te gabuar edhe sot, kur jane bere publike shume krime te shemtuar qe ata i bene popullit gjate atyre 47 vjeteve te regjimit diktatorial.
  Spartak Braho nuk ka burrerine qe te pranoje se ka gabuar gjate sherbimit qe i beri atij regjimi te gabuar. Deshmoret e Luftes Antifashiste, ku futen edhe nacionalistet e ballistet qe rane ne lufte kunder pushtuesit te huaj, e dhane jeten per te krijuar nje Shqiperi te lire demokratike, por jo qe Enver Hoxha te shpallte sipas qejfit te vet agjent e armik intelektualet e formuar ne Perendim dhe shume ish-partizane e ish-komuniste per te ngjallur terror e frike ne popull, qe te sundonte si te donte.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 April 2, 11:52

   Gjonleka
   nuk e di se ku do të dalësh,por p shoh se je më shumë në krah të atyre që po e përdhosin dhe më shumë se e përdhosi enveri e brahua,si thua ti!!
   ti thua “meqënëse enveri dhe brahua e përdhosën atë luftë të ndershme,atë luftë të shqiptarëve kundër pushtuesit dhe mynxyrës nazi fashiste,atëherë ta përdhos dhe një herë unë duke ndihmuar tufën,këtë ndyrësirë me trashëgimi tradhëtie?”!
   Gjonleka
   mirë që i kërkon takut që të bëjë autokritikë,por këta “Deshmoret e Luftes Antifashiste, ku futen edhe nacionalistet e ballistet qe rane ne lufte kunder pushtuesit te huaj,”dëshmorë të ballit që paskan luftuar pushtuesin nga na i gjete??
   mos e ke fjalën për ata që dekoroi nishani,apo për nja dy a tre??
   çbëri enveri pas luftës është periudhë tjetër!
   kur flitet për luftën,flitet për luftën dhe jo për 1990ën!!
   se çu bë më vonë,gjykoje për atë periudhë!
   nuk mund të thuash se “meqënë se dhjeva sot dje kam ngrënë mut”!jo o debil!!dje hëngre bukë dhe sot bëre mut!kështu janë gjërat!!
   sa për pallin,pa “B”,ai u bashkua me pushtuesin dhe punoi kundër shtetit shqiptar!sido që ishte ai!dhe në të dy rastet me armë në dorë,dhe jo me fjalë!!

   Reply to this comment
 51. Xha Brahua April 2, 11:13

  Per te ashtequajturin “intelektual” Bart 72 dhe kompanine.

  Lufta Antifashiste Nacional-clirimtare ishte kunder okupatorit te huaj per clirimin e atdheut dhe historia thote qe u be nje konference (ajo e Pezes) ku te gjithe shqiptaret pa dallim feje krahine dhe Ideje duhet te luftonin pushtuesit. Gje te cilen “balli kombetar” mund ta bente shume mire qe te udhehiqte luften madje pse jo edhe te merrte pushtetin por nuk e beri madje u be pale me pushtuesit dhe ktheu armet kunder atyre qe luftonin per atdheun. Nuk njeh historia boterore deri me sot qe: Ai qe fiton luften duhet ti jape pushtetin atij qe tradhetoi vendin e tij per nje byth pule(si soji yt apo i ndonje tjetri si ty). Barra i ra P.K.Sh qe te udhehiqte luften por shume injorante e ngaterrojne e quajne luften si lufte komuniste por vetem nga emri ajo nuk ishte e tille.
  Dhe ne fund dy fjale per ku derivate incesti qe vetem gjak Shqiptari nuk keni.
  Ju jeni fara me e keqe e nje qenieje njerezore
  Ju jeni nga ata qe per dy pare shisni nderin e familjes madje pse jo te krenoheni dhe po t’ua shkerdhejne te tjeret.
  Madje dy jane gjerat ose keni bashkepunuar me nazistet (para-ardhesit tuaj) ose keni qene spiune te atij sistemi dhe flisni dhe e shani per te na mbushur mendjen qe nuk keni qene te tille.
  Dhe ne fund para se te flisni per luften anti-fashiste ku ne cdo cep te rruzullit heronjte i nderojne pavarësisht sistemit …..shkoni dhe lahuni se akoma nuk u ka ikur era e glasave dhe pendet e pulave te qymeceve .

  Reply to this comment
  • intelektuali April 2, 12:51

   Ti ke gjak shqyptari o BOLE fanatike enveriste?

   CFARE I SOLLE SHQYPNISE ME LANC-IN KRIMINAL QE VRAU ANGLEZET NE KANALIN E KORFUZIT?

   sepse:

   Vitet 80-90 tregojne vetem mjerim total te shqyptareve, falimentimin total te ekonmose dhe renimin total te shtetit,

   LANC-I KRIMINAL DEMAGOGJIK I ENVERIT SOLLI ME VETE TOLLONAT, TUFEZIMET DHE BUNKERET

   pasi:

   Enveri me banditet e tij terrorise mbushen lumenj me gjak njeriu ne Shqypni, te paret likuiduan intelektualet properendimore, me pas vazhduan me tregetaret dhe pronaret duke u grabitur florinjte dhe pronat dhe ne fund i u sulen edhe fshtareve te pabindur duke i cilesuar si kulake.

   KJO ISHTE SHQYPNIA QE U KRIJUA PAS LANC-IT KRIMINAL QE GJYKATA E HAGES E KA CILESUAR SI NJE ORGANIZATE TERRORISTE ME NJE VENDIM TE FORMES SE PRERE

   Pse nuk flisni ju o BOLE fanatike te Enverit per vendimin e formes se prere te Gjykates se Hages per krime kunder njerezimit dhe per konfiskimin qe i beri kjo Gjykate presitgjoze floririt te Bankes se Shtetit te Ahmet Zogut qe u gjet nga amerikanet i fshehur ne malet e Bavarise dhe i u dha Britanise se Madhe si demshperblim per masakren shqyptare ne kanalin e Korfuzit? Kur eshte fjala te flasim me fakte dhe dokumenta BOLET fanatike te Enverit kafshojne gjuhen dhe behen shurdhmemece, fillojne te hungerrinje si derra te eger dhe te mburren dhe fryhen si “gjela maje plehut” me Luften Imagjinare me gjermane dhe partizane si ne filmat e Kinostudios qe i porosiste Partia papushim.

   PSE NUK TREGOJNE PER RREZULTATET DHE PASOJAT E LLAHTARSHME TE LANC-IT KRIMINAL DERRAT E ENVERIT?

   qe:

   Duken ashiqare nga kjo video kur regjimi komunist kishte ngritur kembet perpjete si nje gomar i ngordhur ne te gjithe Boten?

   https://www.youtube.com/watch?v=_Jk7zSopzBM&t=1s

   HE MO FANATIKE DRU ME PRE KENI GJE PER TE SHTUAR KONKRETISHT KUR SHIKONI KETE VIDEO TE LLAHTARSHME TE KOHES SE QEPES TE ENVERIT?

   apo:

   Do te vazhdoni hungerrimet tuaja me kar dhe me pidh si derra te eger fanatike te Enverit?

   Reply to this comment
   • Xha Brahua April 2, 14:33

    O “intelektual” injorant!
    Nuk behet fjale per sistemin, por behet fjale per luften o trashesi.
    Nese ti mohon luften qe eshte bere atehere nuk u heq nje presje atyre qe kam shkruajtur
    Nese flasim per sistemin ka shume per te thene(per mire apo per keq) dhe nuk mjaftojne 5 rreshta
    Por luften kunder fashizmit nuk e ka mohuar deri me sot asnje komb qofshin udheheqesit e saj komuniste apo kapitaliste.
    Dhe nese nuk arrine dot qe te besh diferencen……ky nuk eshte faji im.
    Sa per Enver Hoxhen une kam aq rezerva sa mund te kesh edhe ti por per nje gje po me bind:
    Qe ti ke qene nje nga ata qe ke qare me shume kur vdiq Enveri se sa nga ndonje tjeter per ti mbushur mendjen “baba Takut” qe e ke dashur me shume nga te gjithe Enverin per te marre 120 lekeshen

    Reply to this comment
    • intelektuali April 2, 16:28

     Llogjet “Enveri i mire gjate luftes dhe Enveri i keq pas Luftes” tregoja kalamajve te tu debile dhe dallkauke para gjumit te nates sepse kete propagande e kemi mesuar permendesh nga pushta si Paskal Milo&Lukuni

     Kur cifutet e kapen ne Argjentine kriminelin e Holokaustes, Eichman dhe e deportuan me thes ne koke ne Izrael duke i bere gjyqin publik per 6 milione hebrenj te vrare dhe masakruar ne dhomat e gazit, ai u pergjegj para Gjykates nderkombetare keshtu si ty:

     FAJIN E KA SISTEMI, LUFTA E POPULLIT GJERMAN ISHTE E DREJTE, NE KETE LUFTE INDIVIDI NUK MBAN PERGJEGJESI

     Stalini qe kishte vrare mbi 30 milione ruse dhe ukrainas para Luftes, ne kohe paqe gjithashtu justifikohej se ndertimi i socializmit kerkonte flijime me shume jete njeriu, per cilen Lufte LANC e ke fjalen ti?

     sepse:

     LANC-i i Enverit nuk ishte ANTIFASHIST, pasi kumandari i tij Enver Hoxha e kaloi gjithe Luften te vila e kunatit te tej Kryefashist, Bahri Omari, te gjitha dokumentat arkivore e vertetojne ke fakt te pakotestueshem, nga kjo vile ngjitur me vilen e Qzim Mulletit, Enveri spiunoi tek fashistet Qemal Stafen dhe shume te tjere pas tij.

