Bregu: Të nisim një lëvizje kombëtare për të tundur e shkundur çdo zyrtar

September 12, 2017 22:06

Bregu: Të nisim një lëvizje kombëtare për të tundur e shkundur çdo zyrtar

Megjithëse deklaroi se tashmë ishte e papunë, ish-deputetja dhe ish-ministrja Majlinda Bregu nuk mund të heshtë kur vjen puna tek gratë dhe mbrojtja e tyre.

Pas kërkesës së prokurorisë që kërkoi burg përjetë për Ferdinand Rukon, i cili vrau bashkëshorten e tij duke e hedhur nga dritarja e banjës në qytetin e Fierit, Bregu e indinjuar thotë se janë shtyrë 4 seanca dhe se tashmë burri vrasës do përfitojë nga gjykimi i shkurtuar.

“Çfarë duhet të ndodhë më, që një burrë që vret gruan, gjakftohtë, në kushtet e urdhrit mbrojtës, në rastin e Fierit edhe në prani të fëmijëve të mitur, të vuaje dënimin maximal që njeh ligji, burgim të përjetshëm?”, pyet ndër të tjera Bregu.

Ajo kërkon nisjen e një lëvizjeje kombëtare për të tundur e shkundur çdo zyrtar, gjyqtar, prokuror, avokat, gazetar, OJF, dhe jo vetëm të këtij vendi, që të kuptojnë e veprojnë, pasi dhuna dhe vrasja e grave nuk është çështje kulture e zakoni por është krim kundër jetës që po merr përmasa terrorizmi.

STATUSI I BREGUT

Ne dhjetor te vitit te kaluar, nje grua, Liljana Zhezha, nene e dy femijeve, u flak nga dritarja e shtepise prej burrit te saj.

Asokohe i kerkova nga Ministrit te Drejtesise, Ministrit te Brendshem, Prokurorit te Pergjithshem edhe Presidentit te Republikes, zbardhjen e plote te ngjarjes e cila niste me papergjegjshmerine e zvarritjes se urdherit te mbrojtjes deri tek absurditeti i jeteses se viktimes dhe vrasesit te saj ne te njejtin apartament.

(Ne fakt, keshtu e parashikon Ligji per Masat Parandaluese te Dhunes ne Familje,i cili duhet ndryshuar me urgjence). Gjykata thoshte se kish lëshuar Urdhër Mbrojtje;
policia thoshte se nuk e kishte marrë; pushteti vendor nuk dinte gjë.
I kerkova edhe Kryetarit te Bashkise Fier, te ndihmonte dajen e femijeve te Liljanes, pasi i mori te dy jetimet e vegjel ne shtepine e tij.

Pas Liljanes kane humbur jeten edhe dy gra te tjera deri tek rasti i gjyqtares Fildez Hafizi.
Por cfare ndodh sot.

Nga dhjetori 2016 jane zhvilluar 6 seanca gjyqesore kunder burrit qe flaku nenen e femijeve nga dritarja. Keto, prane Gjykates se Krimeve te Renda Vlore.

4 seanca jane shtyre me sebepe gjykatash; 2 prej tyre sepse vrasesi thoshte se ishte semure; 1 se mungonte avokati dhe 1 se mungonte prokurori.

Ne seancen e dyte vrasesi ka kërkuar gjykim të shkurtuar dhe gjykata e ka pranuar. Sot ne seancen e 6-te, prokurori kerkon qe denimi nga i perjetshem te jete 35 vjet dhe shkak per kete eshte pranimi i gjykimit te shkurtuar nga vrasesi.

Nderkohe qe nuk eshte shqyrtuar kerkesa per heqjen e prinderimit sipas padise se bere nga kujdestari i tanishem i femijeve (daja). Kodi i familjes edhe per heqjen e prinderimit ne te tilla raste te dhunes ne familje, sidomos kur gjema ndodh ne prani te femijeve nuk eshte i qarte.

Kater pyetje me lindin tani:
1. Cfare duhet te ndodhe me, qe nje burre qe vret gruan, gjakftohte, ne kushtet e urdherit mbrojtes, ne rastin e Fierit edhe ne prani te femijeve te mitur, te vuaje denimin maximal qe njeh ligji, burgim te perjetshem?! (neni 79/c i kodit penal)

2. Neni 228 i Kodit te Familjes thote qe “pergjegjesia prinderore hiqet kur prindi shperdoron pergjegjesine prinderore ose tregon PAKUJDESI te rende ne ushtrimin e saj”. Po t’i vrasesh nenen femijeve cfare quhet?!

3. Edhe sa seanca do duhen ne rastin e mesiperm per te marre nje vendim?!

4. A ka njeri qe nuk mendon se dhuna ndaj grave dhe vrasja e tyre eshte krim qe duhet zbutur apo amnistuar?

Nese nuk ka, atehere le te nisim nje levizje kombetare per te tundur e shkundur cdo zyrtar, gjyqtar, prokuror, avokat, gazetar, OJF, dhe jo vetem te ketij vendi, qe te kuptojne e veprojne, pasi dhuna dhe vrasja e grave nuk eshte CESHTJE KULTURE E ZAKONI, por eshte KRIM kunder JETES qe po merr permasa TERRRORIZMI!

September 12, 2017 22:06
Komento

5 Komente

 1. floriri i Bençes September 12, 22:27

  E po tani do ti sajoje pune vetes … po pse moj zonje na hiqesh si e revoltuar? Keto krime ndodhnin edhe kur zotrote ishe ministre, apo atehere nuk degjoje nga veshet, sepse merreshe me gjera me te rendesishme.

  Reply to this comment
 2. asd September 12, 23:09

  Pa tub… nuk te ka hije kercimi.

  Reply to this comment
 3. Tap Topi September 13, 08:26

  PRO lëvizjes kombëtare !!!

  Edhe pse shume e vonuar, edhe pse akoma pjese e nje cete multi-kriminale, e cila ne nje vend me demokraci te konsoliduar perendimore, te pakten pas katrahures se ’97-es, pas shperthimeve te Gerdecit dhe sidomos pas vrasjeve makabre te 21 janarit, ajo duhej te ishte shpallur me dekret te vecante si parti e jashteligjshme, gjithkush duhet te jete vete ne gjendje te beje dallimin midis politikaneve vizionere dhe idealiste, te cilet kane deshmuar here pas here se deshirojne ndyshimin e gjendjes permes sjelljes se koncepteve pozitive, dhe intelekthalerave, te cilet krahas miopise se theksuar, shpirtligesise dhe tendencave per te poshteruar cilindo qe u duket dicka me i “piset” se vetvetja

  Respektoj, vleresoj, dhe do te isha i gatshem te perkrahja fuqishem cdo lloj levizje kombetare, qellimi i te ciles do te ishte sjellja e demokracise (27 vite demokrature), dhe shporrja e cdo zyrtari te korruptuar nga fronet e pushtuara te parlamentit. Parlament ky, i cili normalisht duhet t’u takoje intelektualeve nga me te formuarit dhe nga me te ndershmit, dhe jo kryepocaqirave.

  Reply to this comment
  • Tap Topi September 13, 09:22

   Korrigjim:

   te cilet krahas miopise se theksuar, SHFAQIN SHENJA TE shpirtligesise dhe tendencave per te poshteruar cilindo qe u duket dicka me i “piset” se vetvetja,

   Reply to this comment
 4. anticensurë25642654 September 13, 13:01

  “Bregu: Të nisim një lëvizje kombëtare për të tundur e shkundur çdo zyrtar”
  PA E MARRË MUNDIMIN të lexoj kusurin do ti bëja një pyetje kësaj të lindurës në maj!!
  saliun si perëndinë e demokracisë,a do ta keni në përbërjen tuaj apo jo??
  nëse ai nuk bashkohet me ju!?
  atëherë mos na çani hajdarin!!
  sepse jeni akoma këlyshët e tij të përzënë me shkelma nga strofulla e ndyrësisë!!
  majlinda meqë të futën gishtin,nga PDja,nuk është se tashti je virgjëruar!!je e njëjta buçe që ke qënë dhe kur ishe kotelja e zëmrës së saliut!!
  ti patozi dhe turrli horrash të tjerë!!
  edhe sikur të të merrte rama në qeverinë e tij,si u përfol,prap nuk kishe për tu virgjëruar nga turpet e tua,nga ana që mbajtur deri dje!rama kishte për tu dhjerë më tepër se është!!
  pthuuuuuu,qënje të ulëta!!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*