“Mllef, baltë, injorantë”, Rama nervoz në pritjen me ambasadorët

January 10, 2019 18:49

“Mllef, baltë, injorantë”, Rama nervoz në pritjen me ambasadorët

Kryeministri Edi Rama ka thënë gjatë një pritje me trupin diplomatik të akredituar në Shqipëri se Presidenti i vendit Ilir Meta refuzoi të dekretojë ministrin e ri të jashtëm, Gent Cakajn.

Takimin po e bëjmë jo si gjithmonë, por tani sepse fundi i vitit të kaluar ishte shumë intensiv. Ju sot erdhët këtu gjetët një qeveri të re por një Shqipëri të njëjtë, dhe me avazin e Presidenti të Republikës ai nuk pranoi të dekretoi një ministër të jashtëm, por unë nuk e parashikoja dot këtë fakt.

Kryeministri Rama i ka quajtur injorantë të gjithë ata që sipas tij, Gent Cakës i kanë bërë një prezantim të rrejshëm.

Rama tha: Më vjen keq që pasuesi i tij, një shqiptar i ri nga Prishtina, me një dituri të admirueshme dhe modesti të spikatur intelektuale, e ka nisur rrugëtimin e tij si ministër i Evropës dhe Punët e Jashtme në një mënyrë të pazakonte në pazakonshmërinë e mjedisit tonë politik.

Paragjykimet, balta e terrenit politik shqiptar dhe mllefi i pangushëllueshëm i injorantëve kanë bërë për të prezantimin më të rrejshëm publik, përpara se ai vetë të hapë gojën si ministër. E kanë sulmuar dhe shkelur dinjitetin e tij për tre arsye:

1-është shumë i ri, nuk i përket botës së tyre të vjetër

2-është shumë i pastër, dmth nuk mund të akuzohet për asgjë

3-sepse është nga Prishtina, dmth një shqiptar nga Kosova nuk mund të marrë një detyrë kaq të lartë, po ama si kosovar mund të përdoret si mish për top, nga ata që i janë kundërvënë egërsisht me vandaliziëm verbal dialogut Kosovë-Serbi.

Unë nuk e kam zgjidhur Gent Cakën as si kosovar dhe as si i ri, por si një shqiptar evropian, pasionant për dijen, për politikën dhe për atdheun tonë, i cili tashmë prej kohësh punon me mua, shtetas i Shqipërisë, fillimisht si këshilltar dhe më pas si zv/ministër.

Ai kurrë nuk ka shprehur asgjë që bie ndesh me politikën tonë të jashtme. Kush e thotë këtë ose është një keqdashës, ose një keqlexues ose të dyja bashkë.

Ai kurrë nuk ka predikuar ndryshimesh kufijsh në Ballkan, dhe as ka marrë përsipër të ndërhyjë në një çështje si ajo mes Kosovës dhe Serbisë që i takon lidershipit demokratiskisht të zgjedhur të Kosovës dhe popullit shqiptar që jeton në shtetin e Kosovës.

Shqipëria e mbështet dialogun dhe inkurajon një marrëveshje përfundimtare mes Kosovës dhe Serbisë, e cila të pranohet dhe garantohet nga SHBA dhe nga BE. Pikë! Të tjerat janë fukarallëk mendjesh dhe maskarallëk politikanësh. Nuk e di si do tua përkthejnë në anglisht shprehjen fukarallëk dhe maskarallëk, por ambasadori i Turqisë mund t’u ndihmojë me një përkthim alternativ.

v.l/Dita

January 10, 2019 18:49
Komento

44 Komente

 1. Artemisa January 10, 18:58

  Kush nuk e kupton qe Kryeministri yne duhet te shtrohet urgjentisht ne Spitalin 5 tek dhoma me hekura, atehere vertete qe ka probleme me dijen dhe arsyen e shendoshe.

  Reply to this comment
  • Gersi January 10, 19:56

   Ta befte zori hallall
   I ke vene vulen.

