“Hileqarë keni qenë në Luftë, ashtu jeni dhe sot”

May 23, 2019 22:05

“Hileqarë keni qenë në Luftë, ashtu jeni dhe sot”

Deputeti socialist Spartak Braho nga foltorja e Kuvendit i është drejtuar kreut të Institutit të Studimit të Krimeve të Komunizmit, Agron Tufa, duke i kërkuar që të lërë detyrën si i papërshtatshëm.

Gjatë fjalës së tij Braho është shprehur se tha se ky institut drejtohet nga një letrar që ka mbaruar për letërsi në ish-Bashkimin Sovjetik.

“Ky institut drejtohet nga një letrar që ka mbaruar shkollën në Bashkimin Sovjetik. Mu kujtua dhe dua t’i them këto fjalë pasi  rastësisht më erdhi një debat që më ka ngacmuar, që ky fliste baltë dhe kërkonte heqjen nga qarkullimi i filmave dhe kinematografisë së para viteve 90’, edhe letërsisë sepse sipas tij ishin të pamposhtshëm etj…

Veçanërisht ato që përshkruan ngjarje të luftës antifashiste.

Një tezë absurde që u prit keq edhe nga opinioni. Por mesa duket kjo baltosje kishte shkuar edhe më tej, pasi nga disa botime të këtij instituti, në njërën prej tyre, hidhej baltë në luftën antifashiste dhe quheshin kriminelë drejtuesit e kësaj lufte.

Dhe më qesharak ishte ai që bënte fjalë për “Ballin Kombëtarë”…”, deklaroi Braho.

“Unë gjykoj se Instituti ka shkelur ligjin, “larg duart nga vitet 41-45’” tha kryeministri, sepse neofashistët e tipit Tufa, kërkojnë të glorifikimin bashkëpunëtorët e fashizmit dhe nazizmit…

Po ju them se e keni kthyer institutin në celulë të Ballit Kombëtarë, jo vetëm se jeni mbledhur aty me kokrra, po luani me zjarrin duke shkelur ligjin dhe shpërdoruar luftën antifashiste nacional çlirimtare, të cilën  nuk e bëtë ju dhe soji juaj, as Milodin Popviçi dhe Dushan Mugosha siç shpreheni vetë.

Luftën e bënë bijtë e këtij vendi, edhe ata ballistë që pas 24 majit u rreshtuan tek partizanët, si dhe koalicioni antifashist, sovjeto anglo-amerikan.

Ngule në tru se lufta ishte patriotike dhe çlirimtare.

Nuk ishin kriminelë Spiro Mojsiu, Memo Meto, Rrahman Parllaku, Haxhi Lleshi, Myslym Peza, Nazmi Rushiti, Met Hasa, Persefoni Kokëdhima e mijëra të tjerë.

Ngule në tru këtë punë, lufta antifashiste ishte luftë çlirimtare.

Keni shkelur ligjin me tendencë. Hileqarë keni qenë që në luftë ashtu jeni dhe tani në demokraci.

Përse gërmoni në arkivat për të kërkuar dokumentacion të deklasifikuar? Kush ua lejon që dërgoni dhe shkesa në institucion?

Që të punosh në një institucion dhe të shpërdorosh materialet arkivore, ju nevojitet certifikatë sigurie.

Ju për shkelje të rënda të ligjit, duhet të planifikoni të kontrolloheni nga drejtoria e monitorit të kuvendit dhe mendoj që detyrën si drejtori ekzekutiv ta lini si i papërshtatshëm”, u shpreh ai.

 

May 23, 2019 22:05
Komento

22 Komente

 1. Vdekjhe bandes Tradhetare Antishqiptare te tufes se shkerdhatave te kombit May 23, 22:15

  Taku ka shume te drejte .
  Eshte skandaloze ,qe kta njerez abuzuan me postet

  qe shteti i besij ne Demokraci .

  A thua se kta i paguan taxapaguesi shqiptare per aventura te tille kriminelesh

  e marre revansh duke kthyyer keshtu luftene klasave si dikur ?

  Ktu kemi te bejme me shperdorim me dashje (duhet theksuar sepse ka rendesi Juridike)

  te Postit .te instiutcionit shteteror ,qe nuk perfaqsonte

  aspak nji spkter politike .

  Te abuzosh me institucionin Shtetror ka dispozita Ligjore

  dhe penalizime .

  Ky njeri ,qe ka shkelur jovetem kodit etik te institucionit ,
  por perdorur ate ne menyren me te paleushme

  duhet te merret menjiher i pandehur .
  Institucioni i shtetit nuk eshte nji kasolle pulash

  ku kultivohen pulat e ballit K.

  Qeverria duhet te kthej Denimin me vdekje per Armiqte e Atdheut

  Reply to this comment
 2. $$$ May 23, 22:29

  Braho ke te drejte,deri sa je aty ku je kelysh i sistemit dje kelysh sot
  Te mungon enveri,vuri bustin ne kuvend
  Kujt i plasi,Historine se beni dot me

  Reply to this comment
 3. NNP May 23, 22:46

  Urgjernt qeveria duhet ta shkrije kete mut instituti Baballaret e ketyre langove hengren mut dje e gjakosen kete popull e ky popull tani te paguaj kelyshet e tyre per te pastruar tradhetine e tyre Fajin e ka qeveria me Edi Ramen ne krye e ASKUSH TJETER zGJOHU e K/minister sa nuk eshte vone se po gropos veten per mustaqet e Celos Mos rrti si gomari ne ender.

  Reply to this comment
 4. Vjola May 23, 22:54

  Te lumte Sartak .

  Reply to this comment
 5. tufi sy koqelepuri qe rrit pula ne institut per ballistat e selfo qorrit May 23, 23:50

  sun hjekim dor ne kolaboratort nga sabotimi i historise shqipttare
  sepse kem ne gjak urrejtjen kunder partizaneve ,
  qe na hiqnin pulen e pjekme nga dora
  dhe na fusnin hurin e stalles ne B:

  Reply to this comment
 6. prizem May 24, 00:07

  Se shqiptaret per Shqipri
  ja do vdesin ja do rrojne
  Ne do mbesim pulaxhi
  qeverite vijne e shkojne

  Reply to this comment
 7. Martini May 24, 05:05

  Pse mërziten,me ballistët,zogistët…?Jemi të ngopur.Baballarët dhe nënat tona i vunë përpara,i mundën me gjithë italianët dhe Gjermanët,i vunë përpara si kope të e derave kur i çojnë në thertore.45 vjet qëndruan si lepuri në ferë duke lagur brekët periodikisht.Tufa,Butka Sala ajo kryetarin e dosjeve e CO.Cfatë mundet të na bëjnë.Vetëm gojën kanë dhe ndonjë pseudo të majtë.Ju e dini se cmundet të bëhet me gojë.Gjigandët fitimtarë nuk kanë nevojë të mbrohen qoftë dhe nga kategoria e të drobiturit nga jeta si Spartak Braho me shokë.

  Reply to this comment
 8. Fred May 24, 05:56

  Braho shume i sakte. Te vertetat qe thote jane te pamohueshme dhe ka ardhur momenti qe t’i jepet fund hileqareve (kjo eshte pak te thuash per krimet qe kane bere) te kohes se luftes dhe ketyre te “demokracise” (qe po bejne krime mbi krime).

  Reply to this comment
 9. Fidel Kastro May 24, 08:49

  Kur gjygjin ta bejne kriminele si Spartak Braho e disa bij te tjere kriminelesh , perfundimi dihet!!!!!!! Lufta partizane qe lufte per pushtet, krimet qene te panumerta e vazhduan edhe ne diktature ,ku vrane njeri tjetrin duke i shpallur agjente te inperializmit. Historia do te shkruhet sic eshte do apo sdo Spartak krimi e banda qe e mbeshtet.

  Reply to this comment
  • Monteskie May 24, 10:46

   demokracia eshte i vetmi sistem ku edhe jashteqitjet e kombit kane te drejte fjale, por vetem kaq, asnje iluzion se nga ana e tyre mund te kete propozime konstrutive.

   Reply to this comment
 10. Mala May 24, 09:41

  Ky Instituit shtetror qenka krijesa e Ballit me para te popullit.Populli po financueka argatet e fashizimit,ata qe atehere ishin kunder popullit,lfuan per fashizmin”baban hitler”dhe tash po kerkaojn ete hakmerren ndaj clirimtareve.LNAC, duke I shpallur diktatore e kriminel,Kjo vertet ashte nje mallkim qe toka nuk mund ta duroje.

  Reply to this comment
 11. Denisi May 24, 11:35

  Rrespekte zoti Spartak , shum i sakt ne arsyetimin tuaj , ka njerez te mir shqiperia akoma , lavdi luftes legjendare te ushtris nacional clirimtare kunder nazifashizlit dhe bashkeountorve te tyre ballistozogist lavdi deshmorve te atdheut.

  Reply to this comment
 12. Vasili May 24, 12:17

  Keta surreter si lloji i takut,tarifave etj etj,kur degjojne fjalen lufte clirimtare,duhet te ulin koken dhe te kerkojne falje dhe ti puthin kembet ketij kombi dhe popullit te tij,mbasi u rreshtuan dhe i sherbyen me verberi kriminale,Hoxhes,qe vrau dhe sakatoi deri ne shperfytyrim idealet e saj.
  Dhe peshtymen ja u kursej se nuk dua te ndotet me monstra si ju.

  Reply to this comment
 13. ballist i bom pishmon May 24, 13:25

  O VASILIS , koken ne byth fute ti o pisanjos mbetje ballistozogiste , qe te paret e tu luftuan dhe tradhtuan vendiun qe kan lindur , por zorraxhinjt antishqiptar ish bashkepuntor te nazifashizmit dhe sherbimeve te huaja kunder interesit komtar jan e do te jen ne perjetesi , jan turpi i turpit njerzimit , njerez pa shtyll kurrizore pa dinjitet , te paret tuaj o plera ja dorzuan SHQIPERIN duçes , kurse komunistet ishin ata qe i dolen pr zot atdheut e shporren pushtusin qe gjyshrit tuaj si kopila ju ngjiten nga pas e iken me bisht nder shal , se ishin te ndergjegjshem qe nuk e meritonin kte atdhe , dhe ju mbetjet e tyre sot , ne vend qe te beshtyni te paret tuaj antishqiptar , ndiheni krenar qe jeni pasardhes antishqiptaresh, ata qe fituan luften ndertuan SHQIPERIN dhe jan ata qe meritojn rrespekt dhe ta mbajn koken lart , se dhe nese kan vrar fill mas lufte kriminelet dhe antishqiptaret vran , ata qe lyen duart me gjakun e kti populli ne interes te pushtusit , turpi i mbuloft ne perjetsi tradhtaret e kti vendi , lavdi luftes nacional çlirimtare me ne krye komandanti legjendar ENVER HOXHA , posh tradhtaret dhe pjellet e tyre qe hecin akoma ne gjurmet e te parve te tyre qe ishin tradhtar te vendit te vet , ne ter boten kto specie kto fosile nazifashiste u denuabn me vdekje . rrespekte zoti BRAHO je njeri shum nderum SHQIPTAR i vertet.

  Reply to this comment
 14. ballist i bom pishmon May 24, 13:27

  O VASILIS , koken ne byth fute ti o pisanjos , mbetje ballistozogiste , qe te paret e tu luftuan dhe tradhtuan vendiun qe kan lindur , por zorraxhinjt antishqiptar ish bashkepuntor te nazifashizmit dhe sherbimeve te huaja kunder interesit komtar jan e do te jen ne perjetesi , jan turpi i turpit njerzimit , njerez pa shtyll kurrizore pa dinjitet , te paret tuaj o plera ja dorzuan SHQIPERIN duçes , kurse komunistet ishin ata qe i dolen pr zot atdheut moren ne dor fatet e kti vendi ne koh lufte e shporren pushtusin qe gjyshrit tuaj si kopila ju ngjiten nga pas e iken me bisht nder shal , se ishin te ndergjegjshem qe nuk e meritonin kte atdhe , dhe ju mbetjet e tyre sot , ne vend qe te beshtyni te paret tuaj antishqiptar , ndiheni krenar qe jeni pasardhes antishqiptaresh, ata qe fituan luften ndertuan SHQIPERIN dhe jan ata qe meritojn rrespekt dhe ta mbajn koken lart , se dhe nese kan vrar fill mas lufte kriminelet dhe antishqiptaret vran , ata qe lyen duart me gjakun e kti populli ne interes te pushtusit , turpi i mbuloft ne perjetsi tradhtaret e kti vendi , lavdi luftes nacional çlirimtare me ne krye komandanti legjendar ENVER HOXHA , posh tradhtaret dhe pjellet e tyre qe hecin akoma ne gjurmet e te parve te tyre qe ishin tradhtar te vendit te vet , ne ter boten kto specie kto fosile nazifashiste u denuabn me vdekje . rrespekte zoti BRAHO je njeri shum nderum SHQIPTAR i vertet.

  Reply to this comment
 15. Tushi May 24, 15:16

  Ju erdhi goja ballisteve ..ku ishit me pare or te mjere saliun aty e kishit .Pse sua dha demokracine sic ju premtoi..apo mos ne jua kemi leshuar litarin si shume.Jua shtrengojme prape or plehra..se ju nuk dini ceshte demokracia…moret me shume sec meritonit keto vite.Ptu far e keqe.

  Reply to this comment
 16. Gjonleka May 25, 03:08

  Ish-partizanet dhe ish-komunistet ndahen ne dy grupe, nje pale qe perbenin shumicen ishin idealiste dhe shume prej tyre dhane edhe jeten per lirine e vendit, kurse pakica ishin karieriste, keta perbenin pakicen, por pikerisht keta me ne krye Enver Hoxhen, u moren me drejtimin e luftes sipas porosive te Miladin Popovicit e Dushan Mugoshes. Bene krime sa deshen per te marre pushtetin dhe pasi e moren keta vijuan krimet ne shkalle edhe me te larte. Gjate luftes kane dale 265 kriminele, kurse pas luftes jane me mijra.
  Fatkeqesisht ish-partizane e ish prokurore si Spartak Braho nuk duan te mesojne te verteat dhe nuk pranojne se jane bere shtremberime te medha te se vertetes (pra krime) si gjate dhe pas Luftes Antifashiste. Te tille sherbetore te diktatorit jane mesuar me genjeshtra e shumefishim te trimerive te tyre si psh kane thene e thone se Ushtria Na-CL arriti ne 70.000 luftetare kur ne fakt sipas autoreve te FESH (zerat: Cetat dhe Brigadat e Ushtrise Na-Cl) keto formacione ne fund te luftes kishin vetem 28.000 partizane dhe se ne lute rane vetem 1.967 deshmore dhe jo 28.000.
  Studiuesi Teodor Kareca duke studiuar dokumentet e kohes e ka korrigjuar shifren e deshmoreve ne 2.400 – 3.500, duke verifikuar deshmite “Familje deshmori”, vorrezat e deshmoreve qe jane ne gjithe Shqiperine gjithsej 4.000 ku jane dhe te renet e kohes se Rilindjes, bashke me ata te Luftes se Vlores 1920.Mirepo z. Braho keto te dhena te FESH-it botim i Akademise se Shkencave me 2008 dhe verifikimet e numerit te deshmoreve qe beri z. Kareco i quan shpifje e pune ballistesh.
  Puna e Institutit te Studimit te Krimeve te Komunizmit eshte pune qe e nderon Shqiperine e sotme dhe punon per te nxjerre te verteten. E verteta duhet te dale dhe te pranohet qe te shkojme perpare, sepse me genjeshtra e mburama te Stalinit, Enver Hoxhes etj arritem ne gremine. Arritem te kapitullimi i sistemit diktatorial komunist si kapitulloi siteti diktatorial e mburacak nazist.
  Koha e sotme kerkon te zbulohet dhe te pranohet e verteta. Sado e hidhur te jete ajo duhet pranuar se ndryshe nuk shkohet perpara. Me njerez si deputeti Braho mbeteme ne vend numero, mbetemi atje ku ishim 75 vjet me pare…

  Reply to this comment
 17. intelektuali May 25, 10:54

  O krimineli i Enverit, Spartak Braho:

  O GERDALLA GJAKATARE E ENVERIT, O VAMPIRI PROKOROR I PARTISE SE PUNES, O SPIUNI I SIGURIMIT, O KESHILLTARI I EDVIN DROGES QE E KA BABANE KRIMINEL TE ENVERIT, QE KA FIRMOSUR VARJEN NE LITAR TE HAVZI NELES, POET DISIDENT ANTIKOMUNIST NE VITIN 1988,

  Po nuk i fsheh dot o pusht dhe vampir i Enverit krimet e tua dhe te xhelateve te tu me propaganden e peshtire gebelsiane kunder Bashkimit Sovjetik te Agron Tufes, kur komunizmi kishte ngordhur kudo ne Bote me perjashtim te Shqypnise Enveriste te Ramizit dhe Nexhmijes,

  KE DO TE GENJESH DHE TE MASHTROSH TI O VAMPIR DHE PUSHT GJAKATAR I ENVERIT?

  kur:

  Shkon dhe feston si nje gerdalle bolshevike 24 majin sovjetik jugosllav te Permetit me fotografine e pederastit sadist Enver Hoxha ne balle, 24 maji i ZI i Permetit qe hodhi faren e MURTAJES bolshevike te Stalinit ne trojet tona qe mbushi lumenj me gjak shqyptari dhe kosovari, qe falimentoi ekonomine me bunkere dhe tollona dhe qe po helmon Shqypnine per afro 80 vjet me radhe me Sali “Varkarin” e Enverit dhe me Edvin “Drogen” e Enverit me lukunine e spiuneve te Sigurimit tip “Venusi” alla si puna jote dhe e Bashkim Ualjt me plot “Fusha” mafioze nga pas?

  PO KUJT I TREGON TI BASHKIMIN SOVJETIK TE STALINIT DHE ENVERIT O SPIUNI I KGB-SE SOVJETIKE?

  Po ngordh o DERR Gerdalle e Enverit qe te shpetoje Shqypnia,

  sepse:

  O SPARTAK T’U SHOFTE FARA
  SA HAP DITEN ME DEL PERPARA!

  Reply to this comment
 18. Drita Aliu May 25, 18:38

  Ballistet kane tridhjete vjet qe vetem qajne ,TE PAQ AFTE TE ORGANIZOHEN ,TE KRIJOJNE NJE SHOQATE A PARTI ,te dalin ne mejdan per te matur forcat ,te marrin votat etyre ,e pastaj te na rrokanisin koken.ashtu sic ishin te pa afte ne lufte akoma me te pa afte po dalin ne kohe paqeje NUK EHANI DOT ME BIJTE EPARTIZANEVE ,JANE BIJTE E ETERVE ATA ,EKAPIN ARMIKUN PER GRYKE.

  Reply to this comment
 19. Anus tasi May 26, 01:34

  Ç’na merziten bolet keta mut balliste ! Kujtojne se meqe zene ca poste tani ne kohen e shitjes se Shqiperise , i do populli shqiptar !
  Po kush eshte ai shqiptar qe mund te mbeshtese tradhetine , lere pastaj t’i edukohet femija me shitjen e Atdheut dhe vrasjen e shqiptareve si mercenear i te huajve !???
  Keta ballisto tradhetaret ose jane idiote per race qe kujtojne se do zene vend ne zemren e nje populli qofte dhe me genjeshtra , ose jane burra kurva pa pike dinjiteti !

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim