Bujar Nishani dhe Shqipëria, e parë ndryshe

Nga Fate Velaj August 28, 2014 12:48

Bujar Nishani dhe Shqipëria, e parë ndryshe

Nga mediat u informuam për pjesëmarrjen e Presidentit të Republikës në “European Forum Alpbach”, në Tirol të Austrisë. Mediat reflektuan gjerësisht panelin ku merrte pjesë dhe presidenti shqiptar, i përfshirë në një monolog jashtë kontekstit të panelit. Por, jo vetëm kaq. Bujar Nishani, fliste për gjendjen politike në Shqipëri, por Shqipëria të cilës ai i referohej qe një vend tjetër, një kohë tjetër, një sistem tjetër, diçka tjetër…

Në fakt unë mund të quhem “i brendshëm” i këtij forumi qysh prej vitit 2004 kur marr pjesë si i ftuar gati për vit. Kam pasur mundësinë të asistoj në shumë referate presidentësh, kryeministrash dhe dialogje të tyre me filozofë e intelektualë të shquar pjesëmarrës në seksionin e debateve politike të këtij forumi. Gjatë kësaj ekperience intensive mëse 10 vjeçare në Albach Forum, nuk kam dëgjuar, dhe padyshim do ta mbaja mend, asnjë president të flasë siç foli Presidenti i Shqipërisë Nishani për vendin e tij. Asnjëherë.

Vitin e shkuar në të njëjtin panel ishte i ftuar Heinz Fischer, Presidenti i Komisionit Europian Barroso dhe Presidenti i Tanzanisë. Ky i fundit nuk zgjodhi të fliste aspak për problematikën e Tanzanisë, por foli për vështirësitë me të cilat përballet një kontinent i tërë. Ai foli për sfidat politike dhe ekonomike të kontinentit, por për asnjë moment nuk përmendi të “zeza” të vendit të tij.

Në fakt as ish-kryeministri kroat Ivo Sanader, paçka se në vendin e tij po përballej me një proces gjyqësor, nuk foli për politikë autoritare e makinacione politike. Padyshim, ai mund të kish zgjedhur të shfajësohej për procesin, që disa kohë më pas do ta sillte nga Austria në Zagreb në pranga, por nuk e bëri.

Në ditë mjaft të vështira për atë vetë si individi e si politikan, Sanader në një platformë ndërkombëtare, zgjodhi të ishte as më shumë e as më pak, se Kryeministri i vendit të tij.

Kam qenë referues dhe organizator aktivitetesh në këtë forum. Aktiviteti më i rëndësishëm për mua, për shkak të asaj ç’ka solli tek audienca, ka qenë ai me titull “Shqipëria-e parë ndryshe”. Bëhej fjalë për një ekspozitë me fotografi, të mijat dhe Ardian Fezollarit dhe një seri bisedash të titulluara “Good Morning Balkan”.

Jo pak presidentë, kryeministra, ministra të jashtëm e ministra kulture kanë vizituar këtë ekspozitë dhe kanë asistuar në biseda, të zhvilluara në një atmosferë përtej politikës dhe brenda një këndvështrimi tjetër për realitetin ballkanik. Ishte këndvështrimi i një artisti që u largua pa punë, e pa shpresë në vendin e tij, por që tashmë, e shihte të ardhmen e Shqipërisë veçanërisht, por edhe të gjithë rajonit në Bashkimin Europian.

Aspak nuk ka artisti detyrim të ketë një vizion shprese. Ashtu siç dhe presidenti nuk e ka detyrim. Gjithsesi, artisti ka privilegjin ta shohë Shqipërinë ndryshe, por mesa kam vënë re unë në këtë forum, këtë privilegj nuk e ka përdorur asnjë përfaqësues shteti. Në Alpbach Forum presidenti Nishani zgjodhi ta shihte Shqipërinë ndryshe, por jo me shpresë si një artist shqiptar që la vendin para shumë viteve, por thjesht ndryshe; në një kohë tjetër, një vend tjetër, diçka tjetër…

Kjo do të qe e kuptueshme në rastin e një artisti, por jo në atë të presidentit të cilin e la, në Albach Forum, të pangjashëm me asnjë tjetër, për raportin që kishte me vendin e tij, për Presidentin qartazi një vend larg Europës dhe jo në drejtim të saj, pra një Shqipëri tjetër…

Nga Fate Velaj August 28, 2014 12:48
Komento

33 Komente

 1. genti August 28, 13:17

  DELETED. Per arsye etike komenti u fshi nga moderatori

  Reply to this comment
  • Altin Balaj August 28, 16:15

   Lexova shkrimin dhe u bera kureshtar nga fakti qe Fate Velaj ne shkrim shkruan se ka qene shume here i ftuar ne kete forum dhe paska organizuar dhe referuar aty. Hapa faqen e tij http://www.velaj.com dhe gjeta kete leter te presidentit te ketij forumi i cili mes te tjerash i shkruan:
   …me kënaqësinë më të madhe kujtoj ekspozitën tuaj të vitit 2006 me titull „shqipëria- e parë ndryshe“. fotografitë e tua sa poetike dhe realiste n’a hapën të gjithëve neve një këndvështrim të ri për vendin e panjohur.
   me ekspoziten „good morning, balkan“ ne e vazhduam bashkëpunimin tonë edhe në vitin 2008.
   ju nuk jeni vetëm një artist, por edhe një ndërtues i mrekullueshëm urash ndërmjet kulturave, që e di fare mirë cdo të thotë të ndërtosh infrastrukturën për shkëmbimet kulturore ndërmjet popujve dhe regioneve të ndryshme europaine.për mua është një nder dhe kënaqësi e jashtëzakonshme, që të kam fituar ty si mik dhe si partner të european forum alpbach.

   në punën dhe në të ardhmen tënde ne të urojmë të gjitha të mirat që mund te marrë mendja.

   përzemeërsisht
   dr. erhard busek
   president i european forum alpbach

   Reply to this comment
  • feniks August 29, 08:27

   Fate!
   Te pershendes per cfare ke bere ne te kaluaren per shqiptaret,por ne kete shkrim,ne vend qe te mesoja ndonje FRAZE SE CFARE MUFKASH ka derdellitur ky Nishani ne Austri,lexova vetem per …….”BELUL GJERAQINEN”!!!

   Reply to this comment
 2. sonila August 28, 13:24

  Me falni po ca ka dashur te thote ky autori me keto qe ka shkruar? Pfffff

  Reply to this comment
 3. Endri Muho August 28, 13:29

  Uuuuu Fatjaaaa. Hahahahahaha. Hajde Fate hajde. Hahahahaha.

  Reply to this comment
 4. Lleshi August 28, 13:50

  Ore Genti mos e sha Presidentin se i ngre vleren ! Duhet te jemi realiste ! Na ka zene kjo e keqe dhe kur te vjen e keqja , hapi deren – thote populli !

  Por ti si forumist , duhet te kesh respekt per vendin tend ! E shikon se sa demokraci te zhvilluar qe ka ? Invalidet e mendjes i ben edhe Presidente ! Pa me thuaj , ne cilin vend te botes e ke pare kete ?

  Pra shiko “anen e mire” te gjerave !

  Por nga ana e polatikes , do te sihte me me vend ta mbyllnin ne Pallat te Brigadave dhe mos ta linin te dilte qe aty !

  Me sa njoh une literaturen , keshtu ia kane bere nje mbreti anglez , kur ai u be invalid nga mendte e kokes ! Por sic duket ne Shqiperi nuk duan te mesojne nga Europa !

  Dhe kete e ka demostruar pikerisht Bujar Nishani – alias President i Republikes !

  Reply to this comment
 5. skelari August 28, 14:12

  fate nuk ka asgje te keqe te jesh elektricist. zanat i nderuar esht.

  Reply to this comment
  • Sokol Haruni August 28, 16:04

   po edhe fatja nuk e fsheh qe eshte elektricist o vlla. ja edhe me kete shkrim e tregon .

   Reply to this comment
  • Skelari i molit August 28, 21:14

   Po ca keni me fatmirin o morra ,o legena .Atij si elektricist i hapen dyert e Europes dhe pritet nga Presidenta shtetesh ,Kryeministra ,ministra ,eshte Qytetar Nderi ne disa shtete .Ne Shqiperi ben detyren e shume ministrave ,kurse ju e kaloni kohen duke ngrene fara sa tek Bonua deri tek Skela o Ske-kar…

   Reply to this comment
  • feniks August 29, 08:32

   O “skelar” shpellari!
   Nuk eshte turp te kesh qene femije CERDHE,KOPSHTI apo te kesh bere …..CICIN ne breke!!
   Problemi eshte qe ta pranosh me kenaqesi se CFARE KE QENE,KU DHE SI JE RRITUR,KUSH JANE PRINDERIT E TU,SHTEPIA E LINDJES etj,por ……KUSH JE TANI,o sylesh!!!
   Edhe Sali Berisha ka lindur ne KASOLLE BASHKE ME DHITE,por tani eshte bere TMERRI I SHQIPERISE,ARMIKU ME I ZI SE TE GJITHE PUSHTUESIT BASHKE!!!
   Pra MUT ka qene ,por me MUT eshte sot!!