   Reply to this comment
  • N.VJOSA January 10, 20:00

   Ti Artemisa,
   eshte mire te marresh nje brisk, nga ata me te miret dhe të te kryesh detyren e sanitares dhe tja rruash mirë e mire Ramës….
   ….Mjekren
   E poshtëme….
   Rama foli vertet me pasion,
   por ish i qarte si kristal!
   Dhe me nje pjekuri e
   L l o g j i k ë
   Për tu admiruar!…
   Vetem me flamurin qe i vure persiper Mitatit beri gabim….
   …se me prurjen e eshtrave ne Shqiperi, edhe shqiptari Hero,
   edhe shqiptari tradhetar,
   token e tyre ketu e kane,
   ne S h q i p ë r i…
   Ai Dhe
   do na tret te gjithve….!

   Reply to this comment
   • mirel January 10, 20:52

    N. Bajga e Vjoses deri dje me jepte keshilla te perdorja fjalor me te respektuar per Ramutin, por tani e tregon llumin e origjines nga eshte. Palo PiSa si Pdeistet, nje mut militantesh qe sillen si bajgat ne Atletet e Ramutit.
    Lumadhi ndaj mban dhe penevreke se nuk ka ku ti fuse gjithe keta krimba qe I lepijne ..qimet e briskut.

    Reply to this comment
    • N.V. January 10, 21:32

     Mirel,
     une nuk kam edukaten tende te fyej Kryministrin e vendit, me emrin me te pist qe perdor ti…
     Kete nuk e bej kurre jo vetem se nuk ma lejon edukata, , por edhe per respektin ndaj Popullit Shqiptar qe e ka mandatuar!
     Edhe ketu ku jetoj nuk te lejon ligji te fyesh qofte dhe anonim Personalitetet e jetes politike ne menyre rrugacerore dhe ne mjetet e komunikimit publik, e para sepse nuk te jep mundesi te publikosh urrejtjen dhe poshterimin ndaj te tjereve.
     Ti qenke nje derro mendjemadh dhe anarshist qe te duken te tjeret miza!…
     E kuptoj, ti dhe te tjere si ty e shperdorojne fjalen e lire.
     Kete rrugacen me nickun Artemisa, i kthej pergjigjen qe meriton, që te kuptoj se nuk duhet te fyej.Me rremben edhe mua pislleku juaj…sidomos kur me fyejnë.
     Por ju jeni me sa duket vuvuzela te Luftes se piste politike.
     Vazhdo te vegjetosh keshtu deri sa te bjesh ne ndonje hundlesh,
     qe ti bej turinjt pershesh.Dhuna verbale e bie shpejt dhunën fizike….

     Reply to this comment
     • mirel January 10, 22:21

      oo. I paskam ofenduar kryeministrin ketij cyrykut
      Hajde perdor llogjike me copa idiotesh te tille

     • Xhymerti January 11, 11:44

      Te kam qerasur me nje cope kar N.V.merr vete pak kripe ta nghyesh se shijon me mi.he xhan.kenaqu

     • anticensurë25642654 January 11, 12:20

      ” N.V.

      Mirel,
      une nuk kam edukaten tende te fyej Kryministrin e vendit,”
      uauuuuu
      po ai paraardhësi i këtij a nuk ishte K/M i vëndit??
      apo atje të rrëshkiste edukata!
      hy mor palaço i dhjerë!!
      kur vetë K/M ha mut,përse duhet ta trajtojmë me mjaltë ne??

    • Genti January 11, 08:09

     Nuk eshte militant Vjosa, eshte deputet i PS diku nga kodrat e Vlores. Nuk po jap detaje te tjera qe ta gjeni vet se kush eshte.

     Reply to this comment
   • Bureto January 10, 21:31

    Shqiptari tradhëtar! Cili, Mid’hat Frashëri? Mos, ç’janë këto epitete! Tradhëtar, po kë tradhëtoi more njerëz. Mos tradhëtoi Mukjen? Aa, meqë ishte atdhetar antikomunist, paska tradhëtuar aspiratën e tyre për të instaluar me ndihmën e jugosllavëve regjimin komunist në Shqipëri, siç e bënë dhe ia panë të gjithë hajrin. Po të jetë kjo, atëhere po, ishte tradhëtar, por i komunistëve ama dhe jo i Atdheut. Mos spekulloni me faktorët e ndërlikuar të luftës së dytë botërore dhe interesat e aktorëve të mëdhenj që u përfshinë në të. Shqipëria ishte në gjithë atë një pikë në det. Në Shqipëri lufta, mbas kapitullimit të Italisë, u bë kryesisht për pushtet. Fituan komunistët, por ata nuk i bën ky fakt automatikisht patriotë më shumë se patriotët antikomunistë. Këto janë punë bindjesh.
    Po pse e harroni atë thënien e famshme të “tradhëtarit” tjetër Kadri Hazbiut, i cili ka thënë: “Shkuam në mal si patriotë dhe zbritëm si komunistë”, apo ajo e Nako Spirut një nga udhëheqësit kryesorë të shtabit komunist thënë shokut dhe mikut të tij M. Spahiu në një situatë, ku mund të ndodheshin para një përplasje me armë dhe që mund të sakrifikoheshin, kur M.Spahiu ishte vetëm 18 vjeç: “Mund të vritemi, i tha! Po ia kthen ai. Po pse duhet të vritemi? Për lirinë e atdheut i thotë djaloshi. Për këtë kemi dalë partizanë. Për t’i dhënë kurajo, Nako i ra ballit të djalit, dhe shtoi: Jo more, joo! Ne nuk duhet të vdesim, se ndryshe gjaku ynë shkon dëm po nuk morëm pushtetin ne komunistët!”. (Dhe Nako, disa herë, sipas oreksit të Enverit, dilte herë tradhëtar dhe herë hero).
    Kështu ishte puna e tradhëtarëve dhe heronjve tanë. I cilësonte kështu nevoja politike për fitimin e pushtetit dhe më pas ruajtjen e tij, ashtu si dhe sot. Vartësisht kësaj caktojmë se kush është patriot, tradhëtar, hero etj. Dhe na del kështu që Shqipëria, në raport me numrin e popullsisë, duhet të ketë numrin më të madh të tradhëtarëve dhe heronjve në botë!!

    Reply to this comment
   • anticensurë25642654 January 11, 09:57

    idiot
    “Rama foli vertet me pasion,”
    një K/ministër nuk duhet të flasë me pasion!!
    pasionin e tij le ta shpreh në krevat me të jëmën e zahos,por po deshi dhe me cakajn!
    asnjëherë në publik të tillë!
    flamuri që i vuri turpit të frashërllinjve,nuk është asgjë para tërë kësaj tradhëtie që po i bën ai shqipërisë!
    mithati është alibia e tij!ai kërkon një gur themeli për të ngritur tradhëtinë e tij dhe jo të rehabilitojë turpin e frashërllinjve të mëdhenj!!
    kështu o paçavure me mbiemër muti!!

    Reply to this comment
  • shqipe January 10, 20:07

   Ik o,Artemisa,ik,mos n’a hap B…,(barkun desha te them),Meqe s’ke sy e vesh, se mendje s’paske,ben’ mire te kalosh nje vizit te mjeku,per veten tende,se Rames i vjen anes!… ti dhe sali gjirizi,baba i lulash M..

   Reply to this comment
   • Teuta January 10, 20:28

    O shqipe le name
    Se lind pyetja
    A ka me njerez qe ti dalin ne mbrojtje me edi rames?
    Se me sa po shikoj jane specje ne zhdukje.
    Si puna jote.
    Ta them me dhimbje mos u merzit po rama ka qene dhe eshte bere me keq skicofren .
    Cdo sekonde qe kalon shqiperia pa larguar edi ramen aq me keq dhe me.zi per kete atdhe qe duam re rrijme akoma ketu.

    Reply to this comment
    • shqipe January 10, 23:40

     Perkundrazi, jane nje miljon e gjysem qe e duan Ramen,por,per me sakt,prit zgjedhjet,qe jane duke ardhur,pastaj me dil prap… Te shoç kush jane speciet ne shdukje, ne apo ju te sal gjirizjt,ok sir?!… Rama s’mund te largohet pse duan,mona,lirua,sala,! lulka. Ramen e largojne vetem vota..

     Reply to this comment
     • anticensurë25642654 January 12, 12:58

      o qipe
      oj tru kalldrëme,dhe ne që po e kritikojmë sot bënim pjesë tek ai 1.5mln!!
      e lexove shkrimin për rritjen e ateizmit në turqi??
      dhuna e erdoganit po jep frytet e saj!turqit po i kundërvihen në një farë mënyre,duke hequr dorë nga feja!
      kështu dhe me këtë palloshin!njerzit po i kundërvihen me kritika,po i kundërvihen me demostrata!nesër më vota!
      prit se dhe disa muaj duhen për zgjedhjet lokale!!
      në radhë të parë shiko manovrat që po bën bastardi!!
      po kërkon aleatë! kërkon të vegjlit,por ka për ta mbyllur me të mëdhenjtë!ka për tu bashkuar o me saliun o me metën!!
      pastaj ha mut e fol ti moj qipe trukalldrëmja!!

   • mirel January 10, 20:50

    Keshtu tha dhe Ramuti kur varrosi Mithat tradhetarin: “Per ata qe nuk kane sy te shikojne e veshe te degjojne”
    Rama duhet cuar me dhune te urgjenca se sbenm, ndersa Ramuti duhet rrahur me cte gjesh perpara, si tradhetar dhe hajdut ordiner qe eshte bashke me ju ramistet e qelbur qe e mbroni hajdutin nga pergjegjesia ligjore dhe pergjegjesia para popullit per premtimet e shkelura

    Reply to this comment
   • Artemisa January 10, 22:32

    Oj Shqipe laraska.
    E di shume mire qe nuk e ke aftesine te kuptosh por une e ndiej per detyre te te them :
    Sepse e votuat ju , niveli me i ulet dhe i rendomte Edvinin e Ramajve, ndaj dhe ne nuk mund te presim nga i “superzgjedhuri” me timon dhe tepsi personale qe te jete i ndergjegjshem per veprimet e tij.
    Plehu zgjedh plehun.
    Bajga zgjedh bajgen.
    Idiotet zgjedhin budallane.
    Keto postulate nuk kane per te humbur kurre aktualitetin.
    Fati i keq i Shqiperise eshte se rraca juaj eshte shumice sepse edhe pjell si lepujt, edhe nuk iken pasi eshte e lumtur ne parajsen qe u ka sjelle kryeidioti.

    Reply to this comment
 2. A.GRAMSH January 10, 18:59

  TI NUK KE ME ASNJE MANDAT JO VETEM TA QEVERRISESH PO AQE ME TEPER TA DESKRITITOSH KETE VEND SI USHTATR BESNIK I SALIUT!
  MOS KUJTO SI DIOSA TRUSHPELARE QE TE NDJEKIN PERFSHI DHE TIFOZE E KOSOVARE SE KUSH NUK ESHTE DAKORT ME TY ESHTE ME KRYEHAJDUTIN LIKE FLORIRI MIKUN E SHOKUN TEND SI BASHKLEPUNETORE NE KRIM QE E EMEROVE PRESIDENT DSI TE ISHE OSMAN GAZEPI NE NJE VEND PA SHTET—JEP DOREHEQJE OSE KERKOJU FALJE SHQIPETAREVE E ZGJEDHESVE PO QE SE JE NORMAL E MOS BEJ DALJE NE PREZENCE TE A,MBASADOREVE TE NA DESKRETITOSH…

  Reply to this comment
 3. Sazani January 10, 19:01

  Ju të gjithë jini maskarenj , por , ti Edvin , ke dalë në krye të tyre !
  Prit, prit Edvin , s’ke parë gjë akoma !
  Për pak harrova- të fala Sandrit dhe Mamaqit !

  Reply to this comment
 4. shqiptar January 10, 19:06

  Keto jane pune per mendje te fella.Nuk e dime cfare loje luhet.Te gjithe politikanet shqiptare shkojne shume mire me njeri tjeterin,pamvarsisht se bejne sikur zihen.Ne fakt jemi ne debilat perkrahes e komentues te tyre e jemi gati ta kafshojme njeri tjetrin per hir te tyre.Nje gje e di te sigurt se si Rama ashtu dhe Thaci e Haradinaj as shurren nuk e bejne dot pa lejen e amerikes dhe europes.

  Reply to this comment
  • Shqiptari tjeter: January 10, 19:12

   Sakte…

   Reply to this comment
  • shqipe-pelivani January 10, 20:13

   Rama?!
   Loz shahun diplomatik
   edhe kurre s’e humb shpresen!
   Ball per ball fiton pa frike.
   Dhe t’au fale mbretereshen…

   Reply to this comment
   • **** January 10, 20:53

    Ik o pelo se le nam, gjys fshatar gjys amerikan..civilizohu pak

    Reply to this comment
    • shqipe January 10, 23:48

     Perkundrazi, jane nje miljon e gjysem qe e duan Ramen,por,per me sakt,prit zgjedhjet,qe jane duke ardhur,pastaj me dil prap… Te shoç kush jane speciet ne shdukje, ne apo ju te sal gjirizjt,ok sir?!… Rama s’mund te largohet pse duan,mona,lirua,sala,! lulka. Ramen e largojne vetem vota..

     Reply to this comment
    • shqipe January 10, 23:54

     Jo mik lumi,(Lumi qe u ka mar me kohe!… Jam i lindur ne Vlore,i arsimuar ne Tirane,dhe 30 vjet mesues, dhe namin,madje,topa topa e lat ju ,peshtymosja e sal gjirizit,…

     Reply to this comment
 5. Nje perkthyes: January 10, 19:09

  Edi ve ne veshtiresi diplomatet.
  ILIR FLORIRI qenka i varfer…!!?Ha!Ha!
  Perkthyesit hapin fjaloret dhe ca kerkojne te perkthejne ne GOOGLE:
  I varfer & Maskara…nuk ekziston

  Patriotizmi foleja e fundit e maskarenjve.

  Reply to this comment
 6. butrinti January 10, 19:36

  I ka thene gjithcka duhej thene . mos dh***i nga goja

  Reply to this comment
 7. Jimi January 10, 19:42

  Edi! Do te ishte ne nderin e Ditmir Bushatit, qe ne kushtet e papranushme dhe antikushtetuse te krijuara nga ky piratpresident, te jepte doreheqje te parevokushme dhe me tutje le te procedohet me kerkesen per emerim te ministrit te puneve te jashtme si e drejte ekskluzive e kryeministrit ! Pastaj Baltazar Kosa le te vazhdoj me karshillekun e opozites.

  Reply to this comment
 8. fteri January 10, 20:09

  Për sa i përket mbledhjes së frazologjisë verbale ,paragrafe nga goja e kryeministrit nuk e humbisni sekondën, kjo është detyra më e ngutshme e llumit kazanit ,ndërsa për meritën heshtin . Heshtin si shurra e pulës.Ndër kohë mbledhin të dhëna nga kafenetë ku mblidhen turli sojë sorollopi e horri ku mund të japin e marrin të dhëna duke i bërë edhe ndonjë trajtim teorik të veçant sipas interesit meskin vetiak .

  Reply to this comment
 9. QInam QIrio QIriazi January 10, 20:09

  O r ti ‘JIMI’ qe je thjesh KOQE se eshte Edvini LOQE?
  Per ke Ditmir Bushati e ke fjalen te jape doreheqje kur ai ka 10 dite qe eshte i shkarkuar!Apo e ke fjalen te jape doreheqje nga shkarkimi e te ri KARIkohet!!!

  Reply to this comment
 10. FAZLLIQ-qires i familjes Berisha January 10, 20:13

  Kjo shprehja idjote ne gojen e Edvinit ‘Shqipetar nga Kosova’ si ta kuptojme si shqipetar nga mali Zi,nga Maqedonija,Kalabrija,Ameriqija apo shqipetar nga malsija e madhe ,laberija,mallakastrsa,etjetj…

  Reply to this comment
 11. Luli January 10, 20:13

  Arsyja e pare nga tre qe paraqet Rama, ne perzgjedhjen e Gent Cakaj eshte shume domethenese. Aty tregohet gjendja e mjerushme e politikes sone. Sherri, karakteristika jone kryesore. Kjo kur Amerika kerkon unifikimin e qendrimeve shqiptare ne bisedimet me serbine. Me siguri do behet sic thote Trump.

  Reply to this comment
 12. info analitike January 10, 20:18

  Shoku Kadri kriekaqol do te bente mire qe te mos shpenzonte llafe boshe per Cakajn por te publikonte CV-ne e tij per te verifikuar te gjitha aftesite e tij cudiberese.
  Ministrat nuk emerohen sipas tekave te nje psikopati.

  Reply to this comment
 13. Kris 1 January 10, 20:26

  Mire eshte qe doktor Berisha dhe doktor profesor Tritoni te mos i ndahen asnje minute shokut te tyre Ramadan se po iken per lesh

  Reply to this comment
 14. Dodona mbi Tomorr January 10, 20:26

  PO!AJO QE THOTE “JIMI”ESHTE ZGJIDHJA ME E DREJTE NE KUSHTET E KRIJUARA!POR DUHET TI KUJTOI kRYEMINISTRIT ATE QE JA KAM THENE DISA HERE NE KESI RASTESH :PO VUAN PASOJAT E GABIMIT TEND!NUK DUHET TA KISHE VENDOSUR ILIR METEN PRESIDENT OSE DUHET TA KISHE SHKARKUAR NE RASTIN ME TEPARE!

  Reply to this comment
 15. Sali qelbesira January 10, 20:32

  Ti Artemisia qeke kopile,nuk ha mu..kot

  Reply to this comment
 16. mirel January 10, 20:57

  Kerkoni te Bunkeri I Surrelit se mos ka varrosur sportelistin e Unazes, keshtu si flet ky ka marre tatepjeten.
  Me shume I ngjan Hyseinit dhe Kadafit se Berishes. Berisha te pakten u plak e ja hodhi paq me Ramen ne pushtet, por ky do ta haje rendshem,. psikopat

  Reply to this comment
 17. intelektuali January 11, 01:33

  Gent Cakaj?

  Po kush asht ky more?

  sepse:

  Kur foli ne TV nuk mora vesh kurgje pervec disa fjaleve te panjohura si “konceptuale” dhe “konsekutive” qe i perdori me dhjetra here dhe ne fund te emisionit pyeta miqte me te cilet po pinim raki:

  CFARE THA KY ZOGU I EDVINIT, CAKAJ?

  Ata ngriten supet dhe u pergjegjen:

  “Me duket se nuk fliste shqip, por alla Frenga sepse helbete eshte shume i ditur dhe ka lexuar me shume libra se Like Presidenti.”

  Reply to this comment
  • Genti January 11, 08:12

   Gent Cakaj eshte nje tjeter vegel qorre Sorosiane e dhene me rekomande te kryevegla ne Kryeministri.

   Reply to this comment
 18. Aliu nga Selenic January 11, 01:35

  Nje zgjedhje mjafte te domosdoshme per kohen ku sote eshte shqiperia.
  Keta qe flasin e shkruaj kote nuk kan haber nga ider e Edi Rames per ceshtjen Kombetare.!
  Prandaj Presidenti duhet ta miratoje pa nje e pa dy.!

  Reply to this comment
  • Genti January 11, 08:18

   O Ali i ke nxjerre ato dhite per te kullotur andej nga Selenica a i vrare? Po ik o lumemadh cte duhet politika e lojrat e shahut ty. Meta me Ramen po luajne syllambylla per ty e te tjere si ty, po ti nuk e ke idene se ku vertet fle lepuri.

   Reply to this comment
 19. Jam Kush Jam January 11, 06:13

  Po normal qe se kuptoni llogjiken e Cakajt dhe fjalorin qe perdor ne strukturen e fjalive ku ai pershkruan idete dhe politikat europiane dhe amerikane si dhe ligjet nderkombetare dhe protokollet perkatese. Nje pakice opozitare eshte mesuar me fjali te shkurtra ne komunikim dhe me nje fjalor shqip baze e te denje kopshti femijesh. Prandaj ne vend te argumentave pergjigjen e japin vetem me sharje!!!!

  Reply to this comment
 20. servet January 11, 08:55

  Dhe vetem ti qe je kush je qenke i vetmi i zgjuar qe e paske kuptuar mire se cfar fliste Genti.Sa per ate N.Vjosen qe eshte aq i kulturuar per te mos ofenduar kryeministrin nuk paska ate kulture qe te mos ofendoje dhe njerezit e thjeshte qe komentojne ashtu si ata e shohin dhe e kuptojne kryeministrin e Vjoses.

  Reply to this comment
 21. Lymi Tutit January 11, 09:43

  I gjithe ky diskutim,ne fakt sherben dhe tregon nivelin tone te ndryshem ne perceptimin e dhe te ketyre lloj levizjeve politike,sikurse ne kete rast.Por ne ne duhet te kuptojme mire qe, cdo ndryshim ne qeveri eshte pergjegjesi e kryeministrit dhe vetem e tij.Ne mund te japim vetem opinione.Pelqimin apo kundershtine tone,ne e shprehim vetem ne ” kutine e votimit ” dhe askund tjeter ! Lymi i Tutit

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim