Bylykbashi- Majkos: Reforma do dhe opozitën, ose do rrëzohet në kokën e të gjithëve

June 18, 2016 20:44

Bylykbashi- Majkos: Reforma do dhe opozitën, ose do rrëzohet në kokën e të gjithëve

Nënkryetari i Komisionit të Reformës në Drejtësi, Oerd Bylykbashi, reagon pas deklaratave të deputetit socialist Pandeli Majko lidhur me paralajmërimin e kryeopozitarit Lulzim Basha për djegie të mandave në rast të trafikimit të votave për miratimin e reformës në drejtësi.

“Sot lexova reagimin e një politikani të mazhorancës ku, në një perpjekje që ai vetë e konsideronte sinqerisht naive, kërkesën e opozitës për moskapje politike të drejtësisë nga kryeministri e krahasonte me një gozhdë. Më kujtoi ky krahasim atë historinë e gozhdës së Nastradinit, i cili pasi shiti shtëpinë, kërkoi të ruante vetëm një gozhdë në murin e dhomës ndenjëse. Pronari i ri ia lejoi, se fundja një gozhdë ishte. Por u pendua hidhësisht sepse, që prej asaj dite, Nastradini nuk i shqitej nga shtëpia, me sebepin e gozhdës ku kishte të drejtë të varte pallton e tij”, shprehet Bylykbashi në reagimin e tij.

Ai nënvizon se, pikërisht kjo është ajo gozhda që kërkon të ruajë kryeministri tek reforma në drejtësi: kontrolli mbi vetëm dy institucionet e vetingut.

“Qe t’ua themi troç e thjeshte shqiptareve: kerkon vetem te emeroje ai vete ata persona qe do te vendosin cilet gjyqtare dhe prokurore do te largohen dhe cilet do te qendrojne ne detyre. Kaq pak, asgje me shume. E ku qendron problemi per kaq gje?!”

Bylybashi i kujton Majkos se reforma në drejtësi nuk është e një politikani, aq më pak e 33 firmëtarëve të draftit Rama.

“Dy fjale per kolegun. Tonin e reagimit e kishte sikur po shkruante per draftin e Kushtetutes se 1946, as si ate te 1976. Pushteti buron nga gryka e pushkes! Madje edhe me nje koncept brezhnjevjan brenda: “ajo qe eshte e imja eshte e imja. Ajo qe eshte e jotja mund ta negociojme”.Reforma ne drejtesi nuk eshte e asnje politikani, aq me pak e 33 firmetareve te draftit te Rames. Kushtetuta eshte themeli dhe çatia e te gjitheve. Duhen patjeter se paku 2 kolona per ta mbajtur, ose do te rrezohet ne koken e te gjitheve”.

“Lufta per te garantuar moskapjen e drejtesise nga politika, sot dhe neser, ia vlen çdo perpjekje, kosto apo mjet demokratik” përfundon Bylykbashi, duke shtuar që koha e veprimit është sot.

June 18, 2016 20:44
Komento

7 Komente

 1. TLN June 18, 20:56

  Plehra.Ushtare te bindur te serbo-shpellarit.

  Reply to this comment
  • korçari June 19, 11:19

   O Bylykbash nuk jemi para viteve ’90 ku populli ishte i izoluar por jemi ne 2016 ku gjysma e popullit jeton jashte dhe nuk mund te tellesh me nje popull qe jeton ne Europe .Berrisha& Co ku ben pjese dhe ti i tradhetuat interesat e popullit per te cilat jeni votuar dhe po mbroni interesat e ulta tuajat private (Komisioni i Venecias ben pjese ne Evrope dhe BE dhe USA folen dhe se fundmi çojeni Reformen ne Referendum dhe te shohim se çfare voton sovrani o jashteqitje te ketij KOMBI,o Bastarde pa Atdhe,O SHPELLARE

   Reply to this comment
 2. maks June 18, 21:00

  hani mut kot sepse ed rama do e hedh ne referendum dhe ju ne hale do veni te gjith

  Reply to this comment
 3. 542543.... June 18, 21:03

  rrrrrrrrrrrrrroooooooooooooooootttttt CARRI!
  Eshte ne te njejten llogore me KRYEKRIMINELIN me te madh te KOMBIT shqiptar,saliserbkriminelberisha.
  Turp per kete djalosh qe menderoset ne qenefin berishian………
  Do te mbetet i menderosur………

  Reply to this comment
 4. Toni June 18, 21:05

  Shkoni se car cehre te ndyre ka kyqe mbahet jurist+a ene 8-vjet keshiltare juridik i saliut 2005-2013 kueshte vrare-vjedhur-etj eshte bere baterdia,fytyra e pasqyron ligesine apo pozitiviteine nje njeriu,or bylykbash kur u zgjodh bujar mehmeti president pse nuk e qaset opzite e atehershme,po per vishon-llalen-etj pas psenuk e aset opoziten e atehershme po nuk e kupton se ne car menderosje e kini zhytur veten tuj duke terheur pas nje komb plot 26-vjet,,juve aq te dhjere jini saqe e keni mankth kete reformei kini lyer duart me gjak shqiptari o ndyresire..

  Reply to this comment
 5. vasili June 18, 23:07

  Ku surrat debili,vazhdon te bej te ´´egerin´´ e kulles te vicidolit,per deri sa Rama me eunuket e vet,do ti trajtojne kariget e pushtetit,si uturake.
  Saliut me keta bylykbashe zvaranikesa,nuk do te dinin ku te futeshin,nqse pushteti do ti kish thyer,ne tepen e kokes kariget,qe i mbajne ne duar nje popull i tere qe i ka votuar.Por dhe egersira te ishin keta pacavure,do te katandiseshin ne pula te lagura,po te perballeshin me forcen e shtetit per ato qe kane bere dhe vazhdojne te bejne.
  Por si frikacake te peshtire qe jane keta minj gjirizi,te kulles ,zene dhe vazhdojne te fryhen,kur shikojne qe ka dhe me frikacake se ata.

  Reply to this comment
 6. SMERLAPI I SHQUPIT June 19, 09:13

  ik more klysh shqupi kopil i vogel

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim