Brenda dy dekadave femrat mund të mbesin shtatzënë pa nevojën e meshkujve

October 13, 2018 10:45

Brenda dy dekadave femrat mund të mbesin shtatzënë pa nevojën e meshkujve

Gratë australiane do të jenë në gjendje të kenë foshnja pa meshkuj brenda dy dekadave, thotë një ekspert i fertilitetit.

Dr. David Molloy tha se shtatzënitë nuk do të kenë më nevojë për kontributin e meshkujve në të ardhmen në sajë të përparimeve në teknologjinë e fertilitetit.

Minjtë e vegjël që u sollën në jetë kohët e fundit në Kinë, sipas Dr. Molloy, kanë sjellë shpresë se e njëjta gjë do të arrihet edhe në riprodhimin njerëzor.

Aktualisht në Australi, komitetet etike dhe ndalimet ligjore do të ndalonin procesin në njerëz, por Dr. Molloy tha se qëndrimet do të ndryshojnë me kalimin e kohës.

Dr Molloy tha: Sukseset shkencore do të vazhdojnë të ndodhin dhe ato nuk mund të ndalen as nga ligjet.
Kjo do të thotë se çiftet heteroseksuale ku burri ka spermë me cilësi të ulët dhe po ashtu çiftet e grave, mund të kenë fëmijën e tyre gjenetik.

Unë mendoj se do të jetë e mundur për të fekonduar një vezë me një sërë gjysmë kromozome dhe redaktimin e shënjestrës së gjeneve”. Dr. Molloy tha se përparimi në teknologjinë e pjellorisë do të ishte ‘një zbulim i madh’, por vuri në dukje se ishte ‘e rëndësishme për të hetuar rigorozisht sigurinë dhe për të vlerësuar etikën.

Komentet e tij vijnë pas minjve të lindur nga dy nëna në një studim të shkëlqyer që mund të nxiste shpresën për çifte homoseksualë të cilët dëshirojnë fëmijët e tyre biologjikë.

Njëzet e nëntë minj të shëndetshëm u krijuan nga shkencëtarët në Akademinë Kineze të Shkencave duke përdorur ADN-në e marrë nga dy vezë të miut – pa spermë nga një baba.

Minjtë e vegjël u rritën të shëndetshëm dhe madje kishin fëmijë të shëndetshëm të tyre.

Shkencëtarët thanë se nga kjo teknikë mund të krijohen edhe njerëzit një ditë, prindërit e të cilëve janë dy gra ose dy burra.

Gjithashtu lindi edhe një mi nga dy baballarë, por mbijetoi vetëm 48 orë, me disa mutacione të tmerrshme gjenetike, siç është gjuha tepër e gjatë ose pjesë të tepërta.

Shkencëtarët krijuan minj nga e njëjta gjini duke përdorur qelizat burimore ‘haploid’, një lloj qelize me gjysmën e numrit normal të kromozomeve.

Dr. Teresa Holm i Universitetit të Auckland, i cili nuk ishte i përfshirë në studim, e quajti kërkimin “një avantazh të rëndësishëm” dhe tha se kjo nxiti të kuptuarit tonë të gjurmimit gjenetik.

Ajo shtoi se kjo teknikë mund të sjellë një ditë një teknologji që u lejon çifteve homoseksualë të kenë fëmijë të cilët ndajnë ADN-në e të dy partnerëve.

Robert Norman, një ekspert riprodhues në Universitetin e Adelaide, tha:

Koncepti është intrigues për riprodhimin njerëzor, veçanërisht për çiftet e të njëjtit seks. Por ka shumë pasiguri për të bërë përpjekje të tilla për vitet e ardhshme.”

l.h/ dita

October 13, 2018 10:45
Komento

2 Komente

 1. I urrej kriminelet October 13, 11:25

  dikur ne mos gaboj ne vitet 70-80 ka qen ne USA nji
  kriminel ose le ta quajm edhe terroriste i cili
  gjuante disa tipa Shkencetaresh.
  i dergonte paketa bombash
  dhe zhdulku disa prej tyre deri ne castin qe u kap nga Fbi-ja
  dhe u arrestua !

  (…………………..O……………….)

  Reply to this comment
 2. I urrej kriminelet October 13, 11:26

  dikur ne mos gaboj ne vitet 70-80 ka qen ne USA nji
  kriminel ose le ta quajm edhe terroriste i cili
  gjuante disa tipa Shkencetaresh.
  i dergonte paketa bombash
  dhe zhduku disa prej tyre deri ne castin qe u kap nga Fbi-ja
  dhe u arrestua !

  (…………………..O……………….)

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim