Cana në një rrëfim të pazakontë: S’i laj enët, jam Don Zhuan dhe flas 8 gjuhë

March 12, 2019 20:17

Cana në një rrëfim të pazakontë: S’i laj enët, jam Don Zhuan dhe flas 8 gjuhë

Ish-kapiteni i kombëtares së Shqipërisë, Lorik Cana, është rrëfyer gjerë e gjatë në një intervistë për “My Living”, duke treguar se flet tetë gjuhë të huaja dhe duke zbuluar shumë gjërat nga jeta e tij personale.

“Një nga pasionet që kam ndjekur është ai që kam për historinë. Edhe gjatë ushtrimit të profesionit, udhëtimet apo grumbullimet më kanë dhënë mundësinë të lexoj sidomos për historinë e popullit tonë. Pasioni tjetër është pjesa e makinave. Është vërtetë stereotipi i djemve që kanë qejf makinat e bukura. Po përtej makinave të bukura mua më ka pëlqyer shumë sporti automobilistik. Kam marrë disa here leksione dhe kam hipur dhe me pilot të Formula 1, si Jean Alesi. Nuk i kam dhënë vetë por kam arritur deri  në 350 km/h”

Keni qenë Don Zhuan, pasi futbollistat njihen për të tillë?

“Pikërisht ashtu, më një D të madhe dhe me një Zh të madhe”

Lorik sot në shtëpi si zhvillohet dita jote? Një ditë tipike? Si është mëngjesi?

“Në mëngjes ne zakonisht çohemi bashkë, djali është në dhomën e tij. Çohet në mëngjes nuk na lejon që të flemë, kur është shumë herët para orës shtatë merret gjysmë ore dado me të, dhe kur vjen ora tetë vjen e hap derën, bërtet, futet në krevat dhe na zgjon. Zgjimi më fantastik për çdo prind. Pastaj vjen pjesa e mëngjesit.”

Kush e gatuan mëngjesin?

“Zakonisht me pjesën e mëngjesit merret nusja.”

Çfarë ha për mëngjes?

“Fruta në mëngjes, bukë të thekur me pak marmelatë, lëng portokalli, çaj ose kafe. Ose kur kam aktivitet mundohem të haj drithëra me kos, që të kem energji, dhe fillon dita. Ne e ndajmë ushqimin në mënyrë që mëngjesi të ketë dhe fruta dhe karbohidrate, dreka perime ( të pranishme në çdo vakt) por dhe pak proteina dhe karbohidrate. Në darkë nuk ha karbohidrate se më ndihmojnë të mbaj stabile peshën.”

 I lan enët?

“Jo nuk i laj se jam i llastuar. Kam gruan dhe dadon që merren me këto punë.”
Po ama gatuan.

“Shumë pak.”

 Çfarë do kishe gatuar?

“Do kisha gatuar një peshk,  një levrek në furrë. Nuk është e vështirë sepse duhet të dish kohën kur gatuan peshk. Do bëja një salcë të thjeshtë me vaj ulliri, hudhër, limon të cilën do e shoqëroja dhe me erëza. Anash do bëja ca argjinare të thjeshta me pak oriz të bardhë. Do e shoqëroja kështu.”

 Kohë e fundit je vendosur ne Shqipëri?

“Dy vitet e para mbasi u shkëputa nga futbolli, me vajtje e ardhje. Që nga gushti jemi me stabël në Shqipëri. Në Kosovë shkoj shpesh. Kam dëshirë të kthej këtë kohën e Kosovës që më ka munguar për gjithë këto vite, kështu tani çdo dy javë jam atje.”

 Ndërkohë Monika dhe djali si e kanë pritur faktin që  po qëndrojnë kaq gjatë në Shqipëri?

“Nusja e ka marrë më shumë dëshirë. Ajo ka ardhur disa herë. Por, fakti që kemi patur miq para se të vinim , që kemi gjetur dhe kemi bërë miq të rinj, marrëdhënie miqësore, shoqëri për Monikën dhe djalin është pozitiv. Kemi fatin që jemi në një vend të mrekullueshëm më një kohë dhe ushqim të mrekullueshëm. Të marrë më të mirën e kohës.”

Ka pasione djali?

“Makinat, është i çmendur mbas makinave. I njeh markat, modelet, i ka qejf avionët. Vetëm na pyet kur do ikim diku që të marrë avionin.  E do shumë topin, e përzien midis këmbëve dhe duarve. Unë do e shtyja që të merrej me sportin. Cilido që i pëlqen më shumë, por do të doja që sporti të zinte një rol të rëndësishëm në jetën e tij.”

Nëse do vendoste të behej futbollist?

“Ne do e ndihmojmë në çdo drejtim.”

 Sa gjuhë flet Lorik Cana?

“Nga ato që flas mirë,  anglisht, frëngjisht, italisht dhe shqip. Gjermanisht jam shumë mire, në gjuhën serbo-kroate gjithashtu. Kam një bazë të vogël të turqishtes, sa mos jem i humbur, ndërsa gjuhën spanjolle e kuptoj shumë mirë por nuk e kam praktikuar në të folur. Frëngjishtja dhe italishtja më ndihmojnë shumë me spanjishten.”

Ke qenë nja nga futbollistet që vishej më bukur, sot çfarë marrëdhënie ke më stilin?

“Duhet të jem i sinqertë më ty, unë 90 të kohës vishem me tuta. Por,  nusja ka ndikuar në mënyrë  jashtëzakonisht shumë pozitive dhe cilësore në mënyrën si vishem, sidomos prej që jemi bashke. Dihet që nuk i krahasojmë dot italianët  me shijet e një vendi tjetër.”

 Është bërë një dokumentar për ty, me trego pak për projetkin?

“Projekti mori jetë 6 muaj mbasi e kisha lënë futbollin. Nuk e kisha absolutisht në plan të bëja diçka, qoftë një libër.  Pastaj thashë pse jo, sepse për të bërë diçka në mënyrën e duhur duhet kapur momenti dhe momenti është sa është I nxehtë se dhe kujtimet dhe njerëzit shprehin emocionet kur janë të freskëta. Nuk arrin ti tregosh të gjitha por në fund kam qenë ë kënaqur që kam pranuar sepse është një punë që mbetet dhe e tregon dhe në të ardhme.”

v.l/ Dita

March 12, 2019 20:17
Komento

19 Komente

 1. RRUFE-BUBULLIMA ! March 13, 08:32

  Ti, Lorik Cana, po i ditke t’i flasësh, madje edhe 8 gjuhë !

  Por, po të pyes unë ty, shumë sinqerisht, se, a di ti të flasësh SHQIP… sepse, në disa paraqitje tuajat që kam pasur rastin të të dëgjojë duke folur shqip, konstatoja se “SHQIPJA” jote lente shumë për t’u dëshiruar dhe, madje edhe VAJTONTE !?!

  Është jo vetëm idiotizëm deri shumë i madh të mos dish ta flasësh GJUHËN TËNDE e, pastaj t’i dish DISA FJALË të gjuhëve tjera dhe, pastaj të thuash se “DI TË FLASËSH, BILE EDHE DISA GJUHË, APO EDHE SHUMË GJUHË”!?

  Unë TMERROHEM sesi sot aq shumë “intelektualë” shqiptarë e flasin gjuhën SHQIPE aq keq, sikur të kishin mbi qafa koka GJELASH dhe, madje, pa farë drojtje, mbajnë në qafa edhe KRAVATA !?!

  Reply to this comment
  • Hosteni March 13, 08:44

   Ore lere Lorik Canen ti, shiko gazetaret tane qe na e shpifen. Pyet Lorikun drejtperdrejt : Sa gjuhe di Loriku ?

