“Bularati”, Rama: Greku popull mik, por ka dhe gomerët e vet

November 8, 2018 21:19

“Bularati”, Rama: Greku popull mik, por ka dhe gomerët e vet

Kryeministri Edi Rama bëri një koment në lidhje me protestat e sotme në Bularat gjatë varrimit të Kostandin Kacifas, minoritarit grek të vrarë nga RENA gjatë një dylfutimi me armë.

I ftuar në Real Story, Rama tha se populli grek është popull mik dhe se minoriteti grek është tepër i respektuar, por sipas tij “si çdo popull ka gomerët e derrat e vet”.

“Mendoj që ajo që shihet nga disa si dobësi, është forca e vlera e këtij vendi. Ne nuk jemi një vend ku luftohet me arkëmortet dhe provokatorët e varrimeve, jemi një vend ku ndodhi sot diçka që në vendin fqinj nuk mund të imagjinohet.

Unë refuzoj dhe i bëj thirrje të gjithëve të refuzojnë shprehjen “na erdhi greku”. Nuk është ky populli grek, populli grek nuk është armiku ynë, është vend ku shqiptarët kanë gjetur strehë. Por ky popull ka dhe gomerët e derrat e vet. S’ka nevojë për komente të tepërta, është një ngjarje në një fshat që u mor peng nga disa njerëz qesharakë. Lanë shijen e një shfaqje groteske duke përdhosur dhe vetë të vdekurin që medemek respektuan,” tha Rama.

 

v.l/ Dita

November 8, 2018 21:19
Komento

17 Komente

 1. Ylli November 8, 21:32

  Mund te mos ta duash Ramen ose mund te jesh i djathte ( siç jam dhe une) por kjo nuk eshte arsye per te mos perkrahur kryeministrin tone ( kushdo qofte) kur perplaset me monstrat fqinje.
  Me pak fjale Edo….ja u ke fut bukur.!!

  Reply to this comment
 2. C'a bohet kshtu November 8, 22:02

  O Ed Droga nuk eshte ashtu sic thua ti…. , ndermjet gomere dhe derrave sic jane greke-qiret ka edhe njezez te mire.
  Po e na e bejne Shqiperine te ndjehemi me keq se emigranteemigrante, na del Vorio Epir deri ne Shkoder. Mjaft me, tregohu vendin, veri kufirin tek thana greke-qireve e mos na caj me trapin te na thuash se keshtu do Europa Kurva Plake e me pamjen e Doris Pack.

  Reply to this comment
 3. demo November 9, 01:22

  Gomari ku greket po bartin mllefet dhe synimet e qarta antishqiptare eshte Edi Rama.Tamam si ai Gomari frikacak qe po e cante ujku, i jepte gajret vetes:Ishalla jam ne enderr!,ashtu dhe Edi Rama po e kalon me batuta GJENDJEN E RENDE KU E KANE CUAR SITUATEN VARREZAT GREKE NE JUGE..
  Frika e Rames nga Presioni Grek mund ta perkeqesoje me tej situaten.Shovinistet greke tash jane trimeruar dhe do te kerkojne me shume ne te shtatat ne te 40 t.Varrezat jane shtuar.MBLIDHNI KOCKAT E GREKEVE DHE HIDHJA NE KUFI,KJO ESHTE ZGJIDHJA.Rama ka frike,.Eshte e natyrshme,nuk eshte turp ta pranosh.Te gjithe njerezit nuk jane njesoj.Ne kete situate kryaministri shume,shume europian duhet te jape doreheqjen Partia socialiste ka plot anetare trima qe mund ta perballojne kete situate.
  Na duhet nje kryeminister Skenderbejan,meqe jemi edhe ne vitin e Skenderbeut.

  Reply to this comment
 4. anticensurë25642654 November 9, 09:19

  “Po nje meleon shqyptare qe punojne dhe jetojne ne Greqi cfare lloji gemershe jane?”
  -një pjesë është këthyer në gomer grekë,që nuk flasin më as shqipen!!pra janë bërë më gërk se gërku!!
  -pjesë tjetër kanë mbetur për inerci shqiptarë me tendencë për të mbrojtur grekun!
  -një pjesë tjetër kanë infekruar bastardë si puna tënde dh ei kanë bërë antishqiptarë të tërbuar!
  dhe për ta mbyllur o shkërdhatë olimpike
  të shkërdheftë gomari tërë fisin!!
  pasi ti kemi dhënë 5 paketa me viagra!!

