Çantat e rënda të fëmijëve në shkollë/ Ministrja jep zgjidhjen

November 21, 2017 10:47

Çantat e rënda të fëmijëve në shkollë/ Ministrja jep zgjidhjen

Ministrja e Arsimit, Lindita Nikolla në një lidhje direkte nga zyra e saj për emisionin “Tonight Ilva Tare” thotë duke filluar nga muaji janar, detyrat e shtëpisë do të zhvillohen në shkollë, ndërsa për të lehtësuar çantat e nxënësve librat do të mund të ndahen në dy pjesë.

Do të krijojmë një standard më të thjeshtuar që mësuesit të mos shpenzojnë kohë për të gjithë materialet. Unë kam kërkuar nga shtëpitë botuese që ta ndajnë tekstin në dy pjesë.

 Do të fillojmë pilotimin në janar në 20 shkolla që të bëjnë detyrat e shtëpisë në shkollë. Me këtë, do të krijojmë mundësi që nxënësit që nuk i kanë mundësitë në shtëpi  të kenë mundësi të barabarta që të mësojnë në shkolla.”, ka thënë ministrja e arsimit.

November 21, 2017 10:47
Komento

5 Komente

 1. f November 21, 11:08

  Te lutem ato cantat shiko se po ju del kurrizi femijeve qe ne fillore.20kg vjen canta.Edhe ne zbor nuk mbanim kaq shume ne kurriz

  Reply to this comment
 2. xxx November 21, 15:17

  ato te shkreta prandaj quhen Detyre Shtepie.
  dhe ndryshojne nga Detyre Klase se behen ne shpi.
  zgjidhje koti

  Reply to this comment
 3. XXXL November 21, 16:34

  Zonje mos u merr me shpikje se i kane bere te tjeret dhjetra vite me pare.
  Te pakten kopjo qofte edhe ne menyre te shemtuar sistemin Amerikan te arsimit dhe aty do te gjesh edhe zgjidhjen.

  Reply to this comment
 4. enverdjali November 21, 17:15

  Canta ta drejton kurrizin nuk ta nxjerr o Injorantja/i ( f )

  Reply to this comment
 5. Aliu nga Selenic November 21, 18:23

  I ka fajet tenderi te cilet duan te perfitojne me shume se Cantat munde te behen edhe me te vogla dhe me te lehta.!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*