   Reply to this comment
  • anticensurë25642654 March 13, 12:49

   o nito
   shqipja nuk është perfekte,por në të njëtjën kohë dhe cana nuk është një linguist,gjuhtar a gazetar,të paktën!
   italishtja gjithashtu,jo perfekte por shumë e rrjedhshme dhe e kutueshme!
   frëngjishtja gjithashtu!!
   në gjermanisht nuk gjeta gjë,anglisht nuk kontrollova,sërbokoratisht nuk kuptoj asnjë fjalë!!
   kështu o nite!!
   nuk është e drejtë që cana thotë se flet 8 gjuhë,në një kohë që duhej ti përgjymsmonte të paktën,ose për të qënë pak më modest mund të thoshte merrem vesh në 8 gjuhë!!kështu që dhe ai do të fitonte ndonjë pikë si njeri por dhe ti nuk kishe çtë komnetoje!!shqipja tënde është shumë më keq,nëse mund ta them kështu,se e canës!!
   sidoqoftë cana në këtë intervistë nuk është përpjekur të jetë sado pak modest!!mjafton të qënit “më një D të madhe dhe me një Zh të madhe”si ai e thotë!!

   Reply to this comment
 2. Tironci March 13, 16:09

  U lutem o njerez te mire te vendit tim te ndaloni hedhjen e baltes per kedo, a cdo gje. Lereni Lorikun, nje shqiptar qe ka bere shume per vendin e tij. Kombit i duhen figura te atilla pozitive si model per brezat e ardhshem. Pa dyshim, ai nuk eshte rritur ne Shqiperi, dhe shqipja e tij mbase nuk eshte e paster, por ai eshte poliglot i vertete. Te nderojme me te miret tane se nderojme veten.

  Reply to this comment
 3. RRUFE-BUBULLIMA ! March 13, 20:20

  “anticensurë…”,

  t’kam thënë ty edhe përpara dhe, sepse je një GJYSMEANALFABET i vërtetë, po dënjoj që të ta përsëris edhe tash, këtu:

  Edhe gjuhësisht, veçmas për ty, jam dhe mbetëm sa të jesh gjall, DOKTOR e TEJ DOKTOR !

  Se çfarë SHQIPMUTÇE e flet dhe di ta shkruajsh ti, “anticensurë…”, edhe për një nxënës filloreje kuptohet dhe shifet qartë se jë KURRKUND; je një ultrasharlatan dhe një MARGAÇ i vërtetë, por që ecë me dy këmbë, fatmirësisht dhe fatkeqësisht !?!!!!

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 March 14, 10:35

   o nite
   ça pate mor debi??
   po përse nxehesh mor gomar??
   unë të thash vetëm se je idiot,asgjë më tepër!!ty përse të vjen turp nga vetja tënde mor idiot??
   ai që je,je dhe duhet të jesh krenar!!
   psh të jesh idiot dhe të shkruash!?
   nuk është gjë e lehtë!!
   kjo është meritë o nite!!është meritë tëndja!!

   Reply to this comment
 4. RRUFE-BUBULLIMA ! March 14, 15:23

  “anticensurë…”, o qenje jo vetëm KURVË…!

  Debil, margaç, karabush, zuc, skuriq, shkarmend e, qysh edhe jo tjetër je tamam ti “anticensurë…”, o, jo veç KURVAMASHKULL e MARGAÇKURVË !

