I vetmi referendum i nevojshëm, i vlefshëm (por i pamundur) për Shqipërinë? Thirrja në votime për t’iu përgjigjur kësaj pyetjeje të vetme!

I vetmi referendum i nevojshëm, i vlefshëm (por i pamundur) për Shqipërinë? Thirrja në votime për t’iu përgjigjur kësaj pyetjeje të vetme! 49

🕔00:04, 11.Feb 2021

  Nga Viktor Malaj Botuar në DITA   25 prilli do të jetë një referendum edhe për ringritjen morale, institucionale dhe ligjore të vendit – Ilir Meta Ka disa kohë që një skotë politikanësh, në krye të të cilës qëndron

Lexo më shumë
Dihet që vetëm pushteti ju mban në këmbë, po përpiquni, sado pak, të mbani një pjesë të kurrizit drejt

Dihet që vetëm pushteti ju mban në këmbë, po përpiquni, sado pak, të mbani një pjesë të kurrizit drejt 19

🕔23:44, 10.Feb 2021

Nga Bedri Islami Botuar në DITA Në marsin e vitit 1991 bëheshin zgjedhjet e para pluraliste, më saktë prova e parë për zgjedhje të tilla. Kishte fituar Partia e Punës dhe në 1 prill, kur po dërgoja tim bir në

Lexo më shumë
“Një rrëfim për nënën time”. Bisedë me Ilir Hoxhën në 100 vjetorin e lindjes së Nexhmije Hoxhës (E PLOTË)

“Një rrëfim për nënën time”. Bisedë me Ilir Hoxhën në 100 vjetorin e lindjes së Nexhmije Hoxhës (E PLOTË)

🕔15:15, 9.Feb 2021

  Nga Xhevdet Shehu Pavarësisht se vitet e fundit dhe deri në fund të jetës ajo pati një komunikim të rregullt dhe korrekt me gazetën DITA, Iliri në këtë intervistë rrëfen jetën dhe kontributin e nënës së tij që nga

Lexo më shumë
Dhjetëshi i Shqipes! Historia e jashtëzakonshme e Shqipe Selimit: Nga 14 vjeç në UÇK, te kandidimi për deputete me numrin e bashkëshortit që ndodhet në Hagë!

Dhjetëshi i Shqipes! Historia e jashtëzakonshme e Shqipe Selimit: Nga 14 vjeç në UÇK, te kandidimi për deputete me numrin e bashkëshortit që ndodhet në Hagë! 14

🕔23:16, 8.Feb 2021

Historia e Shqipe Selimit mund të cilësohet e jashtëzakonshme. Ajo u bë ushtare e UÇK-së që në moshën 14 vjeç. Selimi tregoi mbrëmë në një intervistë televizive me gazetarin Ilir Babaramo se ajo në atë kohë jetonte në Gjermani me

Lexo më shumë
“Përse qeveria e Shqipërisë nuk e përshëndet dhe nuk bashkohet me kërkesën e presidentit Bajden drejtuar dje Serbisë për njohjen e Kosovës?”

“Përse qeveria e Shqipërisë nuk e përshëndet dhe nuk bashkohet me kërkesën e presidentit Bajden drejtuar dje Serbisë për njohjen e Kosovës?” 24

🕔20:00, 8.Feb 2021

Në rubrikën “Shënime nga blloku i diplomatit”, publicisti dhe bashkëpunëtori i DITA për diplomacinë dhe rajonin, Shaban Murati ngre një pyetje që ngjall debat. “Një pyetje e natyrshme”, – shkruan Murati dhe shton: “Përse qeveria e Shqipërisë nuk e përshëndet

Lexo më shumë
‘Ishte diktaturë?’ Rrëfimi i djalit të Enver Hoxhës për 100 vjetorin e nënës: ‘Po, por ishte edhe demokraci popullore e sundimit të shumicës ndaj një pakice, e kundërta e të sotmes’

‘Ishte diktaturë?’ Rrëfimi i djalit të Enver Hoxhës për 100 vjetorin e nënës: ‘Po, por ishte edhe demokraci popullore e sundimit të shumicës ndaj një pakice, e kundërta e të sotmes’ 185

🕔19:50, 8.Feb 2021

Në një intervistë me gazetarin Xhevdet Shehu botuar sot në rubrikën Histori të gazetës DITA, Ilir Hoxha djali i Enver dhe Nexhmije Hoxhës flet për nënën e tij, e cila sot do të festonte 100 vjetorin e lindjes. Zoti Hoxha

Lexo më shumë
Të rikthehet procesi në Prishtinë

Të rikthehet procesi në Prishtinë 0

🕔13:30, 8.Feb 2021

Serge Métais Autor i librit Histoire des Albanais. Des Illyriens à l’indépendance du Kosovo (Histori e shqiptarëve. Nga ilirët deri te pavarësia e Kosovës) të botuar në Francë më 2006 nga shtëpia botuese Fayard e të përkthyer edhe në shqip

Lexo më shumë
Si ndikon COVID-19 në çrregullimet neurologjike

Si ndikon COVID-19 në çrregullimet neurologjike 2

🕔09:26, 8.Feb 2021

Dr. Sokrat XHAXHO*   Për të trajtuar një sëmundje, në veçanti COVID-19, një sfidë e madhe është informimi mbi këtë sëmundje. Sa më tepër të njohim virusin COVID 19 aq më të sigurtë do të jemi, ne mjekët, vetë të

Lexo më shumë
SHËNIM: Fushata, nga ai i 21 janarit që u ‘lexon libra’ fëmijëve të tij në darkë, tek urimi për kryeministrin: Mos i flak tutje ato ‘këpucët e grisura’

SHËNIM: Fushata, nga ai i 21 janarit që u ‘lexon libra’ fëmijëve të tij në darkë, tek urimi për kryeministrin: Mos i flak tutje ato ‘këpucët e grisura’ 28

🕔10:55, 7.Feb 2021

Nga Edona Llukaçaj Botuar në DITA Tashmë kur beteja elektorale për zgjedhjet e përgjithshme të 25 prillit duket se ka ditë që ka filluar, edhe liderët partiakë duken më të mobilizuar se kurrë për të riformatuar imazhin e tyre publik.

Lexo më shumë
Sinoptika amerikane dhe angleze për Shqipërinë pas Luftës II (pjesa e tretë)

Sinoptika amerikane dhe angleze për Shqipërinë pas Luftës II (pjesa e tretë) 9

🕔23:08, 6.Feb 2021

Prof. Paskal Milo (Vijon nga numri i kaluar) Amerikanët dhe britanikët kanë patur shumë pak informacione deri në pranverën e vitit 1943 për zhvillimet brenda në Shqipëri. Kontaktet e drejtëpërdrejta që ata vendosën gradualisht me faktorët kryesorë politikë e ushtarakë

Lexo më shumë

Njoftim

Njoftim

Njoftim