   Reply to this comment
 6. ALBERT August 28, 14:15

  FATE DI GJE U MBYLL KRISTALI SE ME DUHET EDHE MUA NJE DIPLOME.

  Reply to this comment
 7. Antoneta August 28, 14:20

  Ky Fate eshte ai tipi i veshit te Rames qe e mori pastaj ne pune si shperblim ? Po kenaqu me rogen qe mer o Fate c’te duhet me te shkruar. Gjej ndonje vesh tjeter Rames qe te sigurosh rogen edhe per mandatin tjeter ate bej. Nuk e kam kuptuar asnjeher c’gjen Rama te tipa te till.

  Reply to this comment
 8. dallga August 28, 14:29

  Bujar Nishani megjithe pavleresine e tij te madhe sidoqofte ka me shume vlera se ty o Fate. Je per te ardhur keq. Vai a lavorare themi ne ketej.

  Reply to this comment
  • Tiku te 3 Racat August 29, 06:41

   Dallga! Bujar Nishanit i hapen dyert tani qe eshte president. Dje jo te gjitha. Mban mend ku ka qene i ftuar? Kaluan 2 vjete dhe ka qene i ftuar vetem 2-3 here. po kur te iki qe aty? sdo e mbajne mend gjitonet nese ka qene apo jo president. e mban mend Bamir Topin? po rexhep mejdanin…?i therret me njeri keta. i ke parre rrugeve te tiranes neper klube me djemte e lagjes? Sa per Fate Velaj, panvaresisht disave qe shkruajne ketu qe mbajne inatet e kohes kur loznin me porta hungareze te fusha e lagjes me faten dhe shkruajne emra me pak germa, ata e dine fare mire se kush eshte Fate Velaj. Ata e pershendesin rruges, e takojne kur vete ne vlore…por, nga cmira e tyre qe jane pa dhembe ne goje, pa lare prej javesh e mbajne eresa kudermon bulevardi ngaqe dhjesin shtrember e muti e shurra ju merr shalet, te vetmin ngushellim qe kane eshte kafe interneti se aq leke kane: 200 lek sa per internet
   Fate Velaj ka 15 vjete qe leviz kancelarive te europes. me presidenta shtetesh qe eftojne e vleresojne, me kryeministra e ministra e …
   Ju i dini te gjitha keto. do i mesoni perdite dhe do shkruani perseri sic dini ju te shruani sepse ju shkruani shkurt se 200 lek te vjetra keni ne xhep dhe ju mbaron koha e internetit dhe ju ndjekin

   Reply to this comment
 9. Gezime Zeqiri August 28, 14:34

  Ky shkrimi eshte kopje e keqe e “Doni me per Belulin? “. Cojeni te Portokallia se ne gazeten tuaj te nderuar nuk ka lidhje. Mos e ulni nivelin se deri tani jeni gazeta me serioze ne treg nga opinionet dhe shkrimet qe keni.

  Reply to this comment
 10. univers August 28, 14:44

  Nuk e lexova dot deri ne fund.

  Reply to this comment
 11. Roland August 28, 14:58

  Pse ca pune ben ky Fatia? Eshte ne stafin e Rames? Po ca pune ben aty nje si ky? E mbaj mend para 3 vitesh kur e takova ne aeroport te Milanos se e njihte kusheriri im qe ishte me mua. Me kujtoi Kocin e teto Ollges dhe jemi mekur se qeshuri kur iku. Tani e ka marre Rama ne pune?! Hajde shqiperi hajde.

  Reply to this comment
 12. Klara August 28, 15:13

  Shkrim delirant bosh.

