“Serbët” e Tiranës

“Serbët” e Tiranës 8

🕔14:27, 18.Feb 2013

Vite më parë, domethënë në vitin 1997, kur ende ishte gjallë satrapi nazist i Ballkanit, Sllobodan Milosheviçi, në një mbledhje të Parlamentit të Serbisë, radikali serb Sheshel i ka kërkuar llogari të drejtpërdrejtë atij se kujt ia kishte dhënë 17

Lexo më shumë
Pash Zotin, Agron

Pash Zotin, Agron 4

🕔14:20, 18.Feb 2013

Në çastet e fundit të Franz Kafkës përshkruar nga miku i tij i ngushtë Robert Klopstock. “Ma jepni tani, ma keni premtuar prej vitesh i thotë Klopstokut – e kishte fjalën për një dozë të madhe morfine që do t’u

Lexo më shumë
Lushnja dhe Saliu

Lushnja dhe Saliu 2

🕔14:19, 18.Feb 2013

Mund të mbushësh sallën në Lushnje, dhe t’i kesh në çdo radhë agjentë me sensorë-çipa në jakë e në veshë, që të orkestrojnë duartrokitjet dhe buzëqeshjet. T’u thuash që jeton në 125 m2, dhe që përgjëroshesh për myzeqarët të cilët

Lexo më shumë
Dyzetë minuta me tramvaj

Dyzetë minuta me tramvaj 0

🕔10:58, 17.Feb 2013

Ndoshta kanë kaluar dy dekada, nga dita kur kisha udhëtuar me tramvaj herën e fundit. Po nisesha nga veriu i qytetit për të arritur në jug. Në fillim nuk pati vend për t’ u ulur. Në tramvaj pulsonte qyteti, jeta

Lexo më shumë
Leter mikut tim Dashamir Shehi

Leter mikut tim Dashamir Shehi 9

🕔10:57, 17.Feb 2013

Hoshgeldeniz, Po ç’dreqi te pruni? Mirseerdhet! Po pse erdhet?!   I nderuar miku im! Te kam ndjekur e te ndjek me kenaqesi si dhe shume shoke te tjere sa here qe ju jeni i pranishem ne ekranet e televizioneve, pa

Lexo më shumë
Kundërmasat ndaj krimit të rëndë

Kundërmasat ndaj krimit të rëndë 0

🕔23:59, 16.Feb 2013

Pajtohem me ata që mendojnë se kërkesat e opinionit publik për rikthimin e dënimit me vdekje në Shqipëri i detyrohen në masë të madhe manipulimit herë të vetëdijshëm e herë të pavetëdijshëm të publikut nga mediat. Nuk besoj që shtetasit

Lexo më shumë
A duhet t’i kërkojë Shqipëria 100 milionë $ Patton Bogsit për dështimin me Albpetrolin?

A duhet t’i kërkojë Shqipëria 100 milionë $ Patton Bogsit për dështimin me Albpetrolin? 3

🕔12:59, 16.Feb 2013

Gazeta DITA ka intervistuar keto dite profesor Maksim Shulin qe denoncon privatizimin e Albpetrolit. Ai shprehet se fitimi eshte 20 miliard dollare ne dy dekada. Hulumtimi në arkiva më çoi te nje artikull me titullin: “Privatizimi i Albpetrol, si humbin

Lexo më shumë
Akti modern i një njeriu të drejtë

Akti modern i një njeriu të drejtë 0

🕔12:58, 16.Feb 2013

Të martën e shkuar Papa Benedikti i XVI-të shpalli publikisht dorëheqjen nga posti më i lartë i Kishës Katolike. “Pasi kam shqyrtuar vazhdimisht ndërgjegjen time përpara Zotit, arrita përfundimin se forcat e mia, për shkak të moshës së thyer, nuk

Lexo më shumë
Politikat për punësimin në zonat rurale

Politikat për punësimin në zonat rurale 5

🕔09:46, 16.Feb 2013

Sipas statistikave të fundit, në zonat rurale jeton 47% e popullsise së vendit, per rjedhoje nje sasi e konsiderueshme e forcave aktive per pune. Shifrat zyrtare te deklaruara te punesimit ose te zenjes me pune te popullsise ne zonat rurale,

Lexo më shumë
Pse, çfarë prisnit tjetër?

Pse, çfarë prisnit tjetër? 3

🕔19:09, 15.Feb 2013

“Kudo që bëhet një padrejtësi, ajo përbën kërcënim për drejtësinë gjithandej” – Martin Luther King Jr. Nga VIKTOR MALAJ Vendimi i gjykatës së Tiranës për të akuzuarit e ngjarjes së 21 janarit 2011 shkaktoi ndjenja të përziera, por më të

Lexo më shumë

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?