     LANC-i i Enverit nuk ishte NACIONAL sepse vrau me shume shqyptare dhe kosovare se armiq dhe fashiste, kjo organizate terroriste u krjua nga agjentet e Jugosllavise Komuniste per te percare shqyptaret dhe ne Mukje 1943 kur u ra dakord per te bashkuar forcat ne lufte kunder fashizmit dhe bashkimin e trojeve shqyptare, agjentet e Titos te Enveri e prishen kete mareveshje sepse nuk perputhej me intersat e Beogradit, prandaj i meshuan Luftes Civile ne Shqypni pe nje demagogji te peshtire bolshevike si ajo e Stalinit ne Rusi.

     LANC-i i Enverit nuk ishte CLIRIMTAR sepse nuk cliroi kurgje por solli me vete MURTAJEN bolshevike qe zaptoi per 50 vjet me radhe trojet tona. Ne Rumani, Hungari, Bullgari gjermanet iken pa asnje Lufte sepse po i ndiqte Ushtria e Kuqe, ndryshe:

     PSE LANC-I I ENVERIT VRAU DHE MASAKROI ALEATET ANGLEZE NE KANALIN E KORFUZIT ME MINA JUGOSLLAVE DHE ME URDHER NGA BEOGRADI DHE MOSKA?

     Pasojat me konfiskimin e floririt te perfolur shqypar i dime te gjithe, por Gjykata e Hages e cilesoi LANC-in e Enverit si nje Organizate terroriste me njje vendim te formes se prere, atehere:

     PER CFARE LANC-I FLASIM?

     apo:

     Do ta vazhdojme debatin me kar dhe me pidh,

     sic:

     Veprojne derrat e fermes se Enverit kur detyrohen nga llogjika e ftohte intelektuale te debatojne me fakte dhe dokumenta te besueshme?

     Reply to this comment
     • Alban Dega April 2, 18:17

      INTELEMAGARI TRU GOMAR E MENDJE BOLE !

      SA MIRE E BEN LEHESIN E HRUSHOVIT QE ENVERI E SHKERDHEU SI ASKUSH TJETER

      … O sa mire me qene Hrushov
      Ole ole ole ole….
      O INTELEGOMAR Sharov !
      Oí… Oí… Oí … OI
      O kopil i Nenes Rusi !
      O bastard i shkines Serbi !
      Oí… Oí… Olé…Olé
      Tru gomar e mendje bole!

      Po a nuk ishe ti intelamagar qe na e bere hero nje klloun si Nikita Hrushovin vetem nje muaj me pare !?

     • Xha Brahua April 2, 20:04

      Kur permend femijet o pjelle incesti duhet te lash gojen.
      Rrace batarde qe nuk je tjeter qe je gati te shesesh edhe gruan tende, motren tende edhe nenen tende tek te tjeret per leke o pederast.
      Po ty duket qe ta kane shqyer bythen komunistet ndaj ke dhe gjithe ate urrejtje ndryshe nuk ka si spjegohet……..por eshte e kote te debatosh me budallenj si puna jote . Populli thote : Rendoju tjetrit aq sa ka ne koke! Ti aq ke dhe kaq ke per te pasur:
      Njerez si ty pa shtylle kurrizore nuk i hyne ne pune askujt

 52. Vasili April 2, 11:47

  Degjo mor xhaxhi taku,gjera qe dhe ti i di me mire se mua:
  Ata partizane dhe heronj idealiste komuniste,qe luftuan per atdhe dhe barazi sociale u vrane ne lufte dhe ata qe mbeten gjalle u pushkatuan,u plasen burgjeve dhe internimeve,kur doli qe regjimi komunist ishte ne te kundert te idealit te tyre.
  Kurse partizane e tjeret duartokites te diktatures,kryesisht fshatare,ai i vendosi ne institucionet e saj,duke u shndrruar ne vegla qorre dhe vrasese te atij ideali per te cilin ata kishin luftuar.
  Nje specie e tille,je dhe ti xhaxhi taku,qe ke ndjekur dhe ke ekzekutuar me koburen e ligjit te diktatures ne dore,shqiptarin bark thare qe ankohesh per kokren e domates,pa le me shante baba enverin.
  Dhe nuk kemi pare asnje katarsis te bere,nga ty dhe lloji i tend,por jo vetem kaq,por ndjejme nje vetvrasje me se te peshtire kur ju shikojme ju me te njejten kobure si me pare,por tani ne dhit-demokracine tone te ushqyer dhe te mbajtur shume me mire se me pare.
  Rama eshte antikomunist,por thelle,ne shpirt sic po del ka nostalgji per shoket e babes si tarifat ty shoku taku,qe vazhdon te mbaje si relike te diktatures.
  Kurse Tufa,per mua gjithmone ka qene nje kundervenes patetik dhe vulgar,servil i verber diktatorit te kulles.qe hedh bashke me ujin e piste dhe foshnjen.

  Reply to this comment
  • Tam Mam tije Koqe April 2, 12:36

   Ti po largohesh nga tema sepse ke shume helm ne veten tende !
   Taku po thote nje te vertete ! Instituti merret me studime te mirfillta shkemcore fakte dhe prova dhe jo me Ilustracione politike ! Pra Instituti i Studimeve eshte kthyer ne nje institucion Poilitik ku Agron Tufa ka 100 influencen e tij politike dhe jo shkencore
   Duke qene keshtu ska se si nje Histori si ajo e L2B te shpaloset drejte dhe te vlersohet !
   Agron Tufa ashtu si nje pjese jo e vogel jane te helmuar politikisht nga PD ish komuniste e kthyer ne Parti Fashiste qe perbejne nje rrezik te madh ashtu si komunistet qe nuk i keni qef ju ashtu edhe Ballistet !

   Reply to this comment
   • mirel April 3, 14:27

    E or e. Keta ankohen pse kane qene kriminele te burgosur. Keta duan te jene kriminele po nuk duan te denohen.
    Prandaj e urrejne Enver Hoxhen sepse u jepte hakun, jo si sot qe livadhisin, dhe shesin e blejne gjithe Shqiperine si ua do qefi.

    Reply to this comment
  • anticensurë25642654 April 2, 12:53

   Vasili
   “Ata partizane dhe heronj idealiste komuniste,qe luftuan per atdhe dhe barazi sociale u vrane ne lufte ”
   dhe qëndro këtu!!
   pasi të kesh mbaruar punë me këtë periudhë!?
   fillo e merru me atë pas kësaj periudhe!
   gjergji, i madh,kastrioti nuk gjykohet për periudhën para tij a pas tij,sepse nuk do të kishte asnjë vlerë,sepse do të quhej mishmash!
   historia shkruhet për periudhat që kanë ndodhur ngjarjet dhe jo bjeri ti biem!!
   tufa po flet për këtë periudhë idealiste dhe për ata që u vranë për atdhe,për të cilën dhe ti po flet ndryshe nga tufa,por një të kthyme timonit dhe më del siamez me tufën sepse enveri paska tradhëtuar idealizmin e të rënëve,dhe të rënët idealistë paskan qënë maskarenj si enveri!!
   a ju funksionon truri o njerëz??
   apo dhe në tru mish mash jeni!!
   nëse “Ata partizane dhe heronj idealiste komuniste,qe luftuan per atdhe dhe barazi sociale u vrane ne lufte “ishin të tillë,mendon se kanë qënë të tillë!?
   mbroje atë kohë pa e përzerë me atë që ndodhi më vonë!
   dhe e di përse??
   sepse ata nuk jetonin më!
   sepse ata nuk mund të luftonin për të ngritur e as për ta rrëzuar diktaturën që vendosi enveri!
   puna e tyre u mbyll atë ditë që ata dhanë jetën për të çliruar vëndin e tyre,shqipërinë tonë!!
   diktatura fillon e diskutohet pas 29 nëntorit ’44!
   tradhëtia e atyre që tufa e dervishi butka e alimadhi duan ti nxjerrin partiotë e atdhetarë,ishte një nga faktorët kryesorë që sollën dhe ndihmuan në maksimum vendosjen e diktaturës së enver hoxhës!!
   bashkpunimi i tyre,miopik,idiot,fshataresk,me nazifashizmin i dha maja brumit të enver hoxhës për të ngjizur atë bukë që e hëngrëm për 45 vjet!!
   nëse edhe ata do të kishin luftuar pushtuesin!?
   do të ishim çliruar shumë më shpejt,dhe nuk do të kishim vetëm një forcë që do të pretendonte psuhtetin!
   do të kishim tre forca!PKK,BK dhe legalitetin,të paktën!!
   falë bashkpunimit dhe mos aktivitetit dy forcat BK dhe Legaliteti u larguan nga shqipëria dhe i lanë fushë të hapur enverit!
   çdo politikan që nuk ka kontroll,që nuk ka kundërshtarë!?
   në 99% të rasteve këthehet në DIKTATOR!!
   diktatori ynë e tregoi veten si të gjithë të tjerët!!
   ju hëngri kokën njrëzve të tij!
   e njëjta gjë ka ndodhur me të gjithë që kanë ardhur pas tij!
   të gjithë i kanë ngrënë kokat njerëzve që i kanë bërë diktator!!
   këta të pas ’90 nuk kanë vrarë hapur asnjë,por kanë lënë gjithnjë dyshime!!
   nuk kanë vrarë asnjë por kanë spostuar gjithnjë shokët e tyre të armëve të para!!kanë spstruar gjithnjë ata që i kanë shërbyer!!
   shikoni berishë e ramë dhe nuk ka nevojë për më tepër!
   dikattorët kanë mbështetësit e tyre!
   të parët janë idiotë!
   të dytët janë debila të ndyrë!
   në të dytët hyjnë dega e kalbur,haleja e vjosës e të tjerë!
   njerëz që për interes,ose vetëm e vetëm për forcë zakoni,byhtëlëpirje,ju ngjiten pas diktaturave!!

   Reply to this comment
 53. Tam Mam Tiranazyrtare ! April 2, 12:24

  Shume koncize dhe e sakte kjo fraze :

  Ka marrë përsipër të nxijë çdo gjë, përfshirë luftën, heronjtë. Nuk ka asgjë shkencore në analizat që ka bërë ky institut. Ky është thjesht një institut studimi, s’ka pse të ngatërrohet me politikën. S’ka pse operon me terminologji lustracioni, sepse lustracioni është i ndaluar me ligj. Ka shumë helm në veprimtarinë e këtij instituti. Në këto kushte, nuk e votoj këtë rezolutë, madje kërkoj shkarkimin e Agron Tufës derisa t’i thërrasë mendjes“, tha Braho dje në Parlament.

  Tufa ashtu si ne Komunizem per perfitime personale eshte jo nje skuth, por nje qen besnik dhe puthador i pushteteve te radhes !

  Pikerisht karaktere te tilla, servilesh dhe puthadoresh, kane qene shume te rrezikshem per Kombin shqiptar !

  Bravo Spartak Braho !

  Reply to this comment
 54. Enveri perdhosesi i Luftes N-Cl April 2, 12:41

  Ka me perdhosje te Luftes qe i beri Enver Hoxha dhe enveristet e tij Luftes N-Cl?
  Ku e keni ate Komandantin e Brig Pare Sulmuese “Hero i Popullit” qe drejtoi qeverine komuniste 27 vjet?
  Enveri e deklaroi Poliagjent pasi e qeroi dhe e varros-zhvarrosi aq sa nuk i gjenden kockat!
  Ate qe cliroi Tiranen kur Enverit i derrmonin bythen Miladini me Dushanin vrimave!
  Ju enveristet jeni spermatozoide te Miladin Popovicit dale nga bytha Nexhmijes.
  Dilni mor plehra antishqiptare the thoni : A ishte Poliagjent Mehmet Shehu?
  A kishte Shqiperia komuniste per 27 vjet Kryeminister nje Poliagjent qe nga shkolla e Fulcit, qe ne luften e Spanjes?
  Apo kishte nje Enver rrospi serbe qe e beri Poliagjent pasi e vrau ate dhe gjithe Komandante dhe Komisare te mbet gjalle nga lufta si “Armiq te Popullit”?
  Pergjigjuni enveriste, ishte Mehmet Shehu Poliagjent, a ishte Enver Hoxha Polibythqire?
  Boll po perdridheni pas nje Lufte N-Cl te perdhosur me tradhetare nga Enver pederasi!

  Reply to this comment
  • mirel April 2, 20:55

   Po ti cmut ke me Mehmet Shehun?
   Pse, sigurimin e shtetit do ta besonte ty Enver Hoxha?
   Ku kishte qe te hante Mehmeti me ruso amerikanet sic ha sot Ramuti me Vucicet dhe Janullet..
   Eee, ishte shtet dhe jo telenovele

   Reply to this comment
  • anticensurë25642654 April 3, 09:26

   Enveri perdhosesi i Luftes N-Cl
   pra meqënëse enveri përdhosi luftën!?
   ti duhet ta ripëdhosësh për llogari të bashkpuntorëve të nazifashizmit??
   meqënëse enveri vrau kujtimin e dëshmorëve për liri,duke vendosur diktaturën,ti duhet ti rivrasësh prapë ata dëshmorë të lirisë??
   meqënëse enveri vrau shokët e tij,i quajti agjent e poliagjet,i rreshtoi në krah të këtyre që po nxijnë luftën e shqiptarëve për liri,ti duhet ta përforcosh dhe njëherë duke i ribërë agjent e poliagjetë!?pra të njëjtë me paraardhësit e tufës e dervishit??

   megjithëse nuk jam enverist po të përgjigjem unë!!
   si mehmeti dhe enveri,e të gjithë që kapën armët për të çliruar shqipërinë,deri tek luftëtari i fundit!
   nuk ishin asgjë tjetër veçse patriotë,atdhetarë,shqiptarë që ju përgjigjën thirrjes së shqipërisë për çlirim!!
   të gjithë ata që ju bashkuan pushtuesit ishin,në mënyrë të drejtpërdrejtë,ose të tërthortë si lavire të pushtuesit tëri ashtu dhe të atij të vjetër!!ishin dhe faktet e kanë vërtetuar,tradhëtarë të shumfishtë!!
   marrveshjet që ka bërë balli si me sërbin dhe,sidomos me gërkun,gjat pushtimit,përdorja e teritoreve sërbe dhe greke pas çlirimit si baza stërvitje,rekrutimi dhe trampolina për të rrëzuar qeverinë e shtetit shqiptar!?
   nuk tregojnë gjë tjetër veçse një tradhëti të vazhdueshme në një kohë shumë të gjatë!!
   përfshi dhe agresionin që po i bëhet kujtimit të dëshmorëve të luftës nacional çlirimtare,në këto 30 vjet,ky agresjon ka kaluar treçerekun e shekullit!
   me “faktet” që ti “Enveri perdhosesi i Luftes N-Cl”jep,nuk tregon gjë tjetër veçse prejardhjen tënde kolaboracioniste!!
   nuk ka asgjë të keqe të jesh bir kolaboracionisti!!nuk ke vendosur ti ku dhe nga kush do të lindësh!!
   të jesh vazhdues i tradhëtis së tyre!?
   ky është faji yt,dhe vetëm tëndi!
   sado që të kenë influencuar paraardësit e tu!

   Reply to this comment
 55. intelektuali April 2, 12:51

  Ti ke gjak shqyptari o BOLE fanatike enveriste?

  CFARE I SOLLE SHQYPNISE ME LANC-IN KRIMINAL QE VRAU ANGLEZET NE KANALIN E KORFUZIT?

  sepse:

  Vitet 80-90 tregojne vetem mjerim total te shqyptareve, falimentimin total te ekonmose dhe renimin total te shtetit,

  LANC-I KRIMINAL DEMAGOGJIK I ENVERIT SOLLI ME VETE TOLLONAT, TUFEZIMET DHE BUNKERET

  pasi:

  Enveri me banditet e tij terrorise mbushen lumenj me gjak njeriu ne Shqypni, te paret likuiduan intelektualet properendimore, me pas vazhduan me tregetaret dhe pronaret duke u grabitur florinjte dhe pronat dhe ne fund i u sulen edhe fshtareve te pabindur duke i cilesuar si kulake.

  KJO ISHTE SHQYPNIA QE U KRIJUA PAS LANC-IT KRIMINAL QE GJYKATA E HAGES E KA CILESUAR SI NJE ORGANIZATE TERRORISTE ME NJE VENDIM TE FORMES SE PRERE

  Pse nuk flisni ju o BOLE fanatike te Enverit per vendimin e formes se prere te Gjykates se Hages per krime kunder njerezimit dhe per konfiskimin qe i beri kjo Gjykate presitgjoze floririt te Bankes se Shtetit te Ahmet Zogut qe u gjet nga amerikanet i fshehur ne malet e Bavarise dhe i u dha Britanise se Madhe si demshperblim per masakren shqyptare ne kanalin e Korfuzit? Kur eshte fjala te flasim me fakte dhe dokumenta BOLET fanatike te Enverit kafshojne gjuhen dhe behen shurdhmemece, fillojne te hungerrinje si derra te eger dhe te mburren dhe fryhen si “gjela maje plehut” me Luften Imagjinare me gjermane dhe partizane si ne filmat e Kinostudios qe i porosiste Partia papushim.

  PSE NUK TREGOJNE PER RREZULTATET DHE PASOJAT E LLAHTARSHME TE LANC-IT KRIMINAL DERRAT E ENVERIT?

  qe:

  Duken ashiqare nga kjo video kur regjimi komunist kishte ngritur kembet perpjete si nje gomar i ngordhur ne te gjithe Boten?

  https://www.youtube.com/watch?v=_Jk7zSopzBM&t=1s

  HE MO FANATIKE DRU ME PRE KENI GJE PER TE SHTUAR KONKRETISHT KUR SHIKONI KETE VIDEO TE LLAHTARSHME TE KOHES SE QEPES TE ENVERIT?

  apo:

  Do te vazhdoni hungerrimet tuaja me kar dhe me pidh si derra te eger fanatike te Enverit?

  Reply to this comment
 56. gjermani i fundit April 2, 13:29

  Vertet, Tufa ka shume helm ndaj se kaluares. Eshte dhe poet pale, korrier i negativitetit.

  Reply to this comment
 57. Fuat Babani April 2, 13:48

  Lere Agron Tufen o enverist.Mere e lexo Manifestin e Edi Rames,Refleksionet,cfare thote si per Luften e pastaj te shikoj se si do bilbilosh.Merre e studioje me laps Ne dore bile se e ke edhe kryetar Partie.Nje ish I arratisur politik kur kish lexuar Refleksionet Ne vitin ’94 me Pati theme;”Edhe Xhafer Deva nuk do guxonte te shkruante keshtu per Luften NCl” Sqarohu njehere Me E.R.pastaj merru me Tufen.

  Reply to this comment
  • mirel April 2, 14:59

   Ate them dhe une, qe haleja qe i mbledh keta bajga eshte Edi Ramuti..

   Reply to this comment
  • Lisi April 2, 15:29

   Akili, sipas mitologjisë greke , ishte i pamposhtur , por , kishte vetëm një pikë të dobët , në thembër të këmbës .
   Aty , në thembër e goditën me shigjetë dhe e vranë .
   Partia Socialiste pikën e dobët nuk e ka në këmbë , por në kokë !
   Merruni me kryespurdhjakun , që është ulur këmbëkryq në kokën e PS !

   Reply to this comment
 58. KOZi April 2, 15:10

  Mora pushken dola malit !
  Te luftoja per Atdhe!
  Nga ta dija une i gjori?!
  Se armiku ishim ne !!!

  Reply to this comment
 59. seriozisht per "tufat"; si intelektual, apo komentator, duhet ...terror POPULLOR . April 2, 15:49

  e fundit, per kafshtet “ANTI KOMUNISTE”; therritem “enver hitler” per ..rime dhe stalinin e barazuam me hitlerin, per nga ASHPERSIA, por…. nga ideollogjia, hitleri ishte BISHA, qe duhej zhdukur dhe ENVERI e STALINI, ishin ZEUSI, qe zhduken BISHAT….

  Reply to this comment
 60. Llaf Dibre April 2, 16:11

  Me Spartak Brahon nuk me lidh as krahiina, as puna; nuk me ka qelluar te pime qofte dhe nje kafe. Gjithsesi ruaj respekt per dy veçori te tija:
  1. Spartak Braho eshte njeri i principeve. (Nuk jeton me boten e opinioneve)
  Ate bote, po mbi kete baza principesh, jam atakuar nga Spartaku lidhur me nje artikull qe pata shkruar ne shtyp. Kishte shume te drejte, ashtu siç kisha shume te drejte edhe une, nisur nga principet e mia. Sot, them, ruana zot nga njezit pa principe. Ata po sunndojne sot.
  2. Spartak Braho eshte njetzor.
  Boll te kesh ppire nje kafe si marredhenje e ndersjellte respekti dhe, nese rrezohesh para tij, te jep doren.
  Nje rast: Paten pushuar nga puna ne gjykate, per konjuktura te asja kohe, nje djale te ri jurist.
  Braho nderhyn per ta punesuar ne nje institucion pothuajse paralel. Karakteristika e organizates baze te partise se lagjes te qytetit ku banonte i ati, mbeshtetur kryesisht mbi thashatheme te org. te frontit perfundoi ne qenef( nuk kishte leter higjenike ate kohe).
  Pasi u rehabilitua ne institucionin, ku nderhyri Spartaku, perfundoi jurist ne Kom. Ekz. te rrethit dhe ndryshhimi i sistemit e gjeti kryetar i PD ne ate institucion. Por, pasi u forcua PD dhe bishti u be me i rende se sqepari, i thone qe nuk duhet te flase me Spartak Brahon, perndryshe… Perndryshe, para ” dinjitetit” partiak a politik ai djale pranoi dinjitetin njerzor dhe humbi dhe vendin e punes per te dyten here e pergjithmone nga partia e “re”.
  Spartak Brahos, ne kete rast, nuk i ngelej gje tjeter vecse te vriste veten qe te shpetone per se dyti ai djale i persosur si njeri.
  Kush nuk udhehiqet nga klishete a pasionet e erreta, din qe edhe ne gjerat e shemtuara te zbuloj nje ane te mire, te bukur te cilet sherbejne edhe si drite shprese e motivim jete. Kush nuk don, e ka te keqen, alarmin brenda vetes.

  Reply to this comment
 61. intelektuali April 2, 16:30

  Llogjet “Enveri i mire gjate luftes dhe Enveri i keq pas Luftes” tregoja kalamajve te tu debile dhe dallkauke para gjumit te nates sepse kete propagande e kemi mesuar permendesh nga pushta si Paskal Milo&Lukuni

  Kur cifutet e kapen ne Argjentine kriminelin e Holokaustes, Eichman dhe e deportuan me thes ne koke ne Izrael duke i bere gjyqin publik per 6 milione hebrenj te vrare dhe masakruar ne dhomat e gazit, ai u pergjegj para Gjykates nderkombetare keshtu si ty:

  FAJIN E KA SISTEMI, LUFTA E POPULLIT GJERMAN ISHTE E DREJTE, NE KETE LUFTE INDIVIDI NUK MBAN PERGJEGJESI

  Stalini qe kishte vrare mbi 30 milione ruse dhe ukrainas para Luftes, ne kohe paqe gjithashtu justifikohej se ndertimi i socializmit kerkonte flijime me shume jete njeriu, per cilen Lufte LANC e ke fjalen ti?

  sepse:

  LANC-i i Enverit nuk ishte ANTIFASHIST, pasi kumandari i tij Enver Hoxha e kaloi gjithe Luften te vila e kunatit te tej Kryefashist, Bahri Omari, te gjitha dokumentat arkivore e vertetojne ke fakt te pakotestueshem, nga kjo vile ngjitur me vilen e Qzim Mulletit, Enveri spiunoi tek fashistet Qemal Stafen dhe shume te tjere pas tij.

  LANC-i i Enverit nuk ishte NACIONAL sepse vrau me shume shqyptare dhe kosovare se armiq dhe fashiste, kjo organizate terroriste u krjua nga agjentet e Jugosllavise Komuniste per te percare shqyptaret dhe ne Mukje 1943 kur u ra dakord per te bashkuar forcat ne lufte kunder fashizmit dhe bashkimin e trojeve shqyptare, agjentet e Titos te Enveri e prishen kete mareveshje sepse nuk perputhej me intersat e Beogradit, prandaj i meshuan Luftes Civile ne Shqypni pe nje demagogji te peshtire bolshevike si ajo e Stalinit ne Rusi.

  LANC-i i Enverit nuk ishte CLIRIMTAR sepse nuk cliroi kurgje por solli me vete MURTAJEN bolshevike qe zaptoi per 50 vjet me radhe trojet tona. Ne Rumani, Hungari, Bullgari gjermanet iken pa asnje Lufte sepse po i ndiqte Ushtria e Kuqe, ndryshe:

  PSE LANC-I I ENVERIT VRAU DHE MASAKROI ALEATET ANGLEZE NE KANALIN E KORFUZIT ME MINA JUGOSLLAVE DHE ME URDHER NGA BEOGRADI DHE MOSKA?

  Pasojat me konfiskimin e floririt te perfolur shqypar i dime te gjithe, por Gjykata e Hages e cilesoi LANC-in e Enverit si nje Organizate terroriste me njje vendim te formes se prere, atehere:

  PER CFARE LANC-I FLASIM?

  apo:

  Do ta vazhdojme debatin me kar dhe me pidh,

  sic:

  Veprojne derrat e fermes se Enverit kur detyrohen nga llogjika e ftohte intelektuale te debatojne me fakte dhe dokumenta te besueshme?

