Cani: Guvernatori i ri? Nuk ka rëndësi pasaporta, të jetë specialist që njeh ekonominë

September 13, 2014 18:28

Cani: Guvernatori i ri? Nuk ka rëndësi pasaporta, të jetë specialist që njeh ekonominë

Nga Burreli ku inspektoi vënien në punë të Uzinës së Ferrokromit pas 10 vitesh, ministri i Financave, Shkëlqim Cani vlerësoi se në krye të Bankës së Shqipërisë duhet të vendoset një person që të dijë të bëjë punën, duke mos i dhënë rëndësi faktit nëse në pasaportën e tij shkruhet apo jo shtetësia shqiptar.

“Kjo është çështje jashtë meje. Për mua shqetësim është të jetë guvernator i mirë. Të jetë një njeri që e njeh ekonominë, njeh bankat dhe do zhvillojë Bankën Qendrore, pjesa tjetër është pa asnjë interes konkret”, tha Cani.

Ai kërkoi të siguronte edhe një herë se arrestimi i Fulllanit nuk ndikon në stabilitetin financiar të familjeve shqiptare dhe aspak në stabilitetin e vendit.

“Nuk është individi që trondit financat e shqiptarëve. Nuk them që shyqyr që ndodhi ngjarja. Nuk jam i gëzuar që u arrestua një guvernator apo zyrtar, por siguria e një sistemi nuk varet nga individi dhe për nga vetë instituiconi sistemi bankar në tërësinë e vet ka siguri”, theksoi kreu i Financave.

Pas Burrelit, Cani shkoi në Bulqizë, për të vëzhguar nga afër disa investime në ambientet e minierës së ferrokromit.

September 13, 2014 18:28
Komento

9 Komente

 1. makth-i September 13, 18:35

  -Me vjen mire dhe mendoj se eshte i duhuri.Urime.

  Reply to this comment
  • Raimond Vlonjati September 14, 03:34

   Ne krye te Bankes duhet nje njeri i ndershem, se nuk ka nevoje per shume aftesi

   Edhe une qe nuk jam monetarist , me aq sa kam lexuar per sistemin monetar e kuptoj si duhet te funksionoje banka qendrore

   Ndaj mendoj se ky Cani megjithe eshte nje medioker si ekonomist , aty ne krye te Bankes do jete shume mire, sepse ky eshte i ndershem , dhe pikerisht nje njeri ndershem na duhet aty ne krye te sistemit bankar, deri sa te vendoset Bursa shqiptare

   Po u vendos Bursa shqiptare do kufizohet shume mundesia per te bere pislleqe ne Banke
   ndaj duhet patjeter qe nqs kjo qeveri e ka seriozisht luften kunder korupsionit duhet te vendosi Bursen ne Tirane ,
   dhe Shkelqim Cani ,megjithse eshte i leshte le te jete ne krye te Bankes , se ai nuk eshte tip hileqari …

   Duhet te ndryshohet edhe personi qe merret me vendosjen e standartit te lekut tone ne krahasim me monedhat e tjera te fqinjeve –Atje punon nje kusheri iFullanit dhe ai duhet hequr urgjentisht ……
   Te priten te gjitha “tentakulat” e Oktapodhit Full-hajn

   Reply to this comment
 2. Arben September 13, 19:12

  Zoteri!!!!!
  Ishe ti guvernator banke kur ilir Muti vodhi floririn ne Krrabe.
  Po mbeti zgjedhja e ketij ne doren tende, vaj medet si muhabet

  Reply to this comment
 3. Asi September 13, 20:42

  Ore idoter me ne krye rucin’
  Meqe ne kohen tende u vodh dhe u vodh edhe se fundi me thase, ky i huaji cfare do beje? Do vjedhe apo ta vjedhin dhe te iki?
  a do ti numeroj te huajt hajduta ne sitemin tone bankar? Do ate grekun qe u perzu me shqelma para 2 vjetesh? Apo italianin para 1 viti? Apo do zorraxhiun kanades qe zvarritet pas bythes se zamirit sot e kesaj dite? dmth emigrant ne shqiperi!
  Mos i bini kaq me qafe shqiptareve, mjaft ore frikacake nihiliste!

  Reply to this comment
 4. Drini i bardhe September 13, 21:43

  Ne qofte se ne krye te BANKES SE SHQIPERISE DO VENDOSEJ NJE I HUAJ , KUR NE SHQIPERI KA DHE MUND TE GJENDEN NJEREZ ME INTIGRITET TE PLOT PER TA BERE ATE DETYRE , ky veprim do ishte me i rend se sa tradhetia a veprimi kriminal i Sali Berishes , me dhenjen e 300 km katerore det grekut . Jam i bindur se Edi Rama si me i zgjuar se Berisha qe eshte , nuk do ta lejoje ate gje .

  Reply to this comment
 5. Nje shqiptar September 13, 23:30

  Ne kohen e sotme Guvernator i Bankes duhet te jete SHQIPTAR, financier dhe matematikan qe ka studiuar ne perendim, qe ka investuar dhe humbur apo fituar para ne bursen e ne tregun financiar boteror, qe ka njohuri te thelluara per derivatet financiare qe jane sot motori kryesor i levizjes ekonomike te botes. Ekonomia e sotme varet plotesisht nga sistemi financiar boteror, nga kreditimi qe i jep ky sistem, nga lufta e monedhave, nga politika e bankave qendrore, nga lidhjet me bankat e nivelit te dyte, nga niveli i borxhit publik, nga fakti qe ke apo jo monedhen tende dhe qe mbeshtetet apo jo nga 4 apo 5 bankat e medha qe qeverisin sot planetin, nga shpejtesia e qarkullimit te parase, nga taksat e interesit etj. Per keto probleme ekonomistet kane njohuri teper te cekta. Kriza qe filloi ne 2008 dhe vazhdon akoma ne tere ekonomite eshte shkaktuar nga derivatet financiare. Banka e Shqiperise ne kohen e Hoxhes humbi 200 milion dollare per disa sekonda pasi tentoi te blej dhe te shes derivate financiare qe lidheshun me lembimin e monedhave.

  Reply to this comment
  • Arben September 14, 08:09

   Se shtetaret shqipetar luajne kumar me parate tone ky nuk eshte faj i tregjeve financiare.
   Sistemi financiar ne shqiperi eshte i sigurt sepse shqipetare jane njerez qe kursejne dhe investojne. kete Cilesi Nuk e kane shume popuj sot.
   BSH dhe qeverritaret hajduta vetem sa kane vjedhur ne kurriz te shqipetareve.
   Fullani ka ulur normen e interesit duke “vrare” kursimtaret e kujdesshem shqipetare ne favor te qeverritareve hajduta qe e zhyten vendin ne borxhe, vetem te kishin tendera neper duar (i Njejti skenar si ne greqi)

   Pervec kesaj ka norma te percaktuara ne konventa nderkombetare per kushtet e punes se aktivitetit financiar, per normat e int te kredive, konisionet e sherbimit, gjobat per Mospermbushje te kontratave etj.
   Eshte detyra e BSH, qe ne baze te treguesve ekonomike te percaktoje keto norma limit per keto aktivitete.
   Sot kemi shume fajdexhinj qe japin para me norma deri 100 % ne vit. Kjo behet ne mes te dites, para zyrave noteriale dhe sjell ne shkaterrimin e shume jeteve.
   Kjo eshte e jashteligjshme, por Bsh e ka mendjen per te vjedhur para dhe jo te beje detyren sipas ligjit.

   Keto pa permendur qe qeverria e fut doren ne arken e BSH si ne xhepin e saj (hotel dajti etj).

   Reply to this comment
 6. Emi September 14, 01:26

  Nuk e di ku do shkojme me keta ministra:

  Perpara disa muajsh ne nje debat televiziv, ministri i ekonomise z. Ahmetaj pohoi: “pronesia mbi token eshte e paqarte… por perdorimi eshte i qarte…”?! Nje qe ka bere dy klase juridik mund ta kuptoje c’fare mbrapeshtie eshte kjo fjali!

  Sot ministri i financave, z. Cani del dhe thote; “Nuk ka rendesi pasaporta e guvernatorit” kur:
  1. Ligji edhe per nje nepunes te thjeshte civil kerkon te jesh shtetas shqiptar.
  2 Ligji nr. 8269 datë 23.12.1997 “ Për Bankën e Shqipërisë” në nenin 44, ka shkruar te zeze mbi të bardhë:
  “Kandidatët për anëtarë të Këshillit Mbikëqyrës (ku një ndër ta është edhe guvernatori) duhet të jenë shtetas të Republikës së Shqipërisë, persona që gëzojnë ndershmërinë dhe pastërtinë morale etj.”

  Duke na krahasuar me veten e tyre, mendojne se Shqiperia s’ka bije e bija te zote per ate post! Nese na duhet te vendosim nje te huaj per guvernator, nje pyetje do te kisha une:
  -Ministrat shqiptare qe na propozojne idera te tilla c’na duhen? Mos valle ka ardhur koha ti zevendesojme edhe ata me te huaj????

  Reply to this comment
 7. ti kaurr i derrit .... September 14, 06:07

  Po vini dulen, shokun e edvinit, se e bën dhe guvernator vangjeli

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*