Britania: Misioni i BE kundër skafistëve të emigrantëve ka dështuar

May 13, 2016 11:41

Britania: Misioni i BE kundër skafistëve të emigrantëve ka dështuar

Misioni i Bashkimit Evropian kundër skafistëve, që filloi për të luftuar trafikun e qenieve njerëzore nga Libia drejt Mesdheut po shkon drejt dështimit, deklaroi sot Dhoma britanike e Lordëve.

Ajo shtoi se i ashtuquajturi operacioni ”Sofia” nuk ka rezultate domethënëse, përkundrazi, pasi shkatërrimi i varkave prej druri po i shtyn trafikantët të përdorin gomone duke shtuar rrezikun për jetët njerëzore.

”Ky mision, i inicuar në vitin 2015, ka mundësuar shpëtimin, deri tani, të 9 000 personave”, tha Dhoma e Lordëve.

Megjithatë, sipas komandantit të këtij misioni, admiralit Enrico Credendino, operacioni konsiston në shpëtimin e 14 mijë personave, shkatërrimin e 115 varkave dhe arrestimin e 70 skafistëve.

May 13, 2016 11:41
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*