Britania: 1.2 miliardë euro deri në 2020 për Turqinë, Shqipërinë…

April 27, 2016 22:26

Britania: 1.2 miliardë euro deri në 2020 për Turqinë, Shqipërinë…

Turqia dhe disa shtete të Ballkanit Perëndimor përfshirë këtu edhe Shqipërinë, do të përfitojnë rreth 1.8 miliardë euro nga Britania e Madhe.

Shuma jepet në kuadër të anëtarësimit të këtyre vendeve në Bashkimin Evropian.

Shuma prej 1.2 miliardë eurosh do të jepet deri në vitin 2020 për Turqinë, Shqipërinë, Malin e Zi, Serbinë dhe Maqedoninë, ndërsa pjesa tjetër do të jepet më vonë.

Jashtë skemës mbetet Kosova dhe Bosnja. Shuma prej 1.2 miliardë eurosh jepet për vendet në periudhën e para anëtarësimit.

Mediat britanike nuk specifikojnë se sa do të jetë shuma për çdo vend.

 

April 27, 2016 22:26
Komento

2 Komente

  1. kris 1 April 28, 01:40

    do ti harxhojme per te shtuar muzeumet dhe per te financuar klerin qe ne europe te hyjme me kulture te larte fetare

    Reply to this comment
  2. Nje qytetar April 28, 16:04

    Une kete pune nuk e marr vesh fare ; – Nga njera ane Britania don me dale fare nga BE-ja , bile ne shqiptareve na e ka friken se do ´ dyndemi ´ne Angli dhe , nga ana tjeter do investojne paraß per integrimin tone ne BE !? A mund te ma shkoqise ndonje njeri kete ?

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*