  Dhe sepse je bash qysh të cilësova këtu sipër, ti je edhe aq IDIOT e shkuar IDIOTIT sa, as përafërsisht nuk je në gjendje ta kuptojsh, as veten tënde se, përveç si të cilësova pagabueshmërisht : HIPËRIDIOT TË PADYSHIMTË, ti po m’e vërteton se je, madje edhe KARABUSH-.FYELL-ROKAN që, di MJERUESHËM edhe të folësh shqip e të shkkarravitësh-shkruash, por që fare s’e kupton as si dhe çka dërdëllit dhe ende më pak kupton se si dhe çka zhgarravit-shkruan dhe, ende më pak KUPTON se me kën kesh të bëjsh kur dërdëllitësh e zhgarravit-shkruan, sepse, i ZIU TI, unë GRANIT DRENICA, pos tjerash t’bëjë që… edhe TA QISH-SHKËRDHEJSH …edhe NËNË TËNDE dhe pastaj t’i kërkojsh falje !?!!!

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 March 14, 16:44

   nite
   përse nxehesh??
   ji krenar për veten tënde!!idiot por krenar!!si nëna dhe baba tënd kanë bërë punë të shkëlqyer,kurse ti turpërrohesh!!
   krenar nite për idiotësinë tënde!është aq e rrallë sa dhe në gines e kanë lënë një vënd të lirë si mendelejevi me tabelën e elementëve kimik!!
   sapo të të zbulojnë do të të nisin medaljen dhe çertifikatën e idiot ginesit!!
   ji krenar nite,ji krenar!!

   Reply to this comment
 5. GRANIT DRENICA March 15, 02:41

  Skuriq, karabush, shkarmend, zuc, margaç, idiot e tej idiot, “anticensurë…”, KURVAMASHKUL e MASHKULL jo VETËM KURVË; kujdes se, unë GRANITI përveç që të bëjë që ta QISH-SHKËRDHEJSH NËNËN TËNDE, të bëjë që ta pëshurrësh veten në gojë dhe të bëjë që të harrojsh edhe …sesi VETË quhesh, ore, edhe XHAHIL,TEVEQEL e TOTALESH, KRYEKUNGULL, SYLESH e VESHLESH !!!

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 March 15, 13:15

   niti
   bëra shaka,mo u xef kot!!
   e di që je një koqe e mirë!!
   psh pseudonimin tim nuk e deformon si net bajga,fterr beterri apo qipe bytha,ti e shkruan origjinal “anticensurë…”dhe kjo nuk është vetëm ndershmëri por dhe vlersim!!
   niti,mos tall bythën tënde me arin tim,se të dhem pastaj!!
   niti mos i merr për ters këto që të them unë!jenë humor vrtual!pra humor për tu pshurr në brek por që nuk lagesh!!virtual muhabeti!!
   apo je lagur??
   vish pampers nite!!sje në gjëndje me e mbajt shurrën!!
   sa plak je??

   Reply to this comment
  • anticensurë25642654 March 15, 13:23

   se harrova niti!!
   loriku më kërkoi të mos debatoja me ty!
   e pyeta përse,por nuk desh të ma thoshte!!më në fund më tha se e kam patriot mutin,prandaj lëre të thotë çtë doj!ja kam bo hallall!!
   i thashë se nuk është e drejtë lorik,nites i duhet thënë në sy se vetëm nitte është e asgjë më tepër!!
   e di më tha,op ça ti bëj,ashtu ka lindur,nuk është faji i tij!!binte shi i madh kur e gatuan dh edoli shumë i hollë!!
   si duket të njeh mir loriki nitte!!
   shnet nitte,e kalofsh mirë këtë fundjavë,unë do të shkoj në një festë në klub zonën e prishtinës!!besoj tia kalojmë si rradhën e kaluar!!ishte fantastike!!

   Reply to this comment
 6. GRANIT DRENICA March 15, 13:45

  “anticensurë…”,

  ti, faktikisht je i denjë, pos tjerash, vetëm më të DHI dhe më të PËSHURRË në gojë; dhe këtë ta bën dhe po ta bën GRANIT DRENICAKU… dhe, do ta bëjë derisa SHURRËMUTI dhe MUTSHURRA të të shtrojnë përtoke !

