7 këshilla për burrat (që mund t’i lexojnë dhe gratë)

September 11, 2018 09:25

7 këshilla për burrat (që mund t’i lexojnë dhe gratë)

Je i sigurt që ndjek një stil jete të shëndetshëm dhe të përshtatshëm për shëndetin e mirë të organit tënd seksual? Performancat e mira seksuale mund të kultivohen dhe përmirësohen duke marrë masat e nevojshme. Nëse do një jetë seksualisht të shëndetshme lexoji me kujdes këshillat e mëposhtme:

1: Jeta sedentare

Në bazë të studimeve meshkujt që kanë një stil sedentar jetese ankohen më shumë për probleme ereksioni. Por nëse keni ndërmend të braktisni jetën tuaj sedentare dhe të nisni një jetë aktive, nxitoni…sipas një studimi ndryshimi i stilit të jetesës për të qenë efikas duhet të ndodhë para se të mbushni 40 vjeç.

2: Duhanpirja

Duhanpirësit kanë mundësi shumë të larta për impotencë. Në testet e kryera tek një numër i madh vullnetarësh, ulja e sasisë të nikotinës ka treguar një përmirësim të konsiderueshëm të funksionimit të organit seksual.

3: Numri perfekt

Sipas studimit të publikuar në Revistën Amerikane të Mjekësisë (American Journal of Medicine), të kryesh marrëdhënie seksuale vetëm një herë në javë dyfishon rrezikun për keqfunksionimin e penisit. Doza e këshilluar nga kërkuesit është “tre herë në javë” .

4: Pagjumësia

Niveli i testosteronit (hormon që luan një rol shumë të rëndësishëm në seksualitetin e të rriturve) ulet ndjeshëm në mungesë të çlodhjes dhe gjumit.  Mungesa e gjumit sjell uljen e tonicitetit të muskujve dhe shkakton lodhje dhe humor të keq. Nëse nuk besoni, provoni të mos flini për një, apo dy ditë dhe shiheni efektin që ka.

5: Higjena orale

Bakteret e kavitetit të gojës nëpërmjet gjakut mund të arrijnë lehtësisht enët e gjakut që përshkojnë penisin tuaj.  Probabiliteti i një infeksioni oral është shtatë herë më i lartë tek burrat që kanë probleme me ereksionin.

6: Shalqin…shalqin…shalqin

Duket e pabesueshme, por shalqinët janë të pasur me argininë dhe citrulinë, të cilat favorizojnë zgjerimin e enëve të gjakut. Ideja e shalqinit si viagër natyrale u përpunua në një qendër kërkimi në Universitetin e Teksasit, por u zhduk menjëherë pas luftës që i bënë kompanitë farmaceutike të prodhimit të viagrave.

7: Teledipendenca (varësia nga televizori)

Në gusht 2016 një grup studiuesish danezë publikuan rezultatet e një studimi të kryer nga 2008-2012 mbi 1,210 të rinj, duke zbuluar që ata që shihnin shumë televizor në mënyrë të zgjatur dhe periodike prodhonin më pak spermatozoidë, saktësisht 30% më pak, me 5 apo më shumë orë në ditë para ekranit.

n.s/dita

 

September 11, 2018 09:25
Komento

2 Komente

 1. C'a bohet kshtu October 28, 06:21

  Keshilla me e mire eshte e gjashta”
  Shal-qin, shal-qin, shal-qin…. vzhdo me shal-qi n dhe e sigurt do ta mbash veglen vetem per te bere shurren.
  Po kar-kaleca, vere, mjalte, arra, ndonje “cike” palce etj etj kane dale jashte mode, nuk keshillohen me per shokun hajdar ?

  Reply to this comment
 2. Z/K September 11, 13:22

  Pika 4 nuk ta mbush mendjen.Kur puntoret punonin ne turnin e trete.Nuk kishte nji puntore te pakten qe te mos e kishte kalemin direkt terma per sulme per cdo te pa pritun qe ti dalin para dhe nuk kishte gja t’ia ulin nervat.Ushtrohesh me forcene duarve per ta qetuse .Ai hic po si Anteu i pamposhter, ne te veten se ne te veten edhe ma i terbuar qendronte ne iden mendjen e vet pa njohur asnji lloj tolerimit.Po ligjerisht dhe fiziollogjikisht stonon ,stopon deri byron e komitetit qendrore ne selin mbrenda rrashtes se Krese.I gatshem per jete a vdekje ne krye te detyres.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*