Për Inën e gjymtuar, shpellarët dhe policinë e nëpërkëmbur

Për Inën e gjymtuar, shpellarët dhe policinë e nëpërkëmbur 32

🕔21:59, 22.Nov 2018

Nga Arben Duka Për pozitën çdo gjë e keqe që ndodh në Shqipëri ka lidhje me opozitën. E në të kundërt për opozitën çdo gjë e keqe që po na ndodh, ka lidhje me pozitën. Unë jam partizan i aksiomës

Lexo më shumë
Edi Rama: Për ata që ndihen të prekur nga fjalimi im për Mid’hat Frashërin

Edi Rama: Për ata që ndihen të prekur nga fjalimi im për Mid’hat Frashërin 2

🕔03:08, 22.Nov 2018

Kryeministri Edi Rama i ka dërguar dje kryeredaktorit të gazetës DITA Adrian Thano replikën e mëposhtme lidhur me shkrimin e kopertinës së datës 21 Nëntor. Bëhet fjalë për një intervistë me sociologun Fatos Tarifa, ku ai ndër të tjera thotë

Lexo më shumë
Kush duhet ta dorëzojë teserën e PS, Sevo Tarifa apo Edi Rama?

Kush duhet ta dorëzojë teserën e PS, Sevo Tarifa apo Edi Rama? 99

🕔02:36, 21.Nov 2018

Xhevdet Shehu* Fatos Tarifa në një intervistë botuar sot në DITA tregon një episod vërtet mbresëlënës: Babai tij, veterani 92 vjeçar, Sevo Tarifa një nga ikonat e Luftës Antifashiste ka menduar të dorëzojë teserën e Partisë Socialiste. Ka ndodhur siç

Lexo më shumë
“Të nderosh Mit’hatin dhe të lësh në SHBA eshtrat e Fan Nolit?! E bën vetëm vendi ku Hajdari ka monument më të lartë se Ismail Qemali”

“Të nderosh Mit’hatin dhe të lësh në SHBA eshtrat e Fan Nolit?! E bën vetëm vendi ku Hajdari ka monument më të lartë se Ismail Qemali” 47

🕔02:17, 21.Nov 2018

“Nderimet shtetërore që iu bënë atij (Mit’hat Frashërit) me rastin e sjelljes së eshtrave dhe rivarrimit të tyre ishin shproporcionale me figurën dhe vendin e tij në historinë politike e kulturore të popullit shqiptar. Përpara se të mendohej për sjelljen

Lexo më shumë
Lufta e Madhe dhe fitimtarët e saj

Lufta e Madhe dhe fitimtarët e saj 30

🕔02:07, 21.Nov 2018

Amicus Plato, sed magis amica Veritas (E kam mik Platonin, por dua më shumë të vërtetën) Aristoteli Sociologu i njohur Fatos Tarifa, deri më sot, nuk ka marrë pjesë në debatin e gjerë publik lidhur me rehabilitimin e një figure

Lexo më shumë
Vëllai i Olldashit: Përgjegjësit e një katastrofe që demokratët nuk ua kanë borxh

Vëllai i Olldashit: Përgjegjësit e një katastrofe që demokratët nuk ua kanë borxh 4

🕔09:00, 20.Nov 2018

Nga Ardian Olldashi* “Demokracia e narcizizmit“ e mbarsur me gjeste të bujshme, deklarata boshe, fraza të prera me masë për rrethanat dhe interesat në rrjetet sociale më bind edhe një herë që populli shqiptar është më i mirë se politikanët

Lexo më shumë
“Dil hapur, bëhu burrë”. Një letër Edi Ramës nga… Monteskie

“Dil hapur, bëhu burrë”. Një letër Edi Ramës nga… Monteskie 116

🕔02:00, 20.Nov 2018

I dashur Edi! Nuk të prezantohem kush jam se besoj se e ke lexuar traktatin tim “Fryma e Ligjeve”, që i është kushtuar tërësisht mënyrës së qeverisjes dhe korrupsionit të parimeve të formave të ndryshme të qeverisjes. Këtë libër e

Lexo më shumë
Analiza / Identiteti ynë, cilët jemi, cilët bëhemi, cilët mbetemi

Analiza / Identiteti ynë, cilët jemi, cilët bëhemi, cilët mbetemi

🕔00:07, 20.Nov 2018

Prof. Fatos Tarifa Për shekuj me radhë njeriun e ka preokupuar çështja e identitetit të tij personal. Kush është ai? Çfarë është ai? Kush janë njerëzit e tjerë rreth tij? Ç’përfaqësojnë ata? Me fjalë të tjera, çfarë e bën secilin

Lexo më shumë
Analiza e WP: Populistët në të gjithë botën do të rikthejnë tiraninë!

Analiza e WP: Populistët në të gjithë botën do të rikthejnë tiraninë! 4

🕔13:51, 19.Nov 2018

Washington Post Në prill, koalicioni qeverisës i kryeministrit hungarez Viktor Orban gjunjëzoi opozitën në zgjedhjet kombëtare, duke shpallur fitoren e shumicës së vendeve të parlamentit. Kryeministri, i cili kishte përdorur dy mandate paraprake për të dominuar mediat, ndryshoi rregullat elektorale

Lexo më shumë
Uleni bishtin, grekë!

Uleni bishtin, grekë! 1

🕔11:33, 16.Nov 2018

Nga Bardhyl Hazizaj Ngjarja e turpshëm që ndodhi në Bularat para disa ditësh nuk ishte e rastësishme. Ajo ishte pasojë dhe rrjedhojë logjike qene u kemi bërë shovinizmit dhe provokacioneve të vazhdueshme nga fqinji ynë jugor. Greqia edhe pse është

Lexo më shumë