Byroja e Hetimit, Spartak Braho: Vendimi më i keq i Kushtetueses, nuk ndalemi

April 21, 2015 10:51

Byroja e Hetimit, Spartak Braho: Vendimi më i keq i Kushtetueses, nuk ndalemi

Pas ministrit të Jashtëm, edhe kreu i Komisionit të Sigurisë, Spartak Braho, ka deklaruar se qeveria do ti shkojë deri në fund ngritjes së Byrosë Kombëtare të Hetimit, pavarësisht vendimit të Gjykatës Kushtetuese.

“Byroja kombëtare e hetimit nuk është strukturë paralele. Kjo nuk na ndal për t’i shkuar deri në fund ngritjes së byrosë së hetimit. Do të gjejmë rrugën e duhur”, tha ai.

Duke e cilësuar si vendimin më të keq që Kushtetuesja ka dhënë, deputeti Braho tha se Gjykata ka sfiduar qeverinë për arsye ende të panjohura:

“Është vendimi më i keq që kushtetuesja ka dhënë.

Kjo është një sfidë që Kushtetuesja ka bërë.

Nuk dua të aludoj mbi arsyet”.

Me 17 prill, Gjykata Kushtetuese shpalli të papajtueshëm me Kushtetutën ngritjen e Byrosë Kombëtare të Hetimit.

Ankimimi u dërgua në gjykate tetorin e vitit te shkuar nga grupi parlamentar i Partisë Demokratike, i cili vlerësonte se kjo strukture merrte shërbimin ekskluziv të Prokurorisë.

Byroja Kombetare te Hetimit kaloi ne Parlament si pjese e ligjit për “Policinë e Shtetit”.

Ajo ishte parashikuar te ngrihej si pjesë e Ministrisë së Brendshme me detyrën për të hetuar veprat penale në fushën e korrupsionit.

April 21, 2015 10:51
Komento

6 Komente

 1. Kris 1 April 21, 11:33

  Brahua si plaku Dollzboru i trustit te lulelakres u lodh per te vene gjithcka ne duart e Mafies.Kur flet gjykata duhet te hesht xha Brahua dhe pionieret e kryemafiozit Edvindhe mos spekullojne me mbeshtetjen e amerikes.

  Reply to this comment
 2. metlaj April 21, 11:35

  Nuk edi ku do te shkoj grupi RAMES qe deklaron mos zbatimin e vendimit te gjykates kushteuese mos zbateimin e statutit te zgjedhurit sipas deshires se kryetarit deklarime se sindikatat jane te teperta mus vendosjen kohore te te zgjedhureve dhe shume xhevaire te tjera keto 2vjete me shume te burgosur se te pu me te vafer dhe te pashpres por akoma se kane arritur nivelivin e kimit dhe korupsionit te qeverise se berishes teoria e pranimit te keqes me te vogel duhet te zvendesohet me teorin duke marre te sinqerte e kaluares dhe ngritja e nje rinie te nivelit dhe me karakter te konsoliduare dhe barazi ne mendime dhe marjen e vendimeve nuk duhet qe e majta te vuaj pasojat e atyre qe ne opinion mundohe te jene te majte por veprimet e tyre jane te papajtusjhme me te majten ne shqiperi dhe bote

  Reply to this comment
 3. Anton Blakaj April 21, 12:44

  Vetem fytyra e vreresur e kesaj galloshje te vjeter qe quhet tak na ben te kemi neveri per gjithe klasen e mender rilindjes se mortjes.

  Reply to this comment
 4. abc April 21, 12:48

  si e mer guximin nje spiun qe ka pushkatuar njerez me shajt gjykaten kushtetue, ky person duhet te arrestohet per krimet e kohes se komunizmit….turp!

  Reply to this comment
 5. Gjaton Toroveci April 21, 15:25

  Vendimi i Gjykates Kushtetuese eshte i drejte. Cfaredo metode qe do te peroret ne te ardhmen, qe terthorazi do te ndryshoje kete vendim atehere duhet te dime se s’kemi te bejme me shtet. E kemi thene dhe here tjeter. Byroja Federale e hetimeve, eshte vetem 1, ajo eshte FBI-ja amerikane, strukture gjigande e nje shteti federal. Shqiperia eshte nje vend unik, me struktura unike qe eshte krijuar e funksionon mbi mbeshtetjen e nje Republike Parlamentare me institucione kushtetuese. Atehere e kete here Prokuroria eshte institucion kushtetues. Pse nuk permiresohet e ristrukturohet prokuroria, por kerkohet te rivendoset si strukture paralele nje organ represiv nga me te poshterit e kohes se socializmit qe si metode primare te punes se saj kishte vetem torturat mesjetare. Vetem nepermjet tortures siguroheshin provat, fiksoheshin ne nje proces verbal e askush nuk kishte me te drejte t’i analizonte e t’i diskutonte. Denimi ishte i paracaktuar nepermjet vetakuzimit te viktimave Mekanizmi i veprimit te kesaj strukture famekeqe, qe amerikaneve ja u kane servirur si te sukseshem, ka qene nje imitim i ulet i egersise te vendeve te lindjes mbi qytetaret e tyre.Fatkeqsia jone eshte se sigurimi i shtetit e heuesia si pjese peberese e tij nuk kane vdekur. Ata fusin hundet gjithandej e me padurim presin rinovimin e legjitimizmin e diktatures kete here me terma te bukur si FBI, Cia etj. Z. Spartak Braho duhet ta dije se kur eshte shprehur nje here Gjykata e per me teper ajo kushtetuese, eshte krijuar precedenti e nuk mund te kete asnje nisme tjeter qe shkel parimin nderkombetar te se drejtes te te ashtuquajturit “gje e gjykuar” qe shqip do te thote: “Jo dy here per te njejten gje” pavaresisht nga rruget e menyrat qe mund te krijohen. Kemi besim se vendimi i Gjykates Kushtetuese nuk duhet te shihet si nje deshtim, por si anje akt i padiskutueshem qe duhet te krijoje reflektim tek avokatet e kesaj çeshtje te humbur.

  Reply to this comment
 6. Iremila April 21, 15:53

  Edhe gjykata kushtetuse pjelle e kesaj mender drejtesie eshte!.Nuk ka asgje per tu cuditur se edhe kjo gjykat eshte pjese e krimit,hajduterise !Nuk duhet te mendojme se keta perfaqesojne zotin.Edhe ata ose ato i kane duarte e ndyra nga pasurit!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*