Shtatoret, “mania” për ta paraqitur Hajdarin me muskuj si Stallone

October 28, 2017 20:33

Shtatoret, “mania” për ta paraqitur Hajdarin me muskuj si Stallone

Këto ditë u inugurua në Tropojë, një shtatore e Azem Hajdarit.

Për ish-studentin të cilin Berisha së gjalli e quajti si të futur nga Sigurimi i Shtetit në lëvizjen e dhjetorit, kurse pas vdekjes e heroizoi kjo është e dyta shtatore që ngrihet.

Vec vendlindjes Tropojë, një tjetër shtatore e deputetit të vrarë në shtator 1998, qëndron prej dhjetorit 2012 në Qytetin Studenti në Tiranë.

Ajo që të bie në sy në të dy këto shtatore është mënyra se si është gdhendur në bronz ish-studenti i lëvizjes së dhjetorit ‘90.

Mënyra e paraqitjes së pjesës së sipërme të trupit lë shumë për të dëshiruar.

Hajdari i QS është paraqitur pa këmishë fare, me muskujt abdominalë sikur sapo ka dalë nga palestra. Detaji i pardesysë së bardhë që identifikonte “heroin e demokracisë” në ato vite është ruajtur shumë mirë, por kjo nuk mbulon aspak gafën e bërë me pjesën e brendshme.

Në fakt, ngjan sikur pardesyja është veshur direkt mbi trupin lakuriq, gjë që të kujton më shumë fotot provokuese të meshkujve në revistat e modës, sesa një prej drejtuesve të lëvizjes studentore që thuhet se përmbysi komunizmin.

Edhe në shtatoren e Hajdarit në Tropojë bien në sy muskujt po të paktën aty i kanë veshur një këmishë.

Në QS, ndoshta autori ka dashur të luajë me detajin e muskujve për të treguar forcën e Hajdarit dhe studentëve të tjerë që u bashkuan në ato vite, po duket qartë që nuk ia ka arritur, madje ka bërë të kundërtën.

Berisha asokohe kryeministër u shpreh se “Skulptori e ka derdhur atë me një mjeshtëri të rrallë në bronz dhe unë dua ta falënderoj shumë për këtë punë kryevepër që ka bërë”.

Por në fakt shumica e atyre që kalojnë përditë përpara shtatores në QS nuk kanë gjetur tek ajo heroin e ditëve të para të demokracisë, e aq më pak një kryevepër.

Më shumë të mbeten në mendje muskujt “six pack” të ish-studentit të dhjetorit se mesazhi historik që duhet të mbartë një shtatore.

b.m. / dita

October 28, 2017 20:33
Komento

23 Komente

 1. liri drejtesi December 9, 11:08

  Nuk eshte e larget dita kur te tilla monstra sociale te gjalla apo te pagjalla do te magazinohen painventar ne skutat dhe skajet me te thella e me te largeta te kujteses se shoqerise se perparuar shqiptare. Ku shkelte e shkel kemba e Hajdar-Saliut edhe sot nuk mbin bari. Poshte kujtimi i tyre. Turpi i Kombit – medalja e nderimit qe meritojne ne jete te jeteve.

  Reply to this comment
  • SH.SHAPATI December 10, 11:43

   Keta qena qe shemben komunizmin e ndritur te shokut ENVER!Keta qena qe na bene te harrojme buken e kollomoqit,radhet e ores dy te nates per nje liter qumesht te skremuar,radhet e dyqaneve per 100 gram kafe ne muaj e sa radhe te tjera kudo.Qe na hoqen aksionet dhe zborin ku kenaqeshim ne to e sa kenaqesi te tjera qe na kane hequr.Prandaj meritojne harrese.RROFTE NJE MAJI! LAVDI MARKSIZEM-LENINIZMIT!

   Reply to this comment
 2. geno December 9, 12:09

  Saliu ndoti idealin e studenteve te dhjetorit 1990, duke ngritur statujen e baronit te droges dhe kryetrafikantit te armeve e prostitutave, te cilin per shka te ketyre tarfiqeve serbe e vrau vet duke e nxjerr ne prit perpara selise se PD

  Reply to this comment
 3. Kastrioti December 9, 12:52

  Më lakuriqësinë e bustit, salehi ka dashur të thotë se ” ai nuk kishte antiplumb,prandaj e vramë lehtë!”.

  Reply to this comment
 4. ILIRET December 9, 14:34

  Pas disa vitesh te rinjte do te pyesin: – kush eshte ai burri me duar ne xhepa aty? Me duar ne xhepa rrinte Azemi ? Skulptori e ka dhjere fare. Ju thoni ka veshur pardesy, por ajo duket si kapota e Stalinit, ne Kombinat… Mos eshte trupi i Stalinit dhe i kane nderruar vetem koken?

  Reply to this comment
  • Kastrioti December 9, 16:47

   Unë do u them se ishte një rrugaç, një injorant,që urrente librat dhe shkollën, që dinte vetëm të bënte sherr me këdo (si tropojan tipik), dhe së fundi- trafikant i armëve e që u vra nga grupi rival me “bekimin” e salehit

   Reply to this comment
 5. GJINOJA December 10, 12:17

  NUK ESHTE BUST, ESHTE SHTATORE.

  Reply to this comment
 6. Dhori December 10, 13:21

  Azemi, qe ndjese past, ishte gjysme analfabet. Ishte liruar nga ushtria parakohe per shkak te crregullimeve mendore. Raporti mjeksor eshte dokument zyrtar dhe eshte botuar nga shtypi.
  Por Azemi ishte me i vlefshem se Saliu.

  Reply to this comment
 7. Sharlatant e Trapojes October 28, 21:29

  Kufomat e sali berishit
  e paskan shndruar bodrumin e pd-se ne Palester lol !

  Reply to this comment
 8. intelektuali October 28, 22:13

  AZEM HAJDARI ISHTE THJESHT NJE CUB VRASTAR SI AVNI RUSTEMI

  Kur Sali Berisha filloi trafikun e armeve per ne Afrike dhe vendet e Botes se Trete ne terrin e nates me sekseret profesioniste serbe te Titos, Azem Hajdari tha:

  PO PSE BUDALLA DO TE ME BEJE SALIU MUA?

  Dhe organizoi bandat e tij ne veri per te kontrolluar trafikun qe te detyronte Saliun ta perfshinte edhe ate ne ndarjen e BYREKUT. Kjo ishte perplasja me e madhe midis te dyve dhe relatat midis te dyve u ftohen shume pas kesaj.

  Saliu ra ne 1997 dhe vendin ja zuri rufjani tjeter enverist Fatos Nano dhe puna e pare qe beri ishte qe nen petkun e Luftes se Kosoves te vazhdonte avazin qe kishte hapur Saliu qe me Zhulalin kur coi minahedheset ne Serbi dhe qe lidhi mareveshje me Saliun per te vazhduar trafikun e armeve qe dolen nga depot plot e perplot te Enverit dhe qe shqyptaret nuk e kishin haberin se cfare te benin me to saqe filluan te vrasin njeri tjetrin si zogj pule. Prandaj ne vend qe socialistet ta ndeshkonin Saliun per zullumet e tij te 97-s kur i vuri zjarrin Vatanin me Piramidat e tij hajdute, Fatos Nano e strehoi tek Bashkim Fino Saliun dhe e mbajti si “ujet e paket” per lidhjet e tij me sekseret e Titos per trafikun e armeve ne Bote. Por nuk kishin vene ne hesap Azem Hajdarin qe donte pjesen e tij dhe e quante veten si Kapobande mbi shtetin.

  Fatos Klosi e paralajmeroi:

  KAM INFORMACION SE DO TE VRASIN.

  Po keshtu beri edhe Spartak Poci, por Azemi si CUB verior e quante veten me larte se Sai Berisha dhe se Fatos Nano qe sapo kishte dale nga burgu me akuzat se kishte vjedhur ndihmat italiane per femijet e vobekte.
  Ne kete menyre u be si ferre neper kembe trafikanteve te armeve qe komandoheshin nga dyshja Nano-Berisha. Nje gjeneral kosovar u vra ne Tirane, por Azemi prape nuk vuri mend dhe bandat e tij kerkonin me cdo kusht te kontrollonin trafikun qe shtohej dita-dites me justifikimin se keto arme i duheshin vellezerve kosovare, por qe destinacionin e kishin ne vend tjeter shume me larg se Kosova. Dhe sebepi u gjet kollaj kur situata u be e paduruar duke e kamufluar me hakamrrje politike.

  Ne kete situate sot lind pyetja:

  A MUND TE MITIZOHET FIGURA E NJE CUBI VRASTAR SI AZEM HAJDARI PER PROPAGANDE ORDINERE QE NUK KA ASNJE LIDHJE ME DEMOKRACINE PERENDIMORE?

  sepse:

  Po kshtu mitizoi Enver Hoxha figuren e Avni Rustemit qe ishte gjithashtu nje CUB psikopat vrastar, i cili gjithashtu ka permendoren dhe emerin e tij ne cdo shesh e kend te Tiranes qe eshte:

  REZILI DHE TURPI I SHQYPNISE NE SYTE E BOTES SE LIRE DEMOKRATIKE.

  Po pse me keta cuba vrastare do te hyje Shqypnia ne BE?

  Reply to this comment
  • Po ti cdo ne gazetat Shqiptare October 29, 09:16

   edhe ti “intelektual” i ngjan shume azemit nga “dashuria” qe ke per Shqiperine, po ashtu edhe nga cilesia e debatit. Po gjuha jote ametare eshte greqishtja prandaj shko atje dhe fol greqisht sa te duash.

   Reply to this comment
   • intelektuali October 29, 09:52

    Per ke te ka ardhur keq, se nuk merresh vesh fare nga llogjet qe shkruan ne kete forum te nderuar?

    Per Sali VARKARIN e Enverit?
    Per Toz HAJDUTIN e Enverit?

    apo:

    per vrastaret KILLERA te Enverit si Avni Rustemi, Kajo Karafili, Lym Keta, Nako Spiru me nje ushtri xhelatesh nga pas qe vrisnin njerez zi zogj pule vetem me parrullen bollshevike:

    NE EMER TE POPULLIT JE I DENUAR ME VDEKJE!

    Ku bente pjese edhe CUBI Azem Hajdari qe kujtoi se ishte Kapobande, por qe ishte thjesht nje Spiun i Sigurimit te Shtetit i derguar nga Ramizi sic ishin te gjithe te tjeret pas 1990-s.

    dhe:

    Meso nga intelektuali se fjala e paster shqipe “amtare” shkruhet si “ametare” vetem nga debilet dhe dallkauket injorante dhe se keshtu flasin vetem grekofilet ne Shqypni.

    Reply to this comment
    • Fuck Mark uk, Crusader, Coeur & LOVE + intelektual October 29, 15:13

     intelektu-lesh! Me duket se t’a kam then dhe here tjeter: Merru, me mire, me riparimin e bythes e mos u merr me politike. Ti REALITETIN s’e ke pare me larg bythes tende dhe s’ke sesi……. Ti prostitut qelie, para ’90-s (jo krenar) dhe prostitut semafori pas ’90-s, (shume krenar) apo anetar i denje i SHOQATES DHJEROKRATIKO-SALIKRATIKE E YLBERIT.

     Reply to this comment
    • Kamunisti October 29, 19:15

     Intelektual eshte hera e pare qe jam dakort me ato qe shkruan por korigjo pak opinioni per Avni Rustemin! Avniu mund te kete qene siç thua ti por akti qe kreu ndaj Esat Toptanit, pavaresisht motiveve ishte nje akt patriotik. Esati ishte tradhetar me prova dhe pas kongresit dhe te Lushnjes ngelej serisht nje rrezig potencial antishqiptar.

     Reply to this comment
 9. floriri i Bençes October 28, 22:36

  Llumi i malesive, sa trishtim dhe poshterimi madh per malsoret burra te vertete.

  Reply to this comment
 10. MH October 29, 00:07

  Majfton vlersimi i Berishes per paraqitjen e Hajdarit.Ku e padite vetveten si i pa civilizuar dhe njohes demek i artit te skulpetures(gllenjes) duke e quajtur kryeveper.Ne fakt asht e kunderta.Aspak veper.Po ma shume veper e shemtuar qe duhet paraqitur fizionomin e nji studenti ku spikat intelekti se sa muskujt.Gje qe shtangisti like floriri ia ka lakmi per ato muskuj.Mjere populli shqiptare qe per nji cerek shekulli votoi nji njeri aspak te civilizuar ne krahasim civilizimin e vet popullit shqiptare.
  Ju kujtohet: Do ju ngrije buzqeshjen ne buze.
  Bashkevujates,por vllezer qe do ju ngrije buzeqeshjen ne buze.Deshtak edhe si agjent qe e padit veten me “embargon patriotike”.Ka shume pislleqe qe vertetojn e karakterin e tije mesjetar ne kohe sot moderne.Po do e mbylli me injorancen e tije:Rikosheta Ajrore.Si dhe Krim shteterore pa dashje.

  Reply to this comment
 11. gjermani i fundit October 29, 09:34

  sapo lexova shkrimin e vajzes se Azemit kunder Mustafa Nanos, i cili paska reaguar ndaj shtatores se trete te Azem Hajdarit, duke marre parasysh ate ne qytetin Studenti, tjetren ne Lazarat dhe kete te fundit ne Bajram Curri. Fiks ne vitin 2020, pas tre vjetesh, sigurisht qe çdo qytet i Shqiperise do kete ne shesh nje Azem Hajdar me tuta adidas dhe rrip boksieri, si per te pohuar artistikisht ate qe eshte thene ketu e dy dekada me rradhe; Demokracine e bene pis qysh ne fillim banditet e sojit te Hajdarit. Azemi nuk eshte shquar per muskuj, biles as ka qene sportist ndonjehere. Ishte thjesht peng i mbrojtur nga Sigurimi per te sjelle dobiçin e sapolindur, qe ishte demokracia e shperdoruar. E bija e Azemit ka te drejten e perendise te mbroje “vepren” e babait, por meqe ka studjuar thellesisht konceptet e gazetarise anglosaksone, kam frike se nuk e ka kuptuar se gazetaria ka mision te verteten. Nuk ka rendesi se e shkruan bukur apo vrazhde; ka rendesi qe ta thote. Mustafa Nano ka shume te drejte kur pyet se sipas cilit kriter vendosen shtatoret? Vendos komuniteti, nje grup nismetar, apo me urdher qeveritar? Apo thjesht vendoset shtatorja e Azemit nga gangot e korpusit hajdaras pa pyetur per rregulla qyteti apo komuniteti? I perdorur nga Sigurimi i shtetit – kete e ka thene Berisha vete, Azemi nuk mund te personifikoje Levizjen studentore. Sepse atehere del qe gjithe Levizja studentore ishte e organizuar nga Sig. i Shtetit. Per konkluzion, del qe Azemi eshte heroi fallso. Perveç kesaj, te themi te verteten. Azemi drejtoi falangat e bandave dhe ishte pikelidhja mes tyre dhe udheheqjes politike te PD. Demet ekonomike dhe shkaterrimet e pasurise publike u dirigjuan nga bandat e kontaktuara me grupin e Azemit, qe ndiqte me fanatizem doktrinen e tokes se djegur. Turp te vendosesh ne sheshe qytetesh nje figure banale, qe iu desh forces se re politike per te mbjelle anarki dhe rremuje ne emer te dekomunistifikimit! Turp te merremi edhe njehere me mitin e Azemit, qe pasi e perdoren te gjtiha segmentet antishqiptare, me ne fund e lane ta zgjidhte me grushta dhe revolver pas shpine sherrin e fundit. Ndjese paste, ne oren e fundit shpresoj ta kete kuptuar sa hajvan ishte.

  Reply to this comment
 12. intelektuali October 29, 09:53

  Per ke te ka ardhur keq, se nuk merresh vesh fare nga llogjet qe shkruan ne kete forum te nderuar?

  Per Sali VARKARIN e Enverit?
  Per Toz HAJDUTIN e Enverit?

  apo:

  per vrastaret KILLERA te Enverit si Avni Rustemi, Kajo Karafili, Lym Keta, Nako Spiru me nje ushtri xhelatesh nga pas qe vrisnin njerez zi zogj pule vetem me parrullen bollshevike:

  NE EMER TE POPULLIT JE I DENUAR ME VDEKJE!

  Ku bente pjese edhe CUBI Azem Hajdari qe kujtoi se ishte Kapobande, por qe ishte thjesht nje Spiun i Sigurimit te Shtetit i derguar nga Ramizi sic ishin te gjithe te tjeret pas 1990-s.

  dhe:

  Meso nga intelektuali se fjala e paster shqipe “amtare” shkruhet si “ametare” vetem nga debilet dhe dallkauket injorante dhe se keshtu flasin vetem grekofilet ne Shqypni.

  Reply to this comment
 13. demo October 29, 10:02

  Kaligula e beri kalin e vet senator,por Berisha nuk e beri gomarin e tij Azem Hajdari,minister.Ky gomar e katapultoi Berishen ne krye te levizjes studentore,ne krye te PD,ne krye te shtetit shqiptar.Ky gomar dha jeten per Berishen,i vlejti per grushtin e shtetit te 98 edhe per nja 8 vjet kryeminister.Po perpelitet Berisha pa pushtet,nuk po gjen nje gomar tjeter si Azem Hajdari,prandaj e beri pe Bronxi.Ja,.. Lulka nuk vlen si hajvan heroik.Beri gjithe ate qendrese heroike ne cader dhe ne fund,ne vend qe te therriste:-Doktorr,une e jap jeten per ty!<Vajti e u mbyll gjithe naten ne nje zyre me Ramen dhe e katranosi jo si gomar,por si lopa qe i ra koves me shqelm.Nuk te vlen Lulka per gomar o doktorr,se nuk te mban deri ne vdekje,prandaj sikur prej ari ta besh Hajdarin,pak e ka.

  Reply to this comment
 14. vincens October 29, 12:44

  Gjithe ajo dmalla prej bronci tunxhi, nuk i hyn ne pune as kujt bile as familjes se Hajdarit , vetem Sali Berishes po !

  Reply to this comment
 15. VINCES October 29, 12:49

  Nje statuje e tille e Azem Hajdarit nje figure e dyshimte politike me intergritet te dobet i intereson vetem Sali Berishes askujt tjeter!

  Reply to this comment
 16. FLAMUR NOKA ME DAJAT E VET NE BEOGRAD October 29, 19:25

  Vetem fakti qe asnje here , Sali Berisha nuk i besoi asnje funksion ekzekutiv ( qeveritar) Azemit , e perndoqi si deputet ne parlament dhe ne organin e tij RD , e rrahu dhe poshteroi publikisht sa mundi …, flasin me shume se sa jargavitjet e tij para statujave ! Qofte dhe vetem qendrimin e Saliut ndaj Azemit te marresh , mjafton e tepron per te kuptuar hipokrizine rrenqethese qe mban nen lekure ky perbindesh ne duart e serbeve !

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim