Votat e çakërdisura të 26 majit në Dibër

Votat e çakërdisura të 26 majit në Dibër 1

🕔00:47, 19.Mar 2013

Kurrë nuk kam menduar se do të gjejmë ndonjëherë rezulate të zgjedhjeve të 26 majit 1996 , të paktën ashtu  si janë shënuar ato , por ja që u gabuam. Më bie në dorë një tabelë përmbledhëse e rezultateve të

Lexo më shumë
PS-LSI? MORALISHT E PAMUNDUR

PS-LSI? MORALISHT E PAMUNDUR 3

🕔00:46, 19.Mar 2013

Maxhoranca aktuale është një maxhorancë artificiale dhe qëndron në këmbë me patericën ë LSI-së.(përveç  manipulimeve tashmë të njohura me kutitë që s’u hapën kurrë).  Është vërtet e habitshme dhe e rrallë, kur, në dy votime rresht, vota popullore shkon majtas

Lexo më shumë
Gjethet njëqindmilionëshe dhe ferrat e politikës shqiptare

Gjethet njëqindmilionëshe dhe ferrat e politikës shqiptare 1

🕔13:19, 18.Mar 2013

Përçudnimi i arsyes dhe dhunimi i shpresës. Gjethet njëqindmilionëshe, qofshin ato të ferrave apo të fikut (Adami dhe Eva ka gjasa të kenë përdorur ato të hardhisë), janë freskore për duart të zhdërvjellëta tashmë në lojën e kukamfshehtit që dialektika

Lexo më shumë
Vota e 16-vjeçarëve

Vota e 16-vjeçarëve 2

🕔13:18, 18.Mar 2013

Mbroçkulla e fundit është «nisma» për të ulur kufirin minimal të moshës së votuesëve të vendit tonë, nga 18 vjeç që e kemi në Kushtetutë, në moshën 16 vjeçe! «Indicjen » për t’u bërë « zëri » i këtyre gjashtëmbedhjetë

Lexo më shumë
Papa i varfër

Papa i varfër 0

🕔16:03, 17.Mar 2013

Qarkullon legjenda se gjatë ceremonisë së prezantimit si Papë, Jorge Bergoglio refuzoi veshjen e kuqe me fije ari dhe gëzof hermelini, duke i thënë kardinalit përgjegjës: “Imzot, visheni ju po të dëshironi. Karnevalja ka përfunduar”.   Humori i mprehtë i

Lexo më shumë
Çfarë ndodhi në zgjedhjet e ’94-s

Çfarë ndodhi në zgjedhjet e ’94-s 0

🕔17:47, 16.Mar 2013

(vijon nga numri i kaluar) Fitorja e zgjedhjeve vendore të 26 korrikut 1992, nga Partia Socialiste, vetëm pak muaj pas fitores plebishitare të zgjedhjeve të përgjithshme parlamentare nga Partia Demokratike, tregoi se elektorati i shumicës i përkiste të majtës socialiste,

Lexo më shumë
Kriza iraniane do të kthejë vizat për Ballkanin?

Kriza iraniane do të kthejë vizat për Ballkanin? 0

🕔09:58, 16.Mar 2013

Komisioni Europian ka hartuar një plan sekret për krijimin e një mekanizmi për rivendosjen e përkohshme të regjimit të vizave për vendet e Ballkanit Perëndimor. Në dhjetorin e shkuar, u përgatit dhe një “klauzolë mbrojtëse” që mundëson regjimin e përjashtimit,

Lexo më shumë
Vota e “pjesës gri”

Vota e “pjesës gri” 0

🕔09:52, 16.Mar 2013

Parashikimi i rezultatit të zgjedhjeve  politike  është tashmë objekt bisedash në çdo grup shoqëror, në rrugë apo në lokalet e Tiranës. Në Shqipëri, nuk është e vështirë të “lexosh” lëvizjet politike pasi mllefet e trashëguara ndaj njëri-tjetrit, krahinalizmat e kultivuara

Lexo më shumë
Çfarë ndodhi në zgjedhjet e vitit 1992

Çfarë ndodhi në zgjedhjet e vitit 1992 3

🕔17:32, 15.Mar 2013

(Vijon nga numri i kaluar) Edhe pse qenë të frikësuar se mos prapa Partisë Demokratike fshiheshin skalionet rrugaçërore, anëtarët e ndershëm të ish Partisë së Punës nuk nguruan t’ia jepnin votën opozitës së Berishës… Por “besimi” zgjati vetëm 4 muaj

Lexo më shumë
Sot, 5 vjet nga tragjedia e Gërdecit

Sot, 5 vjet nga tragjedia e Gërdecit 0

🕔12:45, 15.Mar 2013

Ishte ditë e shtunë, fiks pesë vjet më parë kur në një “fabrikë” për demontimin e armëve në Gërdec më 15 mars 2008 ndodhi shpërthimi i tmerrshëm rreth orës 12:05 të mesditës. Nga shpërthimi humbën jetën të paktën 26 persona.

Lexo më shumë