  Reply to this comment
 13. Gjovalin August 28, 15:36

  Fate tani te esht mbushur menja qe ben edhe politik te madhe mer lal ? Po mir e ke qe kalon kohen duke postu foto n FB e duke u vesh e kombinu cuditshem c’te duhet mer lal me politik ty? Te ka pjell kenezi qe t mori Edi n pune mer lal e bj qef verdalla ter diten. Mos shkruj me se na emocionove perlotshm lol.

  Reply to this comment
 14. Bosh August 28, 16:31

  Komentet tuaja jane bosh fare. Nuk kapeni me problemin qe kemi 1 president jo normal qe flet si shefi i opozites se Pakistanit, por me individin qe ka shkruar artikullin.
  Kapeni tek universiteti i munguar sikur te jete çelesi i suksesit i vetem ne jete, nderkohe qe shumica syresh me diploma sot po perfundojne kamariere, marangoze apo shtepiake e pune te tjera te rendomta.
  Tregoni varferine tuaj shpirterore dhe cinizmin me nje element kaq periferik, kur suksesi dhe arritjet e tjetrit eklipsojne çfare profesioni ka patur kur ka lene Shqiperine.
  Ju kujtoj qe shume asa te informatikes boterore nuk kane marre kurre nje diplome universiteti ne jeten e tyre. Po ashtu dhe ish zv/kancelari dhe ish Minister i Jashtem i Gjermanise Joschka Fischer nuk e ka patur nje te tille.
  Perceptimin tuaj per Fate Velajn e hedhin poshte arritjet e punes se tij. Nuk mundet qe nje “idioti” t’i hapen dyert e Europes po te mos kete kontribuar diku per mire. Klikoni linkun me poshte dhe krahasojeni me veten sa te vogel e keni boten ne perditshmerine tuaj. http://www.velaj.com/?cid=1,104.

  Sa per temen fola perciptazi me siper. Ky president po u merr kohe te arte nga jeta shqiptareve duke ngadalsuar reformat, duke mbrojtur drejtesine e kalbur dhe duke i vene shkopinj nen rrota imazhit te ketij vendi ne syte e nderkombetareve. Roli i presidentit duhet te jete mbi palet edhe kur s’i perket maxhorances qeverisese ose te jap doreheqjen nese nuk bashkjeton dot me kete fakt. Shqiptaret kane humbur shume kohe ne gati 2 dekada e gjysme demokraci, nuk kane borxh te humbin me tej per tekat e nje dordoleci te tille.

  Reply to this comment
 15. Ali Beu August 28, 17:42

  Ja edhe Fate qe po xhiron Bosh tani me komente qesharake per te share komentuesit e mbrojtur veten. Fateeee degjoji njerezit, viri gishtin kokes, shikohu para pasqyres, kujtohu kush je edhe reflekto. Mos bej gjelin Bosh. Le qe nuk ke faj ti e ka Edi Rama. Vazhdo Fate vazhdo ti. Njerezit jane bbudallenj. Ti je gjeni.

  Reply to this comment
  • Skelari i molit August 28, 21:18

   O Ali Argati ,ju te gjithe qe shkruani e pini kafene qe nga Teatri deri tek Tozua .Skelari i Molit u njeh me rrenje e dhemballe qe nga j,e s,e nja 5-6 te tjere por ka edhe nga ata qe nderrojne nicket o te mbaruar ,o Ali qe jo me ket e ke zgjedhur ket nick bombastik ku ke dash te besh sinjifikativin .

   Reply to this comment
 16. Emigranti August 28, 18:30

  Çudite shqiptare s’mbarojne, Rama s’te krijon pershtypjen e nje injoranti, aq me teper nje artist, ky fyelli perse i duhej

  Reply to this comment
 17. patoku August 29, 07:18

  KY PRESIQEN QE KEMI SOT DO SHKOJE NE LIBRIN GINES I PARI PRESIDENT SKIZOFREN NGA LAZARATI DHE SHERBYES I BANDITIT TE VUQIDOLIT MALOKUT IDIOTIT TE SHEKULLIT O SALI MORE GOMAR PSE NUK SHKOVE TA TAKOJE MERKELIN APO ISHE I PALARE TE VINTE ERA MORRA IK MORE ZHULC MULLETI

  Reply to this comment
 18. ngjyra August 29, 08:56

  Nuk e njoh kush eshte ky Fatia, po me duhet te them qe paskan te drejte te gjitha ata qe e komentojne negativisht sepse mjaft i habitur e indinjuar shoh ate qe vihet re dukshem qe qenka futur vete ne 2-3 raste per te komentuar duke fyer e share njerezit. Po a nuk eshte keshillatr per kulturen te Rama ky ? Zot ca paske bere o Edi Rama. Si arrin ti more individ fyen njerezit e u kujton qe jane te varfer ? Edhe cfare pasatj qe zotrote qenke borgjez mos kujton se parate i japin vleren njeriut ? Njeriut i jep vlere thjeshtesia, ndershmeria, modestia dhe zgjuaresia. shoh qe zotrote qenke shume larg ketyre vlerave. Edi Rama Tung.

  Reply to this comment
  • Vlora August 29, 10:01

   mire e tha ky Fatja , po kujt ja tha , kujt ja tha … me sa kuptoj une nga shkrimi presidenti Nishani ( qe e kemi nishan e kemi ) ka folur ne Austri si anetar i PD dhe jo si president i nje vendi …ne politiken e jashtme ka nje qendrim qe i kaperzen kufijte partiak per cdo politikan .. inetesat kombetare qendrojn mbi ato partiake … kete duhet ta dije cdo politikan dhe aq me shume nje presient ..po ai stan aty bulmet si Nishani dhe ju qe komentoni ben..

   Reply to this comment
 19. Gomari August 29, 11:37

  Nuk e lexova deri ne fund, nuk doja me lodh koken me budalliqe. Fatja nuk me cudit se i eshte mbushur mendja qe di me bo diplomaci e politike qekur ka maru shkelqyshem Kristalin, por keto gazetat qe botojne Fate ziun me habisin fare.

  Reply to this comment
 20. Tung August 29, 16:14

  Megjithese jam Vlonjat, nuk e kam pas njohur Faten derisa para nje apo dy vjetesh lexova ne gazete per disa aktivitete qe ai kish organizuar neper Europe. Te them te drejten, si Vlonjat, u ndjeva mire. Mu duk dicka shume pozitive pasi, te rrime shtrember dhe te flasim drejte, Vlora ime e dashur nuk eshte shquar shume per kultivim intelektualesh. Ndoqa edhe nje interviste te tij nepermjete internetit dhe perseri me pelqeu. Por mbas asaj interviste do ndihesha akoma me mire sikur te mos lexoja nje sere shkrimesh dhe intervistash qe zoti Fate ka bere ne shtyp. Mburrje te pafund. Nje intelektual i mirfillte eshte ne gjendje qe edhe te tregohet modest edhe te nxjerre ne dukje arritjet e tij me perunjesi. Per me teper postimet e Fates ne pergjigje te komenteve vetem ja ulin vlerat.
  Miqesishte nga nje Vlonjat ne mergim.

  P.S. Edhe shkrimi ne fjale do kish vlera pa pjese e autolevdatave.

  Reply to this comment
 21. Tiku te 3 Racat August 29, 19:00

  Dallga! Bujar Nishanit i hapen dyert tani qe eshte president. Dje jo te gjitha. Mban mend ku ka qene i ftuar? Kaluan 2 vjete dhe ka qene i ftuar vetem 2-3 here. po kur te iki qe aty? sdo e mbajne mend gjitonet nese ka qene apo jo president. e mban mend Bamir Topin? po rexhep mejdanin…?i therret me njeri keta. i ke parre rrugeve te tiranes neper klube me djemte e lagjes? Sa per Fate Velaj, panvaresisht disave qe shkruajne ketu qe mbajne inatet e kohes kur loznin me porta hungareze te fusha e lagjes me faten dhe shkruajne emra me pak germa, ata e dine fare mire se kush eshte Fate Velaj. Ata e pershendesin rruges, e takojne kur vete ne vlore…por, nga cmira e tyre qe jane pa dhembe ne goje, pa lare prej javesh e mbajne eresa kudermon bulevardi ngaqe dhjesin shtrember e muti e shurra ju merr shalet, te vetmin ngushellim qe kane eshte kafe interneti se aq leke kane: 200 lek sa per internet
  Fate Velaj ka 15 vjete qe leviz kancelarive te europes. me presidenta shtetesh qe eftojne e vleresojne, me kryeministra e ministra e …
  Ju i dini te gjitha keto. do i mesoni perdite dhe do shkruani perseri sic dini ju te shruani sepse ju shkruani shkurt se 200 lek te vjetra keni ne xhep dhe ju mbaron koha e internetit dhe ju ndjekin

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*