Çantat dhe kuletat: pse gratë e familjes mbretërore i mbajnë gjithmonë në dorën e majtë

February 28, 2019 23:01

Çantat dhe kuletat: pse gratë e familjes mbretërore i mbajnë gjithmonë në dorën e majtë

Një ndër aksesorët më identifikues të mbretëreshës së Anglisë Elisabetë dhe pjesëtareve të tjera të familjes mbretërore është çanta e dorës.

Në çdo dalje publike çanta është elementi që ka tërhequr gjithmonë vëmendje ndërsa mbajtja apo lëvizja e saj përçon mesazhe tek stafi i pallatit mbretëror.

Një tjetër gjë që ka ngjallur kureshtje është fakti se dukeshat Kate, Meghan e jo vetëm e mbajnë çantë në dorën e majtë.

Sipas ekspertit mbretëror Myka Meier, kjo ndodh vetëm për një arsye të thjeshtë: lënia e dorës së djathtë të lirë në mënyrë që të përshëndesin publikun gjatë daljeve të tyre.

Në çdo dalje publike, çanta apo kuleta duhet mbajtur në dorën e majtë në mënyrë që pjestarët e familjes mbretërore të përshendesin me dorë çdokënd në një turmë.

j.l./ dita

February 28, 2019 23:01
Komento

2 Komente

 1. anticensurë25642654 March 1, 07:42

  është e vështirë të shohësh një grua në rrugë pa çantë!!
  duke qënë se dora e djathtë është më e përdorshmja,edhe për të nxjerrë e futur sendet në çantë,atëherë çanta mbahet në dorë të majtë!
  duke qënë se gruaja rri në krah të djathtë të burrit,nuk është normale të vendoset çanta ndërmjet tyre,për më tepër nëse ecet të kapur për dore!
  janë veprime llogjike që nuk ka nevojë për ekspert mbretëror,e aq më pak për debila që fetishizojnë këtë arkaizëm që anglezët,e të tjerë,e mbajnë si një relikë e së shkuar!!pra një fosil i mesjetës!!

  Reply to this comment
 2. ore derra mos i thoni keto dokrra per shqipetaret, qe monarkizmin e shkerdhyen, 50 vjet rresht . March 1, 16:32

  sepse me doren e djathte, duan te kapin rrocken e t’a futin ne goje….

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim