Cani: 150 milionë dollarë më shumë të ardhura. Berisha: vetëm 8 milionë

April 3, 2014 16:16

Cani: 150 milionë dollarë më shumë të ardhura. Berisha: vetëm 8 milionë

Në debatet e sotme në Kuvend, Ministri i Financave Cani deklaroi se në 6 muaj të kësaj qeverie janë futur në Thesarin e Shtetit 150 milionë dollarë më shumë të ardhura se sa në të njëjtën periudhë të një viti më parë.  Ndërsa deputeti Berisha deklaroi se nuk janë mbledhur 150 milionë dollarë, por vetëm 8 milionë.

Po të dhënat zyrtare të Thesarit të shtetit ç’thonë?

Sipas tyre (http://www.financa.gov.al/al/raportime/thesari/buletini-fiskal ), rezulton se në periudhën 5-mujore tetor-shkurt janë futur në Thesarin e Shtetit gjithsej 146 miliard lekë të reja (1.45 miliard dollarë) ose 10.2 miliard lekë (100 milion dollarë) më shumë se në të njëjtën periudhë të një viti më parë. Që shifra e Ministrit Cani të jetë e saktë, i bie që në mars të ketë patur edhe një rritje prej 50 milion dollarësh, për arritur tek 150-milionëshi.

Sidoqoftë, 150-milionëshi i Canit duket se është shumë më afër të vërtetës se sa 8-milionëshi i Berishës…

E.Zaloshnja

April 3, 2014 16:16
Komento

19 Komente

 1. Arben April 3, 16:22

  QYTETARET E BEJNE HESAPIN ME XHEPIN E TYRE O SHOKU MINISTER, JO ME XHEPIN TEND.

  Reply to this comment
  • Tarrasi April 3, 21:54

   ATEHERE NE E PAGUEKEMI BORXHIN BRENDA NJE VITI OSE E SHUMTA DY APO JO ZOTI cani SEPSE LLOGARIJA ESHTE E THJESHTE. 1+1 = 2

   FJALET E SHUMTA JANE FUKARALLEK THOTE POPULLI PAGUAJNI BORXHIN SA ME SHPEJT MUNDESISHT BRENDA MANDATIT DHE LERIN saliun ME MUT NE GOJE.

   Reply to this comment
 2. lavdosh April 3, 16:49

  Kjo tregon se Berisha me te tijte kane kryer krime te llahtarshme me kete popull

  Reply to this comment
 3. zevzeku April 3, 16:54

  Jane futur ne buxhetin e shtetit me shume…Po kjo me shume eshte si nje fjale goje.

  Eshte bere planifikimi me i ulet ? Eshte rritur aftesia arketuese ? Jane rritur taksa ? E pyetje pa mbarim ne kete drejtim.Vetem kjo e bene analizen e sakte.

  Brockullat e Berishes jane si pordhat e gjyshit, i jane dobesuar muskujt.Dhe kush i beson ‘xhevahiret’ e tij sigurisht eshte me aftesi te kufizuar.

  Reply to this comment
  • Celebron April 4, 12:21

   E vertete zevzek. Duhet analize ku evidentohen shkaqet e arketimit me shume, cfare ka ndryshuar ne sistem qe me pare ka qene gabim dhe si jane pritshmerite per te ardhmen?

   Si aplikohen keto fonde ne zerat e buxhetit? Etj, etj, etj.

   Reply to this comment
 4. fat man April 3, 17:06

  Nuk eshte merite e Ministrit Cani qe ne Arken e Shtetit jane futur 150 milion $ me shume, aresyeja eshte qe nuk eshte lejuar me Shkerdheni te mbushe sipas zakonit canten e tij te zeze te familjes nga biznesit. Berisha ka te drejte t’ minimizoje kete shifer, ai e di me mire nga te gjithe si eshte “Realiteti “, nuk i kane ardhur ne shtepine tij & Group CO 150 milion $.

  Reply to this comment
 5. P.A.B April 3, 17:20

  milionet!
  ———-

  * Cani thote jane 150.000.000
  * Berisha thote: 8.000.000
  * Gazetari ka gjetur se jane 100.000.000

  Per 6 muaj “futje ne thesar” nje Minister eshte 50.000.000 gabim, gabim me teper sic i intereson demagogjise politike. Ndersa nje ish-Kr i pa-terezitur ne Ekonomi, e ul gati 12 here. Butaforia ka arritur ne nivele te tilla qe as numrat e nje 6 mujori nuk i vijne popullit te sakta.

  Reply to this comment
  • Pëllumb zaimi April 4, 00:08

   P. A. B ? Vrejtje me vënd dhe vëzhgime interesante në komentin tuaj? Nderime!

   Reply to this comment
  • Celebron April 4, 12:23

   Te “saktat” zyrtare jane ato te publikuarat, jo ato te deklaruarat ne foltore e politikeberjes=pallavrave demagogjike.

   Pyetja eshte: si nderfuten ne zerat e buxhetit dhe si do aplikohen keto arketime te “shendetshme”?

   Reply to this comment
 6. Nastradini April 3, 17:21

  Po ndoshta jane edhe 300 milione ?
  e ç’fare pastaj ?
  POPULLIT , ju permirsua jetesa ?
  Vetem loje fjalesh , e numrash …………

  Reply to this comment
 7. Aliu nga Selenic April 3, 17:34

  Shteti po behet shkall -shkkalle .Berisha sa do te mundohet te ule vlerat administrues te qeveris Rama nuk ja rrin kurre qellimit. Berisha ne se do te vdes, do te vdese vetem nga keto rritje qe ne vitin ne vazhdim do te jene shume te medha dhe te gjith do te thone.Po ku ishime ne.? Ateher te gjith do te thone.Hallalle ato 1 milion vota qe i dhame. Kjo eshte e gjitha.!
  Berish ka menduar vetem per veten dhe per at qe qendrojn ne hije prapa tije ne se do te vije dita qe ti tregoj nje e nga nje.Se Berisha bashkepuntore me to eshte.!

  Reply to this comment
 8. klodi April 3, 17:47

  Ndofta opozita e berishes po t’a shihte ne kohen e vet FMN si partnere dhe jo si gogol edhe kriteret e rritjes se vertete ekonomike nuk do t’u dukeshin kushte nga te cilat ende nuk e kane marre veten. Sipas Berishes armik me i madh eshte FMN apo LSI (Meta)?????

  Reply to this comment
 9. Pëllumb zaimi April 4, 00:09

  P. A. B ? Vrejtje me vënd dhe vëzhgime interesante në komentin tuaj? Nderime!

  Reply to this comment
 10. Lejleku April 4, 08:30

  Per mendimin tim kjo eshte pune e eksperteve te ekonomise e te finances .Se te jesh e te kesh qene udheheqes nuk dote thote ta kesh ekonomine e vendit tend ne pellembe te dores .Gabojne edhe analistet e televizioneve por edhe ata qe dalin e sqarojne e deklarojne shifra.Konkretisht Z Rama i takon te tregoje me kete ritem te ardhurash cfare brima mund te mbyllim ne rruget me gjysme ,ne transmetim energjie ,ne vendosje sahatesh ,transformatoresh ,ujesjellsa ,landfille,parqe industiale rruge mesqytetese ,e shume e shume te tjera ,jo per xhidipi,te ardhura per fryme,formula me bajate qe perdoret shpesh nga poitikane sepse ne qe shkruajme jemi rrugeve te Tiranes jo ne zyra .Te degjohet edhe zeri i eksperteve opozitare dhe te mos menjanohen por tu jepet prioritet ne vazhdimesine e reformave mbare kombetare ne piken me te dobet EKONOMINE.Nese ka rritje te ardhurash dhe suksese te gjithe gezohen e shpresojne pa dallim,tashi padallim ,ne te gjithe Shqiptare jemi por mendimet i kemi te ndryshme .Ashtu si kunder deklaron Saliu ,ku e bazon kete fakt duhet te shpjegohen eksperte jo opinjonistet.

  Reply to this comment
 11. beni April 4, 14:17

  Me 6 muaj qeverisje me mir esht te heshtim e jo te japim e lagu e se lagu!
  Ne kapitalizem mundet te ngrihesh vetem ne tregun e letrave me vlere,por qe nuk funksionon ne shqiperi!!
  Ne nje ekonomi te varur nga primitiviteti,nuk kemi cfar te presim?
  Te ardhurat nga emigracioni shkuan tek xhepat e bankave te huaja e tek politika e shqipnis e jo tek standarti qe kerkojn shqiptaret!!
  Dikur merje te pakten 1 kg mish e dy kile patate,sot mer gjysem kile mish e nje lo…. mbas by…!

  Reply to this comment
 12. kris April 4, 14:31

  Mire o Can po ku do I cosh keto miliona me shume kur investimet I keni nderprere,rrogat dhe pensionet I keni future ne frigorifer per dy vjet dhe perse ju duhet borxhi nga jashte kur paret I gjeni Brenda vendit ?

  Reply to this comment
 13. thumbi April 5, 09:08

  …nje gjashteshe e mori Zeni per te veshur dashnoren…se per tja perveshur ka ca te tjere.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*