“Castellers”, kulla njerëzore në traditën e Katalonjës (foto)

October 9, 2018 20:03

“Castellers”, kulla njerëzore në traditën e Katalonjës (foto)

Anëtarët e ‘Castellers de Sants’ përfunduan kullën e tyre njerëzore gjatë konkursit të 27-të Kulla e Njeriut në Tarragona, Spanjë.

Tradita katalanase besohet të ketë origjinën nga kullat njerëzore të ndërtuara në fund të shekullit të 18-të, si dhe nga grupet e valle që është pjesë e kulturës katalanase.

‘Castellers’ ndërtojnë kullat njerëzore me teknika të sakta dhe konkurrojnë në grupe. dhe marrin pjesë në festivalet lokale me qëllim të ndërtimit të kullës humane më të lartë dhe më komplekse.

‘Castells’ u shpall nga Unesco një nga Kryeveprat e Trashëgimisë Orale dhe të Paprekshme të Njerëzimit.

Fotografia: Emilio Morenatti / AP

 

Burimi: theguardian.com

Përgatiti për botim: L. Veizi/ Dita

October 9, 2018 20:03
Komento

3 Komente

 1. Buzuku October 9, 21:07

  Epo nje kala dibrance, aq. E kane ngritur ne rang festivali e patjeter performanca perfeksionohet. Bravo dhe duartrokitje.

  Reply to this comment
 2. MH October 9, 21:10

  Edhe shqiptaret kane kaladibrançen.

  Reply to this comment
 3. vari caret October 10, 03:54

  Po ti “MH” nuk je shqiptar?
  Apo je turk, ose arabo-turko-grek, se grek te paster nuk ka.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*