Buka e bardhë apo e zezë? Ja kush është më e shëndetshme sipas ekspertëve

December 17, 2017 18:16

Buka e bardhë apo e zezë? Ja kush është më e shëndetshme sipas ekspertëve

Duke u bazuar në një studim të ekspertëve të Britanisë së Madhe, buka e bardhë është një burim i rëndësishëm i ushqimit dhe paralajmërimet për rrezik nga buka e bardhë nuk janë të vërteta.

Një hulumtim i ri i bërë nga shkencëtarja e ushqimit Dr. Aine O’Connor, duke u bazuar në Fondacionin e Ushqimit Britanik në Londër, zbuloi se mendimi se buka e bardhë është e rrezikshme ka qenë një gënjeshtër e bërë nga ushqimorët dhe shkencëtarët e shëndetit në televizione të ndryshme.

“Profesionistët e shëndetit duhet t’i largojnë mendimet e tyre për bukën e bardhë. Buka është një burim i rëndësishëm i ushqimit”, tha ajo.

“Duke mos konsumuar bukë të bardhë nga mendimi se nuk është e mirë, njerëzit po humbasin shumë vitamina vitale, si dhe minerale”, bënë të ditur hulumtuesit.

December 17, 2017 18:16
Komento

5 Komente

 1. C'a bohet kshtu December 17, 19:09

  Zoterinj te gazetes “Dita” studimi eshte bere ne Britanine e Madhe dhe u sherben atyre.
  Ne Shaqiperi duhet te thuhet bene mire apo jo pigmenti ngjyrues qe perdoret ne prodhimin e e bukes se “zeze” dhe per lloje te tjera bukesh.
  Ne furrat e bukes vjen vetem nje lloj mjelli dhe prodhimet e bera me kete miell te bardhe dalin sipas kerkeses qe kane klientet deri ne kulac, buke leperushi, buke diabetikesh etj maskaralleqe.
  Kontrol lesh….

  Reply to this comment
 2. C'a bohet kshtu December 17, 19:10

  Zoterinj te gazetes “Dita” studimi eshte bere ne Britanine e Madhe dhe u sherben atyre.
  Ne Shqiperi duhet te thuhet bene mire apo jo pigmenti ngjyrues qe perdoret ne prodhimin e e bukes se “zeze” dhe per lloje te tjera bukesh.
  Ne furrat e bukes vjen vetem nje lloj mjelli dhe prodhimet e bera me kete miell te bardhe dalin sipas kerkeses qe kane klientet deri ne kulac, buke leperushi, buke diabetikesh etj maskaralleqe.
  Kontrol lesh….

  Reply to this comment
 3. Niko December 17, 20:12

  Bravo gazeta Dita, ne shlelje te ligjit! Boton nje artikull dezinformues per qytetarin.Cili eshte instituconi zyrtar qe ka bere studimin ? Cilit shtet i perket ky institucion ? Cili autoritet shkencor e institucional e ka certifikuar kete studim? Apo vari torben, rendesi ka te marrim ca leke nga biznesi per reklamen qe i percjellim ne publik.Futi nje emer aty “sipas eksperteve britanike”. Pra sipas jush qenkan bere bashke gjithe ekspertet e Anglise ,Uellsit, Skocise,Irlandes se Veriut, Gjibraltarit,

  Reply to this comment
 4. Niko Shpiragu December 18, 00:20

  Na the qe buka e bardhe ka vlera, por nuk na the ndonje gje per buken e zeze. Ne fund nuk na the se kush eshte me e mira per ta perdorur. Mendoj se cfare shtrohet ne titullin e nje artikulli duhet ti jepet pergjigja e duhur, ndryshe artikulli konsiderohet i shkruar nga nje njeri fare i pashkolle, mbasi mesuesit nuk te kalojne po te shkruash keshtu.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*