Caktohet ambasadorja e re e SHBA-së në Tiranë

July 3, 2018 20:57

Caktohet ambasadorja e re e SHBA-së në Tiranë

Donald Trump ka caktuar ambasadoren e re amerikane në Shqipëri dhe emërimi i saj është zyrtarizuar nga Departamenti i Shtetit.

Ajo është Kathleen Ann Kavalec.

Tanimë pritet vetëm miratimi nga Senati, një hap ky thuajse formal, që Kavalec të mbërrijë në vendin tonë.

Kush është Kathleen Ann Kavalec, pasuesja e Donald Lu-së?

Ajo njihet si një diplomate karriere, me një përvojë rreth 30-vjeçare si përfaqësuese e Shteteve të Bashkuara në arenën ndërkombëtare.

Kathleen Ann Kavalec shërben aktualisht si Zëvendës Ndihmës Sekretare në Byronë e Çështjeve Evropiane dhe Euroaziatike në Departamentin Amerikan të Shtetit.

Më parë ka shërbyer si Drejtoreshë e Zyrës së Punëve Ruse, Zëvendës Shefe e Misionit të SHBA-ve në UNESCO në Paris, Zëvendës Koordinatore për Ndihmë në Byronë Evropiane dhe Drejtore për Parandalimin e Konflikteve në Zyrën e Koordinatorit për Rindërtim dhe Stabilizim.

Kavalec flet rrjedhshëm gjuhët frënge, rumune, ukrainase, ruse, spanjolle dhe portugeze.

s.a/dita

July 3, 2018 20:57
Komento

7 Komente

 1. Fat man July 3, 22:01

  Do te mesoj rrjedhshem edhe gjuhen tropojane te Sali Kar-axhic.

  Reply to this comment
 2. malsori July 3, 22:20

  Eshte amabasadore e re ne Shqiperi por ne fakt qenka e vjeter dhe duket sikur fle ne karrike,siduket qenka gati per pension.Malsori.Boston

  Reply to this comment
 3. Shqiptari July 4, 05:34

  Me kembe te mbare! Jo per ne, por per veten e saj ne radhe te pare. Se nuk ka qene ndonjehere ambasadore me duket.
  100 fjale shqip i di nga rumanishtje…

  Reply to this comment
 4. Kris 1 July 4, 09:08

  Po vjen me rrjete peshkimi apo me kallam per te kapur peshqit qe la Donaldi?
  A do te kerceje Baftjarin me Ilir Meten si zoti !u?
  Si.do ti kape 40 grupet kriminale qe ka zbuluar Lu dhe nuk i kapi?

  Reply to this comment
 5. tomorraku July 4, 14:33

  A do ti heqi vizat me Ameriken sic premtoi Lu, per qytetaret Shqiptare qe e duan Ameriken si vendin e tyre?!?

  Reply to this comment
 6. tomorraku July 4, 14:38

  A do ti heqi vizat me Ameriken per qytetaret Shqiptare kjo ambasadorja e re e Amerikes sic premtoi Lu, me qenese Shqiptaret , e duan Ameriken si vendin e tyre?!?

  Reply to this comment
 7. Mark .U.K July 4, 19:10

  Donalt LU po ik pa e kapur peshkun e madh qe pat dekleruar se do kapen ne janar.Ne vend qe te kapte Ramen,e kapi Rama ate.Mbrapa diellit shkoft bashk me me Romana Vllahudin.U krypen ne € prej Edii Rames.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim