“Biologjia” e bindjeve politike

“Biologjia” e bindjeve politike 0

🕔10:20, 16.Sep 2018

  Nga Steve Baragona* Në Shtetet e Bashkuara, zgjedhjet e mesmandatit në nëntor do të përcaktojnë kontrollin e Kongresit. Në mjedisin e sotëm shumë të polarizuar politik, mbështetësit republikanë dhe demokratë po mbrojnë qëndrimet e tyre mbi çështjet kyçe, dhe

Lexo më shumë
Çfarë fsheh admirimi i Zukerbergut për perandorin August?

Çfarë fsheh admirimi i Zukerbergut për perandorin August? 0

🕔08:22, 16.Sep 2018

  Charlotte Higgins* Njerëzve me shumë pushtet u pëlqen të adhurojnë një figurë historike. U pëlqen të kenë një figurë të lashtësisë që ta admirojnë, dhe, pse jo, t’ia kalojnë. Mark Zuckerberg tregoi për “New Yorker” se sa shumë e

Lexo më shumë
Terrorizmi si fenomen global

Terrorizmi si fenomen global 1

🕔10:49, 15.Sep 2018

  Safet N. Ramolli Më 11 shtator 2001, njerëzimi përjetoi një tragjedi të përmasave të mëdha. Atë mot, nga qarqe ekstremiste terroriste, u ideua dhe u zbatua, (fatmirësisht vetëm pjesërisht), një sulm i paimagjinueshëm anti-human. Në historinë e shoqërisë moderne,

Lexo më shumë
“A po përgatitet Rusia për luftën e ardhshme të madhe?”

“A po përgatitet Rusia për luftën e ardhshme të madhe?” 8

🕔14:11, 14.Sep 2018

  Nga Mesdheu deri në Siberi, Moska është duke treguar muskuj ushtarakë në “lojërat e luftës” më të mëdha në historinë moderne ruse. Me 300,000 ushtarë, me më shumë se 1,000 avionë, helikopterë dhe dronë, 36,000 tanke dhe 80 anije

Lexo më shumë
Kostoja e luftërave rrezikon pushtetin e Vladimir Putinit

Kostoja e luftërave rrezikon pushtetin e Vladimir Putinit 1

🕔09:40, 13.Sep 2018

  Nga Anders Aslund* Luftërat janë të shtrenjta, dhe populli rus po e mëson këtë tani. Kremlini po zhvillon aventura ushtarake në Ukrainën Lindore dhe Siri, dhe megjithëse këto konflikte janë të kufizuara në fushëveprimin e tyre, ka shumë pikëpyetje

Lexo më shumë
Çfarë ndryshimi! Alexis Tsipras kryeministri i transformuar lavdëron BE

Çfarë ndryshimi! Alexis Tsipras kryeministri i transformuar lavdëron BE 0

🕔14:43, 12.Sep 2018

  Çfarë ndryshimi: Tre vjet më parë kryeministri grek gjëmonte kundër shteteve të euros. Tani ai shfaqet i përulur dhe mirënjohës para Parlamentit Evropian në Strasburg. Bernd Riegert* Vetëm tre javë pasi Greqia la programim financiar evropian të shpëtimit, kryeministri

Lexo më shumë
Hamdi Haklaj: Im vëlla, vrasësi i Azem Hajdarit (PJESA III – AUDIO)

Hamdi Haklaj: Im vëlla, vrasësi i Azem Hajdarit (PJESA III – AUDIO)

🕔13:36, 12.Sep 2018

Kjo intervistë audio të cilën po e risjellim sot me pjesë bashkë me dëshmitë e dy personave të tjerë kyç në vrasjen e Azem Hajdarit, Izet Haxhia dhe Jaho Mulosmani është marrë nga DITA në nëntor 2014.    Për të lexuar

Lexo më shumë
#Fakenews vs #Hopenews

#Fakenews vs #Hopenews 4

🕔13:27, 12.Sep 2018

Nga Rudina Xhunga Fake news është pjesë e medias shqiptare. Nuk nisi me portalet, u shtua me to. Unë jam gazetare që nuk e nisa nga portalet. E nisa te “Koha Jonë” gazetarinë e angazhuar. E angazhuar, nuk po e

Lexo më shumë
Hamdi Haklaj: Raportet tona me Azem Hajdarin (PJESA II – AUDIO)

Hamdi Haklaj: Raportet tona me Azem Hajdarin (PJESA II – AUDIO)

🕔13:23, 12.Sep 2018

Kjo intervistë audio të cilën po e risjellim sot me pjesë bashkë me dëshmitë e dy personave të tjerë kyç në vrasjen e Azem Hajdarit, Izet Haxhia dhe Jaho Mulosmani është marrë nga DITA në nëntor 2014.    Për të lexuar

Lexo më shumë
VIDEO / Izet Haxhia: Nata e vrasjes së Azem Hajdarit

VIDEO / Izet Haxhia: Nata e vrasjes së Azem Hajdarit 103

🕔13:00, 12.Sep 2018

 VIJON NGA: KËTU Kjo pjesë është shkëputur nga cikli i intervistave të gazetës DITA me dëshmitarët dhe të dënuarit për vrasjen e deputetit Azem Hajdari. Ish-truproja i Berishës, Izet Haxhia, i dënuar për vrasjen, ndodhet aktualisht i ekstraduar në Shqipëri

Lexo më shumë