Bumçi, i shqetësuar për shërbimin diplomatik: Qeveria po ndjek politikën e vitit zero

January 22, 2014 15:16

Bumçi, i shqetësuar për shërbimin diplomatik: Qeveria po ndjek politikën e vitit zero

Deputeti demokrat, Aldo Bumçi, akuzoi sot qeverinë se po godet sektorin e diplomacisë, duke kaluar sipas tij në listë pritjeje 52 profesionistë të këtij shërbimi. Bumçi, ish-ministër i Jashtëm gjatë muajve të fundit të qeverisjes “Berisha”, tha se “gjatë këtyre 4 muajve të qeverisjes Rama- Meta diplomacia shqiptare si dhe mbrojtja dhe avancimi i interesave tona kombëtare kanë marrë një sërë goditjesh”. Ai akuzoi për dëm në marrëdhëniet me SHBA. Më herët Bumçi eshte shprehur se protestuesit kundër shkatërrimit të armëve kimike siriane i “çoi para ambasadës Amerikane, Rama”

Sot, deputeti ish-ministër tha se Rama gjithashtu është fajtori për “mosmarrjen e statusit të vendit kandidat në dhjetor”.  “Si asnjëherë tjetër numri i shteteve që i thane JO Shqipërisë, u rrit duke përfshirë vendet më të rëndësishme të Bashkimit Europian, si Gjermania, Franca, Britania e Madhe; Një JO që u ripërsërit nga nivelet më të larta të Bashkimit Europian dhe vendeve anëtare kur ne deklaruam se ishim ekstremistët që na penguan të marrin statusin. Dëmi që shkaktoi deklarimi dhe nominimi i partnerëve tanë strategjikë, një qasje e gabuar, e panevojshme e cila krijoi çoroditje në marrëdhëniet tona dhe dëmtoi diplomacinë tonë”, tha Bumçi, sipas të cilit “në Ministrinë e Jashtme po punësohen persona që nuk kanë statusin e diplomatit, por merren në punë për shkak të lidhjeve nepotike”.

 

January 22, 2014 15:16
Komento

33 Komente

 1. demokrati November 16, 19:10

  more plera. si nuk e kuptoni se genjeshtrat qe leshonit cdo dite kuer ishit ne pushtet,ju denuan,dhe vazhdoni perseri te hidhni shashka.me keto veprime kurre nuk do te keni mundesi te vini ne pushtet.ju me kohe e keni bere veten per burg.

  Reply to this comment
  • arianit November 16, 20:07

   Buuuuummmcccii haahhahaha njeri pa shtylle kurrizore,
   me pak fjale, nje LARO politik.

   Qe te mos keqkuptohem, eshte laro jo pse eshte
   i djatht, por eshte refren i perseritshem, me pak
   fjale zhurmus politik, vari k,,,,

   Reply to this comment
  • tomor berati January 22, 21:23

   o m…Po nuk ishit ju qe VETEM MIQTE TUAJ punesuat.Harove qe na u be ambasador edhe dhendri i Jozit luis helli,djali i neritan cekes,gruaja e shefereresheferedin shehut,kuneter ,baxhanaker e lloj lloj tip ordineresh.Turp o idjoti i zhulalit.

   Reply to this comment
  • elio January 22, 23:59

   genjeshtar qesharak!

   Reply to this comment
 2. saaaaaaaaaaaaaaaaaaali November 16, 19:20

  me keto deklarata me vjen keq qe po ta them o bumci
  por ngelesh shume idiot ne politike dhe i je futur kot kesaj pune

  Reply to this comment
 3. tanino November 16, 19:22

  ti qe del e flet tani mire ben sepse tregon se me cfare mostrash kemi te bejme si nga e majta ashtu edhe e djathta qe naten bejne pazare dhe diten shahen por qe mos haroni se jemi edhe ne ketu qe vendosim.injoranca ne te cilen ndodheni nuk ju le te shikoni pertej te mirave materiale per te cilat keni per borxh te sakrifikoni edhe jeten e nje kombi te tere.por desha tju kujtoj vetem nje gje qe vdekja vjen per cdo njeri qe eshte edhe momenti i dhenies llogari tek i madhi zot edhe ne ate moment nuk do te doja te isha ne vendin tuaj?

  Reply to this comment
 4. Aldo bumci dora vet November 16, 19:25

  Po ca mereni me mua ore une flas kot dhe ju e publikoni

  Reply to this comment
 5. nastradini November 16, 19:27

  ALDO BUMCI T’I KERKONTE SHBA-S TE PRONONCOHEJ PER FAJIN E SAJ PER AFEREN MAFIOZE TE GERDECIT.

  Aldo Bumci perpara se te hedhe akuza kunder Edi Rames si ato te Enver Hoxhes per ambasaden sovjetike ne vitin 1951 per BOMBA imagjinare qe i kishin hedhur vete per te likuiduar intelektualet e mirefillte shqyptare pas masakres se 1946-sdhe te organizonte protesta mbarekombetare ne perkrahje te familjeve te viktimave. Kete gje duhej t’ja kerkonte nderi dhe morali si ish minister i implikuar direkt ne kete afere mafioze te pushtetit lakmitar te Sali Berishes, sepse SHBA-s jane sot ne kete zhvillim demokracie edhe si pasoje e priotestave te shumta qe nga Hindianet e Amerikes, nga zezaket kunder KU-KLUS-Klanit, nga paqedashesit kunder Luftes ne Vietnam e Irak etij.

  Pse flet keshtu nastradini ? Familja e nastradinit ka mbrojtur denbabaden me jeten e prinderve kauzen properendimore dhe pro amerikane te Shqypnise ne vitet e errta te ditatures personale te Enver Hoxhes dhe i shikon protestat kunder ambasadorit amerikan Avrizu si krejt normale, si nje gje qe ka ndodhur shpesh ne SHBA kunder qeverise dhe ne Bote. Shikoni si pritestojne gjermanet dhe francezet kunder pergjimeve te CIA-s qe shqyptaret te kuptojne se nuk ka asgje te keqe te protestohet para ambasades amerikane per nje kauze te drejte. Bile ne kete drejtim ne jemi shume te vonuar, shume me prapa popujve te tjere.

  Familja e nastradinit ka pasur mik shtepie dhe familje Loni Adhamin Sepretarin e pare shqyptar ne Ambasaden amerikane ne Tirane qe kur xhelatet e Enverit po i thyenin kockat e trupit pati fuqi te fliste vetem: “O Zot mbroje Shqypnine nga te shiturit tek Djalli!” Sot Loni Adhamin nuk e njeh kush ne Shqypni, sepse komunistet e Partise se Punes qe morren pushtetin pas 91-it e injoruan totalisht ate, por ka nje tabele perkutjimore tek dera kryesore e ambasades ne Tirane.

  Avrizuja mund te perfaqesoje administreten e John Kerry-it, sic perfaqesonte edhe ambasadori Withers administraten e Kondoliza Rajs, por nuk mund te perfaqesoje popullin amerikan qe e ka treguar historikisht qe eshte ne mbrotje te Popujve te Vegjel ne Bote ne luften e tyre per Demokraci dhe Liri Kombetare. Prandaj te protestosh kunder ambasadorit amerikan per deklaratat e tij te papergjegjeshme ne media dhe TV ne mbrotje te kauzes se John Kerry-it per dempozitimin e LHL te Asadit ne teritorin shqyptar nuk do te thote se ne jemi antiamerikane dhe se kjo gje shte nje “tradheti” ndaj Aleatit Strategjik qe ne kete rast shikon vetem interesin e vet. Nuk duhet te harrojme se ishte po sekretari i Ambasades amerikane ne Tirane i pari qe dha ALARMIN per implikimin e zyrtare te larte ne aferen e piset te Gerdecirt me financime bujare per firmen private “SALIU&SON nga Pentagoni me nje shume mbreselenese prej 300 milione USD? C’ndodhi me tej? Me urgjence ne Tirane zbarkoi Kondoliza Rajs dhe pergenjeshtroi te gjitha deklaratat dhe e mbylli me TAPEN e turpit dhe rezilit historine e Gerdecit duke mos kerkuar falje dhe duke mos demshperblyer familjet e viktimave per kete tragjedi te pamerituar nga shqyptaret.

  Prandaj Aldo Bumci qe ka dale si nje sigurims i Enverit per te zbuluar komplote ARMIQESORE kunder Aleatit Strategjik me mire le te pranoje pjesen e tij te fajit per aferen monstruoze te Gerdecit qe gatiti bashke me Saliun si nje servil bythashites. Le te mos flase Aldo Bumci per protesta e merituara kunder qendrimit te Avrizuse per LHL-te e Asadit qe i sherben me shume karrikes se vet sesa interesit tone kombetar, sepse keto kritika e bejne me te respektuar Shqypnine ne SHBA dhe ne Bote.

  Reply to this comment
 6. raimondi Vlonjati November 16, 19:29

  Po flasin keta palacot e PD-se –Nga gjithe kjo ceshtje me shume u diskretiua PD-ja, sepse tregoi qe po te ishin keta ne pushtet nuk do e pyesnin fare popullin, por do benin si ju thoshte qejfi i Sales

  Kjo ceshtje e armeve kimike tregoi se PD-ja duhet te qendroije ne Opozite per jo me pake se 50 vjet,

  Sepse keta njerez qe ka ne krye PD-ja jante gjithe bastarde , qe e kane treguar me dhjetra here se nulk kane respekt aspak per mendimin e popullit dhe as per elektoratin e tyre demokrat

  Keta batakcinj ne krye te PD-se e perdorin elektoratin e tyre si skllever per te plotesuar qellimet e tyre klienteliste te familjeve dhe te rethit te tyre te ngushte

  Edhe ne kete ceshtje Basha e kishte dhene fjalen per PO , tek pala amerikane sic tha edhe Ambasadori amerikan

  -Ne kete ceshtje PS-ja dhe Edi Rama dolen me te forte, dhe AJO qe ka RENDESI ESHTE se Edi
  duke degjuar vullnetin e popullit vuri themelet e Demokracise se vertete Moderne Europiane

  Absolutisht ne asnje menyre nuk duhet votuar kjo PD.
  ,sepse keta jane nje Grupim Maskarenjsh qe kane si qellim te vetem te poliitkes se tyre Interesat e tyre personale per pushtet , dhe mungesen totale te konsiderates per popullin shqiptar

  Po te ishte PD-ja ne pushtet nuk k as dyshimin me te vogel se Sala do jepte aprovimin pa e pyetur fare popullin

  Sala ju lepinte kepucet grekve qe jane nje shtet rembythje dhe jo perballe Amerikes qe Sala do sillej si nje zvarranik i peshtire , Ky Sali bajga na futi ne Shqiperi iraniane e ujguret qe nuk i merte asnje vend i botes , Shiti pjese te detit tone, Lejoi Janullatosin , Do lejonte mbi 30 vareza greke etj etj pislleqe ala -S.B–Ky ishte qelbesire e piste fare

  Saliu ishte nje Akrep i politkes shqiptare qe me politiken e tij helmonte perdite jeten dhe te ardhmen e kombit shqiptar

  Te gjithe duhet te kene nje gje parasysh __Kjo PD ka nje trashegimi Kriminale, sepse
  1- Ne demokraci kjo PD zbatonte luften e klasave
  2- Kjo PD shkateroi absolutisht cdo gje Industrine, bujqesine, shendetsine, arsminin ,Kulturen,
  Me nje fjale pushteti dhe reforma kriminale e PD-se shkateroi familjen Shqiptare , sepse na zhyti ne nje varferi edhe me te thelle se ne komunizem, duke krijuar nje ..dog eat dog society ,
  me prrjashtim qe per njerezit e rethit me te afert te Kryesise se PD-se te cilit i pasuroi ne kurrizin e varferimit te popullit shqiptar…

