Bunkeri bërthamor kthehet në fabrikë kanabisi me vlerë 2 mln paund

August 13, 2017 20:07

Bunkeri bërthamor kthehet në fabrikë kanabisi me vlerë 2 mln paund

Tre persona që kthyen një ish-bunker bërthamor në një fabrikë për të prodhur kanabis me vlerë 2 milionë paund u dënuan me 8 vjet burg.

Treshja u kap në muajin shkurt duke u larguar nga bunkeri ku kishin qëndruar për një kohë të gjatë.

Bunkeri i cili ndodhej në qytetin e vogël të Chilmark, në juglindje të Anglisë ishte ndëtuar në vitin 1980 për të strehuar një qeveri lokale në rast të ndonjë holokausti bërthamor. Edhe pse ky bunker nuk është më në pronësi të Ministrisë së Mbrojtjes ai është plotësisht funksional.

Policia zbuloi brenda tunelit rreth 4500 bimë kanabis që prodhoheshin çdo gjashtë javë me anë të disa pajisjeve të veçanta.

Inspektori i policisë Simon Pope tha se “kjo pa dyshim është fabrika më e madhe e kanabisit që ne kemi parë këtu, me rreth 20 dhoma, të cilat shërbenin pë prodhimin e lëndës narkotike”.

Furnizmi me energji elektrike në bunker bëhej në mënyrë të paligjshme, ndërsa pajisjet e ndriçimit kushtonin 140 mijë paund.

Tre personat u akuzuan për prodhim të drogës së klasit B, për pastrim parash dhe vjedhje të enegjisë elektrike.

August 13, 2017 20:07
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*