  Reply to this comment
 5. anticensurë25642654 November 9, 09:26

  “Greku popull mik, por ka dhe gomerët e vet”
  po mor pallosh po,por pjesa mike ka vetëm 14 deputetë,pra as 10% nuk është!!
  pjesa e gomerëve është kusuri!!përfshirë dhe sivëllein tënd qiprasin!!që e quajti normal zëmërimin për aktin terrorist të një ekstremisti të tij!!
  po mor gomar po!!ti e di fare mirë se sa gomerë janë tje!!sa herë mendon për ta sikur ke menduar për vete!sa herë sheh gëkun sikur ke parë veten në pasqyrë!!hy debil muti

  Reply to this comment
 6. anticensurë25642654 November 9, 09:27

  “minoritarit grek të vrarë nga RENA gjatë një dylfutimi me armë.”
  a ja keni idenë e fjalës dyluftim-mor gomerët e thamos??

  Reply to this comment
 7. KAVAJOTI November 9, 11:14

  Nuk kam votuar dhe nuk votoj kurr >>> motivi nuk >>>>respektohet>>> kushtetuta e>>> Shqiperise!!!

  Reply to this comment
 8. Jimi November 9, 13:04

  Mire qe na e the’ ti se ne nuk e dinim! Po si nuk paska Shqiperia ca gomere, qe te benin ne Greqi kete qe bene grekerit ne Shqiperi?

  Reply to this comment
 9. Jimi November 9, 13:05

  Mire qe na e the’ ti se ne nuk e dinim! Po si nuk paska Shqiperia ca “gomere”, qe te benin ne Greqi kete qe bene grekerit ne Shqiperi?

  Reply to this comment
 10. Dodona mbi Tomorr November 9, 14:57

  Kryeminister Rama ! Mua nuk me shqeteson se “erdhen Greket”se sa deklarata e Kryeministrit Cipras:”Beme gjen e duhur ……..i perligjur”Pra qeveria Greke jo vetem nuk kerkon falje per ate qe ndodhi por gati e nxit sepse thote se ngjarja ishte e perligjur !dhe nuk permend te drejten e organeve tona te rendit per t’iu pergjigjur nji terroristi qe terrorizon banoret e fshatit te vet dhe qellon kunder forcave te rendit:

  Reply to this comment
 11. Dodona mbi Tomorr November 9, 16:40

  Kryeminister Rama!Mua nuk me shqeteson fakti se “erdhen Greket”se sa deklarata e Krueministrit Grek Cipras:”..beme gjen e duhur , zemerimi ishte i perligjur”.Bene gjen e duhur se bashke me turmat dhe ministren e kultures na derguan nji terrorist qe e lane si kalin e Trojes qe lane dikur Greket per te sulmuar Trojen ?! Apo per ate “zemerimin e perligjur”te bandave vorioepirote qe u dynden si dikur , ne vitet 1914 kur ata sulmonin shtetin e sapoformuar Shqiptar dhe terrorizonin popullsine e pafajshme per ta detyruar te deklarohej greke!Ajo ishte pamja ne Bularat , ku edhe gazetaret Shqiptare nuk u lejuan , sikur te kishin hyre gabimisht “ne token Greke”Bile edhe deputete te parlamentit Shqiptar me lane pershtypjen sikur ishin te parlamentit Grek!Ishte i perligjur ky histerizem i turmave vorioepirote?C’pune kishin ata atyr ?Ndjenin dhimbje per nji terrorist te vrare nga forcat e nderhyrjes se shpejte Shqiptare per mbrojtjen e popullates vendase dhe siguris te kufijve shteterore ?Ne raste te tilla ,ne situata te papranushme duhej te kerkohej falje nga Cipras !Por kjo jo vetem nuk ndodhi ,por u perligj histeria “Vorioepirote!

  Reply to this comment
 12. Dodona mbi Tomorr November 9, 16:46

  Kryeminister Rama!Mua nuk me shqeteson fakti se “erdhen Greket”se sa deklarata e Kryeministrit Grek Cipras:”..beme gjen e duhur , zemerimi ishte i perligjur”.Bene gjen e duhur se bashke me turmat dhe ministren e kultures na derguan nji terrorist qe e lane si kalin e Trojes qe lane dikur Greket per te sulmuar Trojen ?! Apo per ate “zemerimin e perligjur”te bandave vorioepirote qe u dynden si dikur , ne vitet 1914 kur ata sulmonin shtetin e sapoformuar Shqiptar dhe terrorizonin popullsine e pafajshme per ta detyruar te deklarohej greke!Ajo ishte pamja ne Bularat ne 8 Nendor , ku edhe gazetaret Shqiptare nuk u lejuan , sikur te kishin hyre gabimisht “ne token Greke”Bile edhe deputete te parlamentit Shqiptar me lane pershtypjen sikur ishin te parlamentit Grek!Ishte i perligjur ky histerizem i turmave vorioepirote?C’pune kishin ata atyr ?Ndjenin dhimbje per nji terrorist te vrare nga forcat e nderhyrjes se shpejte Shqiptare per mbrojtjen e popullates vendase dhe siguris te kufijve shteterore ?Ne nji raste te tille ,te papranushem duhej te kerkohej falje nga Cipras !Por kjo jo vetem nuk ndodhi ,por u perligj histeria “Vorioepirote!

  Reply to this comment
 13. Dodona mbi Tomorr November 9, 17:06

  Kryeminister Rama!Mua nuk me shqeteson fakti se “erdhen Greket”se sa deklarata e Kryeministrit Grek Cipras:”..beme gjen e duhur , zemerimi ishte i perligjur”.Bene gjen e duhur se bashke me turmat dhe ministren e kultures na derguan nji terrorist qe e lane si kalin e Trojes qe lane dikur Greket per te sulmuar Trojen ?! Apo per ate “zemerimin e perligjur”te bandave vorioepirote qe u dynden si dikur , ne vitet 1914 kur ata sulmonin shtetin e sapoformuar Shqiptar dhe terrorizonin popullsine e pafajshme per ta detyruar te deklarohej greke!Ajo ishte pamja ne Bularat ne 8 Nendor , ku edhe gazetaret Shqiptare nuk u lejuan , sikur te kishin hyre gabimisht “ne token Greke”Bile edhe deputete te parlamentit Shqiptar me lane pershtypjen sikur ishin te parlamentit Grek!Ishte i perligjur ky histerizem i turmave vorioepirote?C’pune kishin ata atyr ?Ndjenin dhimbje per nji terrorist te vrare nga forcat e nderhyrjes se shpejte Shqiptare per mbrojtjen e popullates vendaseteterore ?Ne nji raste te tille ,te papranushem duhej te kerkohej falje nga Cipras !Por kjo jo vetem nuk ndodhi ,por u perligj histeria “Vorioepirote! dhe siguris te kufijve sh

  Reply to this comment
 14. katarakti November 9, 17:41

  Me pelqen ky Rama me mençurine dhe pjekurine e tij. Nuk mund t’i heqesh nje presje deklarates se tij se”“Mendoj që ajo që shihet nga disa si dobësi, është forca e vlera e këtij vendi. Ne nuk jemi një vend ku luftohet me arkëmortet dhe provokatorët e varrimeve, jemi një vend ku ndodhi sot diçka që në vendin fqinj nuk mund të imagjinohet.
  Unë refuzoj dhe i bëj thirrje të gjithëve të refuzojnë shprehjen “na erdhi greku”. Nuk është ky populli grek, populli grek nuk është armiku ynë, është vend ku shqiptarët kanë gjetur strehë. Por ky popull ka dhe gomerët e derrat e vet. S’ka nevojë për komente të tepërta, është një ngjarje në një fshat që u mor peng nga disa njerëz qesharakë. Lanë shijen e një shfaqje groteske duke përdhosur dhe vetë të vdekurin që medemek respektuan,” tha Rama.
  Kjo ngjarje me kujton ate te shtatorit 2018. kur turmat e ndersyera moren arkivolin e Hajdarit dhe e perdoren si kokecjapi kunder dyerve te kryeministrise. Vandalet i puq gjaku me duket. Sidoqofte shteti shqiptar ne kete ngjarje u tregua dinjitoz.

  Reply to this comment
 15. katarakti November 9, 17:43

  Me pelqen ky Rama me mençurine dhe pjekurine e tij. Nuk mund t’i heqesh nje presje deklarates se tij se”“Mendoj që ajo që shihet nga disa si dobësi, është forca e vlera e këtij vendi. Ne nuk jemi një vend ku luftohet me arkëmortet dhe provokatorët e varrimeve, jemi një vend ku ndodhi sot diçka që në vendin fqinj nuk mund të imagjinohet.
  Unë refuzoj dhe i bëj thirrje të gjithëve të refuzojnë shprehjen “na erdhi greku”. Nuk është ky populli grek, populli grek nuk është armiku ynë, është vend ku shqiptarët kanë gjetur strehë. Por ky popull ka dhe gomerët e derrat e vet. S’ka nevojë për komente të tepërta, është një ngjarje në një fshat që u mor peng nga disa njerëz qesharakë. Lanë shijen e një shfaqje groteske duke përdhosur dhe vetë të vdekurin që medemek respektuan,” tha Rama.
  Kjo ngjarje me kujton ate te shtatorit 1998, kur turmat e ndersyera moren arkivolin e Hajdarit dhe e perdoren si kokecjapi kunder dyerve te kryeministrise. Vandalet i puq gjaku me duket. Sidoqofte shteti shqiptar ne kete ngjarje u tregua dinjitoz.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*