KOPERTINA: Apoteoza e aseteve, deri kur do të vazhdojmë që ngjyrimet politike t’i përdorim si alibi apo koracë mbrojtëse për veprime të pamoralshme dhe të paligjshme?

KOPERTINA: Apoteoza e aseteve, deri kur do të vazhdojmë që ngjyrimet politike t’i përdorim si alibi apo koracë mbrojtëse për veprime të pamoralshme dhe të paligjshme? 0

🕔23:44, 16.Feb 2021

    Nga Viktor Malaj Botuar në DITA “Mbrojtja e veprimeve të liga përbën një ligësi më vete. Të gjithë ata që veprojnë kështu duhet të dinë se duke mbrojtur të keqen bëheni vetë pjesë e saj dhe ndihmoni që

Lexo më shumë
Kosova bëri ndarjen e pazakontë, por të nevojshme: Nga njëra anë VV, nga ana tjetër gjithë të tjerët që kanë përgjegjësinë historike për ngadalësinë e zhvillimit dhe keqpërdorimin e pushtetit

Kosova bëri ndarjen e pazakontë, por të nevojshme: Nga njëra anë VV, nga ana tjetër gjithë të tjerët që kanë përgjegjësinë historike për ngadalësinë e zhvillimit dhe keqpërdorimin e pushtetit 33

🕔16:00, 16.Feb 2021

Nga Bedri Islami Botuar në DITA   Në Kosovë ndodhi ajo që pritej. Lëvizja Vetëvendosje! është forca politike që do të qeverisë në katër vitet e ardhshme dhe, si duket, ajo do të ketë në drejtimin e saj të gjitha

Lexo më shumë
INTERVISTA: Iku koha për të vijuar ta quajmë institucionin online një realitet të ri, ai është vetë institucioni. Sa është punuar në këtë drejtim dhe ku janë pikat e dobëta

INTERVISTA: Iku koha për të vijuar ta quajmë institucionin online një realitet të ri, ai është vetë institucioni. Sa është punuar në këtë drejtim dhe ku janë pikat e dobëta 2

🕔10:00, 16.Feb 2021

Entela Resuli   Situata që ka shkaktuar virusi në botë ka bërë që shumë sisteme tradicionale të ndryshojnë rrjedh dhe të detyrohen të përshtaten me forma të reja pune. Një nga këto ishte edhe sistemi arsimor. Sidomos në Shqipëri, ku

Lexo më shumë
Sfida e numrave: A do ta krijojë Vetëvendosja qeverinë e vetme. A mund të jetë Kurti kryeministër deri në shtator, si do zgjidhet Presidenti që kërkon dy të tretat e votave

Sfida e numrave: A do ta krijojë Vetëvendosja qeverinë e vetme. A mund të jetë Kurti kryeministër deri në shtator, si do zgjidhet Presidenti që kërkon dy të tretat e votave 8

🕔08:51, 16.Feb 2021

Lëvizja Vetëvendosje (LVV) ka fituar rreth 48% të votave në zgjedhjet e së dielës në Kosovë. A do të mundet ky subjekt politik që i vetëm të krijojë qeverinë? Me rezultatin aktual, Lëvizja Vetëvendosje mund të ketë 56 deputetë, Partia Demokratike

Lexo më shumë
SHËNIM / Mësim prej një qëndrestari: Të vazhdosh të luftosh edhe kur duket sikur çdo vlerë është zhbërë dhe çdo ideal është varrosur (foto)

SHËNIM / Mësim prej një qëndrestari: Të vazhdosh të luftosh edhe kur duket sikur çdo vlerë është zhbërë dhe çdo ideal është varrosur (foto) 56

🕔09:09, 15.Feb 2021

  Qëndresa tek parimet, sakrifica për to, vullneti, ndërgjegjësimi, vetëdijësimi janë e vetmja rrugë e qëndrueshme progresi për shqiptarët në të dy anët e kufirit   E kanë quajtur radikal, ekstremist, marksist, njeri të dhunshëm etj. Është propagandë bajate e

Lexo më shumë
SHËNIM: Është përditshmëria që zgjodhëm vetë, që lejuam të lulëzojë. Aktivisht e pasivisht ushqyem mënxyrën e cila po na merr frymën. Kush do ta hedhë gurin i pari?

SHËNIM: Është përditshmëria që zgjodhëm vetë, që lejuam të lulëzojë. Aktivisht e pasivisht ushqyem mënxyrën e cila po na merr frymën. Kush do ta hedhë gurin i pari? 26

🕔16:08, 14.Feb 2021

Nga Edona Llukaçaj Botuar në DITA   Këtë javë një gjyqtare e shumëlakuar për vendimet e saj konform një interpretimi krejt personal të ligjit dhe që kishte mundësuar lënien të lirë apo zbutjen e dënimit të një numri të burgosurish,

Lexo më shumë
Kush e solli Yuri Kim në Durrës, Kruja, porti apo Dako?

Kush e solli Yuri Kim në Durrës, Kruja, porti apo Dako? 1

🕔18:04, 12.Feb 2021

  Nga Ardit Kërtusha Ambasadorja Yuri Kim zgjodhi portin e Durrësit për të dhënë një sërë deklaratash për çështje të ndryshme. Kryesisht, ajo vuri theksin në situatën politike dhe në atë të drejtësisë në vendin tonë. Shumëkush nga ne mund

Lexo më shumë
Çfarë sollën dhe si do mbahen mend ministrat nga Kosova në qeverinë e Tiranës, një analizë mbi relativizimin e kufijve ndërmjet Shqipërisë dhe Kosovës

Çfarë sollën dhe si do mbahen mend ministrat nga Kosova në qeverinë e Tiranës, një analizë mbi relativizimin e kufijve ndërmjet Shqipërisë dhe Kosovës 34

🕔11:02, 12.Feb 2021

Nga Ksenofon Krisafi Botuar në DITA   Në një nga ditët e fundit të vitit 2020 kryeministri Rama njoftoi se kishte dhënë dorëheqjen nga posti i Ministrit të Jashtëm në detyrë Gent Cakaj, djaloshi i cili tre vjet më parë,

Lexo më shumë
Investimet mjedisore për Mesdheun kalojnë nga Shqipëria

Investimet mjedisore për Mesdheun kalojnë nga Shqipëria 0

🕔10:11, 12.Feb 2021

Nga Vitjon Nina Nëse ka dy çështje globale vërtetë të rëndësishme, janë ato mjedisore dhe klimaterike. Për herë të parë Shqipëria e ka rastin të marrë vendime që do t’i përcaktojnë politikat rreth tyre. Fondi Global Klimatik Ndërkombëtar, është një

Lexo më shumë
FOTO: Gruaja e “kryeministrit të ardhshëm” që nuk voton dot në 25 prill dhe “këmbët-postbllok, metaforë e drejtimit real në PD” sipas portalit afër opozitës

FOTO: Gruaja e “kryeministrit të ardhshëm” që nuk voton dot në 25 prill dhe “këmbët-postbllok, metaforë e drejtimit real në PD” sipas portalit afër opozitës 48

🕔00:52, 12.Feb 2021

Ish-deputeti demokrat Besnik Mustafaj foli me kritika në kanalin ABC në lidhje me vendimin e bashkëshortes së kreut demokrat për të mos votuar në zgjedhjet e 25 prillit pasi ka pasaportë holandeze. Mustafaj tha se kjo është çështje etike. “Nga

Lexo më shumë

Njoftim

Njoftim

Njoftim