Flasim për atë që po ndodh…

Flasim për atë që po ndodh… 0

🕔13:18, 16.Nov 2012

Flasim për atë që po ndodh…   Eshtë tirani të përpiqesh të caktosh në postin e kryeprokurorit një besnik tëndin në mënyrë që të mbrosh korrupsionin e qeverisë tënde   Flasim për atë që po ndodh: Pushtete që injorojnë plotësisht

Lexo më shumë
Veri-Jug: konflikt mentaliteti apo interesa xhepi?

Veri-Jug: konflikt mentaliteti apo interesa xhepi? 0

🕔13:08, 16.Nov 2012

Padyshim data 6 shtator ka përfaqësuar për eurozonën (pra për shtatëmbëdhjetë shtetet e BE-së të cilët kanë adoptuar Euron si monedhë të përbashkët) një moment kyç. Banka Qëndrore Europiane (BQE), me në krye italianin Mario Draghi, hapi rrugën blerjes teorikisht

Lexo më shumë

Kutia e votës dhe “kutia” e Berishës 1

🕔13:45, 15.Nov 2012

Ajo që ka ndodhur në Qarkun e Fierit është, as më shumë dhe as më pak, por një puç politik, një grabitje e organizuar prej pushtetit qendror e pushtetit lokal të fituar me votë nga opozita. Kutia e votimit e

Lexo më shumë

Çeta sat’ome 1

🕔10:14, 15.Nov 2012

Që do bëje si gore këtë e prisja në fakt, sapo vendosa të të shkruaja herën e parë. Kësisoj, fakti që kishe hapur feisbukun dhe kishe kërkuar muzikën që dëgjoj, e librat që lexoj, kjo s’mu duk çudi për t’u

Lexo më shumë
Liderat e vetëmagnifikuar, një kërcënim për emancipimin e kombit

Liderat e vetëmagnifikuar, një kërcënim për emancipimin e kombit 0

🕔11:15, 14.Nov 2012

Reminishencat e së kaluarës po përpiqen sot t’i imponohen shoqërise në forma te tilla qe perpos neverisë, jane sinjale që duhet të zgjojnë vetëdijen kombëtare, se ideja e madhështisë së liderit është akoma e gjallë në ata që drejtojnë sot pushtetin.

Lexo më shumë
Berisha dhe Fieri

Berisha dhe Fieri 0

🕔11:11, 14.Nov 2012

Prej disa ditësh, në çdo diskutim publik, kryeministri në detyrë, bën deklarata në lidhje me situatën e krijuar në Qarkun e Fierit dhe konkretisht me ngërçin institucional ku është futur ky këshill nga përfaqësuesit lokalë të ekzekutivit në bashkëpunim me

Lexo më shumë

Në Evropë po rikthehet nacionalizmi 0

🕔11:04, 14.Nov 2012

Zgjedhjet parlamentare, të mbajtura së fundmi në Ukrainë, kanë konfirmuar një trend të vazhdueshëm në Evropë. Partitë e ekstremit të djathtë janë duke kaluar pragun e pranueshmërisë zgjedhore dhe duke u bërë figura kryesore politike, shkruan National Interest.   Partia

Lexo më shumë

Bast apo blof i Ilir Metës? 0

🕔10:29, 14.Nov 2012

A do ta rikapë në 2013 koalicioni Berisha 46.95 përqindshin (e Ristanit)?   Pas mbarimit të votimit në qershor 2009, KQZ-ja e kontrolluar nga PD-ja, shpalli një rezultat që i jepte 46.95% të votës popullore koalicionit të udhëhequr nga Berisha,

Lexo më shumë

Dinastia Xen 7

🕔09:55, 14.Nov 2012

Në shtetin e babit, në kohën kur është i babit shokët e tu bëhen ministra. Në shtetin e babit mund të bëhen prefektë, policë ndoshta; këngëtarë po të duan. Në shtetin, kur e ka babi në dorë kryeredaktorët e gazetave

Lexo më shumë

Arsim do të thotë punësim e dinjitet 0

🕔11:30, 13.Nov 2012

Arsimi dhe formimi profesional është tema që shqetëson më fort në këtë vendin tonë i cili numëron sot mbi një milion të papunë. Ky sektor jetik për ne, ka qenë vijimisht në vëmendjen e organizmave ndërkombëtarë, të cilët kanë dhënë

Lexo më shumë