Ndryshimet kushtetuese të 2008-s, i zvogëlojnë shanset për qeveri teknike

Ndryshimet kushtetuese të 2008-s, i zvogëlojnë shanset për qeveri teknike 9

🕔07:49, 2.Apr 2013

Profesor Pëllumbi, ndodhemi përpara një zhvillimi të ri politik. LSI pritet të largohet nga qeveria sipas një marrëveshjeje midis Ramës dhe Metës. Por çfarë ndodh pas kësaj, a bie qeveria e Berishës? Unë mendoj se largimi i Metës dhe rënia

Lexo më shumë
Një qeveri teknike, zgjidhja më e mirë, por Meta po lëviz me dijeninë e Berishës

Një qeveri teknike, zgjidhja më e mirë, por Meta po lëviz me dijeninë e Berishës 7

🕔07:48, 2.Apr 2013

– Profesor Brokaj, ndodhemi përpara një zhvillimi të ri politik. LSI pritet të largohet nga qeveria sipas një marrëveshjeje midis Ramës dhe Metës. Por çfarë ndodh pas kësaj, a bie qeveria e Berishës? Unë e kam të vështirë ta besoj

Lexo më shumë
Avokatët e martesës PD-LSI, nga sot do jenë prokurorët e rikthimit të LSI-së

Avokatët e martesës PD-LSI, nga sot do jenë prokurorët e rikthimit të LSI-së 14

🕔07:46, 2.Apr 2013

Lorenc, përshëndetje nga DITA. Si e vlerësoni faktin që LSI është afruar me Partinë Socialiste dhe a mendoni se do të kemi rënie të qeverisë tashmë që i ikin votat e Metës? Një koalicion mes Partisë Socialiste dhe Lëvizjes Socialiste

Lexo më shumë
2 PRILL 1991 – 21 JANAR 2011:  PARALELE DHE KONKLUZIONE

2 PRILL 1991 – 21 JANAR 2011: PARALELE DHE KONKLUZIONE 12

🕔23:46, 1.Apr 2013

“Politika përcakton kush ka pushtetin dhe jo kush zotëron të  vërtetën” – Paul Krugman Në tërësinë e ngjarjeve kriminale të ndodhura në Shqipëri gjatë këtyre 23 viteve, post-komunizëm, dy kanë ngjashmëri të madhe midis tyre. Krahas ngjashmërisë ato mbartin edhe

Lexo më shumë
Bustet tona të turpit

Bustet tona të turpit 2

🕔17:01, 1.Apr 2013

Kanë dëmtuar bustin e Zogut. Nuk kam qenë unë. Por, mund të kisha qenë. Nuk jam partizan i vandalizmit, por jam simpatizant i vendosur i vandalizmit politik. Thuhet që i kanë hedhur një kavo çeliku. Më pëlqen të mendoj që nuk kanë qenë të pirë, por

Lexo më shumë
Mashtrime në fushën energjetike

Mashtrime në fushën energjetike 1

🕔11:20, 1.Apr 2013

Vijon nga numri i djeshëm Në mbi 80 HEC-et që do të jepeshin për ndërtim kompanive private me koncesion (dhe i gjithë kapaciteti i tyre i prodhimit do të ishte rreth 15 MË), e dimë shumë mirë sa kanë përfunduar,

Lexo më shumë
Pro dhe kundër riafrimit të Metës në PS, flasin Mustafa Nano dhe Bledar Prifti

Pro dhe kundër riafrimit të Metës në PS, flasin Mustafa Nano dhe Bledar Prifti 12

🕔11:12, 1.Apr 2013

Mustafa Nano: Regjimi mposhtet vetëm me logjikë të pastër pragmatiste Nano sugjeron: “Sipas meje, çdo arsyetim politik duhet filluar me pohimin: Në Shqipëri është ngritur një regjim, dhe me regjim unë personalisht kuptoj këtë rend socio-moralo-politiko-kulturoro-institucional të gjërave të dominuar

Lexo më shumë
Rezultati logjik i Sondazhit të Sorosit është PD 24.1% dhe PS 28.5%

Rezultati logjik i Sondazhit të Sorosit është PD 24.1% dhe PS 28.5% 2

🕔11:00, 1.Apr 2013

Në datë 25 Mars isha pjesë e tryezës që Fondacioni Soros organizoi për të dhënë rezultatet e sondazhit “European Social Values” për Shqipërinë. Ky është një sondazh shumë i vlefshëm për studiuesit, por shifrat që po paraqiteshin nuk ishin ato

Lexo më shumë
A i intereson një kryeministri të tillë, shteti ligjor?

A i intereson një kryeministri të tillë, shteti ligjor? 1

🕔10:58, 1.Apr 2013

Ambasadorja gjermane në Tiranë Karola Myler Holtkemper në një takim në Gjirokastër, ku u shpall “Qytetare Nderi”tha se “Shqipëria vazhdon që të jetë një vend, ku shteti ligjor nuk ekziston”. E thënë troç nga fuqia më e madhe politike dhe

Lexo më shumë
RAMA NE SULM DHE FANTASIA “SCI-FI” E BERISHES NE MBROJTJE

RAMA NE SULM DHE FANTASIA “SCI-FI” E BERISHES NE MBROJTJE 3

🕔12:02, 31.Mar 2013

Parashikimi i rezultateve ne zgjedhjet parlamentare, me pak ndryshime te cilat ndikohen nga sistemi zgjedhor i aplikuar, i nenshtrohen  faktoreve te njohur te cilet ne menyre te permbledhur kane te bejne me 1 – identifikimin e sjelljes se individeve qe

Lexo më shumë