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 March 15, 15:50

   “ti, faktikisht je i denjë, pos tjerash”
   niti a më thu se për çfar jam i denjë përveç këtyre që përmënd ti??pra përveç dhi e pshurr(pa ë niti)!!
   një pyetje tjetër
   me dhi ça kupton??
   me dal xhiro me një dhi??
   pshurr e mora vesh!!

   Reply to this comment
 7. I.K. Toronto March 15, 16:33

  E quaj privilegj njohjen me Lorikun ne nje takim miqsh ne Toronto. Cuditerisht elokuent ne shqip, kur mendon qe eshte rritur jashte atdheut. Tejet inteligjent, i thjeshte e karizmatik, i mbushur me miresi qe e rrezaton dhe e percjell tek njerezit qe e rrethojne. Ndjehesh mire e uron per sa me shume djem te rij si Loriku. Qe t’i kundrvihen ushtrise injorante te mbushur me mllef e dashkeqesi.

  Reply to this comment
 8. GRANIT DRENICA March 15, 20:31

  “anticensurë…”, o, jo vetëm TRU MUT-SHURRË!

  Ti vetë po e vërteton dhe po e fortvërteton së, ti, di ta flasësh, vetëm një gjuhë shqipe të MËHALLËS ku ke lindur dhe, asfare më gjerë e më shumë, ore, jo vetëm… TOTALESH-TEVEQEL !!!

  Se ti “anticensurë…”, pos tjerash, vërtetë je edhe SHQIPTARSHARLATAN apo SHARLATANSHQIPTAR, e tregon krejt qartë e skajshmërisht VRAZHDË edhe më nofkën tënde “anticensurë…”, ngase s’ka ditur ta thuash shqip: KUNDËRKONTROLL, prandaj, ore PUFTE e XHAGAJDUR, përpiqu që, së paku PAK ta njohësh VETVETEN, që mos të të del PUNË më me askën tjetër përveç me VETVETEN !?!!!

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 March 20, 10:05

   niti mos u xef or dreç!!
   kur isha njëherë nadej nga ana tënde shikoja atë shokun tim që sa herë dilte nga shtëpija merte dhinë për dore dhe shkonte!!i pyesja ata të tijët
   “ku po shkon xhaviti?”,ata më thoshin
   “po shkon me dhi”!
   por tërë ato ditë e vura re se ai shkonte vetëm një herë në ditë dhe për pak minuta!!nuk më dukej e drejtë që të çosh dhinë për të kullotur vetëm pak minuta!!ajo që më bëri përshtypje ishte se dhija ishte e shëndoshë!pak minuta kullotje dhe kaq e shëndoshë!?nuk e di se çi jepnin për të ngrënë,por i bënte mirë shumë!!
   një ditë shkoi disa herë me dhi,u bëra kureshtar dhe i pyeta ata të familjes
   “ku shkon kaq shpesh xhaviti?”,
   prapë më thanë të njëjtën gjë
   “me dhi”,
   i thashë
   “po përse sot po shkon kaq shpesh?”,
   më thanë
   “e ka zënë purtha,prandaj duhet të shkojë më shpesh me dhi”
   nuk e di o niti,por jam vënë në dyshim se dikush duhet ti ketë dhënë ndonjë gjë të keqe dhisë së shkretë!!
   prandaj e kishte zënë purtha dhe xhaviti duhet të shkonte gjithnjë me dhi!!

   Reply to this comment
 9. GRANIT DRENICA March 20, 12:52

  “anticensurë…”,

  ti je DHI; ti je bash DHI që DHIA t’ka DHI në gojë
  prandaj, dhe je DHI i DHIRË nga DHIJA që s’di ç’është… as tagjia !?!

  Reply to this comment
 10. GRANIT DRENICA March 20, 20:31

  “anticensurë…”,

  po, DHIA nuk di ç’është …as tagjia; prandaj, me një DHI sikurse ti “anticensurë…”, nuk ia vlen barra qiranë që të të kem parasysh as i zgjuar dhe as në gjum !

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?