  Reply to this comment
  • Alban Dega April 2, 18:48

   Subject: INTELEMAGARI ZHURMUES VICIDOLI !
   From: Alban Dega
   Date: March 9, 2019 at 6:32:58 PM

   SHUMEZOJENI ME ZERO INTELEGOMARIN!

   – Lereni te leh si qen me hijen e vet nen driten e Henes !

   E ka nga halli e jo nga malli.
   Halli i tij eshte se Baba Taku mund tia bxjerr edhe piselliqet e tij jo vetem me Sigurimin e shtetit por edhe me sherbimet e fshehta ruso-serbo- greke.
   Ndaj ben zhurmuesin e kryehafijes ruse, serbe e franceze … Sali Berishes !
   Mos humbisni kohe me zhurmat e paguara te Intelemagarit te Vicidolit.
   Krejt qellimi djallezor i tij eshte largimi i vemendjes nga temat e mprehts qe shtjellohen si nga Dita, nga Tema edhe nga Pamfleti, duke perdorur pseudonime me te cilat eshte mesuar qe ne moshe te re !
   Shumezojeni me zero e denojeni me heshtje !
   Lereni te lehe si qen me hijen e vet ne driten e Henes!

   Reply to this comment
  • Alban Dega April 2, 19:07

   CFARE E DALLON INTELEKTUALIN NGA GOMARI !?

   Intelektuali eshte nje intelegomar pa samar !
   Sa per palljet e tua prej gomari per Sigurimin e shtetit dhe hafijet e tij ti vec dekonspiron veten tende.
   Une shkruaj e komentoj me emrin tim te vertete ligjor dhe sot e gjithmone!.
   Ti shkruan e gjuan si nje cub nga pas ferrave te internetit me pseudonim.
   Pseudonimi eshte hapi i pare per cdo hafije e spiun te Sigurimit apo UDB -se, Asfalise apo KGB-se….
   Me pseudonimin tend intelektual dhe me pacavuret tua ne fakt ti dekonspiron veten si nje gomar pa Samar !
   Jo vetem si magar por edhe si hafije i vjeter e serbit … rusit…
   Sa shume gabime ben ne gjuhen shqipe Intelehajvan!
   Shkelqen ne cirílicat serbo- ruse… gjuha jote e raporteve per UDB-n dhe KGB-ne, per Beogradin e Mosken per DÍA-n dhe RIA-n njesoj se babai jot shpirteror Saleh Ramollah Karaxhici qe e mesoi rusishten… sllavishten duke ruajtur dhite ne bushat e Vicidolit, sic e ka pohuar me gojen e vet!
   Te gjithe derrat nje fecke kane o intelehajvan, dekonspirues i vetvetes !
   Ti Intelemagar fyen, ofendon edhe gomarin me nivelin mendor tri shkalle nen ate te veshgjatit!
   Ndryshimi tjeter midis ju te dyve eshte se Gomari eshte shume larte teje, eshte akademik ne krahasim me mendjen tende prej tri shkalle nen te tij en intelemagar!
   E fundit Gomari, Intelehajvan eshte nje kafshe teper punetore kurse ti vetem palle 24 ne 24 ore duke bere zhurmueesin dhe kamikazin e Saleh Millosh Stanishicit dhe Bandes se tij te Gangstereve !

   Reply to this comment
 62. ti dhe orangutangu f.balliu; keni vendosur.vete...te jeni hale, jo se jeni ne te vertete . April 2, 16:54

  INTELEKTUAL; E KAM SERIOZISHT; PER IDEAL, TE RROJE VETEM TI dhe TE TJERET, TE SHKONIN NE ESFELD . do isha shume dakord. pasi njeriu pa ideal eshte kafshe, por ne kete rast kafsha je ti dhe ideali eshte ne anen e te TJEREVE, prandaj shko ne hale’ e mos u kthe me ….

  Reply to this comment
 63. Boooo booooo , c`mban ky vend ! April 2, 17:41

  “Intelo-halese” i eshte hapur goxha pune , ndaj ka zene gjysmen e hapesires se komenteve !
  Jane ngritur me kembe i gjithe llumi shqipfoles dhe si te kishin specin ne b… , i leshohen zotit Braho me egersine e nje shtaze te uritur , duke perdorur si me fyes epitetin ” spiun i sigurimit ” . Ish bashkepuntoret e sigurimit , kane dhene kontribut te cmuar e te pa shlyeshem per te fituar dhe ruajtur lirine dhe teresine e atdheut dhe do te mbeten ne altar , si njeres me kontribute te cmuara per kete vend , po si lejohen te rrine zgjidhur keta qene te terbuar , kete hordhi egersirash , qe jane bere strehe e mburoje per agjenturat e huaja , qe si shushunja kane mbuluar trupin e Shqiperise e te shqiptareve ?! C`u bene te gjithe siunet e huaj te UDB-se , Asfalise , KGB-se e shume te tjere , qe kerma intelo-halja mbyll syte dhe veshet e u leshohet heronjve te luftes ncl. , duke inkurajuar skizofrene si A.Tufa , U.Butka e nje tog me plehe te llumit te shqiptareve ?!
  Cili vend ne bote do ti falte keta kriminele e do u jepte hapesire te lehin dite e nate neper hapesirat e faqeve te internetit, duke shperndare helm ne frymemarrjen e cdo shqipfolesi ? Pse te cuditet kush , kur sheh se po cel e lulezon per dite , nostalgjia , per ditet , qe ” ishim me mire , kur ishim me keq ” ?! Jane pikerisht keta llumra e bastarde te races se denje shqiptare , qe po bejne maksimumin per te mbajtur gjalle e adhuruar , me te gjitha te mirat e te keqiat e tij , te madhin e te pa perseriteshmin Enver Hoxha , se perndryshe do ta kishte zene pluhuri…!

  Reply to this comment
 64. dashamires April 2, 17:41

  Shiko shiko Baba Takja, po akuzon Agron Tufen se po nxin historine! Po mbajeni ju o te nderuar kete plak rrelike te diktatures se po gajas miletin. Po ku ka lene gje Enver Hoxha per Agron Tufen per te nxire ore!!! E ka nxire dhe e ka dhjere ate histori Enveri sa qe gjalle sipas enderrave qe shikonte. I ka bere heronj, pastaj armiq, pastaj spiune, tradhetare, agjente, poliagjente shoket e vet qe luftonin kur ai vete hante dhine e vetme te nene Zyhrase ne kasolle Galigadi ku flinte me Miladinin “shtrenguar ne nje batanie” (ka shkruar vete Enveri te ato kujtimet e tij). Mendojeni nje here, a mund te mbahen sot per histori enderrat e Enverit si kerkon Baba Takja? Po ate histori as vete Enveri nuk e mbante mend me aq sa e ka zhgarravitur or njerez…ahahahahaha

  Reply to this comment
 65. tomorraku April 2, 18:16

  Spartak Braho!Qendro i forte e mos u perkul , sic ke emrin!”Tufa e zagareve”me “Butka “e “Putka” nuk e mposhtin dot popullin qe fitoi mbi pushtusit Nazifashist e bashkepuntoret e tij Ballistozogist , ndersa sot ka aq forca sa ti bejne balle ketyre pinjolleve te tradhetareve te cilet kujtojne se u erdhi koha te hakmerren per humbjen e dikurshme te eterve te cilet ose u arratisen ose vrane vehten neper “halete”ku kishin luftuar ne radhet e pushtuseve Nazifashist!

  Reply to this comment
 66. tomorraku April 2, 18:46

  Spartak Braho!Qendro i forte e mos u perkul , sic ke emrin!”Tufa ” e zagareve”me “Butka “e “Putka” nuk e mposhtin dot popullin qe fitoi mbi pushtusit Nazifashist e bashkepuntoret e tij Ballistozogist , ndersa sot ka aq forca sa ti bejne balle ketyre pinjolleve te tradhetareve te cilet kujtojne se u erdhi koha te hakmerren per humbjen e dikurshme te eterve te cilet ose u arratisen ose vrane vehten neper “halete”ku kishin luftuar ne radhet e pushtuseve Nazifashist!

  Reply to this comment
 67. ALBAN DEGA April 2, 19:13

  SHUMEZOJINI ME ZERO.
  From: Alban Dega
  Date: August 25, 2018 at 12:21:49 AM EDT

  SHUMEZOJINI ME ZERO…WANTED !

  Duken nje treshe shume e rrezikshme. Kane dale nga veringet dhe lehin e skermten dite e nate si qene te terbuar.
  Perla e Zeze= Black Swan, Intelektuali= Intelegomari, MarkUKu= leh si qen por skermitet si UK…wanted, Infoanalitiku= Infobanalistiku, Anticensura me tru tek ura …!
  Duken po nuk jane aq te rrezikshem ! Nuk lene komentues as komentuese pa i ngrene mune!
  Rreziku nuk vjen nga dhembet e tyre te rene por nga era qe kuterbojne prej muse qe hane nate e dite !
  HapuniI rruge qe te mos merrnI edhe ju komentues te nderuar kuterbimin e tyre !
  Lerini te lehin si ujqerit ndaj drites se Henes deri sa te pelcasin e mbyten ne mune e trurit te tyre te cakerdisur!
  Mos u merrni me ta!
  Shumezojini me zero !
  Lerini ata ne zanatin e vetem qe ata dine te bejne lehjen!
  Lerini te masturbojne trute e tyre te nakatosura nen tingujt e lehjeve dhe skermitjeve te tyre gerditese si hiena te paguara per te bere zhurmuesin e coroditesin e cdo lexuesi e komentuesi!
  Denojini me heshtje !
  Shumezojini me zero…derisa ti versulen njeri tjetrit !
  Te merremi me temat e rendesishme e thelbin e tyre jo me lehje qenesh te cartun !
  Lehjeve te qenerve vetem qenet u pergjigjen me lehje!

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 April 3, 08:24

   Hamdi (alias Alban) Dega
   GAZETA 55 ( e fari ballistit)
   Pse do votoja për atdhetarin Sali Berisha, me 28 qershor 2009?
   Nga Hamdi Dega, Nju Jork
   .. Se pari Sali Berisha eshte
   lideri politik me atdhetar ne Shqiperi.
   Ai e filloi karrieren e tij nga hiçci.
   Biri
   i dy malësorëve pa asnje mbesh-
   tetje, qe per pak e lane pa shkolle
   per shkak te “kleçkave” ne biografi,
   arriti te perfundoje shkelqyer
   Universitetin, arriti te emerohej
   pedagog e mjek njekohesisht… e
   deri deri edhe te specializohej ne
   Paris… Arriti te mesoje gjuhe te
   huaja dhe te shkelqeje ne kardi-
   ologji. Arriti te beje realitet endrra qe
   dukeshin te parealizueshme edhe
   ne ëndërr…
   Pasioni me te cilin ai ndiqte
   zhvillimet ne Kosove, perkushtimi
   ndaj çeshtjes se Kosoves qekur
   ishte mjek i thjeshte eshte shem-
   bullor. Akoma e kam te fresket ne sy,
   ne mendje, ne shpirt kur ne sh-
   tepine e mikut te tij dhe bashkeven-
   dasit tone Mehmet Elezi korrektoi
   komentin tim per planin famekeq te
   Millosheviçit per serbizimin dhe
   kolonizimin perfundimtar te Kos-
   oves.
   Ai koment pati nje jehone te
   madhe nderkombetare dhe koha
   vertetoi largepamesine e tij.
   Ne kulmin e katrahures se ’97,
   kur Shqiperia ishte ne flake edhe
   per shkak edhe te gabimeve
   foshnjarake te Berishes, ne kohen
   qe Presidenca ishte e rrethuar dhe
   pritej te sulmohej nga Çaushët, sic
   me kane treguar deshmitare
   okulare, Sali Berisha nuk e braktisi
   Shqiperine..
   . Vendosi te vdiste si
   hero e jo tua mbathte me te katra
   nga syte kembet, siç do te vepronte
   pak me shume se nje vit me vone
   Fatos Nano! Kjo eshte nje prove
   zjarri, nje deshmi madhore per
   atdhetarine e Sali Berishes…
   Ne kohen e luftes çlirimtare ne
   Kosove, kulla e tij ne Viçidol u be
   baze e sigurte dhe strehe e ngrohte
   e qindra lufetareve per liri te Kos-
   oves.
   Shume prej tyre rane si heronj
   ne altarin e lirise dhe pavaresise se
   Kosoves.
   Vepra me e madhe ne
   Ballkan dhe …
   /Vetem nje ure
   ka ndertuar Ahmet Zogu ne lumin
   Mat dhe bile edhe ne kohen e
   diktatures e deri sot njihet si “Ura e
   Zogut”… Megjithe perpjekjet per ta
   sabotuar fqinjet tane te Jugut e te
   Veriut, Sali Berisha e filloi dhe po e
   mbaron Rrugen Durres – Morine,
   arterien e bashkimit kombëtar
   Shqiperi- Kosove. U vodh. U
   shkapërderdh. Sado te jete vjedhur
   e shkapërderdhur rruga mbetet
   monument , “investimi me i madh
   ne Ballkan”, siç e degjova ne
   “Euronjuz” para dy ditesh.
   E kot nuk thote populli ku
   punohet, ku ndertohet edhe do te
   shkaperderdhet e vidhet ngapak….
   Apo mos valle vodhen me pak
   Nanot e Gjinusherit, Cacet e Bacet,
   Malajt e Balajt ne vepra shume me
   te vogla e tendera !
   Nuk ka shqiptar brenda e jashte
   Shqiperise te sjelle nje fakt korrup-
   sioni ose dallavereje financiare te
   Sali Berishes. Jo vetem kaq. Ne çdo
   rast qe ai eshte informuar apo ka
   marre vesh per korrupsion e
   dallavere, ai menjehere i ka
   spastruar pa medyshje autoret e
   tyre si ne Dogana, ne KESH, ne
   Tatime pra ne pikat kyçe ku eshte
   djersa e mundi i popullit. Persa u
   perket shpifjeve per vajzen e
   dhëndrrin e tij do t’u thoja akuzue-
   sve te tyre turp e faqja e zeze per ju
   se çdo pasuri e tyre eshte e
   mbuluar teresisht nga pagat e larta
   me UNMIK-un e KFOR-in ne
   Kosove. Mos valle djali dhe vajza e
   tij duhet te rrine papune e te heqin
   dore nga profesionet e tyre vetem
   per te kenaqur kundershtaret e tij!?
   Mos valle femijet e tij duhet te
   behen fli te “moralit proletar” dhe
   “dhjete tipareve te komunistit”!????
   Te pergojosh djalin e Berishes
   eshte po aq e turpshme sa pergoji-
   mi i semundjes se kapercyer te
   djalit te Edi Rames… Edhe me e
   paturpshme eshte pergojimi i
   kombesise se bashkeshortes se tij!
   Turp e faqja e zeze se Liri Berisha,
   Balidemaj eshte nderi i gruas
   shqiptare ne te gjithe drejtimet …
   Shembull serioziteti
   /
   Mund te besh shume kritika e
   verejtje per politiken e meparshme
   dhe te sotme te Sali Berishes. Nuk
   ka se si ndodhe ndryshe: kush
   punon edhe gabon. Po askush nuk
   mund ta akuzoje Sali Berishen per
   mungese serioziteti. Sa ishte serioz
   e skrupuloz ne fushen e kardi-
   ologjise kur iu fut asaj, aq bile edhe
   me serioz e tregoi dhe po e tregon
   vetveten ne fushen e politikes. Asnje
   pune ai nuk i futet me dy mendje…
   Kiji inatin por jepi hakun edhe
   kundershtarit. Realiteti eshte realitet
   edhe kur nuk me vjen per hosh
   mua. Me gjeni nje lider politik me
   serioz e me punetor se Sali
   Berishen dje, sot…. Neser ishalla
   do t’ia kalojne shume te tjere per te
   miren e Shqiperise. “ Nuk ka lider
   me punetor se Sali Berishen” ka
   deklaruar EuroDeputetja Doris Pack
   dhe shume personalitete te tjera
   evropiane.
   Zero tolerance ndaj
   imoralitetit
   /
   Nuk ka asnje lider
   politik ne Shqiperi sot qe gezon
   moralin dhe reputacionin e Sali
   Berishes. “Ishte i vetmi profesor qe
   te shikonte si prind, si profesor e jo
   si laper “ me thoshte nje ish-
   studente e tij e para 25 vjeteve…..
   Gjithe jeta e tij, por edhe paraard-
   hesve te tij dhe krejt families se tij
   jane eshte shembull morali te larte
   shqiptar.
   Per çdo gje mund te toleroje, por
   kur eshte fjala per moralin, toleranca
   e tij eshte zero,
   Sali Berishes i duhen edhe kater
   vjet qe t’i perfundoje ato…. Ndaj vota
   ime do te jete per Sali Berishen. Ai
   ngjason mjaft me ish- Presidentin
   amerikan Xhorxh Bush …. Kur e jep
   fjalen, qofte edhe mbrapsht po te
   jete, ai e con deri ne fund. Ne rastin
   konkret behet fjale per fjale per se
   mbari ne dobi e ne sherbim te
   Shqiperise e popullit te saj.
   .
   Gazeta 55
   E premte, 19 qershor 2009

   Reply to this comment
   • Alban Dega April 3, 12:27

    NUK JAM PENDUAR AS PER ATE SHKRIM AS PER FAKTIN SE QYSH NE QERSHORIN E VITIT 1992 E DERI SOT JAM GSZETARI KRITIK I PERHERSHEM I SALI KADAF KARAXHIC MILLOSHIT!

    Reply to this comment
    • anticensurë25642654 April 3, 13:58

     pra dhe ti qënke i njëjti mut si “SALI KADAF KARAXHIC MILLOSHIT!”???
     “Kur e jep
     fjalen, qofte edhe mbrapsht po te
     jete, ai e con deri ne fund.”??????
     pra e vërtetove me shkrim se je një copë idioti që nuk ja vlen të të lexosh!
     një debil që gabimin e shëndrron në faj dhe e mbron me kokfortësi prej mushke?!
     gjithë kjo që shkruan më pas,pra si “kundërshtar i berishës” është një flluskë sapuni!!
     pra një kundërshtar aq i trashë sa i bën rreklamë me sharjet e tij!!

     sidoqoftë or ti që ke filluar gazekarinë që 11 vjeç,falemderit për përgjigjen dhe për idiotësinë që tregon duke i qëndruar asaj që ke shkruar!nëse atëherë mund ta quaje të drejtë!?sot duhejt ta kishe përgënjeshtruar,si e përgënjeshtroi dhe koha!nëse edhe sot e quan të drejtë atë që ke shkruar atëherë!?atëherë mos e kritiko,sulmo sot!!sepse është idiotësi,ta quash të ndershëm dhe ta sulmosh si tradhëtar!!
     nuk ma merr mëndja se llogjika tënde funksionon normalisht kur je i rrevojtuar!kur je i kapur si miu në çark!!ajo funksionon në gjëndje të acaruar,kërkon vetëm e vetëm të dalësh nga çarku!!
     por i bën kakën më shumë!!vetëm se dëmton vetveten,shtrëngon çarkun më fort!!
     ps:je një fundrrinë!!

     Reply to this comment
    • mirel April 3, 21:11

     Shi shi, legeni e pranon hapur qe ka e ka shkruar vete kete palo pisllek..

     Reply to this comment
     • anticensurë25642654 April 4, 10:41

      MIREL NUK KA ASGJË TË KEQE NË PRANIMIN E KESAJ MYNXYRE!
      gjithkush mund të gabojë,gjithkush nga ne mund të perceptojë në mënyrë të gabuar ngjarjet,ose thjeshtë gjithkush nga ne mund të rrëshkasë!!
      nuk jemi “zoti”vetë!!jemi njerëz!
      gjithë problemi qëndron kur vjen puna se si reagon ndaj “rrëshkitjes”!
      ky copa e idiotit,më mirë me thënë demnetit,idiot është një shkallë më lartë se dementi,thotë që jo vetëm kam pasur të drejtë atëherë,por kam të drejtë dhe sot për atë që kam shkruar atëherë!
      demenca nuk e lejon këtë të shkretë që të kuptojë se nëse i mbështet akoma ato gjëra që ka shkruar në atë shkrim,atëherë nuk duhet ta shajë berishën sot!!
      por ky thotë që berisha është burrë e kaluar burrit,por unë e shaj sepse ashtu ma do puna,ose budallallëku!!
      nuk është i vetëm!!është një problem shqiptar,ndoshta dhe më i përhapur se tek shqiptarët!është fenomen ballkanik!!
      pavarsisht se e dinë që bëjnë të njëjtën gafë gjat gjithë kohës,ata nuk e ndërrojnë që nuk e ndërrojnë qëndrimin!pra si e thotë dhe dement dega”Kur e jep fjalen, qofte edhe mbrapsht po te jete, ai e con deri ne fund.”!pra për mentalitetin e dement degës,është burrëri të mbash fjalën e gabuar,është burrësi që gabimin ta këthesh në faj,është burrëri që dhe kur të ka shpëtuar pizga,ti të mos e lash por ti dhjesësh dhe një herë sipër!!
      kemi të bëjmë me njerëz që pavarsisht se kanë bërë shkolla,jetojnë në vënde demokratike,akoma nuk kanë ndërruar jastëkun në të cilin kanë vënë kokën ditën e parë!!
      akoma kanë një kërcu për jastëk!!
      njerëz të tillë janë mbështetësit e krimit politik!njerëz të tillë krimi politik shqiptar i përdor brutalisht!!
      një fakt është ky idiot,idiot fterri e idiot MutHa!bile i njëjti idiot me talentin që të shkruaj në vargje ben duka!!
      nuk është se e harrova net halenë,e të tjerë,por nuk ja vlen me mbush komentin me mut!!

 68. KUJTESE April 2, 20:27

  Spartak Braho i ka sjelle sherbimin me te cmuar LSI kur ishte deputet i saj. Nuk ju kujtohet? Vajti me cilesine e Kryetarit te komisionit te Sigurise kombetare te Drejtoria e Tatimeve dhe nderhyri ne serverin e tatimeve! Aty fshiu gjithe zullumet e bizneseve te LSI. Gjithe ato miliona Euro detyrime te tyre, ky Braho i zeroi. Kete sherbim te cmuar per LSI dhe kete veper penale ne kurriz te pasurise shqiptareve e ka bere ky Spartak Braho. Ja pra, gjykojeni vete tashti se kush eshte Spurdhjaku ne foton e mesiperme.

  Reply to this comment
 69. Lili April 2, 20:53

  Mjafton vetem dy tre njereze si ky Braho per te shkateruar gjithe perpjeket e qeverise socialiste per nje Shqiperi ´evropiané ….
  Faj eshte edhe i KM qe nuk di a nuk do me i treguar vendin Brahos sot ne shekullin 21 , e me i thane se bashkimi e pajtimi kombtar jane mbi interesat e nje grusht ishkriminel si Braho,qe prape do me vepruar sikur ne kohen e Dulles me Histori te imponuar…
  ka perenduar ajo kohe, deshtet s’deshtet, historia e krimeve komuniste eshte detyre shtepie qe va ka vu evropa, si shenj pjekurije e reflektim per njereze si krimineli Braho, qe femijet te dine kush ishte sherbetor i diktatures e kush jo.!

  Reply to this comment
 70. anticensurë25642654 April 3, 09:31

  kemi një ndryshim të jashtëzakonshëm në këtë shkrim!!
  kemi humbjen e net bythecit dhe ngjalljen e degës së kalbur të trungut dega!!
  ajo që nuk ka ndodhur për vite me radhë,hale degës i ka ardhur goja!!ai jo vetëm nuk po publikon komnetet të tij “bombastik” të viteve të shkuara,por dhe po replikon drejtpërdrejt me komnetuesit!!
  mos vallë dega e kalbur ka shitur të drejtën e përdorimit të emrit të tij tek net bytha??
  janë vetëm spekullime,por mënyra e të shkruarit duket që vjen nga ne njëjta magje!!

  Reply to this comment
  • intelektuali April 3, 12:13

   Keshtu veprojne spiunet e Sigurimit te Enverit, Deget e Degeve te kalbura te trungut Dega i fusin te gjithe ne nje thes dhe me “nje plumb duan te vrasin disa zogj”, kujto frazen e preferuar qe perdorte Enveri qe e shpiku pas Luftes:

   “…ARMQTE BALLISTO-ZOGISTE…”

   kur:

   Ballistet ishin armiqte e perbetur te Zogisteve dhe

   kur:

   Enveri i sherbeu Zogisteve si Sekretar i pare ne Ambasaden e Ahmet Zogut ne bruksel deri ne 1939 pa patur asnje dipllome dhe specializim per kete detyre specifike dipllomatike dhe kur u kthye ne tirane puna e pare qe beri ishte te merrte nexhmijen dhe te strehohej ne vilen e kunatit te tij, Bahri Omari ngjitur me vilen e Qazim Mulletit ku banoi si nje levend borgjez deri ne nentor te 1944 duke u larguar disa dite perpara se te hynte ne Tirane Mehmeti me cubat e tij per t’u fshehur si skuth ne Berat ne nje nga bazat e Vukmanovic Tempos kur Mehmet Shehu me cubat e tij mallakastriote po bente kerdine ne Tiranen e zbrazur nga austriaket, duke vrare dhe masakruar afro 2000 tironsa te pasur dhe intelektuale pa asnje shkak, krim monstruoz kunder njerezimit qe ka mbetur akoma i pazbuluar dhe i pandeshkuar nga Drejtesia.

   Reply to this comment
   • anticensurë25642654 April 3, 14:02

    nastrobythë gërku,
    këtu ke të drejtë”Keshtu veprojne spiunet e Sigurimit te Enverit, Deget e Degeve te kalbura te trungut Dega i..”,e ke nga përvoja personale!dhe ti je një i tillë!!
    si fillim i SSH dhe më pas i asfalisë së gërkut!
    dhe ti nuk ke asnjë ndryshim nga këta bastardë!!
    je bastard i regjur!!

    Reply to this comment
    • intelektuali April 3, 19:03

     Ore palloqe e ndyre, une kujtoja se ishe bere njeri, por ti ke mbetur KAFSHE prehistorike, ti o BOLE idiote enveriste dhe fanatike je “Hamdi Dega: numer 2, qe nuk ha pyka llogjike, te kam thene edhe me pare o karagjoz qe di te flasesh si rrugac halabak se fjalen “gërku” e perdorin vetem serbet ne shqip nuk ekziston, prandaj tregoja sateme dhe tyteti Asflaine dhe Monarko-Fashistet e Enverit, por meso nga intelektuali se njeriu nuk mund te vritet si zog pule,sic vrau kristaq Rama Havzi nelen vetem per t’i dhene mesim turmave qe po revoltoheshin nga ndryshimet antikomuniste ne Evropen Lindore, por ashtu sic vrau edhe i bri i ketij krimineli Edi Rama dlain minoritar nga Bularati duke e kamufluar me nje propagande per te mashtruar BOLE fanatike si puna jote,

     PO NJE MILION EMIGRANTE SHQYPTARE NE GREQI CFARE DO T’I BESH TI O MUT ENVERIST?

     Nese “gërku” i perze nga vendi i tij dhe t’i sjell tek dera e shpelles tende prej debili fanatik enverist? E pe si Edi Rama ndryshoi Kadastren e tij mashtruese ne cast sapo hapi gojen Ciprasi dhe kur e kercenoi Parlamenti grek per fshirjen e pronave ne Himare? He tradhetar do ta quash Edi Ramen, djalin e Kristaqit, kriminelit te Enverit qe te dy vrasin si puna jote njerez si zogj pule, ashtu sic vrau edhe Gramoz Ruci djemte e Shkodres pa i u drudhur syri?

     O BOLE FANATIKE ENVERISTE QE PO JU VJEN NGORDHJA SI DINOSAURE TE PARTISE SE PUNES

     Pse e shan per kamuflim Hamdi Degen, spiunin e Sigurimit te Enverit, kur vete ti je kolegu dhe shoku i trungut te Hamdi Deges me soje e sorrollope te sigurimit nga pas?

     Reply to this comment
     • Xha Brahua April 3, 19:26

      Intelektual x 0=0

     • anticensurë25642654 April 3, 19:34

      nastrokar
      “gërku” e përdorin labët kur flasin për gërkun e ndyrë!!
      pjesa tjetër quhet grek!!
      bythec,ta kam thënë me kohë,sidomos pas asaj kujes që vure për “djalin nga dropulli” atë terroristin idiot që shkoi përlesh arapi,që ti je një hale që duhet dhjerë sa më shumë!!
      e pranoj 100 herë më tepër të jem një me degën e pjerdhur shqiptare,me halenë e vjosës,me fterr beterrin dhe MutHa të ferizajt se sa një bastard që pranon ndihmë nga një qën antishqiptar si ti!!
      nastrokar,shkërdhatë gërku e sllavi,i bën llogaritë gabim,ti vetëm pështymë meriton!!dhe atë jo të pastër!!të pistë!!

  • AD April 3, 12:21

   X 0

   Reply to this comment
 71. intelektuali April 3, 21:50

  O fanatiku enverist, Vezhguesi i kamufluar F,

  Beji te fala mikes tende te shkolles Prandvera Hoxhes, dhe kriminelit te Saliut dhe shokut tend Ilir Kumbaro qe vrau Remzi Hoxhen si zog pule, njashtu sic i vret edhe ti minoritaret shqyptare,

  intelektuali eshte terroristi i staeme, sic i beri terroriste te gjithe intelektualet Enver Bythoja, ja shikoji bytharet e tjere ne kete forum te nderum te gazetes DITA si hungerrinje si puna jote si derra te fermes se kafsheve te Enverit sapo hapet tema per te vrare dhe per te prere njerez si Gramoz Ruci dhe si ky gerdalla enveriste, Spartak Braho qe kercenon njerezit sot 30 vjet pas renies se Murit te Berlinit, ka ardhur koha qe ju MUTRAT e Enverit duke filluar nga ty o Kryemut qe hiqesh si anticensure bolshevike, por qe je pisi i ndyre, ti o Vezhguesi me bisht F nga pas, meso nga intelektuali dhe nga Bota Demokratike se:

  JU FOSILEVE TE ENVERIT JU KA ARDHUR NGORDHJA BASHKE ME SOJET E SORROLLOPET E SIGURIMSAVE QE DRETOJNE SOT SHQYPNINE MJERANE TE EDVIN DROGES ME BABA KRIMINEL TE ENVERIT SI NE ASNJE KRYEMINISTR TJETER NE BOTEN DEMOKRATIKE,

  dhe:

  Se kriminele si puna jote intelektuali ka intervistuar me mijra spiune te Sigurimit kur kerkonin azil politike ne Perendim, ne SHBA dhe kryesisht ne Kanada duke qare dhe duke u pergjeruar se ishin viktima te regjimit enverist ne Shqypni dhe kur intelektuali u cirrte masken e mashtruesit dhe te kriminelit te kamufluar dhe rekomandonte kthimin prapa si karta postale, ata kercenenonin njesoj sic ben Spartak Braho, njesoj sic ben edhe ti o derr i Sigurimit te Enverit, nuk i u pergjigje pyetjes:

  C’DO TE BEJE ME NJE MILION AZILANTE SHQYPTARE NE GREQI?

  Nese greku do te pergjigjej me te njejten gjuhe urrejtje dhe i shpallte te gjithe shqyptaret si terroriste? Ne shpellen e sateme do t’i strehosh o BOLE fanatike? Pse Edi Rama e futi bishtin ne shale dhe ktheu pronat e minoritareve te Himares ne Kadaster sapo Parlamenti grek ngriti tonet?

  ANTISHQYPTARET ME TE PABESE JANE ENVERISTET QE FALIMENTUAN EKONOMINE DHE RENUAN SHTETIN DHE I BENE SHQYPTARET SI NJE FIS KANIBALESH PREJ AFRIKE ZULU?

  Po pse keshtu me vrasje ne te dy anet e kufirit do te hysh ti ne BE o KOQE fanatike? Po greku gjithashtu ka vrare plot shqyptare, he lufte do t’i shpallesh ti o BOLE Shtetit grek, me cilen ushtri do te luftosh, po ti nuk ke breke ne bythe o mavri me nacionalizem patriotik enverist do te ushqesh familjen dhe femijet o KAFSHE budallaqe enveriste?

  KUJTI PLAS SE KUSH ESHTE INTELEKTUALI,?

  por:

  Botes Demokratike i ben pershtypje gerdalla e Enverit, Prokuror gjakatar i Diktatures, Spartak Braho qe u be sekser femrash dhe prostitutash tek LSI-ja, pasi i kishte sherbyer me pare edhe Saliut per ca kohe, pra Botes i ben pershtypje kjo figure e felliqur e Diktatures Komuniste qe sot eshte keshilltar i Kryeministrit, Edi Rama dhe qe guxon te kercenoje antikomunistet njesoj si ne Kohen e Qepes te Enverit,

  KJO ESHTE TEMA E DEBATIT

  dhe:

  Jo se kush eshte intelektuali qe ti e fyen me liber shpie me me bythe, me kar dhe pidh si nje rrugac halabak qe nuk di t’i permbahet temes se debatit duke mos nxjerre asnje argument me llogjike te ftohte pragmatike per tezen kryesore:

  ME MONSTRA GJAKATARE SI SPARTAK BRAHO DO TE HYJE SHQYPNIA NE BE?

  prandaj:

  Mbaje Hamdi Degen se eshte kolegu yt nga Sigurimi i Enverit, por do te vije koha shpejt qe do te jepni llogari me krimet dhe vrasjet makaber qe keni kryer me shqyptaret deri ne nje.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 April 4, 16:34

   o shkërdhatë e qelbur,e ndyrë me sllavizëm e gërkizëm!!
   ti më ngjan me mut nanon,ai është si ti!!e krruan bythën gjithandej,jo vetëm tekstualsisht poer dhe shpirtërisht!!
   pranverës a sulo gradecit bëji të fala ti,se ti je bythëlëpirës!!
   ti vazhdo e vër kujen për terroristët grek dhe mos fol asnjë fjalë për vrasjet që bën përdit gërku!!
   sepse ti të vetmin qëllim në jetë ke antishtqiptarizmin!!
   asgjë tjetër nuk të tërbon më shumë se të qënit shqiptar!!
   shkërdhatë e ndyrë!!

   Reply to this comment
 72. AD April 4, 05:31

  X OOOOOOOO… INFINIT O FYERJE E TRURIT TE MAGARIT .
  PERDOR EMRIN E VERTETE INTELE-HAJVANI OSE SHQIP MENDJE GOMARI

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim