Britania e Madhe gjobit me 500 mijë paund Facebook

July 11, 2018 20:36

Britania e Madhe gjobit me 500 mijë paund Facebook

 

Enti Rregullator britanik për Mbrojtjen e të Dhënave (ICO) gjobit rrjetin social Facebook.

Pas skandalit së “Cambridge Analytica” dhe përdorimit të të dhënave personale të miliona përdoruesve pa pëlqimin e tyre, Facebook gjobitet me 565 mijë euro.

ICO-ja nisi një hetim në vazhdën e kësaj çështje që përfshin rreth 87 milionë përdorues të gjigandit amerikan të rrjeteve sociale, për të hedhur dritë në lidhje me ndërhyrje të mundshme në referendumin për largimin e Britanisë së Madhe nga BE-ja në qershor të vitit 2016.

Facebook është përfshirë në një situatë delikate prej disa muajsh në skandalin “Cambridge Analytica”.

Kjo kompani britanike është e akuzuar se ka mbledhur dhe përdorur pa aprovimin e përdoruesve të dhëna personale për qëllime politike, për të avantazhuar alternativën pro-BREXIT në Britaninë e Madhe dhe Donald Trump në presidencialet amerikane në vitin 2016.

Grupi e pranoi edhe vetë personalisht se ka qenë në dije që në vitin 2015 se të dhënat personale kishin mbërritur deri në Cambridge Analytica.

Gjithashtu ICO njoftoi se hetimi arriti në përfundimin se Facebook kishte shkelur ligjin, duke anashkaluar mbrojtjen e të dhënave personale.

l.h/ dita

July 11, 2018 20:36
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*