Ligatina e elitave dhe lidershipi

Ligatina e elitave dhe lidershipi 10

🕔10:42, 4.Mar 2013

Figurat politike që formatoi koha e ndryshimeve demokratike nuk zunë dot vend në themelin e shtetit, jo se ata nuk u bënë dot lëndë e vertetë për qëndrueshmërinë e tij por sepse lëndëshpirti menaxhues i tyre, kishte anomali në orjentimin

Lexo më shumë
PËRPARA PËR MBROJTJEN E ATDHEUT NGA… OPOZITA!

PËRPARA PËR MBROJTJEN E ATDHEUT NGA… OPOZITA! 20

🕔00:32, 3.Mar 2013

Për luftë të vërtetë, nuk është fjala,  për egërsi  të pakufishme po! Qeveria e sheh Opozitën me formatin enverian, si kontigjent armik të popullit mbarë. Është trashëgimia ogurzezë e Hoxhës, që  armiqtë e brendshëm i shihte gjithmonë më të rrezikshëm

Lexo më shumë
Pyetja: A mundet të ikë paqësisht një si Berisha dhe roli i SHBA

Pyetja: A mundet të ikë paqësisht një si Berisha dhe roli i SHBA 4

🕔16:44, 2.Mar 2013

Cili është problemi kryesor i 23 qershorit, sipas Andrea Stefanit. Çfarë mendon për sjelljen e SHBA-ve dhe BE-së me problemet e rënda që po shfaq demokracia shqiptare dhe institucionet e rikapura nga një Berishë që po përsërit vetveten. Këto dhe

Lexo më shumë
Pushkatimi financiar, arma e berishizmit

Pushkatimi financiar, arma e berishizmit 4

🕔14:34, 2.Mar 2013

Duke udhëtuar brenda të njëjtit avion, ish diktatori i BRSS komuniste, Josif V. Stalini, ish diktatori Enver Hoxha dhe udhëheqësi aktual i mishmashit shqiptar Sali Berisha, po diskutonin rreth metodës më efikase që i detyronte kundërshtarët e tyre politik të

Lexo më shumë
Një “bulkth” rrafshon dinosaurët

Një “bulkth” rrafshon dinosaurët 3

🕔14:34, 2.Mar 2013

Muzgu i së hënës, në shtetin ku jetoj dhe jam shkolluar, ishte ndryshe. Ndodhi diçka e re. Ndoshta jo e habitshme (në këto rreshta, javën e shkuar, trajtova “surprizën” me 5 yje), por sidoqoftë e papritur në këto përmasa. Zgjedhjet

Lexo më shumë
Berisha, ministri i tij Noka  dhe Paramilitarizmi Elektoral

Berisha, ministri i tij Noka dhe Paramilitarizmi Elektoral 0

🕔10:44, 1.Mar 2013

DITA: Cilët janë faktorët që ndikojnë në rritjen e valës së krimit? Çfarë e energjizon atë? SHKRUAN: Bledar Prifti Kriminaliteti në Shqipëri nuk mund të shihet i veçuar nga politika. Ndërsa Berisha dhe Meta ndanë mes tyre pushtetin për të

Lexo më shumë
Krimi shtetëror dhe Krimi social

Krimi shtetëror dhe Krimi social 0

🕔10:42, 1.Mar 2013

DITA: Cilët janë faktorët që ndikojnë në rritjen e valës së krimit? Çfarë e energjizon atë?  SHKRUAN: Falma Fshazi Në Shqipëri ka para së gjithash krim shtetëror: Gërdeci, korrupsioni me bllok shënimesh, 21 Janari, për të vazhduar me kërdinë e

Lexo më shumë
Shteti aktual nuk është më në gjendje: është paralizuar

Shteti aktual nuk është më në gjendje: është paralizuar 0

🕔10:39, 1.Mar 2013

DITA: Cilët janë faktorët që ndikojnë në rritjen e valës së krimit? Çfarë e energjizon atë?  SHKRUAN: Armand Vincani Së pari falënderoj gazetën “Dita” për përpjekjet e saj për të sensibilizuar opinionin rreth çështjeve delikate. Krimi i organizuar apo i

Lexo më shumë
Krimi dhe logjika perverse e pandëshkueshmërisë

Krimi dhe logjika perverse e pandëshkueshmërisë 0

🕔10:37, 1.Mar 2013

DITA: Cilët janë faktorët që ndikojnë në rritjen e valës së krimit? Çfarë e energjizon atë?   SHKRUAN: Genci Burimi   Pyetja juaj merr si të mirëqenë rritjen e valës së krimit. Me publikun duhet të tregohemi të kujdesshëm dhe

Lexo më shumë
Shtetet e Pabashkuara te Europes

Shtetet e Pabashkuara te Europes 1

🕔11:38, 27.Feb 2013

Nuk di ne se antropologet do t’a intepretonin rezultatin e zgjedhjeve ne Itali duke thene se, tej krizes se rende ekonomike, Italianet cmenden per Opera Buffa. Sepse Beppe Grillo dhe Berlusconi andej kane dale. Sa per Bersanin ky ngjan me

Lexo më shumë