Brataj flet për vdekjen e 18-vjeçarit nga COVID: Ndikon dhe gjenetika, s’ka çfarë të bën spitali kur…

February 23, 2021 08:31

Brataj flet për vdekjen e 18-vjeçarit nga COVID: Ndikon dhe gjenetika, s’ka çfarë të bën spitali kur…

Shqipëria u trondit dje, pasi një 18 vjeçar i prekur nga Covid-19 ndërroi jetë.

Qamil Seiti nuk kishte asnjë sëmundje tjetër, por virusi e kishte mposhtur dhe as mosha shumë e re nuk arriti ta shpëtojë.

Kreu i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj nuk tha shumë detaje për rastin, por shtoi se lidhur me vdekjet ka të bëjë edhe gjenetika.

Brataj than ë OPEN se në rastet kur ka është dëmtuar 70% e mushkërisë, nuk ka se çfarë të bën spitali.

“Mosha është e lidhur me gjenetikën, me faktorët  e riskut. Duke parë dhe faktin që prindi është i sëmurë, gjenetika luan rol të madh. Kur ka ikur 70% e mushkërisë nuk ka se çfarë të bën spitali. Po shoh shumë pacientë që e kanë nxjerrë jashtë funksionit mëlçinë. Shohim që kanë përdorur antiviralë”, deklaroi Brataj.

Qamili nga Memaliaj, ishte një i ri i pasionuar pas kuzhinës, por ditët e fundit u shkëput nga puna sepse bashkë me prindërit e tij u shtrua me urgjencë në spitalin Covid 2 në Tiranë.

18-vjeçari kishte 100% të mushkërisë të prekur nga Covid kur ka mbërritur në spitalin “Shefqet Ndroqi” dhe kjo gjë ka bërë që i riu të humbiste jetën.

j.l./ dita

February 23, 2021 08:31
Komento

1 Koment

  1. KRIM SHTETEROR February 23, 15:50

    Po qe se spitali do te kishte ne dispozicion aparatin qe zevendeson mushkerite , pra ben oksigjenimin artificial te organizmit , me siguri ky djalosh do te kishte patur shansin te sherohej , deri sa mushkerite te rikuperoheshin , ketu duhet pare krimi shteteror qe investon ne mjekesi vetem 2% te GDP ndryshe nga psh Kosova qe e ka 5% ,vdekja e ketij te riu te rendoje ne ndergjegjen e QEVERISE

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim