“Cakaj”, reagim nga Kosova: Duhej të refuzohej edhe Besa Shahini

January 10, 2019 14:15

“Cakaj”, reagim nga Kosova: Duhej të refuzohej edhe Besa Shahini

Ka ardhur reagimi i parë nga Kosova, pas refuzimit të presidentit Ilir Meta për të dekretuar Genti Cakajn në postin e ministrit të Brendshëm.

Deputeti i Vetevëndosjes, Rexhep Selimi, ish-komandanti i UÇK-së, ka reaguar, duke përgëzuar presidentin e Shqipërisë, për mos dekretimin e Cakajt.

“Presidenti do të duhej ta refuzonte edhe të emëruarën për Ministre të Arsimit. A nuk gjeti Rama person më të mirë se sa mbesën e spiunit të UDB-së, Ibush Kllokoqit për Ministre të Arsimit?”- shkruan Selimi.

Postimi i plotë:

E pergezoj Presidentin shqiptar Ilir Meta per mos dekretimin e kandidatit per Minister te Puneve te Jashtme te Republikes se Shqiperise. Presidenti do te duhej ta refuzonte edhe te emeruaren per Ministre te Arsimit. Jo sepse ata jane nga Kosova, perkundrazi, por per arsyen se Kosova ka figura te shquara me dinjitet qe do ta vazhdonin traditen e ministrave nga Kosova ne Qeverine shqiptare qe nga Hasan Prishtina e ketej.

Sikur nuk shkon; dikur Hasan Prishtina nga Kosova ne Qeverine e Shqiperise e tash i derguari i Batonit, apo edhe me keq!

A nuk gjeti Rama person me te mire se sa mbesen e spiunit te UDB-se Ibush Kllokoqit per Ministre te Arsimit?

Sa mire qe nuk eshte me Rrahman Morina, se ku i dihet, ndoshta do t’iu kishte rekomanduar Rames nga e njejta dore.

Po t’i duheshin ministra nga Kosova, Kryeministri ka pasur ku te kerkoje. Ka Kosova patriote e intelektuale te shquar e te respektuar; Murat Jashari, per shembull!

 

o.j/dita

January 10, 2019 14:15
Komento

28 Komente

 1. Qazim Qatipi January 10, 14:55

  Ju të parët por Metës. Mjafton të jenë kundër Rsmës po të jetë kush të jetë. “Dita” në shërbim të opozitës. Gjynah për katandisjen!…
  Vo: se mos më etiketoni bodrum. Jam veçse një pensionist që ju kam ndjekur me ëndje. Tani thjesht po më zhgënjimi. Kaq.

  Reply to this comment
 2. ASAP January 10, 15:02

  ore po keta ishin zv.ministra – pak eshte qe ishin ne kete pozicjon? tanin bejn te gjithe, jo spiun, jo pa certifikat. ka qene zv.minister. e kuptoni?! rama thjeshte po vazhdon rotacjonin. pra nuk esht ceshtje personash.

  problem esht sistemi.

  Reply to this comment
  • Euro Maloku January 10, 15:48

   Kosovaret (ata qe mendojne keshtu) nuk e kane kuptuar qe lufta me Serbine ka mbaruar…
   Ca kane iluzione se bombardimet i kane bere vet kosovaret…..
   -Ata qe bene bombardimet tani po u kerkojne te “pastroni” ne radhe te pare trute dhe pastaj sipas listes….!

   Pake me shume besim tek rinia dhe mos u beni xheloz qe nuk “delni dot nga vehtja”…

   Reply to this comment
 3. mirel January 10, 15:06

  Mbesa e spiunit serb. Ramuti ne kerkim te partneritetit strategjik me Serbine. Para Ramut..

  Reply to this comment
  • I tillë je , sa herë që hap gojën January 10, 16:09

   Për simbolin e injorancës @mirë .
   Mbylle more atë hale ti , që e mban për gojë dhe ne çdo koment , në pesë fjalë , njërën e ke “mut ” , ku edhe je zhytur !
   Çfar vlere mund të kenë njerës të tillë dhe ku janë lindur e janë rritur me këtë “kulturë ” shpellarësh ???!!!

   Reply to this comment
  • Mollosi January 10, 16:48

   Ish komandanti i Uck, tani deputet i VV eshte nje vrases i kundershtareve politik dhe nje hajdut i ndyre. Pasuria e tij eshte marramendese. Por, kete here i jap te drejte reagimit te tij .

   Reply to this comment
   • Aliu nga Selenic January 10, 17:39

    Reagimi Selimit e eshte njelloi si i Albin Kurtit.Edhe Albini i beri thirrje Hashimit. “Hashim shko ne Hage e lere vendin e Presidentit” Pra njelloi si serbet qe e derguann ne Hage te gjith Udhehqjen ne UCK-se.! Turp te keni.!
    Ju jeni nje cop mishi me dy sy Ase qe dini ju se c`shet politike dhe si veprohet ne keto raste komkrete.!

    Reply to this comment
    • mirel January 10, 21:23

     Po e dini ju, politika eshte shitje territory. Ashtu e late Jonin te shitet. varrezat greke, dhe Kosoven, dhe tani na dilni teper te suksesshem.
     Sulm na, gol ata..

     Reply to this comment
 4. qwerty January 10, 15:08

  rama ballisti skish si zgjidhte ndryshe

  Reply to this comment
 5. Bureto January 10, 15:25

  Pavarësisht meritave të Hasan Prishtinës për çështjen shqiptare, ai mori postin e kryeministrit duke i vënë në hotel ‘Internacionsl’ pistoletën tek koka kryeministrit në detyrë I.Vrioni. Prishtina nën presionin e konsullit anglez e dorlzou detyrën e uzurpuar mbas 12 orëve. Të njëjtin precedent e përjetuam në 14 shrator 1998 me Berishën nën presionin smerikan. Historia përsëritet.
  Për rastin konkret, mesa duket do jetë bërë edhe takimi i djeshëm midis Metës dhe Albin Kurtit dhe pak më tej, në Pejë, i Haradinajt me Metën. Duket sikur dualizmi kosovar Thaçi-Haradinaj ka impaktin e vet dhe në politikën shqiptare të ditls, konkretisht për këtë rast, dhe të dualuzmit Rama-Meta.
  Të presim e të shohim, sesi do të rrjedhin ngjarjet, në vijim.

  Reply to this comment
 6. MH January 10, 15:30

  Sharlatani Piktor kryeminister.
  Ky e kujton kryeqeverillekun si shtepine e vet.Ku je moj e majte qe duron kete fakir te qeverisin vendin.Digjjani karrigen keti cullakgjiut qe ekspozon hallatet pa pike trupit ne faqe te botes.Ky depsyze zade e ka vendin ne krematorium.Jo ne krye te qeverise.Ky avash avash po del sikle ne sherbim te Beogradit.
  Aman oj rreforma ne drejtesi futjani nji SPAK keti derdimentit e te na hiqet sysh se nuk muj e durojme gjithe ate gjatoj si shtogu ne mut.
  Mundesisht gazeta bylmeze Dita korigjojeni nga i brendshem ne te Jashtem.Fjalen ministri lejeni ashtu sic asht.

  Reply to this comment
 7. [email protected] January 10, 15:46

  Prap doli ky (mireli)na thane qe ka hy ne te semes se ben ftohte.Haha qenka ngrof moti.

  Reply to this comment
 8. qytetar January 10, 15:46

  Ilir Meta shok dhe mik i Xhinxhixhit qe i vetmi shqiptar qe mori pjese ne varrimin e kesaj monstre antishqiptare,tani po na ben patriotin.Sigurisht agjentura serbe e ka nenvleftesuar Berishen per shkak te moshes dhe po perdor yllin ne ngjitje Ilir Meta.Turp

  Reply to this comment
 9. Germicoku January 10, 16:09

  I nderuari deputet i vetvendosjes Rexhep Selimi .
  Mbase ke te drejte qe zonja Shahini e propozuar nga kryeministri Rama dhe e dekretuar nga Presidenti Meta ne detyren e ministres se arsimit sporteve e rinise , eshte e mbesa e nje spiuni te UDB-se,por kjo nuk u degjua sot. Kjo ka dite qe eshte bere publike para vitit te ri. Valle mos pas perfundimit te kaposhit te detit e daljes se veres apo rakise u kujtove t’na vesh ne dieni? A nuk e dije edhe para se te haje kaposhin e te perfundoje shishen e veres?
  Se dyti. A ke dokumenta per kete dajen e ministres? C’lidhje ka patur e ka zonja Shahini me UDB-ne? Sqaroje !

  Reply to this comment
 10. PO , PO January 10, 16:18

  Si nuk e hiqe një herë nga goja mutin , more zoti “mirë” ?!
  Zotërinj moderatorë , pse lejoni banalitete rrugaçërije nëpër komente , në një gazetë dinjitoze e kaq shumë të lexuar , si “Dita” ? A nuk e kuptoni se me bekimin tuaj , po i bëni një shërbim kaq të madh injorancës dhe mediokritetit , që pa na zenë frymën ? Ju nuk vuani për mungesë komentesh , por për pak “shqiptarizëm” !

  Reply to this comment
 11. Mashkullori January 10, 16:18

  Me cjen mire qe dhe Kosova paska “partizene” mbas lufte.Nje i tille qenka dhe komandant Rexhep Selimi.Ky mbasi fle nja 10 dite,na u kujtoka te na “sherbeje” me informacionet e tij.Do ja dija per nder ne se,kete informacion-deklarate,ta kishte bere qe diten e pare qe kjo zonja,u propozua per minister arsimi.Prandaj nuk e kuptoj,pse nuk ndihmoj dhe mikun e tij dhe te Albin Kurtit,Liken prej floriri,por e la te “gaboje” e ta dekretoje nje mbese spiuni te UDB-se?Gjtihashtu ky keqdashes i Shqiperise,kur ja paska njohur “aftesite” prej kohesh,Genti Cakaj-n,perse nuk foli kohe me pare kur u be emerimi I tij ne postin e rendesishem te zevendesministrit te Jashtem?
  Ah,sa te embla jane interest partijake,per te mos thene per ato te shkreta para,per te cilat behen deklarata sic kane nevoje porositesit-pagatore…
  Fli dhe ca dite,o komandant Selimi,fli,se mos te vjen dhe ndonje cek,me fal torbe me verdhushka… e na thuaj per ndonje agjent te ri te UDB-se….
  Po,nuk te kamd egjuar te thuash asnje fjale te na ndihmoje dhe te na ndihmosh edhe sot,per lidhjet e Liri Berishes me UDB-ne,per Fazllicin,mikun e Saliut e Lulitqe morri pjese dhe ne mbledhjen e Sigurise Kombetare,per Flamur Noken,e Kapur per kalim kufiri dhe rekrutuar prej saj,fakt I dokumentuar ne deklaimine tij para organeve te ministries te brendeshme Shqiptare…
  Sa shume nevoje kemi per ndihme prej juve vellezerve Kosovare,por qe nuk na I jepni kete ndihme ne kohen e duhur,por e mbani fshehur si “bomba” tymuese ne sherbim te atyre qe ju paguajne.Pagesa behet dhe per mbeshtetje,por behet edhe per rremuje o zoteri…
  a te tregon gje se ka koordinim rremujrash ketej dhe andej kufiri?A I theret mendjes ti dhe ju shoke te VV-se,se ka ikur koha e armes,por eshte koha e mendjes,e alternativave,e dialogut dhe me armikun e jo vetem me kundershtarin?
  Me keto mendesite tuaja o vella I mencur,a e shihni se ku keni mbetur?Nuk po ju japin vizat,po behen deklarata terheqjeje te njohjes te shtetit Kosovar dhe a e dini pse?Sepse po hani koken,per shkak te “hundes” kush e ka me te madhe,kush eshte me I forte,kur te gjithe duhet te punoni e te perkuishtoheni per Kosoven e pastaj edhe per Shqiperine se tuaja eshte dhe kjo…
  Kam dhe nje kerkese tjeter:
  Na dergo nje liste me lidhjet e Kosovareve me UDB-ne apo jane trashigimtare te ish agjenteve te UDB-se,e ta kemi te qarte ndihmen tuaj.Mos na I thoni kur ne te “gabojme”

  Reply to this comment
 12. Gallate January 10, 17:36

  Kjo pervoje e pa precedent ne politiken boterore qe solli Rama si koke e madhe europiane,do te shfrytezohet edhe me tej!
  Nga burime te sigurta pohohet se ne Britanine e Madhe do te emerohet minister nje kinez si minister i Luftes!
  Nga Franca pohohet se mund te emerohet minister i Brendshem nje izraelit,ndersa ne Hollande do te emerohet minister i Dashurise dhe Qejfit nje shtetas nga Shqiperia,dyshohet se mund te jete Basha!
  Eh moj Shqiperi qe i jep mend gjithe botes!
  Dhe e gjithe ky sukses nen kujdestarine e kryeministrit me te sukseseshem te ketyre 100 vjeteve,z.Edi Rama!

  Reply to this comment
 13. Durimi January 10, 17:40

  Sa keq ! Akoma me spiuna e agjentein rexhep selimi. Dhe biografia do behet edhe ne varr. Pocaqi njerez,

  Reply to this comment
 14. valentina January 10, 17:43

  Pse beheni xheloze more felliqesira te vetvendosjes,nuk e shihni veten sesi jeni katandisur, duke u ulur ne preherin e vrasesit dhe shkaterruesit ekzemplare te shqiptareve sali shpellari,dhe presidentit bandito-hajdut me te madh te vendit ne te gjithe koherat?tani ju njohin te gjithe se cfare lloj potriotesh jeni,ku per nje post ne qeveri,apo per te marre nje bashki a komune jeni bere kashte e koqe,mbylleni halene more qelbesira te vetvendosjes,nese kjo qe ben rama jane shenja te nje rruge per bashkim kombetar,dhe nuk ju pelqen,atehere hiqni dore nga sloganet bajate te trumpetuara deri me sot prej jush per bashkim,por dyshoj se kjo eshte loje e kryeministrit mashtrues, dhe presidentit dordolec per te penguar anetaresimin e shqiperise ne BE,ashtu si vepruan ne bashkepunim me njeri-tjetrin duke kanabizuar vendin ku me ndihmen e lul sumkapucit shperfytyruan shqiperine ne organizmat nderkombetare qe vendit te mos i hapeshin negociatat,sepse e dijne fare mire qe hapja e negociatave eshte fundi i tyre politik.

  Reply to this comment
 15. Hani pak mos hani shume m.... January 10, 18:36

  Po mire me keta bythe-qiret e Kosoves do te bashkohet Shqiperia????
  U shkerdhefte “derri” nonen, kane mllefe per djemte e tyre kosovare, duan ti shikojne keq e me keq.
  Keta plehra si me demek komandanti i karit Selimi, meritojne vetem perbuzje…

  Reply to this comment
 16. ligor January 10, 20:08

  Eshte i turpshem komenti I Z. Rama qe Kosova te na ndjeje qe Presidenti Meta nuk eshte dakord qe Z Gent Cakaj te jete minister i jashtem
  Kjo eshte e turpshme sepse ne asnje rast Z Meta nuk eshte shprehur se arsyeja e mosaprovimit eshte vendlindja ( sepse kombesia eshte Shqiptare)
  I vetmi handikap eshte se Z. Cakaj eshte shprehur pro ndarjes se kosoves ( pra ne te njejten vale me Z.Rama MEGJITHESE AI MUNDOHET QE TE MOS SHPREHET HAPUR PER KETE CESHTJE) dhe kjo nuk eshte nje gje e parendesishme dhe zgjedhja diabolike e Z,Rama konsiston ne ate se do qe ti tregoje Kosoves se ja te kam zgjedhur nje djalin tend qe te mbroje interest kombetare dhe vecanerisht te Kosoves dhe sic shpreson ai nese kosoves do ti shkulet pjesa me e vlefshme e teritorit te saj ,ai si Pilati do ti laje duart ,duke thene se une nuk kam gisht ketu sepse ju e pate une ne krye te ministrise se jashtme vura nje Kosovar dhe eshte e palogjikshme qe te mendohet se ne ( Shqiperia ) nuk beme maksimumin .duke bere koke turku dhe duke I vene damken e TRADHETARIT TE CESHTJES KOMBETARE nje djaloshI Kosovar I cili ose nga pa pjekuria ose per arsye qe nuk I di e kesisoj nuk dua ta ngarkoj pa fakte ( POR SIDOQOFTE KJO BIE ERE TE KEQE)

  Reply to this comment
  • s.g. January 10, 23:30

   Mjerishtë Kosova de fakto e ndarë është ma tepër Serbia ka në kontrollë Kosovën se Kosova disa komuna mbrenda kufirit vrasja e Ivanoviqit edhe njëhere ashiqare krejt hapur botrisht publikisht….i bindi ata që dojnë ti binden realitetit

   Reply to this comment
 17. thanas mustaqi January 10, 20:30

  Së pari, VV-ja nuk ka pse ndërhyn në emërimet qeveritare në Tiranë.
  Së dyti, sipas logjikës së VV-së, meqënëse z. Albin Kurti e ka gruan serbe, ibie të mos jetë as deputet as kryetar partie në Prishtinë..

  Reply to this comment
 18. valentina January 10, 20:49

  LIGORAQIIIIIII,PO CFARE LIDHJE KA CAKA ME POLITIKEN E JASHTEME KOSOVARE,A NUK KA KOSOVA MINISTER TE JASHTEM,KRYEMINISTER ,PRESIDENT?PO PSE EDI RAMA E DREJTON POLITIKEN KOSOVARE,LIGORAQIIIII, PER KOSOVEN VENDOSIN RAMUSHI DHE THAQIIIII QE NUK PO BIEN DAKORD ME NJERI-TJETRIN,DHE JANE TE GATSHEM TI KUJTOJNE RAMES TE MOS NGATERROHET ME PUNET E KOSOVES,ME E DYSHIMTE ESHTE NDARJA E DETIT ME PUSHTAT GREKE,SE KORRIGJIMI I KUFIRIT TE KOSOVES ME SERBINE QE NUK KA LIDHJE FARE.

  Reply to this comment
 19. Alban Dega January 10, 21:09

  HIQNI QOFTELARGUN NGA TRURI !

  … dhe nje replike e Cu En Lait me Nikita Hrushovin

  Gjergj Kastrioti Skenderbeu eshte Heroi kombetar i shqiptareve! Besoj se pajtohemi!
  Nipi i tij Hamza Kastrioti ishte dhe mbetet nhe nga tradhetaret me te medhenj shqiptare .
  Cfare pergjegjesie mban nipi apo mesa per dajen dhe anasjelltaz !?
  Edhe nje shembull nga Bota…
  Mbas krisjes se madhe midis PK te BRSS dhe te Kines u zhvillua nje takim midis liderit te komunizmit Boteror Nikita Hrushov dhe Kryeministrit kinez Cu En Lai…
  Pasi gjakrat u ndezen Hrushovi i thote Cu En Lait
  “ ne kemi edhe mosperputhje te plota klasore. Ti je pinjoll i nje familjeje shume te pasur kineze, kurse une vij nga nje familje proletare “ !?
  – Per prejardhjen familjare ke plotesisht te drejte!
  Ceshtja eshte se si ti edhe une i kemi tradhetuar interesar e klasave prej nga vijme… i pergjigjet Cu En Lai.
  Ndaj eshte koha qe te hiqni Qoftelargun nga mendja juaj e mykur stalino-enveriste dhe lufta e klasave !
  Turp e faqja e zeze !

  Reply to this comment
 20. alphade January 10, 22:56

  Shenim: kjo eshte nje replike midis Vishinskit dhe Idenit !
  Ideni vinte nga klasa laboriste, Vishinski nga klasa e pa-
  sur. Dhe te dyja keto figura mbronin interesat e klasave
  te ndryshme prej nga vinin.
  Shtese: Vishinski ishte Ministri i Jashte i B.S, ndersa Iden
  ishte ministri i jashtem anglez.

  Reply to this comment
 21. s.g. January 10, 23:38

  Une juve të VV ju propozoj që delegatë në kuvend të na sillni Ismaj Morinen Ballistin Rexho ke miqësi dhe ja di pak vlerat kombëtare veq pa drona pashë zotin

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim