Me ja fut vetes

Me ja fut vetes 2

🕔14:30, 5.Dec 2012

Anëtarët e Këshillit të Ministrave u mblodhën dje në shtëpinë muze të Vlorës, ngucur me sho-shoqin, të ulur në ndenjëset ku Ismail Qemali mbajti mbledhjen e qeverisë së parë 100 vjet më parë. Ishte një ngjarje e paralajmëruar ditë më

Lexo më shumë
Bregdeti i rrezikuar prej “rrumpallës ndërtimore”

Bregdeti i rrezikuar prej “rrumpallës ndërtimore” 0

🕔14:11, 5.Dec 2012

Pak ditë më parë, në thellësi të tokës në zonën e Fierit, u ndje një lëkundje e fortë tërmeti. Sipas specialistëve, nëse kjo lëkundje do të ishte në zonën detare, do të krijonte një tsunam. Faktikisht, në Shqipëri ne ende

Lexo më shumë
Padia civile ishte përgatitur dhe pritej firma e Tushes…

Padia civile ishte përgatitur dhe pritej firma e Tushes… 1

🕔14:10, 5.Dec 2012

Tushe Osmani ka ndërruar jetë. Është bashkuar me të afërmit e saj të cilët të gjithë prenë të njëjtën biletë, atë të shpërthimit të Gerdecit. Në mars të vitit 2008 ishte vajza e saj 19 vjecare Resmije Kranja e cila

Lexo më shumë
Pasojat ekonomike të dalldisë nacionaliste

Pasojat ekonomike të dalldisë nacionaliste 0

🕔11:40, 5.Dec 2012

Festimet e 100 Vjetorit të pavarësisë kulmuan një dukuri që ishte rritur rrezikshëm kohët e fundit në trojet shqiptare, krahas krenarisë së ligjshme për identitetin tonë. Deri më pak se një vit më parë dukej se Shqipëria ishte disi indiferente

Lexo më shumë
Ata kanë problem sjelljen si një shtet batakçi

Ata kanë problem sjelljen si një shtet batakçi 0

🕔11:22, 5.Dec 2012

Koncesione si ato që i ka bërë Berisha Greqisë nuk do kishim mundur t’ia bënim edhe sikur Vangjel Dulen të bënim kryeministër të Shqipërisë   Shqipëria është sot shteti më i izoluar i rajonit dhe më gjerë, për shkak të

Lexo më shumë
Kryeprokurori i ri, zyrtari që mbuloi skandalin Basha në fushatën e majit 2011

Kryeprokurori i ri, zyrtari që mbuloi skandalin Basha në fushatën e majit 2011 6

🕔13:05, 4.Dec 2012

Z.Llalla, i dekretuar dje nga Presidenti Nishani në postin e Prokurorit të Përgjithshëm është zyrtari që ka mbuluar skandalin e deklarimeve të rreme të z.Basha mbi pasurinë. Gjatë muajve mars dhe prill të 2011-s, isha pjes e një grupi investigues

Lexo më shumë
Bujqësia italiane dhe ç’mund të mësohet prej saj

Bujqësia italiane dhe ç’mund të mësohet prej saj 0

🕔11:51, 4.Dec 2012

Mund të duket paradoksale, por i vetmi sektor që e ka përballuar më mirë krizën ekonomike që vazhdon prej disa vitësh në Itali dhe në të gjithë zonën Euro është sektori i bujqësisë, i cili gjatë vitit 2012 e rriti

Lexo më shumë
Jeni gati për nacio(s)alistin Berisha? Dhe disa zëra nga Kosova

Jeni gati për nacio(s)alistin Berisha? Dhe disa zëra nga Kosova 1

🕔16:13, 3.Dec 2012

Ish-komunisti i ‘68-s i shndërruar në antikomunist të egër pas ’90-s, ish-antizogisti i egër i shndërruar në zogist të flaktë, do ketë ndonjë problem të bëj nacionalistin pas dy dekadash luge të zbrazur me “integrimin”?   Në një takim me 

Lexo më shumë
Një studim që duhet të na nxitë

Një studim që duhet të na nxitë 2 Updated

🕔09:55, 3.Dec 2012

Duam apo s’duam ta pranojmë, shkolla shqiptare është në hendekun e saj më të keq në gjithë këto vite të tranzicionit. Këtë fakt nuk mund ta mohojë askush, bile edhe deklaratat për reformat ë kryera dhe që do të kryehen

Lexo më shumë
Pavarësia e Shqipërisë dhe kontributi i Austro-Hungarisë

Pavarësia e Shqipërisë dhe kontributi i Austro-Hungarisë 0

🕔09:54, 3.Dec 2012

Kur Ismail Qemali, i cili u bë më pas i pari kryeministër i Shqipërisë, valëviti flamurin nga ballkoni i shtëpisë ku u mblodh Kuvendi i Vlorës më 28 Nëntor 1912 dhe shpalli pavarësinë e vendit, ai e kreu këtë akt

Lexo më shumë