Bushati: Në Europë ka steriotipe negative që na lidhin me islamin

July 31, 2018 10:53

Bushati: Në Europë ka steriotipe negative që na lidhin me islamin

Ministri për Europën dhe Punët e Jashtme, Ditmir Bushati ka deklaruar se në Europë ka steriotipe negative që e lidhin Shqipërinë me islamin, por sipas tij kjo nuk është e vërtetë.

Në një  intervistë me Zëvendës/presidentin Ekzekutiv të Këshillit Atlantik, Damon Wilson, Bushati tha se jeta publike në Shqipëri zhvillohet në një mënyrë evropiane

“Ne jemi një shoqëri laike. Jemi evropiane, dhe në këtë drejtim ka një vendosmëri të fortë si në spektrin politik dhe atë shoqëror për t’u bashkuar me BE-në. Ky është objektivi i dytë më i lartë kombëtar pas bashkimit dhe mbështetjes së NATO-s. Procesi i reformave po shkon shumë mirë. Sigurisht, ka edhe disa stereotipe negative në Evropë që përpiqen të na lidhin me islamin por që janë të pabaza pasi mënyra se si zhvillohet jeta publike në Shqipëri është në një mënyrë evropiane”, u shpreh ministri i Jashtëm.

Sa i përket procesit të integrimit të Shqipërisë në BE, Bushati tha se në shtator ekspertët nga Komisioni Evropian dhe qeveria shqiptare do të ulen dhe do të arrijnë të kuptojnë më mirë mbi përparimin e Shqipërisë në përmbushjen e kapitujve.

“Procesi i shqyrtimit të paketës ligjore dhe institucionale është nisur zyrtarisht disa ditë më parë. Në shtator, ekspertët nga Komisioni Evropian dhe qeveria shqiptare do të ulen dhe do të arrijnë të kuptojnë më mirë mbi përparimin e Shqipërisë në përmbushjen e kapitujve përkatës të acquiscommunautaire [paketa e ligjeve të BE-së].

Në të njëjtën kohë, ky proces do të na japë mundësinë për të pasur një vlerësim të matur në lidhje me nivelin e përputhshmërisë së legjislacionit dhe institucioneve tona me ato të BE-së. Kjo është ajo që do të ndodhë në një nivel teknik.

BE ka vendosur një afat kohor, në rastin e Shqipërisë dhe Maqedonisë, kështu që në qershorin e ardhshëm shpresojmë se do të fillojmë negociatat zyrtare të anëtarësimit.

Ne besojmë se ky proces i shqyrtimit do të na ndihmojë. Së pari, do të kursejë kohë dhe së dyti do të na ndihmojë të jemi më të përgatitur për procesin e negociatave të anëtarësimit.

Nuk ka asgjë që mund të negociojmë drejtpërsëdrejti me BE-në, është më shumë një proces përshtatshmërie. Ne do ta përdorim këtë periudhë kohore në një mënyrë shumë efikase, me ndihmën e Komisionit Evropian”, thotë Bushati.

Sa  i përket çështjeve të rajonit, Ministri Ditmir Bushati tha se angazhimi i SHBA-ve në Ballkan është jetik për të siguruar që mos të ketë asnjë pengesë në përpjekjet e Greqisë dhe ish Republikës Jugosllave të Maqedonisë për të normalizuar marrëdhëniet mes tyre, të cilat në vijim do t’i hapin rrugën kësaj të fundit për t’iu bashkuar NATO-s.

o.j/dita

July 31, 2018 10:53
Komento

24 Komente

 1. Dibrani July 31, 11:17

  dje e kish fajin Saliu,.sot e ka fajin islami

  DASH thot per Shqiperin : korrupsioni me larti ne Bot edhe me 5 vjetet e qeverisjes Rama.

  Gjysori dhe Vitingu i pa – besushem thot DASH

  Jeni shteti me i korruptuar

  Reply to this comment
  • Babalja July 31, 13:04

   Kur ka thene DASH qe korupsioni ne Shqiperi eshte me i larti ne bote?
   Po qe Vetingu eshte i pabesueshem?
   Sa per gjyqsorin ke te drejte po kete mos ja kerko Rames por Saliut, Gjin Gjonit, Artan Brocit , Hajdarit , Kreshnik Spahiut, Bamir Topit, Bujar Nishanit e co.
   99 % e gjyqsotit ishim gjyqtare qe i kane ngritur shkallet e karjeres me mbeshtetjen politike te shqupit.
   Shikoji si po spastrohen njeri pas tjetrit me pasuri maramendese.

   Reply to this comment
 2. lili July 31, 13:35

  Ah jo,ju vetem evropian nuk jeni : Ku keni pare ju n’evrope te prishet i vetmi teater kombtare per interesat e njefusha shpk,ku zotni e keni pare kete ? Cili kryeqytete i evropes pret eukalyptuset gati 100 vjecare per fidanet e Erionit,cilit kryeqytete i evropes e bene kete.PO CILI PARLAMENT n’evrope ndryshon ligjin brenda dites,pa asnje konsultime me njerezet qe preken nga ky ligj siç vepruar me ligjin apostafat per teatrin,cili Parlament n’evrope vepron keshtu ?
  Ju kur nuk beheni evropian,kjo eshte e sigurt se ju pike se pari nuk keni asnje respekt per qytetaret e juaj,e lere me t’jeni ne sherbim te tyre.
  Sa here keni takuar shqiptare neper udhetimet e juaja n’evrope e sa here keni preferuar butikat e luksit edhe bordellot…
  Edhe ju evropian ? Pfffff
  Paragjykimet lindin qe kur t’ju takojne e kur te shohin se cka beni ju sapo jeni neper kryeqytetet e evropes,asnje ne ambasad to prit e perjell diasporen e qytetaret e vete po vtem neper kafe e neper butika,gje qe asnje minister ne evrope nuk guxon me ba pa rezikuar vendin e vete gjate vizitave zyrtare…

  Reply to this comment
 3. Dn July 31, 13:39

  Shqiptaret myslimane jane ne evrope me dekada o debil i albanistanit,e kjo nuk e pengoj as evropen as shqiptaret qe jane te integruar bile deri neper ministrite e evropes,o debil i albanistanit.stereotipet negativ jane produkt i juaj,i narkotraiqeve edhe i pjesmarrjes suaj ne nje mije e nje qind trafiqe qe evropa i di fort mire per ju..

  Reply to this comment
  • Juglindori nga Korça July 31, 14:45

   Shqiptaret myslymane te Shqiperise e Kosoves , derguan ne Siri tek ISIS , numurin me te madh te terroristeve se çdo komb tjeter . Stereotipet negative te myslymaneve ne Evrope (shqiptare ose jo) , perbejne problemin me te madh evropian dhe hordhite e emigranteve myslymane qe kane mesyre Evropen , po krijojne probleme aq te medha , saqe Bashkimi Evropian , per shkak te tyre , po ve ne diskutim ekzistencen e BE-se . Terroristet qe dalin nga rradhet e islamikeve , qe Evropa i ka pritur me buke e strehim , kane kryer akte te pa shembullta terrori ne France , Spanje , Angli , Gjermani e kudo dhe popujt evropiane , nuk i duan , i urrejne , kerkojne debimin e ketyre forcave islamiko-terroriste . Kjo eshte arsyeja e lindjes , perhapies dhe perkrahjes masive qe kane partite populiste e ksenofobe ne te gjitha vendet e BE-se , sepse ne themel te programit te tyre , keto parti kane luften kunder emigracionit islamik dhe debimin e myslymaneve nga kufijte evropiane . Si thua ti Dn , ka faj Evropa qe nuk i do myslymanet , apo vete myslymanet , qe jane te pa bese , qe jane mosmirenjohes , qe urrejne fete e tjera , qe kryejne akte terrori ? Jo te gjithe myslymanet jane terroriste , por ama’ , te gjithe terroristet , jane myslymane .

   Reply to this comment
   • Dn July 31, 18:19

    Evropa nuk i ka stereotipet per myslimanet po per teroristete te cfaredo feje te jene e te cfaredo rryme te jene,sepse do konsensus e jo lufte sikur ju keni qef. Jane disa millione myslimane qe jetojne qetesisht e pa asnje problem ne shoqerine evropiane, e jane vetem disa mije qe jane fundamentalista qe nuk durohen as ne vendet myslimane. Po vetem idiotete e albanistanit nuk e kuptojne kete dallim e duan me patjeter me shfajesuar vetin me kishe antimyslimanizmin e evropes kunder Shqiperise. Vete Papa,shefi moral i evropes ,i tha evropes se cka jemi,po na dell idioti i albanistanit edhe nxhin vendin e vete kot fare me keso deklarata idioteske.
    Sapo per rritje e partive xenofobe, ato jane ne rritje cdo here qe ke krize ekonomike edhe evropa eshte ne krize,mos ngateroni pasojat me arsyen.

    Reply to this comment
    • Juglindori nga Korça July 31, 20:13

     Ti more Dn , kerkon te mbulosh mu.in me sh.re . Jane pikerisht ata “disa milione myslymane” problemi kryesor i Evropes dhe nuk eshte aspak e vertete qe jetojne qetesisht e pa asnje problem . Madje , jane brezi i trete e i katert , qe kane lindur (fjala vjen) ne France dhe pikerisht keta franceze myslymane , behen terroristet me te rrezikshem . Ti quan terroriste “te çfardo feje e rryme”….po pse di ti ndonje terrorist te ndonje feje tjeter perveç asaj myslymane ? Ti thua “disa mije qe nuk durohen as ne vendet myslymane” . Kjo nuk eshte aspak e vertete . Kur kane ndodhur krime e terrore monstruoze ne Spanje , apo France , ne asnje vend myslyman , kurre ndonjehere , nuk u be nje manifestim solidariteti me vendet ku u be terrori , nuk e denoi asnje vend myslyman ne asnje tubim . Kjo do te thote qe , vendet myslymane , e pranojne ne heshtje terrorin ndaj njerzve te rastesishem e te pa fajshem evropiane . Se fundi , partite ksenofobe , nuk kane ne program asgje per krizen ekonomike , por programi i tyre eshte antiemigracion , anti islamizem . Çfare krize ekonomike ka Austria , ku fitoi dhe po qeveris partia xenofobe anti islam Fronti i Bashkuar ? Çfare krize ekonomike ka Hollanda , ku fitoi dhe qeveris vendin ekstremi i djathte anti emigracion ? Çfare krize ekonomike ka Gjermania , ku partia e Merkelit , eshte kunder vete Merkelit , vetem per emigracionin sirian ? Ndersa ministrin tone te jashtem , e kini keqkuptuar te gjithe . Bushati reklamoi ndonje ze ne Evrope , qe i quan edhe shqiptaret si stereotipe te myslymaneve te vendeve te tjera , pra , ai don te thote , qe Shqiperia ka harmoni fetare etj. dhe neve nuk jemi si myslot e tjere . Ky eshte kuptimi i deklarates se Bushatit .

     Reply to this comment
 4. Amerikani July 31, 14:21

  Eshte e vertete qe ka sterjotipe negative ne Europe qe e lidhin Shqiperine me Islamin ne kontekst negativ, por keto sterjotime formohen ose nga mungesa e njohjes se realitetit shqiptar ose nga ndikime politike te financuar nga shtete jo dashamirese te cilave u intereson nje perceptim i tille.
  Nder keto shtete me shume te interesuar qe Europa te krijoje sterjotipe te tille eshte padyshim Turqia e Erdogan dhe Serbia.
  Turqia nen drejtimin e Erdogan e cila po i largohet dita dites parimeve demokratike europiane duke reshkitur ne autoritarizem, me politiken e saj te neo osmanizmit kerkon te ringjalle ne vendet e Ballkanit me shumice muslimane “ndjenjat e vllazerise” qe sipas saj kane egzistuar dikur midis perandorise dhe ketyre popujve.
  Ashtu sic doli dhe nga raportet sekrete te agjensive perendimore kjo gje behet duke financuar dhe blere biznese, politikane, persona publike dhe medja.
  Pa dyshim qe nje rol vendimtar ne kete politike te Turqise erdoganiste luan dhe besimi fetar. Fundamentalizmi, mos dija e varferia dhe se fundi dhe lodhja nga politika e integrimit, padyshim qe e ndihmojne Erdoganin ne qellimin e tij per ti dhene muslimaneve shqiptare qe per nga tradita kane qene gjithmone patriote te mire dhe tolerante, perceptimin se ai (Erdogani) eshte perfaqesuesi i tyre mbare komebetar. Ne nje fare menyre nje lloj Kalifi i ri apo sulltani modern.
  Nqs ne Bosnje nje shtet me perkatesi etnike heterogjene kjo gje behet me e lehte, pasi boshnjaket jane besimtare te ritit fetar musliman suni, duke perjashtuar etnine serbe dhe kroate te krishter ne Shqiperi ky ndikim behet disi me i veshtire pasi Shqiperia eshte nje shtet homogjen per nga etnia por me kater besime fetare baze. Te krishter katolike, e ortodokse dhe muslimane suni e bektashinj.
  Duke qene nje popull qe per shekuj ka ditur te ruaje harmonine fetare dhe respektin reciprok per besimin fetar te njeri-tjetrit, padyshim qe dhe investimi e perpjekja nga ana e politikes se Erdogan duhet te jete me e madhe.
  Feja dhe percarja fetare nepermjet propagandes nga boznese, politikane, personalitete publike e medja te blere, eshte “arma” me e forte dhe e vlefshme per aritjem e qellimit. Kjo nuk eshte nje strategji e re e paperdorur me pare. Me kete politike “perca e sundo” perandoria osmane i mbajti popujt e Ballkanit per 5 shekuj te roberuar.
  Turqise erdoganoste i intereson mos integrimi i Shqiperise ne BE dhe krijimi i perceptimit dhe sterjotipeve te cilat do e lidhnin Shqiperine me Islamin ne kontekstin e nje doktrine fundamentale dhe radikale. Krizat e refugjateve nga lindja e mesme dhe aktet e terorizmit kane bere qe popujt e vendeve europiane te pamesuar me keto gjera ta shikojne Islamin si nje rezik kur ne fakt diçka e tille nuk eshte e vertete dhe ne kete aspekt edhe krijimi i sterjotipeve ant islame kthehet edhe ne nje pengese (deri diku) per skepticizmin e zgjerimit te BE me vende si Shqiperia edhe pse sic permenda ne lart, Islami shqiptar ka karakteristikat e nje feje paqesore dhe atdhetare per nga tradita shume vjeçare.
  Por nqs Turqia i ka mundesite dhe resurset per te mbijetuar si nje shtet i madh shume miljonesh edhe pa BE dhe gjithçka e ben per “madheshtine” e sulltanit te Anadollit, per ne si shqiptare integrimi ne BE eshte jetik. Ne si popull i vogel dhe ne gjithe problemet tona te mungeses se organizimit te shtetit, karakterit individualist dhe mentalitetit fisnor, krahinor e teritorial, nuk mund te mbijetoje ne nje Ballkan nacionalist pa mbeshtetjen e NATO dhe integrimin ne BE ku ligjshmeria dhe organizimi institucional i se ciles do te jete dhe ligjshmeri dhe organizim edhe per ne pas integrimit.
  Gjithashtu dhe Serbia eshte nje shtet po aq i interesuar ne krijimin e sterjotipeve te demshme per Shqiperine te cilat lidhen kryesisht me Kosoven. Duke i etiketuar shqiptaret si islamiste radikale deri dhe teroriste sic u perpoq te shese ne aren nderkombetare luften clirimtare te ushtareve shqiptare te uçk gjate konfliktit dhe genocidot serb te spastrimi etnik ne Kosove.
  Gjithsesi ceshtja e Kosoves sot eshte nje ceshtje qe i tejkalon ballkanike, madje dhe ato europiane pasi eshte tashme nje ceshtje e SHBA si garanruesi me i madh i mbijeteses dhe progresit te shqiptarve ne Ballkan.
  Çfare duhet bere per te mos lejuar krijimin e sterjotipeve dhe perceptimeve te gabuara per Islamin shqiptar!?
  Padyshim per mendimin tim ne duhet te bejme shume kujdes ne radhe te pare ne marredhenjet tona me Turqine e Erdogan. E theksoj me Turqine e Erdogan pasi Turqia sot nuk eshte me Turqia e vjeter e Ataturkt. Ne na duhen marredhenje te mira me Turqine por vetem kaq. Ne aspektin e marredhenjeve ndershteterore si me te gjitha vendet e tjera dhe kursesi nje marrdhenje prefrenciale apo akoma me keq ti japim statusin e nje marredhenieje strategjike. Ne nuk duhet te lejojme nderhyrje te shtetit turk ne punet tona te brendeshme dhe importimin e konfliktit te brendshem turk ne vendin tone. Nje gabim i tille ishte deportimi i te ashtuquajturve gyleniste nga Kosova. Marrdhenjet e Turqise me BE dhe SHBA nuk jane me si me pare. Paerpara disa ditesh Erdoganit ju kerkua nga ana e SHBA lirimi i gazetarit amerikan nje kerkese e shperfillur nga presidenti turk. Flirtimi i Erdoganit me armiqte tradicionale te shqiptareve, ruset dhe serbet, me blerjen e sistemit raketor nga Putini, investimet e medha ne Serbi etj duhet te na bejne te kuptojme qe Turqia e Erdogan nuk eshte me nje vend i dashur per shqiptaret sic ka qene gjithmone me pare. Fokusi yne duhen te jene avancimi i reformave dhe bashkimi i politikes per plotesimin e kritereve per tu bere sa me shpejt pjese e BE. Keto perpjekje dhe vullneti yne per tu bere sa me pare pjese e BE jane dhe arma me e mire e cila do u mbylle gojen sterjotipeve negative europiane per ta etiketuar Shqiperine si nje vend islamik ne konteks te rezikshem. Nepermjet promovimit te vlerave dhe natyres paqesore te komuniteteve tona fetare, harmonise fetare dhe respekti reciprok, ne duhet te bejme te ditur skepticizmit dhe atyre qe nuk na njohin ne pergjithesi se ne jemi nje popull europian te vjeter sa vete jeta dhe me shume se kushdo tjeter na takon te behemi pjese e nje bashkesie te natyrsheme per ne.

  Reply to this comment
 5. Michael Max July 31, 14:31

  Nje fantazme sillen ne Shqiperi. Fantazma e islamizmit! Sa naive, i drejte (si draperi), i qartë (si Zogu i shqiponjes me eren e njeriut!!!!); na tregohet ky Ditziu i Saliut. Po pse trembesh more i uruar. Nese nuk je i qartë se c’fare perfaqëson Europa- tërhiqu. Ti po na thua se Europa nuk na pranon se jemi myslimane?. Mos u mundo t’ja spjegosh shqiptarëve dhe as Europes se c’fare jane shqiptarët. Ne è dime me mire se kushdo se c’fare kerkon Europa . Jo nga populli shqiptar, por nga ju qe nuk dini se ku notoni . Kur them ju, kuptohet e gjithe kupola e klases politike e katër partive, qe jeni Zoti na ruajt dhe na shpetofte me Vettingun ne politike, fill mbas kesaj te drrejtesise saliane. La la la e tralalala
  Mixha Marx

  Reply to this comment
 6. Turgutmut July 31, 15:11

  Idiot minister e keni mbush vendin me shoqata turke me shkolla turke insitute turke che ajo tika turke qe ndertoni vetem xhamija ti ca pret nga Europa

  Reply to this comment
 7. Mark .U.K July 31, 15:12

  Ne nje far menyret Ditmiri ka te drejt.Do ju pyes pse na ndau Europa ne pes shtete.Ajo dihet per te mos len nje turqi tjeter ne Ballkan.Do ju pyes perseri pse E Hoxha e ndau Mirditen ne pes rrethe,dhe pergjigjeja eshte se ishte e gjitha katolike.Si do na pranoj Europa me gjith ket korrupsion e drog qe po furrnizon gjith Europen.Ka me shume Shqiperia mosque (xhamia) se e gjith Europa.

  Reply to this comment
 8. Lili July 31, 18:24

  Mark uk,a e di sa xhamia ka ne evrope e sa myslimane n’evrope ka?
  F
  Meso e fol pastaj se nuk ka faj aspak fakti se jemi mysliman,e intervenimi ne kosove e tregon fort mire kete, po me fakti se kasta politike qe do me shfajsuar vetin per deshtimet e saj ne shqiperine evropiane, qe kjo kaste pra eshte e papranueshme per evropen se eshte kaste kriminele.

  Reply to this comment
 9. Arben July 31, 18:34

  Ne jemi Musliman, ata qe kane problem kete pune

  ta zgjidhin me veten e tyre, nuk I ndihmojme dot.

  Reply to this comment
 10. Arben July 31, 20:08

  Shume paskan shkare.

  Edhe nje here per islamofobat.

  ALLAHU EKBER

  Reply to this comment
 11. nje antiturk i betuar July 31, 20:21

  Ti Arben turku , fol per vehten tende , kur thua “ne jemi myslimane” . Une dhe qindra mijra te tjere shqiptare , jemi kristiane . Shqiperia , per fatin e saj te keq , ka 56% myslimane dhe 44% ortodokse e katolike (kristiane) , ndersa ti je turk , nuk je shqiptar . Mos shkruaj ne gazetat tona , merru me Erdoleshin .

  Reply to this comment
 12. nje banor i Tiranes July 31, 20:27

  Te shofte Zoti ty , turk i felliqur , qe perdor fjalet Allahu Ekber , fjale qe bertasin terroristet islamike para se te vrasin e therrin njerez te pa fajshem . Ç’te permban pragu , more zagar turkoshak .

  Reply to this comment
 13. Epiriot me Zemer e Shpirt July 31, 21:03

  Politikan maskara bythlepires..jazek te qofshin votat e muslimaneve o qelbesire.
  Tranvestiti ripjelles ,si nuk ke turp kur flisni keto idiotesira.Sa muslimane ka Londra si ka Shqiperia me Kosove e Maqedoni bashke o pleher e keqe.
  Te paska tredhur Kocokari
  t’paska ber si dule minoritari
  dukesh qe je nje zog gomari
  Ta kerciten trans katoliket
  zhana zhaket e jevgjitet
  atje ne Brazil o er trendafil
  o dylber koqe shkermoqur
  si nuk fole nje here shkoqur
  ke kaq kohe qe po pallohesh
  me kocian po filtrohesh
  arrite edhe porno te filmohesh
  nga marreveshja e ujerave
  ende ske folur buce e kundrave
  tashi flet edhe brockullit
  sikur je me meningjit
  ti nuk je fare musliman
  seme cifutet ha ne kazan
  se korrupto e soj dylberi
  nuk ke e ke shanc fare
  qe te behesh musliman
  sepse Islami eshte per burra
  jo per te tredhur si ty kurva
  he ndyresire edhe kellire
  hyyyyy o burre qelbesire
  Harram llagapi i agallareve
  atyre trimave te pareve
  ti je nga soji qylollareve
  besimtar i euros edhe dollareve
  dil e fol o mut tranvestit
  o pinderi i ketij oxhaku
  cfare bere me junanet
  me ata fare shejtanet
  sqaroje popullin Alban
  me besimin ne islam
  mos na fol si coban
  si ata qe skane vatane
  se ata dihet jane kurva greku
  mes nesh e tyre eshte hendeku
  fjalet e tyre sme interesojne
  sme rruhet fare se c’fare mendojne
  Une jam alban edhe Msuliman
  me ze meraku per vatane
  ah jo more qen nuk je Bushatlli
  se ata nuk ishin kaurrerri
  por luftuan per kete Shqiperi

  Reply to this comment
  • nje antiturk i betuar July 31, 21:39

   Nje mije here eshte krenari te jesh grek , serb e çfardo tjeter ballkanas , qe e ruajten fene , zakonet e traditat e tyre , se sa ish kristian shqiptar e sidomos kosovar , i konvertuar ne myslyman dhe bythlepires e sherbetor i pushtuesit obskurantist shekullor otoman , qe na la 500 vjet mbrapa Evropes e botes . Ti nuk je Epirot , por nje mbeturine jeniçere . Epirote jane ata 40% shqiptare , qe duruan terrorin otoman dhe nuk u genjyen me tituj e pasuri , por ruajten fene e te pareve dhe qendruan e qendrojne akoma e sot , kristiane si gjithe Evropa . Kthehuni ne fene e te pareve tane dhe brenda vitit , jemi ne Bashkimin Evropian . Kaq e veshtire qenka per t’u kuptuar nje gje qe ben muuuuu .

   Reply to this comment
   • Epiriot me Zemer e Shpirt July 31, 23:23

    Shko gric thyben mistrec coban .Bythlepires jeni ju edhe ky ditziu dylberi brazilit .Na tregoke fene e te pareve ti .
    Nga ky 40%as 5% nuk jane Albane(Epiriote) pjesa tjterjane fise Jyrykesh turkmen stepash khazare kumane coban sic njihen nga ne Epiriotet.Ose kerkellima sllave.

    Reply to this comment
    • nje antiturk i betuar August 1, 12:15

     Ti je epirot ? Po si mund te jete epirot nje Mazllem , Sherefedin , Mahmut , Sheramudin , Xhuma , Islam ? Aq sa ç’eshte epirot Erdogani i Turqise , aq jini dhe ju epirote e albane . Fare e keqe halldupesh shallvaregjere .

     Reply to this comment
   • Arben August 1, 05:54

    Nuk je vone, konvertimi eshte I lire, nuk te pengon njeri.

    Reply to this comment
    • nje antiturk i betuar August 1, 12:19

     Me pare se te bej konvertimin , duhet te te zhduk nga faqia e dheut ty , turk i felliqur . Mua me vjen per te vjelle kur e shkoj neper mend islamizmit , e jo te konvertohem ne nje ideologji fetare gjakatare e kriminale , me nje “profet” kriminel e pedofil .

     Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*