  Pushteti mund te ndryshoje, edhe qeveria mund te ndryshoje, edhe kryeministri mund te ndryshoje…..por gjithmone pushtetin duhet ta kete e Majta Socialiste , sepse ka program ekonomik te majte qe ndihmon gjithe Shoqerine

  Do sihte nje tragjedi nqs do vinte perseri ne pushtet ceta e maskarenjve dhe deficenteve pa skaj te PD-se

  Nuk duhet lejuar te vije me ne pushtet ky me inicialet SB…qe do te thote :…Son of a Bitch lol..
  Dhe aq me pak te ngjashmit e tij

  Reply to this comment
 7. Drenicak November 16, 19:29

  Jo Bumq shtaza Edi nuk i drejtoi protestuedit per tek ambasada por ju serbofilet dhe ai qeni plak i juaj.
  Amerikat i kan sherbimet sa mi dit kush qendron pas jtyre protestave .

  Reply to this comment
 8. cuci November 16, 19:40

  popull shqiptar dhisni prane zyrave te pd se pastrues ka plot brenda me i afti prej pastruesve mbetet akoma njeriu qe punon me zell dhe mbas pensionit

  Reply to this comment
 9. astrit November 16, 19:41

  Bumc je nje plehre e Saliut dhe asgje tjeter.l

  Reply to this comment
 10. Marin November 16, 19:54

  Mos ia vini re se ky Bumci eshte homo.

  Reply to this comment
 11. ushtaraku November 16, 20:01

  ik mor njeri pavlera, qe ke te pakten 8 vjet qe ke marre rrogen kot o pleher.

  Reply to this comment
 12. Naftetari November 16, 20:04

  Nuk mund te daleshe jashte injorancise se kryetari dhe ti o plere.

  Reply to this comment
 13. psy November 16, 20:04

  Po ju more plehra te beni t’a prishesh gojen e t’ju shash mbare e prape!
  Perse nuk keni nje gram vetedije sA PER TE PUSHUAR E REFLEKTUAR PER NJE KOHE.ORE JU DHAME SHQELMA BYTHEVE DHE NUK JA U SHOHIM DOT ME FYTYRAT!

  Reply to this comment
 14. ilda zhulali November 16, 20:13

  ty do te vdes ne dru qe me del neper media.

  Reply to this comment
  • DREAM November 16, 21:28

   ahaahhahaahahahhaha Ilda ,mblidhe kte tellallin dhe budallin ,mblidhe .

   Vetem titullin lexova dhe u gajasa se qeshuri …na mbyten idiotet !

   Reply to this comment
 15. Lezhiani November 16, 20:22

  Ore debil qe rastesia dhe servilizmi te ka dhene ato poste qe ke patur,si nuk te vjen turp te genjesh ne menyre te pa skrupullt,je edhe i ri ,jo si ai skilja qe te ka mesuar.

  Reply to this comment
 16. Strazimiri me foke November 16, 20:37

  Ku e keni katandisur veten, shkoni ne shtepi e merruni me hallet tuaja e shikoni se mos u … grate e keni kthyer shtepine ne Hotel, duke ndenjur gjithe diten pas bythes te te rrjedhurit kriminel Sali Ver Llapa.

  Reply to this comment
 17. gozhda November 16, 20:49

  ty bumco dote besote vetem shoku yt i ngushte veshgjati GOMARI.per ato qe thua.

  Reply to this comment
 18. zeni November 16, 20:52

  PeDeristet e ndjejne se do e hane sa krahu nga Amerika. I premtuat qe nuk do te kundreshtoni planin e saj dhe pastaj mashtruat . Berisha dhe Basha mbase e ndjeni veten gangstere te Shqiperise por mos e kruani bythen me gangsteret e botes.Pak polonium dhe perfundoni si Chavezi apo Arafati.

  Reply to this comment
 19. Saliu i SHeqeres November 16, 20:53

  Ueueue,,,doli dhe Bumqi,,,fole dhe ti mor zgjebs i ndyre,,,dhe ty te erdhi goja te flasesh,,,ptu fare e keqe,,te gjithe jashqitja e Sb jeni mor plera

  Reply to this comment
 20. arsen November 16, 21:47

  …………ik ore gore i berishes, te kujtohet keshtu te quajn ty ore koke tul ata qe ti do ti miklosh. je fare pa vler, i rendomet si qytetare ejo pastaj per cfare e mban vehte, shiko hidh nje sy nga serbia bashke me lubovicin…..

  Reply to this comment
 21. Lavdie November 16, 21:58

  hahahaha… me siguri kete deklarate e ka bere aq te rrufeshme ne kohe, Sa koha ndermjete larjes se eneve dhe hekurosjes se brekeve te bashkeshortes… I ziu ti, shko mbaro punet e tjera te shtepise, se ndryshe te mbyti gruja o ziii.

  Reply to this comment
 22. skrapalliu November 16, 22:03

  O bumce je nje plehre e pariciklueshme.

  Reply to this comment
 23. laura gopsi November 17, 01:07

  Jo partia demokratike,por partia retorike,retorik idiote mbi te tjerat

  Reply to this comment
 24. TOTILA NUMERO UNO,,NUMBER ONE !! - i vertete . DIREKT PRENOST. November 17, 02:01

  “Raimond Vlonjati “” !
  Me pelqen komenti yt ,por une nuk po e permbaj zemerimin dhe doja qe te dilja nga vetja im edhe ti japja atij BUCES -BUMCI nje te SHARE VENDCE ,por e lashe kur lexova komentin tend !

  Reply to this comment
 25. toni November 17, 02:32

  po si nuk ke pak seder mor bumc qe thua edi rama nxiti protestat si te duket populli shqiptar ty qe nuk kan as vesh as sy qe ti shikojn gjerat por paskeni qen PLERA si njerez ti dhe te gjith ato qe flasin si ty.

  Reply to this comment
 26. lisdushku November 17, 03:40

  E di cfare jeni ju o Bumce?Ju jeni shkollaret e pamesuar,Hedonistet e pandreqshem,Dendi i pispillosur,tip Enver bashtua,per te cilet flet sot z.Harxhi ne 😮 moj Shqypni e mjera ,Shqypni!
  Ti,Basha,Enkelejdi jeni shoket e bukur te Argites se shemtuar,Ti je minister(tani nuk je me),sepse Argita e shemtuar kerkonte rrotull dendi pa fustan,ne vitrinen e keshillit ministrave te shihte manekinet e saj mashkullore me fytyre femerore..Ti je aty sepse Argita e shemtuar me origjine nga fshati donte te plotesonte idealin e saj, ate qe i mungonte,Ti je aty sepse Argita e shemtuar donte te kompensonte shemtiren e saj me Lulzim Bashen,Aldo Bumcin,Enkelejd Alibeajn.Vajza e mbretit e ka ate luks te loze me manekine te vertete e jo me manekine prej dylli.

  Reply to this comment
 27. Hesapxhiu January 22, 21:47

  Ky injoranti dhe i paturshmi nuk di cfare thote e vetme merite e tij se ka marre per grua vajzen e te ndjerit Zhulali

  Reply to this comment
 28. tirona January 23, 06:31

  Sa here qe e ndjek Aldo Bumcin ne debate mediatike aq here e pyes veten se si ka mundesi qe ky njeri pa piken e intelektit ka qene minister dhe aq me teper ne ministrit me kryesore…Kur flet Aldo eshte si nje njeri qe e kane programuar te thote ato qe duhet te thote dhe ne shumicen e rasteve nuk ka asnje lidhje me temen qe diskutohet…

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim