“Bularati”, paralajmëron Meta: Të përgatitemi për provokime të tjera

November 15, 2018 22:31

“Bularati”, paralajmëron Meta: Të përgatitemi për provokime të tjera

Presidenti Meta, i ftuar mbrëmjen e sotme në Open të gazetares Eni Vasili, foli edhe për çështjen e Bularatit, duke e cilësuar atë si aspak rastësore, madje tha se duhet të përgatitemi me provokime të tjera.

Ai tha se ka paralajmëruar edhe shërbimet në vend që të “hapin sytë”.

E rëndësishme të bëhet një analizë më e plotë e gjithë administrimit të një situate të tillë e të përgatitemi për provokime të tjera, sepse kemi përpjekje në vazhdimësi për të stisur raporte të paqena në funksion të axhendave të ndryshme që si shpërbejnë paqes në rajon”, tha Meta.

I kam paralajmëruar shërbimet tona të hapin sytë prej kohësh për situata të tilla që s’janë sporadike”, shtoi kreu i shtetit.

Kemi të bëjmë me një provokim të qëllimshëm dhe një përpjekje për të përshkallëzuar tensionet. Duhet të jemi të qetë në teorikë dhe të përmbajtur dhe të vendosur në respektimin e ligjeve tona”, shtoi Presidenti.

Por a do ndikojë ngjarja në Bularat negociatat me Shqipërisë e Greqisë? Presidenti Meta përgjigjet:

S’ka arsye pse duhet të ndikojë. Duhet të mbetet një ngjarje e izoluar, por përpjekjet për acarimet e marrëdhënieve shqiptaro-greke do vijojë. E rëndësishme që ne të jemi të qetë dhe të përmbajtur”.

v.l/ Dita

November 15, 2018 22:31
Komento

11 Komente

 1. demo November 15, 23:26

  Ktheni autobuzet me huligane greke ne kufi,ose kur lejoni huliganet greke te vijne te perdhosin flamurin shqiptar,dhe Integritetin kombetar,,atehere lejoni dhe autobuzet e Laberise,Camerise,dhe vizitat e Lazove komshij den baba den,se ata dijne ta hedhin VALLEN LABCE NE BULARAT.

  Reply to this comment
 2. KORçARI November 15, 23:28

  Ja hodhëm bythës më duket, Eni Vasili e rregjistruar në borderotë e Shërbimit të Fshehtë Grek (U dha me Emër dhe Mbiemër lista nga vetë Grekët) , dhe Like Floriri (siç e quan Sali Muti) i cili punon herë për Sërbin dhe herë për Grekun (Mvaret nga shuma) u mblodhën të “Qajnë “Hallet e Kombit Shqiptar, Komb që e kanë Shitur për 5 aspra , Sa me fat që jemi…….

  Reply to this comment
 3. Shqiperia armiqet me te medhenj i ka ne pushtet November 15, 23:35

  O like muti ti je i pari qe kerkon destabilizimin ne shqiperi, bashk me “greket” dhe saliun qe na jeni qepur si muti pas kepuces per 28 vjet me radhe.

  Reply to this comment
 4. MH November 15, 23:51

  Gjendja ne shqiperi po vihet ne siklet.Mjaft e dyshimt.Nga veriu ekziston nji Serbi kryenejqe mepretendime kokfortesi per te mos njohur kosoven shto dhe mos pranimin per tolerime.Nga jugu Greku ka fillue ofensive shoviniste per nji hero idiot grek duke e cilesue Heroi i dites ne interres shovinizmit te tyre kunder Shqiperise.
  Mos t’iu duket e pa rendesishme shkrumocja e ushtrise ne vitin 1987.Po te kishim ushtrin e armtosun sic e kishte diktatori.Greket do mendoshin 100 here pa te mernin inisiativa te rrezikshme.
  Si perfundi;T’ia dim per nder Sali Berishes per kete garanci pavarsie te shtetit Shiptare.

  Reply to this comment
 5. ASAP November 16, 00:30

  Ram o derzi,
  na hape pune
  edhe ti
  fute grekun
  ne Shqiperi

  E shkatarroi
  nje Cameri
  vrau preu
  gra e femije

  Ti i hape varre
  nga Bularati
  te na vij
  vit per vit
  sikur nderon te tit

  Ti o ram
  me fjale te bukura
  qenke me keq
  se enver mavria
  qenke si
  sal berisha
  si met likja
  me tradhetar
  se tradhetia

  Reply to this comment
 6. Dridhe me lesh Monike. November 16, 00:57

  Po llap koqja Likja i Cepanit kryekomandant i forcave “ushtarake” pa ushtare.
  “Ushtria” shqiptare ka vetem gjenerale, oficere dhe kaptere, qe rendojne mbi supet e taksapagueve.
  Nuk kemi pse te PREGATITEMI per provokime te tjera, jepi drejtim qe ne fillim, merri zvarre te vetequajtur greke nga Dule, Tavo e me rradhe, ashtu sic e meritojme, veru grekeqireve kufirin tek thana.
  O Like o Kokekatror ti bashke me Saliun dhe Ed Drogen keni lejuar te varrosen eshtra gomeresh e qensh ne vend te ashtequajturve ushtare greke te vrare ne Shqiperi ne luften Italo-Greko.
  Na del qe me shume ushtare greke jane vrare ne Shqiperi se ne Gerrqi..
  Vorrezat e grekerve ja kane kaluar ne numer atyre te partizaneve dhe patrioteve shqiptare te vrare ne luften e dyte Boterore.
  Mos e beso po deshe, kjo ndodh ne Albanistan.

  Reply to this comment
 7. Arbëror Epiroti November 16, 07:19

  Po. Ky është një qendrim serioz, i qartë, i plotë. dhe i përgjigjet sa realitetit dhe përpërgjegjshmërisë së personaliteteve shtetërore . Më në fund, mezi dëgjuam një zë të vërtetë që ka 38 vjet që na ka munguar!
  Populli i kupton situatat por ai bëhet me krah kur shikon se arrin ta kuptojnë edhe ata që u takon ta kuptojnë.
  Arbëror Epiroti

  Reply to this comment
 8. Arbëror Epiroti November 16, 07:20

  Po. Ky është një qendrim serioz, i qartë, i plotë. dhe i përgjigjet sa realitetit dhe përpërgjegjshmërisë së personaliteteve shtetërore . Më në fund, mezi dëgjuam një zë të vërtetë që ka 38 vjet që na ka munguar!
  Populli i kupton situatat por ai bëhet me krah kur shikon se arrin ta kuptojnë edhe ata që u takon ta kuptojnë. Mblidhe Këshillin e sigurisë.
  Arbëror Epiroti

  Reply to this comment
 9. socialisti November 16, 08:51

  Edhe pse po thu se Bularati s’ka me ndiku ne mardheniet Shqiperi-Greqi zor se ket e beson vete presidenti. Hej dreq, ku na qelloi kur ne pushtet jemi na socialistat. Te ishte Berisha ne pushtet do kishim bere namin duke ulerit se Berisha po na fut ne lufte me greket.

  Reply to this comment
 10. Pellazgos November 16, 15:28

  Presidenti I nje shteti kukull Meta nuk ka interes te futet ky vend ne Evrope,kuptojeni.
  E para eshte qe ky I merr urdherat nga Erdogani prandaj pa marre “Kompasin” vete te mase ujerat nuk do e firmose.
  E di mire fhe Evropianet ja kane bere te qarte qe pa u zgjidhur ceshtja e kufirit nuk ka Evrope dhe keshtu do marrin arratine neper rruget e botes,por jo ne Turqi.
  Duket se Greqia nuk ja ka nevojen me “Shqiperise” se e ka ndare mendjen qe te vendose vete 12 milje me Turqine,qe eshte edhe me Ligj Nderkombetare.
  Kjo do te thote qe Shqiperia I ka ditet e zymta dhe si e tille i leverdise kupoles Islamike.
  Prandaj Greqia e ka ndare mendjen se me keta nuk behet pazar dhe dihen tani levizjet e Greqise.
  Mirepo Rama duhet te marre masat ne kufi dhe ushtri dhe mos tu jape rritje rroge por tja ule me shume ndryshe puthu me Milon.
  Harta eshte e qarte,ose firmos marreveshjen dhe e prish me Dum Baben ose prit provokime,nderhyrje me te drejten nderkombetare dhe hapi I fundit dihet.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim